УКРАЇНА НАЙБІЛЬШЕ ЗАЦІКАВЛЕНА У РОЗБЛОКУВАННІ ПОРТІВ ТА ПОНОВЛЕННІ ТОРГІВЛІ,-СОЛЬСЬКИЙ
Аграрії разом.- 21.07.2022
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський запевнив надзвичайного та повноважного посла Арабської Республіки Єгипет в Україні Аймана Елгаммала, що Україна найбільше з-поміж інших країн зацікавлена у розблокуванні її морпортів та відновленні торгових зв'язків із Єгиптом та іншими країнами.
Під час зустрічі 21 липня сторони обговорили ситуацію із експортом українського зерна через повномасштабне вторгнення РФ, та визначили можливі подальші кроки у вирішенні проблеми постачання української пшениці до Єгипту, повідомляється на сайті Мінагрополітики. "Єгипет прагне відновити співпрацю якнайшвидше. Війна в Україні негативно вплинула на продовольчу безпеку. Щорічне споживання пшениці в нашій країні становить 12 млн тонн, з них 6-7 млн тонн імпортувалися з України", - цитує міністерство представника Єгипту в повідомленні. За даними Елгаммала цього року врожай пшениці в Єгипті очікується на рівні 7,5 млн тонн, а решту 4,5 млн тонн буде ввезено з країн Європи. Проте уряд Єгипту сподівається, що це тимчасова ситуація, оскільки відновлення експорту з українських морпортів допоможе стабілізувати ситуацію з продовольством у країні. Як повідомлялося, минулого тижня на чотиристоронніх переговорах між Україною, Туреччиною, ООН і РФ із розблокування українських морпортів учасники домовилися про створення координаційного центру в Стамбулі і досягли згоди щодо системи спільного контролю зерна в портах.
«Укрспирт» закликає народних депутатів розблокувати власну приватизацію
AgroNews.ua. -25.07.2022
Державне підприємство “Укрспирт” просить депутатів підтримати законопроєкт №7451 та ухвалити його у другому читанні в цілому. Про це повідомляє Укрспирт, пише agronews.uа.
Таке рішення дозволить зробити непрацюючі об’єкти державного підприємства основою для приватного підприємництва. Всі 19 об’єктів підприємства через війну залишились без доходів, при цьому маючи необхідність щомісячних витрат. Як наслідок, відбувається поступове та невідворотнє накопичення боргів. Приватизація вирішить багато проблем, зокрема, із погашення заборгованостей (перед працівниками, бюджетом, кредиторами). Водночас, у минулі роки були приватизовані 22 об’єкти “Укрспирту”. Зараз вони – приватні підприємства. «В теперішніх умовах для ДП «Укрспирт» потрібні оперативні рішення держави. Одне з них – поновлення приватизації із коротшими строками. Для підприємців потрібні майнові комплекси для виробництв, складських приміщень та офісів, і наші об’єкти — якраз ті майданчики, яких зараз потребує бізнес. На їхніх територіях є колії залізничного сполучення, підведені газ, вода та електроенергія, є зерносховища. Робота наших виробничих майданчиків та інвестиції в них — це те, що потрібно сьогодні», – коментує т.в.о. директора ДП «Укрспирт» Віталій Жадобін. Нагадаємо, законопроєкт №7451 пропонує зробити приватизацію швидшою, при цьому зберігаючи прозорість всіх процедур. Так, процес з моменту оголошення аукціону і до підписання договору триватиме не більше двох місяців, а вся інформація про об’єкти приватизації буде доступна онлайн. Також буде можливість підписання документів за допомогою електронного підпису (КЕП).
Названо альтернативні способи зберігання зерна
AgroNews.ua. -24.07.2022
Наразі однією із головних проблем у фермерів є нестача потужностей для зберігання зерна. Мінагрополітики пропонує використовувати для цих цілей тимчасові потужності — рукави та мобільні зерносховища. Про це повідомляє kurkul.com, пише agronews.ua.
Проте ціни на них зросли і термін зберігання зерна не дуже великий. «Строки зберігання у рукавах обмежені — зерно може знаходитися там до 7 місяців максимум. А бажаний період зберігання — 3-5 місяців», — розповів заступник генерального директора ТОВ «Сол АГРО» Сергій Щербань. Тож він радить аграріям використовувати старі корівники та інші наявні складські приміщення для зберігання врожаю. «Якщо в аграрія є вибір, ремонтувати корівники й склади й закладати в них зерно або ж надати перевагу зберіганню в рукавах, перший варіант є більш доцільним. В склади фермер вкладе не більше грошей, аніж в рукави. Але вони слугуватимуть йому не один рік», — пояснив експерт.
Україна може залишитись без власного цукру
AgroNews.ua. -23.07.2022
Подальше вирощування цукрового буряку в Україні під питанням. Україна може залишитись без власного цукру. Про це розповів Олександр Коротинський, директор НПЦ «Цукробурякового виробництва», член Комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України, член Центру декарбонізації при УСПП, у матеріалі «Чи буде цукор в Україні? Прогноз та аналітика від Олександра Коротинського», повідомляє Kurkul.com, пише agronews.ua.
Так, за словами експерта, у зв’язку з воєнними діями, збільшенням виробничих витрат, логістичними та складськими складнощами господарства відмовляються вирощувати цукровий буряк. Окрім того, виробникам цукру просто не вистачатиме складських потужностей для зберігання цукру. Як наслідок цукрові заводи залишаться без сировини, а Україна — без свого цукру. За таких умов відбудеться зменшення відпускної ціни на цукор нижче його собівартості. Це може призвести до закриття ще декількох цукрових заводів. «У зв’язку з подорожчанням виробничих факторів (цукрового буряку, газу, логістики) та військових дій — 10 цукрових заводів прийняли складне для себе рішення не запускати виробництво цього року. Так, у 2022 році в Україні буде працювати 23 цукрових заводи», — зазначається у матеріалі. З метою запобігання такої катастрофічної ситуації для традиційної галузі української промисловості, як цукроваріння, Олександр Коротинський радить українському Уряду врахувати досвід ЄС щодо підтримки вирощування цукрового буряку, а також інших стимулюючих заходів для виробників цукру.
У Вінниці запустили виробництво морозива
AgroNews.ua. -21.07.2022
Підприємство, яке випускає кондитерську продукцію під ТМ «Солодка мрія», віднедавна почало виготовляти 4 різновиди морозива на паличці — «Ескімо», «Брауні», шоколадне та лимонне. Про це повідомив заступник мера Вінниці Андрій Очеретний на своїй сторінці у Facebook, пише agronews.ua.
«Смаколики створені з натуральних продуктів та покриті шаром чорного шоколаду. 1000 шт. щодня сходять з конвеєра. Для виробництва морозива працевлаштовано 12 людей», — зазначив посадовець. Він додав, що ТМ «Солодка мрія» продовжує співпрацювати з різними громадськими організаціями. Зокрема, зефіром та іншими солодощами ласують як діти переселенців так і діти вінничан у межах заходів, які проводить Вінницька міська рада. Крім того, підприємство щоденно випікає хліб для внутрішньо переміщених осіб.
Імпорт сиру наближається до довоєнного рівня
AgroNews.ua. -21.07.2022
Попит на сир в Україні слабкий, а пропозиція збільшується. Зростання цієї пропозиції відбувається лише за рахунок імпорту, виробництво вже давно не росте, повідомляють аналітики «Інфагро», пише agronews.ua.
«Занадто високі ціни на сир посприяли відновленню імпорту. Скоріш за все, і самі виробники, і дистриб’ютори, і мережі зроблять висновки і почнуть знижувати ціни. Якщо цінове зниження відбудеться, то й з імпортом конкурувати буде легше. Хоч сир в Європі й подорожчав, його ввезення все одно залишається вигідним. Є над чим подумати вітчизняним сироварам. Після провального березня імпорт сиру виріс в рази і вже практично сягає довоєнного рівня», — пояснюють експерти. Зазначається, що без належного збуту в Україні провідні вітчизняні сировари шукають можливості реалізації сиру за її межами. «І десь це вдається, експорт товару зараз не менший, ніж до війни. І хоча експорт не скорочується, ціни на товар значно нижчі, ніж до війни», — констатують спеціалісти.
Озвучено прогноз виходу з кризи українських агропідприємств
AgroNews.ua. -21.07.2022
Котирування акцій українських агропродовольчих компаній наприкінці минулого тижня зросли на тлі угоди щодо розблокування експорту зерна з України через Чорне море. Про це розповів аналітик Erste Securities Якуб Шкопек у коментарі PAP Biznes, пише agronews.ua.
Він зазначив, що у 2-му та 3-му кварталах результати цих компаній можуть опинитися під великим тиском. Але вони мають шанс розпочати покращення наприкінці третього кварталу і можуть вийти з поточної кризи сильнішими. Експерт уточнив, що наприкінці минулого тижня котирування «Кернела» зросли приблизно на 14%, «Астарти» — майже на 7%, ІМК — на 1%. Індекс, який об’єднує українські компанії, додав близько 5,6%. «Якщо компанії за два чи три місяці — саме стільки часу може зайняти розмінування коридорів — зможуть відновити вивіз зерна, то ті запаси, які мають на балансі, вони зможуть перевести в готівку і мати кошти для подальшої діяльності замість використання кредитування. Тим більше, що ціни на зерно високі, навіть незважаючи на нещодавню корекцію», — пояснив Шкопек. На його думку, фермери захочуть швидко позбавитися своїх запасів, запропонувавши велику знижку до світових цін, щоб забезпечити кошти для посіву та збору врожаю, а також складських потужностей. Якуб Шкопек також вважає, що потенційно «Кернел» може показати високу маржу в останні місяці року, якщо відновить діяльність із виробництва та експорту олії. За його словами, кінець третього кварталу, четвертий квартал і початок року — це періоди, коли результати агрокомпаній можуть покращитись. «У другому-третьому кварталі обсяги, ймовірно, все ще будуть дуже слабкими, а результати будуть під великим тиском», — оцінив Шкопек. Аналітик зазначив, що хоча ринкова кон’юнктура зараз дуже сприятлива, а інформація про домовленості щодо розблокування портів підтримує акції компаній, через кілька місяців інвесторам доведеться замислитися, чи виконують сторони угоди її припущення. Однак є шанс, що компанії вийдуть із поточної кризи сильнішими.
Стало відомо, чи буде дефіцит олії в Україні
AgroNews.ua. -20.07.2022
На сьогоднішній день в Україні, після того, як у березні 2022 р. через повномасштабне вторгнення РФ в нашу країну було зупинено всю переробку, відновили роботу 15 олійноекстракційних заводів (ОЕЗ), тобто працюють близько 15-20% потужностей. Про це повідомив генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук, пише agronews.ua.
Він пояснив, що до повномасштабного вторгнення РФ в Україну заводи щодоби переробляли 50-70 тис. тонн соняшнику. Зараз ОЕЗ, які відновили роботу, можуть переробляти тільки 10-15 тис. тонн. Наразі готові до запуску ще 20 заводів, проте їх не вводять в експлуатацію через неможливість реалізації кінцевої продукції. «Звісно, першопричиною цього є повномасштабне вторгнення РФ в Україну та блокування агресором наших морських портів. Через це ми фактично втратили доступ до наших потенційних ринків – Індії та Китаю. А Європі та кількість олії, яку виробляють у нас, не потрібна. Більше того, через запровадження давальницької схеми ціни на кінцеву продукцію олійно-жирового комплексу просто збивали до рівня збитковості», – зазначив експерт.
Підвищення офіційного курсу долара допоможе українським аграріям
AgroPortal.ua.-25.07.2022
Рішення Національного банку України щодо підняття офіційного курсу долара до гривні дасть змогу аграріям не втрачати дохід на суттєвій різниці офіційного та комерційного курсу валют.
Про це говориться у повідомленні Всеукраїнської Аграрної Ради. Як зазначається, від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року НБУ своєю постановою зобов’язав купівлю банками іноземної валюти у експортерів за офіційним курсом 29,25 грн/$. Тоді як комерційний курс, за яким купували валюту експортери та громадяни, становив близько 36 грн/$. Водночас продавати валютну виручку аграрії мали за офіційним курсом, який суттєво менший за справжній. «На тлі скорочення прибутків аграріїв через низькі закупівельні ціни на продукцію, окуповані та заміновані землі, стрімке здорожчання логістики, обладнання та матеріалів для ведення сільського господарства занижений курс долара забирав тільки під час валютних операцій 20% доходу фермера», — пояснюють в об’єднанні. З 21 липня 2022 року НБУ скоригував офіційний курс гривні до 36,5686 грн. Цей крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення та підтримати стійкість економіки в умовах війни.
Для вивезення українського зерна розробляють «план Б»
AgroPortal.ua.-25.07.2022
Сполучені Штати Америки та Україна розробляють «план Б» з вивезення зерна з країни після нападу росії на порт Одеси в суботу.
Про це заявила адміністратор Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер, пише CNN. За її словами, «план Б» включає в себе автомобільний, залізничний та річковий транспорт, а також відправлення барж та коригування залізничних систем, щоб вони краще узгоджувалися з європейськими, щоб експорт міг здійснюватися швидше. Ми живемо за планом на випадок непередбачених обставин, оскільки не можна довіряти нічому, що говорить президент росії», — заявила Пауер. Вона висловила сподівання, що зернова угода «якось закріпиться» попри те, що росія «негайно повернулася спиною» до угоди, атакувавши Одесу — головний порт, зазначений в угоді.
Розблоковані порти зможуть експортувати 3 млн т агропродукції щомісяця
AgroPortal.ua.-24.07.2022
Три розблоковані чорноморські порти України зможуть експортувати щомісяця близько 3 млн тонн агропродукції. Про це розповів заступник міністра інфраструктури та учасник української делегації на перемовинах Юрій Васьков, пише «Економічна правда».
Юрій Васьков: «Якщо ми говоримо про обсяг, це може бути 3 і більше мільйони тонн на місяць Запускати будемо поступово, через декілька тижнів від початку роботи можна буде говорити про більш точний обсяг. Але ми бачимо, що 3 млн тонн і більше — це можливо. Возити зерно Україна планує у ті ж країни, до яких експортувала його як до повномасштабного вторгнення, так і після — наземними шляхами. За даними 2021 року, найбільшими імпортерами були Китай, Єгипет, Туреччина та Індонезія ». При цьому Васьков допускає, що відразу може не бути достатньої кількості суден: «Я точно знаю, що є компанії, які готові направити флот. Але, безумовно, аби вийти на пропускну здатність портів, треба час. Аби страхові компанії та судновласники побачили, що це працює, працює безпечно — тоді це буде простіше». Очікувано, судновласники зіткнуться із більшим страховим тарифом, ніж у мирний час, констатує Васьков. Проте Україна проводить роботу в цьому напрямкові: «Аби його (тариф) покращити, ми провели перемовини з генсеком ООН і з головою Міжнародної морської організації, і висловили побажання, аби на підставі цієї ініціативи (щодо деблокади) переглянути північно-західну зону Чорного моря на більш м‘яку категорію відповідно до військових ризиків. Вони пообіцяли сприяти цьому питанню», — розповів учасник української делегації.
Експерт запропонував 5 екоініціатив для продовольчої безпеки України
AgroReview.- 22.07.2022
Голова аграрного комітету Української асоціації бізнесу і торгівлі (UBTA) Михайло Малков запропонував впровадити 5 важливих ініціатив екологічного характеру для забезпечення продовольчої безпеки. Адже руйнування сільського господарства як галузі має економічний, соціальний та екологічні виміри, повідомляє Економічна правда.
Для відновлення країни та отримання компенсації та репарацій в судах, Україні потрібна комплексна оцінка завданої шкоди, що впливає на забезпечення продовольчої безпеки, має економічні наслідки на макрорівні та загрожує світовій екобезпеці на довгі роки. “Саме екологічна ситуація у тих містах, де активно ведуться бойові дії, є вкрай жахливою”, – зазначив Малков. Рекомендації допоможуть ефективніше вирішувати екологічні проблеми, з якими Україна має впоратись під час відбудови держави після перемоги. Створення електронної платформи для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору “Екологічний шар” Платформа дозволить оцінити вартість та стан пошкоджень, а також надасть можливість, у прив’язці до місця руйнувань, отримати інформацію і про шкоду довкіллю. Малков пояснив, що робота Оперативного штабу, Агроцентру Київської Школи Економіки та порталу Міндовкілля “Екологічна безпека” забезпечують секторальний підхід. А створення загальнодоступного “Екологічного шару”, де будуть фіксуватися всі руйнування, що понесла Україна, дозволить дати загальне бачення ситуації. Забезпечити достатню кількість дезинфіктантів, щоб запобігти загрозі здоров’ю населення. В результаті повномасштабного вторгнення в Україні знищено 15% тваринництва. Майже всі галузі сільського господарства, разом із переробною індустрією, опинились під ударом. Це стосується не лише економічної, але ще й екологічної проблеми. Адже загиблих тварин необхідно хоронити (утилізувати) відповідно до всіх правил та процедур. В Україні до війни існувала проблема з крематоріями для тварин, і була потреба в системній організації їх утилізації. Так на Херсонщині на одній з найбільших птахофабрик у Європі “Чорнобаївська” ГК “Укрлендфармінг” через блокаду та повне знеструмлення зупинилося виробництво. Понад 4 мільйони курей дорослого поголів’я і близько 700 тисяч молодняку загинуло без можливості їх утилізувати. “Потрібна велика кількість мобільних крематоріїв та спеціальних дезинфіктантів. На жаль, в Україні вони не виробляються. Саме для того нам необхідно звернутись до певних гуманітарних організацій, щоб забезпечити достатні резерви цих дезинфіктантів і ці дії допоможуть запобігти екологічній катастрофі”, – зазначив Малков. Застосування дронів для оцінки стану ґрунтів та локалізації, з визначенням точок мінування В матеріалі зазначили, що кожна воронка де-факто є концентратором ерозії. Через декілька років, якщо не буде проведено ремедиаційних заходів, тобто виведення забрюнювачів з грунтів, в тих місцях, де проходили активні бойові дії буде “місячний ландшафт”. “Безумовно, головне – це безпека і в цьому сенсі, питання розмінування є ключовим, хоча зараз це можливо лише на звільнених територіях. Вже принаймні три підприємства з виробництва дронів працюють в Україні, і було б важливо зрозуміти, чи можливий такий інструмент сьогодні, і наскільки підйомна сума закупівлі таких дронів для аграріїв”, – сказав Малков. Запровадити надання агрометеорологічних послуг з точністю “до конкретного поля” В умовах економії ресурсів, аграріям важливо знати точну погоду та інші метеорологічні дані для забезпечення високого врожаю. Ця послуга може швидко окупитись, враховуючи ціни на паливо сьогодні. Аграрії не будуть дарма виганяти техніку в поле, а будуть максимально ефективно використовувати час та ресурси. Якнайшвидша імплементація стратегій та ініціатив ЄС UBTA надала уряду країни рекомендацію підтримки стратегій From farm to fork (“від лану до столу”) та імплементації стратегії Green Deal (європейська “Зелена угода”)”. Стратегія “Від лану до столу” спрямована на прискорення переходу до стійкої продовольчої системи. Вона лежить в основі європейської “Зеленої угоди”, та спрямована на всебічне розв’язання проблем продовольчих систем, а ключова її думка – нерозривний зв’язок між здоровими людьми, здоровим суспільством та здоровою планетою. “Це стало особливо актуальним після отримання статусу кандидата в ЄС. Україна має гармонізувати свої політики до політик ЄС. Імплементація українського “Green Deal” є необхідною умовою для подальшої євроінтеграції”, – підкреслив Малков.
Офіційно: Угоду про розблокування експорту зерна з українських портів підписано
Бізнес Цензор.-22.07.2022
У Стамбулі за участі представників України, Росії, Туреччини та ООН підписано угоду про розблокування трьох українських портів для експорту зерна.
Церемонію підписання транслював телеканал TRT World. Угоду з міністром оборони Туреччини спочатку підписав російський міністр оборони РФ Сєргєй Шойгу, після цього окрему угоду підписав міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. Перед церемонією підписання генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш уточнив, що йдеться про розблокування трьох українських портів: "Одеса" "Чорноморськ" та "Південний".Генсек ООН наголосив, що угода не була простою, однак вона дозволить розблокувати експорт продовольства з українських портів, а також російського зерна та добрив щоб уникнути світової продовольчої кризи.Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк зазначав, що в рамках цієї угоди Україна не підписує жодних документів з Росією.За його словами, Україна підпише окремий договір з Туреччиною та ООН, своєю чергою Росія підписує аналогічний договір з Туреччиною та ООН. Подоляк уточнював, що умови угоди не передбачають жодного супроводу транспорту з українським зерном російськими кораблями та присутності російських представників в українських портах. Усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби.
Україна сформувала продовольчі резерви для своїх громадян, – Мінагрополітики
Бізнес Цензор.-22.07.2022
На сьогодні при кожній обласній військовій адміністрації, території якої тимчасово перебувають під окупацією, заготовлені базові продуктові набори та сформовано продовольчі резерви, щоб після деокупації одразу ж забезпечити мешканців цих областей продовольством. Це Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська та Харківські області.
Про це повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, передає пресслужба Мінагрополітики. Він також розповів, як уряд реалізовує план із забезпечення продуктової безпеки в умовах воєнного стану."Ще на початку березня за бюджетні кошти уряд почав закуповувати продовольчі товари вітчизняного виробництва зі списку критичних товарів для споживання та передавати їх населенню. Товари закуповувалися через місцеві військові адміністрації і використовувалися фактично для двох цілей – роздачі внутрішньо переміщеним особам в усіх областях України, а також для формування резерву на випадок потенційного форс-мажору чи блокування того чи іншого регіону", – підкреслив він. Висоцький пояснив, що базовий набір – це 12,5 кг продуктів довгострокового зберігання, куди входять крупи, олія, консерви, молочні та м'ясні продукти, картопля, сухарі, печиво.
Через Закарпатську митницю переміщено майже 880 тис тонн зернових до Євросоюзу
GrowHow.in.ua.- 22.07.2022
Через Закарпатську митницю переміщено майже 880 тис тонн зернових культур до Євросоюзу. Про це повідомили на сторінці Закарпатської митниці у Фейсбуці.
Як зазначили у повідомленні, на сьогодні збільшено пропуск та обсяги першочергової агропродукції та інших пріоритетних вантажів через кордон України до Євросоюзу. З 1 березня до 21 липня через пункти пропуску Закарпатської митниці переміщено понад 877 тис тонн зернових культур. Зокрема, 1948 вантажівок-зерновозів та 13621 залізничний вагон із зерном. Найбільший обсяг зерна вивезли у червні-липні — понад 450 тис. тонн.
Україна продовжить підготовку до експорту зерна, незважаючи на обстріл порту: на що чекати агроринку
UBR.- 23.07.2022
Обстріл Одеського порту не вплинув на намір України розблокувати морські порти для вивезення зерна. Це необхідно для проведення наступної посівної та усунення дефіциту елеваторів
Міністерство інфраструктури України продовжує технічну підготовку до запуску експорту аграрної продукції морем попри обстріл Одеського торгового порту 23 липня. Про це заявив міністр Олександр Кубраков. Він наголосив, що експорт продовольства необхідний для порятунку економіки України, а також мільярдів людей від голоду та бідності. "Ми не довіряємо Росії, але довіряємо своїм партнерам та союзникам, саме тому ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів було підписано з ООН та Туреччиною, а не з Росією", – каже голова Мінінфраструктури. Водночас виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко в коментарі UBR.ua заявила, що завдяки розблокуванню морських портів Україна може вийти на обсяги експорту в 5-6 млн тонн. Завдяки цьому агросектор не лише отримає кошти на наступну посівну, а й звільнить елеватори під новий урожай. Адже зараз у країні фіксується дефіцит понад 10 млн тонн потужностей. "Розблокування портів дає надію, що наступного року серед ярих культур ми не побачимо кардинального зменшення площ пшениці, ячменю, кукурудзи чи соняшника. Тепер весь сектор очікує на швидкі та дієві механізми запуску експорту", – наголосила Григоренко.