top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 1 по 4 травня 2020 року

Петрашко: Головне завдання Мінекономіки — відновлення і розвиток промисловості

Agravery. -04.05.2020

Для відновлення і посилення перспективних напрямків промисловості головне завдання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України полягає у створенні чітких і зрозумілих правил гри для всіх учасників.Про це заявив Ігор Петрашко, міністр розвитку економіки, передає прес-служба відомства. Під головуванням Ігоря Петрашка відбулася консультативна робоча зустріч з представниками національних об'єднань промисловців, підприємців та профспілок. Ключовими темами зустрічі стало: обговорення необхідності призначення окремого профільного заступника з розвитку промисловості, відновлення координаційної ради з питань промислової політики, розбудови ефективної галузі. «Сьогодні українська промисловість виробляє майже 16% ВВП, проте потенціал цієї галузі набагато більший. Для відновлення і посилення перспективних напрямків цієї галузі наше головне завдання полягає у створенні чітких і зрозумілих правил гри для всіх учасників», — пояснює Петрашко. Міністр зазначив, що ці правила мають базуватися на наступних кроках: надання доступу українським підприємствам до дешевого і довгострокового фінансування; локалізації державних замовлень, тобто надання преференцій тим, хто виробляє в Україні; підтримці експортного потенціалу (зокрема, проведення антидемпінгових розслідувань, посилення роботу експортно-кредитного агентства). «Крім того, важливим є стратегічне далекоглядне бачення, тобто спеціальна підтримка тих напрямків економіки, які будуть затребувані через 20 чи більше років», — наголосив Ігор Петрашко.

agravery.com/


Через неврожай яблук українські експортери виконують поставки яєць до країн Перської затоки

Agravery. -03.05.2020

Неврожай яблук у сезоні-2019 та висока ціна на плоди окремих сортів спонукали українського експортера яблук постачати до країн Перської затоки також і курячі яйця.Про це розповів Володимир Гуржій, очільник ТОВ «АУСП-Фрут», передає agrotimes.ua. «На ринку країн Перської затоки надзвичайно популярним є яблуко сорту „Роял Гала“. Але оскільки у 2019 році був неврожай яблук, і цього сорту в Україні бракувало також, компанія вирішила не конкурувати за нього з іншими експортерами», — повідомляє підприємець. Для того, щоб ефективно використати маркетинговий потенціал компанія узялися постачати на ринки Перської затоки куряче яйце. «До експорту за кількома спорідненими напрямками ставимося серйозно, це диверсифікація й ефективне використання маркетингових можливостей компанії. Зокрема, бачимо потенціал й у експорті з України овочів — за певного технологічного підходу до їх вирощування. Цього року ми вже отримували в Саудівській Аравії та Дубаї замовлення на миту моркву, але не взялися його виконувати з огляду на невідповідну якість нашої продукції», — пояснює Гуржій. За його словами, основними постачальниками моркви на тих ринках є Австралія та Китай, а компанія не дотягує до жодного з їхніх стандартів. «Проте виробники, з якими ми в Україні вели діалог, уже отримали специфікації у вигляді технічного завдання і цього сезону намагатимуться вирощувати потрібне», — підкреслив очільник ТОВ «АУСП-Фрут».

agravery.com/


Названо ТОП-5 країн-імпортерів української агропродукції у 2020 році

AgroNews.ua. -04.05.2020

В Україні у січні-березні 2020 року 5 країн займали майже половину в структурі експорту сільськогосподарської продукції та продовольчих товарів, повідомляє Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства за даними Держмитслужби. Про це пише agronews.ua.

Ці ТОП-5 країн імпортували близько 41,2% агропродукції. Серед них: Китай (10,8%), Єгипет (9,9%), Індія (7,5%), Нідерланди (7,0%), Іспанія (6,0%). Загальна структура експорту сільськогосподарської продукції та продовольчих товарів у січні-березні 2020 року була наступною:  Країни Азії – 45,3% (2563,1 млн дол. США);  Країни ЄС – 29,2% (1652,5 млн дол. США);  Африканські країни – 17,7% (998,4 млн дол. США);  Країни СНД – 6,2% (349,9 млн дол. США);  США – 0,8% (45,6 млн дол. США);  Невизначені регіони – 0,5% (25,99 млн дол. США);  Інші країни Європи – 0,2% (12,7 млн дол. США);  Австралія та Океанія – 0,1% (7,8 млн дол. США). Нагадаємо, Україна цьогоріч вперше почала продавати пшеницю в Саудівську Аравію. Саудівці знизили свої вимоги до пошкодження зерна, що дозволило збільшити імпорт з країн Чорноморського регіону. Саудівська Аравія купила 60 000 тонн української пшениці за ціною $248 за тонну.

agronews.ua


В Україні очікується зниження попиту на агропродукцію з високою доданою вартістю

AgroNews.ua. -02.05.2020

У 2020 році очікується зниження попиту на агропродовольчі товари з високою доданою вартістю. Про це заявив старший науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Ярослав Навроцький, повідомляє сайт інституту, пише agronews.ua.

За його словами, йдеться про виробництво м’яса, у першу чергу, великої рогатої худоби як найбільш дорогий вид м’ясної продукції, ціни на який невпинно збільшується. «Якщо у квітні 2019 року середньомісячна ціна яловичини (гуляш) у роздрібній торгівлі становила 135,66 грн/кг, то у січні 2020 року вона підвищилася до 143,96 грн/кг (+6,1%). За чотири місяці поточного року гуляш подорожчав ще на 9,2 % – до 157,22 грн/кг», – відмічає Навроцький. За його словами, у ситуації, що склалася, найбільш перспективним виглядає сектор птахівництва, оскільки м’ясо курятини поки що найбільш дешеве. Також можуть постраждати сегменти молочної галузі, що виробляють дорогі сири та інші не дешеві молочні продукти високої якості. Галузь рослинництва буде розвиватися неоднорідно, вважає експерт.“Найбільш імовірним буде підвищення попиту на продукти борщового набору: цибуля, морква, картопля, буряк, а також яблука, адже вони є порівняно дешевими товарами довготривалого зберігання. До прикладу, ціна на картоплю в супермаркетах зросла з 12,51 грн/кг у січні 2020 року – до 15,26 грн/кг (+22 %) в квітні. Але, з огляду на харчові властивості, тривалий термін зберігання та порівняно доступну ціну, попит на картоплю зберігатиметься”, — додає Навроцький. Окрім того, паралельно відбуватиметься зниження попиту на групи товарів нетривалого зберігання: томати, огірки, ягоди та зелень.

agronews.ua

 

В Україні гречка подорожчала на 70%

AgroNews.ua. -01.05.2020

Закупівельні ціни на гречку на внутрішньому ринку зросли і станом на 30 квітня складають в середньому по Україні 18013 грн/тонна. Про це повідомляє Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, пише agronews.ua.

Тижнем раніше, середньозважена закупівельна ціна на гречку складала 18075 грн /тонна (ціна вказана без ПДВ). У порівнянні з відповідним періодом минулого року ціни на гречку зросли на 70%. Про це свідчать дані Мінекономіки про рівень середніх цін на основні види сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки. При цьому максимальний рівень цін на 30 квітня , як і раніше зафіксований в Харківській області – 21000 грн / тонна. Станом на 10 квітня ціни на гречку на внутрішньому ринку становили 16 792 грн / тонна (на 3 квітня – 14 883 грн / тонна (ціна вказана без ПДВ). Кабінет міністрів заборонив експорт гречки до 1 липня 2020 року.

agronews.ua


Україна у 2020 році може встановити рекорд виробництва кукурудзи

AgroNews.ua. -01.05.2020

Частина посівів озимих культур може бути пересіяна. Це залишає простір для розширення площ сівби ярих культур, вважає провідний експерт зернового ринку Єлизавета Малишко. Про це повідомляє elevatorist, пише agronews.ua.

«Ми вважаємо, що площі кукурудзи можуть досягти чергового рекорду в 2020 році. Залишати площі незасіяними – це дуже дорого і економічно неефективно. Швидше за все, будуть сіяти ярі культури. Враховуватиметься посуха, але стимули, щоб сіяти ярові, досить сильні», – говорить Єлизавета Малишко. Вона уточнила, що в цьому році аналітики очікують: площі під посіви кукурудзи виростуть з торішніх 5 млн га до 5,2 млн га в новому сезоні. Врожайність культури в прогноз заклали трохи нижче трендової – близько 36 млн т.

agronews.ua


Названо два сектори економіки, які захистять Україну від економічної кризи та застрахують від негативних наслідків карантину

AГРОПОЛІТ. -03.05.2020

Драйверами відновлення української економіки в період карантину та після нього буде промисловість і агросектор. 

Такий прогноз озвучила у себе на сторінці в Фб директор з комунікацій в  System Capital Management Наталія Ємченко, коментуючи лист до бізнесів СЕО SCM Олега Попова. «Ми виходимо з другим листом  СЕО SCM Олега Попова до бізнесів SCM. Перший був про те, що SCM робить для боротьби з COVID. Другий – про те, як які рішення в економіці будуть працювати. Про те, що базисом відновлення економіки буде саме промисловість і сільське господарство», — коментує вона. На думку директора з комунікацій в  System Capital Management Наталії Ємченко, така економічна синергія важлива для малого і середнього бізнесу та креативної економіки. Наталія Ємченко впевнена, що в нинішніх умовах прискорять економічне відновлення три принципових фактори, які мають об’єднати бізнес. Єднання. Професіоналізм і відмова від популізму. Економічний патріотизм. Ми стали робити наші листи публічними, тому що ми всі в одному човні», — підсумовує вона.

agropolit.com/news/


В Україну завезли курятину з сальмонелою

AГРОПОЛІТ. -03.05.2020

В Україну завезли четвертини курятини із сальмонелою.

 Про це повідомило управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області. Йдеться про продукцію польського виробництва (farmer – Hanna i Marcin Śliwińscy Sp. Jawna Kozielsk, Kuczbork; produser – Zaklady Miesne Czaplicki Sp. z o.o., № PL 14134304 WE, Mlawa; manufacture – Cedrob S.A., № PL 14023901 WE, Ujazdówek, Ciechanów; storage – AMP Logistyka Sp zoo, № PL 14201101 WE, Plonsk), яка прибула до Литви та України. «Згідно статті 20 закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи. У разі виявлення зазначеної вище продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області», – йдеться у повідомленні.

 agropolit.com/news/


Європа за крок до кризи у галузі молочного скотарства. Україна — на черзі

AgroPortal.ua.-04.05.2020

Європа за крок до кризи у галузі молочного скотарства. Це, насамперед, пов'язано з пандемією коронавірусу. Зокрема з проблемами, які виникли щодо збуту молочної продукції у зв'язку із закриттям готелів, ресторанів, кав'ярень тощо.

Про це у соцмережі Facebook зазначає президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», гендиректор аграрної компанії ІМК Алекс Ліссітса.«Незважаючи на те, що продажі молочної продукції у торговельних мережах зросли, це все одно не компенсувало втрат. Закупівельні ціни на молоко у європейських країнах, насамперед у Німеччині, впали з 36 євроцентів (плюс-мінус 10 грн) до 20 євроцентів (6 грн). Для порівняння, закупівельні ціни в Україні впали з 10,5 грн до 9,9 грн. Мова йде про якісне молоко. Тобто падіння у нас не було суттєвим», — пише експерт. За прогнозами німецького Інституту світової економіки (IfW), до кінця року закупівельна ціна на молоко у Європі не підніметься вище, ніж 25 євроцентів. «Це означає, що ціна не буде вище 8 грн, що суттєво нижче у порівняні з українськими закупівельними цінами. Як результат, українських товаровиробників молока та молочної продукції чекають скрутні часи, адже суттєва конкуренція на цьому ринку, в першу чергу сиру та масла, виникне саме з країн ЄС, які підуть до нас зі своєю продукцією. Це змусить виробників молока та молочної продукції в Україні рухатися вниз щодо закупівельних цін, що призведе до суттєвих втрат у галузі молочного скотарства у країні та закриття багатьох молочно-товарних ферм», — додає Алекс Ліссітса. При цьому він радить уряду України «вже зараз звернути увагу на цю проблему, подумати, яким чином підтримати молочне скотарство там, де воно залишилося, щоб не допустити розвалу молочної галузі України».

agroportal.ua


Зачинений спирт: мільярди, які не отримає Україна

Бизнес.-30.04.2020

Коли в Україну прийшла страшна пандемія короновірусу, виявилася шалена нестача засобів захисту від цього лиха. В тому числі не вистачало стерилізаторів. Дуже швидко і ефективно спрацювали влада і бізнес. Було знято акциз з денатурованого спирту і дуже швидко вироблено достатню кількість стерилізаторів. Зараз ринок перенасичений цими засобами. Ті заводи,  що почали виробництво сировини і готового продукту, зупиняються, людей звільняють. Натомість залишається величезний попит на цей продукт у багатьох країнах світу. Але в Україні ввели повну заборону на вивіз цієї продукції на експорт. На сьогодні ця міра, яка була вірною при дефіциті, виявляється неефективною і шкідливою для економіки України. Експорт дезинфекторів дозволить завантажити що найменше 15 заводів і дасть таку необхідну зараз Україні валюту. Дасть  тисячі нових робочіх місць з гідною заробітною платою і величезні податки. І що найменше декілька мільярдів долларів надходжень до України. А також створить нам імідж країни, яка допомагає іншим країнам подолати страшну пандемію. Зараз Уряду і Верховній Раді разом з бізнесом треба знову дуже швидко і ефективно спрацювати і відмінити заборону на експорт готового продукту з великою доданою вартістю — українських стерилізаторів. Це точно буде одним із результативних кроків по виходу економіки держави з жорсткої кризи, в якій вона зараз знаходиться.

www.business.ua/


Лук замість цибулі: в українських супермаркетах знайшли овочі з РФ

Діло.-03.05.2020 

Світлини, на яких відображена продукція з Росії у столичному супермаркеті, розмістила на своїй сторінці у Facebook відома музична продюсерка Олена Мозгова.

Про це пише agronews.ua. За словами Олени Мозгової, фотографії були зроблені в одному з магазинів мережі FOZZY. У своєму пості Мозгова також зазначила, що виявила в магазині морква з Ізраїлю і капусту з Італії, однак ці овочі привернули менша увага коментаторів. Деякі з користувачів здивувалися, що в магазині все ще можна знайти овочі, привезені з Росії. «Ми ж начебто не торгуємо з агресором?» – написала одна з користувачок. Вона також зазначила, що російську цибулю продають за дуже високою ціною. Інші коментатори обурилися, що в українських магазинах продовжують продавати імпортні продукти, в той час як місцеві фермери змушені викидати свою продукцію .

dilo.net.ua/


Урожайна епідемія. Хто змусив фермерів України викинути врожай ранніх овочів на смітники

УНІАН: Новини України.-03.05.2020

Тонни  капусти на смітниках, центнери редиски у лісопосадках і десятки кіло перезрілої цибулі, перекопані на гній. Такі квітневі пейзажі стали звичними для українських сіл заходу і півдня. Але йдеться не просто про паніку серед фермерів, а про урожайний мор, який тепер загрожує продовольчій безпеці України.

На Закарпатті у селі Заріччя чи не у кожному дворі є пара стометрових теплиць. З них перша молода капуста та огірки традиційно роз’їжджалися ринками західної України. Та не цього року. "Все в мінус піде", - прогнозує місцевий фермер Ігор Садвар. Він вже виростив п’ять соток капусти. Вона мала б забезпечити піврічний дохід двох родин та майбутній урожай перцю, вирощений на цьому ж місці. "Перець можна було б висаджувати. Але як немає збуту на капусту, ми чекаємо. Чекаємо, коли її можна забрати, зорати, переробити землю", - розповідає він ТСН.Тиждень. Через карантин посипалась система, відпрацьована десятиліттями. Тут, у Заріччі, цього ніхто не чекав. Бо свої теплиці селяни почали закладати ще в листопаді, коли про ковід-19 ще й не чули. Але у квітні, коли прийшов час зрізати ці тонни капусти, з’ясувалось - везти її нікуди.  "Карантин - велика проблема. Ринки закрили, нічого не працює", - бідкається фермер. Наслідки всі відчули дуже швидко. За умов, коли працювали лише супермаркети або гуртові ринки, ціни на ранні овочі посипались. Так, якщо торік у квітні перша капуста продавалась по 35 гривень, цього року за неї виробнику давали, максимум, десять. Така ж ситуація з редискою та огірками. І селяни постали перед непростим вибором між поганим варіантом та ще гіршим: або здати городину нечисленним перекупникам за безцінь, або залишити гнити врожай у теплицях. Бо цей товар має дуже короткий термін придатності. А скільки ще таких фермерів по країні? Чимало. Тому наслідки всі відчули дуже швидко. Перш за все - жителі міст. В супермаркетах засилля імпорту. Наскільки він підскочив у ціні легко побачити з даних митниці. Зокрема, у поточному році в Україну завезли втричі більше огірків, ніж торік, у два з половиною рази більше капусти й цибулі… Тобто ми гривнею підтримували албанських, македонських, азербайджанських фермерів. І це в той час, коли ці самі овочі перезрівали в закарпатських,  херсонських чи вінницьких теплицях.

www.unian.ua


Економіст спрогнозував, які важливі харчові продукти можуть здорожчати

 УНІАН: Новини України.-03.05.2020

На його думку, у 2020 році вартість продуктів збільшиться на 10-15%.

Україну у 2020 році очікує неврожай, а також підвищення цін на хліб і картоплю. Відповідний прогноз дав член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин у коментарі «Обозревателю». Він назвав причини такої ситуації. "Уже сьогодні є чітке розуміння того, що через погодні умови цей рік буде неврожайним. Ми будемо мати спекотне і посушливе літо. За попередніми оцінками, урожай зернових буде на 18% нижчим, ніж минулого року, приблизно 60 млн тонн. Хліб подорожчає у зв'язку з підвищенням цін на зерно", – наголосив Пендзин. Водночас на урожай овочів, а особливо картоплі, за його словами, вплинув карантин через поширення коронавірусу. "Ми не посадили овочі борщового набору. 98% картоплі у нас в країні виробляють самі українці. Але якщо сільські жителі змогли посадити свої городи, то містяни не змогли дістатися до своїх дачних ділянок через карантин і відсутність транспорту. Тому цього року картоплі буде менше, а ціна на неї зросте", – заявив економіст. На його думку, у 2020 році вартість продуктів збільшиться на 10-15%. Але водночас він зазначив, що це поки що попередні оцінки, адже станом на 2 травня весняно-польові роботи ще не були закінчені. "Хоча світові ціни на продовольство падають, бо різко скоротився попит з боку бізнесу: не працюють кафе, ресторани, бари, фастфуди. На світових ринках цукор і рослинна олія подешевшали на 12%. Але ООН б'є на сполох: цього року більше людей голодуватимуть. Адже рік неврожайний, важкі погодні умови, та через карантин багато країн не встигли повністю все посіяти. Тому ціна на продовольство піде вгору", – наголосив Пендзин.

www.unian.ua


В Украине утверждены новые образцы марок акцизного налога для алкогольных напитков

УНН.-04.05.2020

В Украине утверждены новые образцы марок акцизного налога для алкогольных напитков отечественного и импортного производства.

 Об этом УНН сообщает со ссылкой на пресс-службу территориальных органов ГНС в Киеве."Главное управление ГНС в Киеве информирует, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Украины от 12 февраля 2020 года № 74 "Некоторые вопросы маркировки алкогольных напитков" с 1 мая 2020 гда утверждены новые образцы марок акцизного налога для алкогольных напитков отечественного и импортного производства", - говорится в сообщении. Сообщается, что марки акцизного налога предыдущего образца, которые уже закуплены субъектами хозяйствования применяются в производстве алкогольных напитков и табачных изделий до их полного использования, а маркированные такими марками алкогольные напитки и табачные изделия находятся в обращении до их полной реализации в пределах срока годности для потребления.

www.unn.com.ua/


bottom of page