top of page

Пасха Христова - Великдень

26 квіт. 2019 р.

До Свята Пасхи ми пропонуємо вам переглянути картини видатного українського художника Миколи Корниловича Пимоненка «Великодня утреня».

Микола Пимоненко – визнаний майстер побутового жанру. Теми і сюжети картин відображають нелегку працю, повсякденне життя селянства, побут, звичаї, свята, весілля, побачення, сватання… Відомо, що художник часто звертався до однієї і тієї ж теми.Картина «Великодня утреня» теж існує в декількох варіантах. Перша картина зберігається у Рибінському державному історико-архітектурному і художньому музеї-заповіднику. Друга – у Херсонському обласному художньому музеї. Полотно на цю тему можна також побачити у Національному музеї «Київська галерея» (незавершений варіант).

На картинах «Великодня утреня» зображено святково одягнених жінок, дівчат, діточок, чоловіків у піднесеному настрої. На вишитих великодніх рушниках розкладено на освячення паски, крашанки, сир, ковбаса і, навіть, ціле засмажене порося.


 

До Великодня, особливо якщо він не ранній, звичайно кінчають оранку і посів і починають приготування до зустрічі Світлого Свята. Тут особливо багато роботи господиням. Всю хату білять, прибирають. Стіл гладенько вичищають і застеляють білою скатертиною. Ставлять свіжий хліб, паски і різні баби. Господарі хати в нових свитках, а господині і дівчата у святкових вбраннях чекають першого удару дзвонів до заутрені. У ніч, напередодні Світлого Свята Воскресіння, у жодній хаті не заливають і не гасять вогню, щоб було чим    засвітити свічку, коли сім'я повернеться від заутрені.

Після Світлого Свята закінчуються весняні роботи: копання грядок на городі, лагодження огорожі, вуликів тощо. Настає травень і починаються веселощі: сміх, пісні! Дівчата виряджаються в кольорових віночках та стрічках і з піснями закликають весну.  

Шановні читачі, Ви також можете повернутися у цій же рубриці до сюжету під назвою «Чарочка моя кругленька, як я тебе люблю, що ти повненька!» про нашого видатного  художника, академіка живопису Петербурзької академії мистецтв, члена Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури  і до його картини «До дому»  та дуже цікавої історії, пов’язаної з нею.

bottom of page