top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 21 по 27 грудня 2022 року

Найближчі два роки стануть вирішальними для агросектору України, – Рафаель Гороян

AgroNews.ua. -24.12.2022

Керівник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян дає невтішні прогнози для агросектору, що вплине на економіку не лише нашої країни, а й усього світу. І від того, наскільки уряд України готовий підтримати вітчизняних аграріїв, залежить існування галузі.«Від цього залежатимуть світові ціни на пшеницю, ячмінь, кукурудзу та всі подальші коливання в Чикаго. Наразі на це не звертають уваги. Однак позаминулого року ми зібрали 120 млн. тонн зернових та олійних. Навіть більше – ми рухалися до показника 200 млн. тонн. Цього вдалось досягти за 30 років. Нинішнього року показники впали до 60, а наступного року, за моїми прогнозами, буде лише 40 млн. тонн. «Рятувати агровиробників потрібно зараз. Інакше після закінчення війни ми матимемо світло та відкриті порти, але у нас з’явиться і дефіцит зернових. Якщо в України не буде агросектору, країна залишиться без валюти. Настане серйозне безробіття. Все це відчутно позначиться на курсі долара і спричинить колосальну інфляцію», – прогнозує Рафаель Гороян.

https://agronews.ua/news/nayblyzhchi-dva-roky-stanut%ca%b9-vyrishal%ca%b9nymy-dlya-ahrosektoru-ukrayiny-rafael%ca%b9-horoyan/


Україна утримує лідерство у постачанні олійних до ЄС

AgroNews.ua. -23.12.2022

Україна за вказаний період відправила до країн ЄС 1,68 млн т олійних, збільшивши постачання на 88%. Далі йде Бразилія з показником 1,63 млн т (+2%) та США — 1 млн т (+7%). За вказаний період у порівнянні з середнім 5-річним показником

частка України зросла з 19% до 31%. Також наша країна лідирує у постачанні рослинних олій до ЄС. За 4 місяці сезону Україна відправила до Європи 513 тис. т (+19%) олій з 1,95 млн т загального європейського імпорту. Частка у постачаннях зросла з 20% до 26%.

https://agronews.ua/news/ukrayina-utrymuye-liderstvo-u-postachanni-olijnyh-do-yes/


ФАО та ЄС запускають грантову програму для фермерів на заході України

AgroNews.ua. -23.12.2022

Незалежний експерт Анна Бурка повідомляє, що Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за підтримки Європейського Союзу розпочинає інвестиційну грантову програму для мікро- та малих виробників аграрної продукції Львівщини, Франківщини, Закарпаття та Буковини. «Метою грантової програми, що є частиною ширших зусиль у межах проекту, фінансованого ЄС, є підтримка функціонування та зміцнення ланцюжків доданої вартості у сільському, рибному та лісовому господарствах, а також підтримка їх адаптації до нового середовища. Це необхідно, щоб задовольнити харчові потреби місцевого та переміщеного населення на заході та вирішити проблему відсутності продовольчої безпеки в інших частинах країни в найближчій та короткостроковій перспективі», — зазначає експерт.

https://agronews.ua/news/fao-ta-yes-zapuskayut-grantovu-programu-dlya-fermeriv-na-zahodi-ukrayiny/


Українська курятина вийшла на ринок Канади

AgroNews.ua. -21.12.2022

Союз птахівників України повідомляє, що експорт м’яса птиці з України до Канади відбуватиметься в межах Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою (CUFTA), яка була підписана 11 липня 2016 року, а 1 серпня 2017-го набула чинності. Переговори про погодження сертифікату щодо перевірки м’яса птиці тривали понад 6 років, з 2016 року. Експорт відбуватиметься без застосування митних зборів і тарифних квот до червня 2023 року, оскільки Канада скасувала усі мита і квоти на українську продукцію на 12 місяців. Сторонами погоджено, що перші десять товарних партій м’ясних продуктів з України підлягатимуть повній органолептичній перевірці.

https://agronews.ua/news/ukrayinska-kuryatyna-vyjshla-na-rynok-kanady/


Мінагрополітики спрямує на допомогу аграріям понад 371 млн грн

AgroPolit.com. – 27.12.2022

Міністерство аграрної політики та продовольства України у рамках грантової програми зі створення та розвитку садів і теплиць спрямувало аграріям 371 млн грн., підписано вже 77 наказів. Загальна площа по обох напрямах проекту складає 1 084,72 га. Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики. У трійку лідерів серед регіонів-учасників програми за площею насаджень та створення теплиць входить Закарпаття, Львівщина та Київщина, за сумою грантів – Закарпаття, Дніпропетровщина, Львівщина. Незмінна першість і за площею, і за обсягом грантів залишається за Закарпаттям: 215,5 га та 74 млн грн.

https://agropolit.com/news/24799-minagropolitiki-spryamuye-na-dopomogu-agrariyam-ponad-371-mln-grn


Лохина по 50-60 грн/кг — перспектива найближчих років

AgroPortal.ua.- 25.12.2022

Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник розповів, що урожай лохини у цьому році був дуже високий — на 30-40% вище прогнозів. Але така ситуація мала і негативні наслідки, адже лохини стало дуже багато, а ринків споживання — набагато менше. «Багато платоспроможних людей виїхали за кордон. Лохина ж поїхати за ними не мала змоги, тому що логістика була дуже дорога і довга через черги. А лохина — це такий товар, який швидко псується», — зауважує фахівець. Він додав, що експорт лохини все ж був, на рівні минулого року.

https://agroportal.ua/news/yagidnictvo/lohina-po-50-60-grn-kg-persperktiva-nayblizhchih-rokiv


Обсяг пільгового кредитування аграріїв за рік перевищив 90 млрд грн

AgroPortal.ua.- 23.12.2022

У межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» майже 41,2 тис. аграріїв протягом 2022 р. залучили кредитування на суму 90,85 млрд грн., говориться у повідомленні Міністерства аграрної політики та продовольства. Серед топ-5 регіонів за показником отриманих кредитів — Київщина (14,9 млрд грн), Вінниччина (8,8 млрд грн), Кіровоградщина (8,3 млрд грн), Дніпропетровщина (6,5 млрд грн), Одещина (5,8 млрд грн грн). У міністерстві уточнили, що за минулий тиждень 1430 аграріїв залучили 2,175 млрд грн. Серед банків найбільше кредитів аграріям видали «ПриватБанк», «Райффайзен Банк», «Укргазбанк», «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Креді Агріколь Банк», «ПУМБ».

https://agroportal.ua/news/finansy/obsyagi-pilgovogo-kredituvannya-agrarijiv-za-rik-perevishchili-90-mlrd-grn


Найтяжче середнім та малим аграріям, які спеціалізуються на зернових

AgroPortal.ua.- 23.12.2022

Під час круглого столу «Агросектор + залізниця: відкритий діалог заради спільного виживання та розвитку» розповів директор ТОВ «Агрофірма Корнацьких» Руслан Вітвицький розповів, що цьогоріч аграрії змогли витримати фінансове навантаження завдяки тому, що мали запаси з 2021 року, а матеріально-технічні ресурси були закуплені ще за старими цінами. Цього року ситуація для сільгоспвиробників стала доволі критичною. «У найкритичнішій ситуації опинились дрібні та середні виробники, які обробляють до 5 тис. га і спеціалізуються на вирощуванні зернових культур. На відміну від великих холдингів, зокрема і з часткою іноземного капіталу, ці господарства не мають ресурсу, щоб перекрити збитки. Вже зараз при складанні бюджету, технологічної карти на наступний рік ми бачимо, що вся зернова група — мінусова, вона не приносить прибутку. Для тих підприємств, у яких основний вал — кукурудза, ячмінь, пшениця, це буде просто катастрофа», — зазначає Руслан Вітвицький.

https://agroportal.ua/news/ukraina/naytyazhche-serednim-ta-malim-agrariyam-yaki-specializuyutsya-na-zernovih


Шмигаль розповів про плани на урожай наступного року

AgroPortal.ua.- 23.12.2022

Кабінет Міністрів України наступного року розраховує зібрати врожай на підконтрольних територіях у розмірі 70-75% показників 2022 року, попри негативні чинники в агросекторі країни, спричинені російською воєнною агресією. Зібрати врожай Україні також допоможе підтримка міжнародних партнерів, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна». Він наголосив, що уряд країни працює над залученням міжнародної підтримки, що має позитивно вплинути на валовий збір урожаю наступного року. Так, сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вже погодилася надати країні насіннєвий матеріал, який дасть змогу збільшити загальні площі посівів ярих культур у 2023 році на 30%. Для порівняння, Україна під час посівної-2022 засіяла основними сільгоспкультурами 14,16 млн га земель, або 83,7% показників 2021 року в 16,92 млн га. «Підтримуватимемо агросектор і надалі, але ресурс у нас обмежений. Тому ведемо переговори про підтримку від ЄС, США, ФАО. З багатьма таких домовленостей уже досягнуто, зокрема з Єврокомісією, USAID, вони готові фінансувати і грантові програми для підтримки агровиробників, і кредитні програми», — зазначив прем'єр-міністр.

https://agroportal.ua/news/rastenievodstvo/shmigal-rozpoviv-pro-plani-na-urozhay-nastupnogo-roku


Майже три десятки аграрних і харчових асоціацій вступилися за Мінагрополітики

AgroPortal.ua.- 22.12.2022

Профільні об'єднаня аграрного та харчового спрямування звернулися до Президента України Володимира Зеленського та глави уряду Дениса Шмигаля з проханням зберегти Міністерство аграрної політики та продовольства України в процесі оптимізації центральних органів виконавчої влади. Як говориться у зверненні, аграрний сектор сьогодні є наріжним каменем для забезпечення економічного зростання, продовольчої безпеки країни, стабільності національної валюти, соціального захисту населення та розвитку сільських територій. Аграрна галузь забезпечує 20% робочих місць, 13% ВВП та понад 50% валютних надходжень країни від експорту. «Тому логічним та водночас надзвичайно важливим фактом для бізнесу та громадської спільноти є наявність одного окремого спеціалізованого органу державної влади загальнонаціонального рівня, який відповідатиме за визначення пріоритетних напрямків розвитку сільського господарства, формування аграрної політики, забезпечення збільшення аграрного виробництва та контролю якості й безпечності харчових продуктів тощо», — говориться у повідомленні. «На нашу думку, ліквідація Міністерства аграрної політики та продовольства України призведе до негативних наслідків як в агропродовольчому секторі, так і економіки держави в цілому, а також викличе стурбованість іноземних партнерів і поставить під загрозу налагодження експортних постачань українського продовольства до країн, що його потребують», — підсумували підписанти.

https://agroportal.ua/news/ukraina/gravci-zernovogo-rinku-zaklikayut-zberegti-minagropolitiki


Експорт пшениці у поточному сезоні вже вдвічі поступається торішнім темпам

ПроАгро. – 24.12.2022

Від початку 2022/23 МР (липень-червень) з України експортовано 20 601 тис. тонн зернових і зернобобових культур станом на 21 грудня, повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Міністерства аграрної політики та продовольства. Поточний обсяг зернового експорту на 9,5 млн. тонн поступається показнику минулого сезону. Поставки пшениці складають 7 647 тис. тонн, що майже на 8 млн. тонн менше, ніж у 2021/22 МР. Ячменю за кордон відвантажено 1 551 тис. тонн, що на 3,6 млн. тонн менше. Поставки кукурудзи за кордон становлять 11 321 тис. тонн, це майже на 2,3 млн. тонн більше, ніж сезоном раніше. Також за кордон поставлено 12,4 тис. тонн жита проти 87 тис. тонн на аналогічну дату минулого сезону.

https://proagro.com.ua/news/ukr/eksport-pshenyczi-u-potochnomu-sezoni-vzhe-vdvichi-postupayetsya-torishnim-tempam.html


У тваринництві спостерігається тенденція до відновлення, — Тарас Висоцький

ПроАгро. – 23.12.2022

Перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький під час прямого ефіру «Єдині новини», повідомляє «ПроАгро Груп» розповів, що У всіх секторах тваринництва триває процес відновлення. «У нас був цикл суттєвих втрат у тваринництві протягом першого місяця війни і до літа. До прикладу, по мʼясу птиці падіння відбувалося в межах 5 %, у молочному секторі, на жаль, було втрачено близько 20 % поголів’я та виробництва загалом, але ми бачимо тенденцію на відновлення. Цьому сприяє, зокрема, відкриття ринку ЄС. Також бачимо позитивну тенденцію відновлення у свинарстві. Надіємося, що цей тренд зможемо зберегти протягом зими, і в наступних періодах, і в принципі нам вдасться вийти з війни перемогою та сільським господарством, який більше генерує продукції з доданою вартістю та гарантовано забезпечує українського споживача», — сказав Тарас Висоцький. Найбільшим викликом сьогодні для агросектору є логістика, адже вона залишається надто дорогою і рентабельність виробництва сільгоспкультур є або нульовою, або близькою до нуля за більшістю зернових культур. Для того, щоб цю ситуацію змінити, при Мінагрополітики працює Координаційна рада з логістики.

https://proagro.com.ua/news/ukr/u-tvarynnycztvi-sposterigayetsya-tendencziya-do-vidnovlennya-taras-vysoczkyj.html


Російські окупанти знищили та розікрали виноробні Херсонщини

УНІАН: Новини України.- 22.12.2022

З виноробні Трубецького на Херсонщині російські військові вивезли колекційні вина, саму ж виноробню було майже знищено. Окупанти визнали виробничі потужності "безхозними" та "передали в управління" 3-й особі з Криму. Як повідомив генеральний менеджер виноробні Андрій Стрілець, з перших годин повномасштабного вторгнення Росії шато князя Трубецького опинилося під контролем російських окупаційних сил, йдеться в матеріалі Радіо Свобода "Новини Приазов’я". На сьогодні село Веселе, де розташоване виробництво, деокуповане. Російські окупаційні сили повністю розграбували колекцію вин, яку у виноробні збирали кілька поколінь, стверджує менеджер. Окупанти вкрали пляшки вина, які зберігалися від початку 20-го століття, ще з часів князя Трубецького. Вина, які перебували на витримці, також зникли. "У нас був склад під Києвом у Гостомелі, він згорів повністю. Ми втратили готову продукцію – це без колекції понад 72 тисячі пляшок. Вона знищена, її нема просто. Колекція безцінна, це мільйони доларів", – запевнив менеджер шато.

https://www.unian.ua/economics/agro/rosiyski-okupanti-znishchili-ta-rozikrali-vinorobni-hersonshchini-12086940.html


У Мінагрополітики підрахували, на який період українці забезпечені м'ясом

УНІАН: Новини України.- 21.12.2022

За 2022 рік рівень споживання м'яса на одну людину становитиме трохи більше 53 кг.

В Україні загальний обсяг пропозиції м'яса за 2022 рік становитиме 2 271 тис.тонн, що на 435 тис. тонн менше, ніж минулого року. Як зазначається в презентації від Міністерства аграрної політики та продовольства України, це дозволить в нинішніх умовах забезпечити споживання м'яса на кожну людину в розмірі 53,1 кг/рік, коли в 2021 році цей показник становив 53 кг/рік. Зокрема, згідно з балансом попиту та пропозицій м'яса та м'ясопродуктів, на 2022 рік прогноз виробництва свинини становитиме 625 тис.тонн. Виходячи з цього, споживання на кожну людину становитиме 20 кг свинини на рік (у 2021 році було 19,9 кг).

https://www.unian.ua/economics/agro/u-minagropolitiki-pidrahuvali-na-yakiy-period-ukrajinci-zabezpecheni-m-yasom-12085812.html


bottom of page