top of page

Бодегон – іспанський натюрморт

19 квіт. 2018 р.

Ми звикли до французького «nature morte» і англійського «still life», проте існує ще один термін, іспанський, яким сьогодні називають натюрморти - бодегон.

Спочатку цим словом називалися картини, на яких  були зображені продукти, дичина, риби,  кухні, посуд, торговці і кухарі, а також сценки з простолюдинами за їжею та питвом. Такі зображення відносили до жанру бодегонес, який по суті, об'єднував натюрморт і побутову сцену.

Бодегонес, як самостійний жанр, виник в Іспанії - назва з'явилася в XVII сторіччі. Багато іменитих художників приділяли серйозну увагу бодегону, хоча у вищих мистецьких колах жанр вважався «низьким».  Творцем жанру вважається іспанський живописець і гравер Франсіско Еррера Старший,  учнем якого був знаменитий Дієго Веласкес. Збереглося більше десятка бодегонів, що належать його пензлю.

Для іспанських бодегонів XVII-XVIII ст. характерні реалістичність і «пишність» закусок і напоїв в прозорих келихах. На картинах часто присутні квіти і плоди, що прикрашають бенкетні столи.

 


Пропонуємо вашій увазі, шановні наші читачі, картину незвичайно обдарованого і  освіченого іспанського художника Веласкеса, яка має  ще одну назву - «Продавець води з Севільї».

Картина «Водонос» була написана у 1622 році. Вона поповнила цикл творів художника у жанрі бодегонес, до якого входить ряд картин, але «Водонос» став найяскравішою перлиною. Ми, немов, споглядаємо моменти з життя простої людини того часу, так яскраво і реалістично переданий кожен штрих персонажів, їх одягу і предметів.

Художник постає перед нами не тільки, як маститий творець своїх картин, але і як уважний спостерігач, як людина, яка чудово розбирається в почуттях людей, знає їх історію і традиції.

На картині зображений літній чоловік - водопричастник, саме так іронічно називали єретиків - сектантів, які не вживали ні м'яса, ні вина, а в основу всього ставили звичайну чисту воду. Ми бачимо, з яким почуттям значущості передає водонос прозорий келих юному підлітку і як благоговійно приймає хлопчик цей келих. Якоюсь таємницею віє від цієї картини. Водонос, занурений у власні думки, хлопчик, на обличчі якого роздум, дивна, темна фігура великого чоловіка на задньому плані.

Руки на ніжці скляного келиха нібито символізують зустріч двох часів - стара рука передає молодості воду. Вода завжди була символом життя, так що ж важливе передає старець юнакові?

Деякі мистецтвознавці стверджують, що картина наповнена філософським  змістом та  алегорією. Яскравою плямою на картині  виділяється келих з водою, на дні якого можна розгледіти плід інжиру. Можливо, інжир використаний для додання воді смаку, а можливо, він зображений  у зв'язку з тим, що інжир є символом еротики. Тоді зрозуміла серйозність хлопчика і відчуженість водоноса. Старість передає молодості любов і життя.

Нагадаємо, що у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків можемо помилуватися картиною Дієго Веласкеса "Портрет Інфанти Маргарити".

bottom of page