top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 6 жовтня по 11 жовтня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 6 по 11 жовтня  2023 року


Зміст       стор.

1. Ціни на гречку суттєво впали 1


2. Аграрна реформа від РНБО – Зеленський озвучив уряду та аграрним 

відомствам план розвитку продбезпеки  України 2


3. Україна через війну втратила 24% агроекспорту 2


4. Імпортна свинина займає лише 2% українського ринку 2


5. Агросектор не стане перешкодою на шляху України до членства в ЄС 3


6. Експорт морозива обвалився на 100% 3


7. В Україні з’явився новий виробник консервації 3


8. A'SPIK Group почала виготовляти цукор європейської якості 3


9. Українська продукція тваринництва відкрила два нових ринки 3


10.На Вінниччині виробили 100 тис. тонн цукру 4


11. На Тернопільщині працюють чотири цукрових заводи 4


12. Молдова запроваджує ліцензування на імпорт українського соняшнику 4


13.Закарпатські винороби готуються до реєстрації географічного

 зазначення «Вина Срібної Землі» 4


14. Світові ціна на шоколад можуть побити попередні рекорди через 

неврожай какао-бобів в Африці 5

--------------------------------------------


1. Ціни на гречку суттєво впали

AgroNews.ua. -11.10.2023

Цього року урожай гречки  побив уже всі рекорди, незважаючи на те, що збирання зерна ще триває. На сьогоднішній день вартість популярної крупи вже впала до рівня довоєнних показників, але гречка подешевшає ще більше. 

У Мінагрополітики повідомили, що сільськогосподарські виробники збільшили площу посіву гречки в Україні на 20 тисяч гектарів, у порівнянні з минулим роком, досягнувши 141,5 тисяч гектарів. До початку жовтня аграрії вже зібрали 173,8 тисяч тонн гречки, і це ще не межа. Торік було зібрано близько 148 тисяч тонн. Очікується, що цього року врожай буде як мінімум на 20% більше.

Рекордна кількість гречки має сприяти зниженню цін на цей продукт, проте перший заступник міністра сільського господарства та продовольства Тарас Висоцький зазначає, що фактори, такі як дорогі процеси обробки, логістика та упаковка, можуть вплинути на кінцеву ціну на гречку для споживачів.

https://agronews.ua/news/cziny-na-grechku-suttyevo-vpaly/


2. Аграрна реформа від РНБО – Зеленський озвучив уряду та аграрним відомствам план розвитку продбезпеки  України

AgroPolit.com. – 10.10.2023

Президент Володимир Зеленський озвучив план аграрних заходів для Кабміну, Мінагрополітики, Держпродспоживслужби та НААН, ввівши в дію пішення РНБО  «Про стан забезпечення продовольчої безпеки». Зокрема, Міністерству аграрної політики та продовольства України доручено: - за 2 місяці опрацювати питання здійснення форвардних державних і місцевих закупівель сільськогосподарської продукції нового врожаю з метою задоволення потреб внутрішнього ринку у соціально важливих харчових продуктах і біоенергетичній сировині; -  створити умови для розвитку молочного скотарства у фермерських господарствах, впровадити механізми державної підтримки аграріїв;  - разом з Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України, Національною академією аграрних наук України, Національним інститутом стратегічних досліджень підготувати у тримісячний строк програми відродження підприємств харчової та переробної промисловості шляхом кластерної організації виробництва на рівнях громади, району, області та держави в цілому.

Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів: - підготувати у двомісячний строк план заходів щодо удосконалення системи державного контролю за утилізацією харчових відходів і відходів тваринного походження.

Національній академії аграрних наук України рекомендовано: до 1 грудня 2023 року в тематиці наукових досліджень передбачити створення нових та удосконалення наявних вітчизняних конкурентоспроможних засобів захисту сільськогосподарських тварин, що забезпечать 35-40 % імпортозаміщення.

https://agropolit.com/news/26717-agrarna-reforma-vid-rnbo--zelenskiy-ozvuchiv-uryadu-ta-agrarnim-vidomstvam-plan-rozvitku-prodbezpeki-ukrayini


3. Україна через війну втратила 24% агроекспорту

AgroPolit.com. – 08.10.2023

Повномасштабна війна, розв’язана рф вдарила по агроекспорту України, скоротивши його за сезон на 24%. В сезоні 2023 – 2024  року Україна експортувала 6,82 млн т зерна, що на 24% менше порівняно з 8,99 млн т у той же час рік тому на тлі триваючої війни країни. За перші три дні жовтня експортовано 153 тис. т зерна проти 297 тис. т рік тому. Очікується, що в 2023 році Україна зможе зібрати 79 млн т зернових і олійних культур, а в 2023 – 2024 роках експортний надлишок становитиме близько 50 млн т. Експорт наразі включав 3,4 млн т пшениці, 2,7 млн т кукурудзи та 625 тис т ячменю. Протягом перших п'яти місяців війни рф встановила блокаду, щоб не дозволити Україні експортувати зерно Чорним морем. рф погодилася призупинити блокаду в липні 2022 року, коли підписала зернову угоду, але потім вийшла з неї в односторонньому порядку.

https://agropolit.com/news/26707-ukrayina-cherez-viynu-vtratila-24-agroeksportu


4. Імпортна свинина займає лише 2% українського ринку

AgroPortal.ua.-10.10.2023

На початку осені  зросла активність зовнішніх постачань свинини, але  істотно на ринок не вплинула, повідомляє  асоціація «Свинарі України». Упродовж вересня до України надійшло 2,16 тис. т свіжої, охолодженої та мороженої свинини  (УКТ ЗЕД 0203) сукупною вартістю $5,5 млн. Незважаючи на пожвавлення імпорту у вересні проти попереднього місяця (+66%), значного впливу на ринок та цінову ситуацію на ньому це не мало.

В асоціації відзначають незначне відхилення митної вартості імпортованої свинини — середньозважена ціна кілограма завезеної свинини за вересень склала 2,55 $/кг (+0,03 $/кг до попереднього місяця). Лідируючі позиції серед країн-постачальниць зберігають Данія, Нідерланди, Бельгія та Канада.

https://agroportal.ua/news/ukraina/importna-svinina-zaymaye-lishe-2-ukrajinskogo-rinku

5. Агросектор не стане перешкодою на шляху України до членства в ЄС

AgroPortal.ua.-09.10.2023

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба  висловив думку, що під час переговорів про вступ України до Євросоюзу  дискусії щодо сільського господарства будуть найскладнішими. Він  прокоментував актуальну суперечку між Україною та країнами ЄС щодо експорту української агропродукції.

За його словами, аграрна політика ЄС може бути змінена як під тиском  внутрішніх факторів, так і під впливом перспективи членства України. «Але я не бачу жодного ризику, щоб тема сільського господарства стала перешкодою на шляху України до членства в ЄС. Будуть знайдені рішення», — запевнив міністр. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/agrosektor-ne-stane-pereshkodoyu-na-shlyahu-ukrajini-do-chlenstva-v-yes


6. Експорт морозива обвалився на 100%

AgroPortal.ua.- 07.10.2023

Українські експортери у вересні відправили на зовнішні ринки 557 т морозива, що на 109% менше серпневих обсягів, повідомляє Асоціація  виробників молока. Близько 47% товару було поставлено до країн-членів ЄС, 27% — у Молдову, 12,6% — у Ізраїль, 2,44% — у Китай, 2,28% — у Казахстан. Частка морозива у загальному експорті молочних продуктів з України знизилась до 13%.

https://agroportal.ua/news/ukraina/eksport-moroziva-obvalivsya-na-100


7. В Україні з’явився новий виробник консервації

AgroPortal.ua.- 07.10.2023

ТМ Kendzer Meat з Дніпра, яка вже 4 роки займається переробкою індичатини, запустила виробництво власної консервованої продукції. «Ми купили на Полтавщині ділянку, на якій мої батьки виростили овочі для переробки. Тепер до наших варених ковбасок та іншої продукції з індички можна замовити огірки «корнішон» та аджику домашню», —  розповіла співзасновниця бренду підприємиця Тетяна Клешньова.

https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/v-ukrajini-z-yavivsya-noviy-virobnik-konservaciji


8. A'SPIK Group почала виготовляти цукор європейської якості

AgroPortal.ua.- 06.10.2023

ТОВ «Старокостянтинівцукор», що входить до A'SPIK Group, вийшло на проєктні потужності.  A'SPIK Group займається виробництвом цукру, вирощуванням цукрових буряків, зернової групи, сої, кукурудзи, а також тваринництвом. Перед початком сезону цукроваріння було проведено підготовчі роботи по модернізації та оновленню виробництва. «Ми освоїли нове обладнання і виготовляємо цукор європейської якості. Плануємо досягти виробничої планки у 4,5 тис. т на добу», — розповів директор підприємства Віталій Кирик.

https://agroportal.ua/news/novosti-kompanii/a-spik-group-pochav-vigotovlyati-cukor-yevropeyskoji-yakosti


9. Українська продукція тваринництва відкрила два нових ринки

AgroPortal.ua.- 06.10.2023

Держпродспоживслужба  повідомила, що завдяки зусиллям  Держпродспоживслужби та Міністерства закордонних справ у жовтні  наша країна отримала  можливості  експорту нових видів агропродукції українського виробництва до Азербайджанської Республіки та Республіки Північна Македонія.

З  Агентством харчової безпеки Азербайджанської Республіки погоджено форму ветеринарного сертифіката на композитні продукти з вмістом м'яса птиці та молочних продуктів,  доведені до кулінарної готовності, призначені для споживання людиною, що експортуються до Азербайджанської Республіки. 

«З Агентством з продовольства та ветеринарії Міністерства сільського, лісового та водного господарства Республіки Північна Македонія погоджено форму сертифіката здоров’я для перероблених кормів для домашніх тварин, крім консервованих кормів для домашніх тварин, призначених для відправлення до або для транзиту через Республіку Північна Македонія», — зазначили у відомстві. 

https://agroportal.ua/news/zhivotnovodstvo/ukrajinska-produkciya-tvarinnictva-pide-do-azerbaydzhanu-ta-pivnichnoji-makedoniji


10. На Вінниччині виробили 100 тис. тонн цукру

AgroTimes.- 10.10.2023

Пресслужба Вінницької ОВА повідомляє, що цукрові заводи Вінниччини переробили 702 тис. тонн цукросировини, вироблено 100 тис. тонн цукру. Загалом станом на 6 жовтня в області викопали цукрові буряки на 30 тис. га., що становить 54% площ, які підлягають збиранню, накопано – 1,4 млн. тонн при урожайності 464,5 ц/га (2022 рік – 487,4 ц/га). Нагадаємо, кожен четвертий кілограм українського цукру виробляють на Вінниччині,  працюють всі 5 цукрових заводів.

https://agrotimes.ua/agromarket/na-vinnychchyni-vyrobyly-100-tys-tonn-czukru/


11. На Тернопільщині працюють чотири цукрових заводи

AgroTimes.- 10.10.2023

У Тернопільській області триває сезон цукроваріння.

За його словами  начальника Тернопільської ОВА Володимира Труша, цього сезону в області працює чотири цукрові заводи, зокрема, відновив свою діяльність і Збаразький завод, який не працював 5 років. «Загалом цукровими заводами вироблено 43 тисячі тонн цукру врожаю 2023 року. Це більше на 13 тис. тонн, ніж минулого року», – зазначив  Труш.

https://agrotimes.ua/agromarket/na-ternopilshhyni-praczyuyut-chotyry-czukrovyh-zavody/


12. Молдова запроваджує ліцензування на імпорт українського соняшнику

AgroTimes.- 05.10.2023

Про це повідомив заступник міністра економіки України – торговий представник України Тарас Качка. За його словами, це рішення не стосується транзиту через Молдову. Усі режими транспортування продукції через територію Молдови зберігаються. «Захід не передбачає заборон на імпорт української продукції і відповідає діям України щодо поступової нормалізації торгівлі зерновими з сусідніми країнами в цілому. Нашим чітким спільним пріоритетом є збільшення транспортних можливостей для експорту продукції та інтеграція наших ринків з ЄС в контексті євроінтеграції».

https://agrotimes.ua/agromarket/moldova-zaprovadzhuye-liczenzuvannya-na-import-ukrayinskogo-sonyashnyku/


13. Закарпатські винороби готуються до реєстрації географічного зазначення «Вина Срібної Землі»

Вizagro.-08.10.2023

Підтримка локальних виробників вина – це підтримка місцевої економіки. Купуючи місцеве вино, ми сприяємо розвитку сільських господарств, збільшуємо робочі місця та сприяємо сплаті податків, як результат розвитку місцевого господарства та громади. Географічне зазначення має величезне значення для локального виноробства та виноградарства, дозволяючи цим галузям розвиватися, захищати якість та виражати неповторний характер місцевості.

Члени Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття готуються до реєстрації географічного зазначення «Вина Срібної Землі». Це важливий крок для закарпатських виноробів, який свідчить про готовність розвиватися, вдосконалюватися та працювати за європейськими правилами.

Система географічних зазначень — це законодавчо захищені схеми якості, які ідентифікують походження продукту з певної території, країни, регіону або місцевості.  Географічне зазначення локального вина вкрай важливе з багатьох причин: - вираження місцевого теруару; - захист від підробки; - підтримка місцевої економіки; - популяризація регіону; - збереження традицій. 

https://bizagro.com.ua/zakarpatski-vinorobi-gotuyutsya-do-reyestratsiyi-geografichnogo-zaznachennya-vina-sribnoyi-zemli/


14. Світові ціна на шоколад можуть побити попередні рекорди через неврожай какао-бобів в Африці

УНН.-06.10.2023

Через неврожай какао в Західній Африці шоколад ризикує стати ще дорожчим, 

В минулому році ціни на како-боби значно підвищилися через побоювання, що погана погода і хвороби сільськогосподарських культур завдадуть шкоди виробництву в Кот-д'Івуарі та Гані, які є головними постачальниками. Погодне явище Ель-Ніньо може погіршити ситуацію, і експерти очікують на новий глобальний дефіцит какао в світі.

https://www.unn.com.ua/uk/news/2049659-svitovi-tsina-na-shokolad-mozhut-pobiti-poperedni-rekordi-cherez-nevrozhay-kakao-bobiv-v-afritsi


bottom of page