28 квіт. 2024 р.
Натуральними барвниками крашанок здавна слугували ягоди, овочі, трави, кора та листя, що містять пігменти. Їхні барви не такі яскраві й насичені, як у синтетичних фарб, але здатні створити природні ніжні кольори та цікаву палітру відтінків. А найголовніше – вони безпечні для здоров’я.
Як зробити натуральні барвники для крашанок, розповідають експерти Держпродспоживслужби області в рамках проекту «Обирай якісне».
Зовсім не обов’язково на Великдень фарбувати яйця промисловими барвниками, які часто забарвлюють не тільки шкарлупу, а й білок. Прихильники природного фарбування використовують для цих цілей лушпиння цибулі, буряк, червону капусту, шпинат, червоний перець, куркуму, відвар шипшини, зелений чай, каву, ягоди чорниці тощо. Тож розберемося, які натуральні барвники будуть найефективнішими.
Жовтий колір. Надати його крашанкам здатні куркума і ромашка.
Ромашка має дати блідо-жовтий відтінок. За рецептом треба зварити яйця у міцному ромашковому чаї (5 пакетиків на літр води). Однак блідо-жовтий відтінок може виявитися справді дуже блідним і ніжним, якраз для шанувальників пастельних кольорів.
Куркуму слід прокип’ятити у воді 15 хвилин (3 столові ложки куркуми на 1 літр води) і занурити у відвар щойно зварені яйця. Вже за 15 хвилин ви отримаєте яскраві жовті крашанки невимовно радісного сонячного відтінку.
Помаранчевий колір
Фарбуємо відваром паприки. 4 ст. ложки спеції заливаємо водою і варимо 30 хвилин. У відварі замочуємо уже зварені гарячі яйця. Колір виявляється проміжним між червоним і помаранчевим, але дуже блідим.
Пробуємо комбінований відвар куркуми, паприки та тертої моркви. За рецептом співвідношення спецій та морквяного соку може бути довільне, зміна пропорцій дає різні відтінки. Варимо 30 хвилин, зціджуємо і замочуємо щойно зварені гарячі яйця. Помаранчевий колір помітно, але відтінок блідуватий.
Рожевий, бузковий, фіолетовий
У ці кольори яйця пофарбують чорниця, малина, смородина, вишня, виноград. Кожна ягода дає свій відтінок. Свіжі і заморожені ягоди фарбують яскравіше, але можна зварити яйця і з варенням. Натуральний сік краще підігріти і замочити у ньому вже відварені яйця.
Найдієвіший із ягідних барвників – чорниця. Фарбують і свіжозаморожені ягоди, і варення. Відтінки від бузкового до фіолетового. Для отримання рожевих крашанок візьміть буряк. Фарбувати можна і настоєм, і відваром.
Настій: буряк натерти на великій терці і залити водою – 0,3 літра. Додаємо дві столові ложки оцту. Через півгодини зливаємо настій і опускаємо у нього щойно зварені яйця. Вже за 10-15 хвилин крашанки набувають ніжного рожевого відтінку.
Відвар: натертий буряк заливаємо водою (аби ледве покривала), додаємо 2 столові ложки оцту і ставимо на 5 хвилин на маленький вогонь. Зціджуємо відвар і занурюємо у нього варені яйця. Маємо рожеві крашанки із бузковим відтінком.
Блакитний
Вважається, що домогтися природними барвниками синього кольору крашанок дуже важко. Однак насправді червонокачанна капуста дає всі відтінки від небесно-блакитного до насиченого синього.
Настій:голівку капусти слід подрібнити, залити водою (0,5 літра), додати 6 столових ложок оцту та дати настоятися 8-10 годин. Процідити настій і опустити у нього щойно зварені яйця. Тримати у настої від 30 хвилин до 3 годин. Під час висихання крашанки на очах змінюють колір із бузкового на блакитний.
Зелений
Зеленого кольору крашанок досягти непросто. Натуральні барвники дають трав’янисті та болотяні відтінки. Пофарбувати яйця можна у відварі шпинату, петрушки (свіжої або сушеної) або кропиви.
Можна фарбувати аптечною сухою кропивою, тримати треба всю ніч. Але відвар дає не так зелений, як болотяний відтінок.
Золотавий, коричневий, шоколадний
Палітру від золотавого до коричневого подарують крашанкам чай, листя берези, кава.
Кава забезпечує крашанкам шоколадний відтінок. Його насиченість залежить від міцності кави та скільки часу фарбувати яйця. Аромат у крашанок неперевершений, але колір загалом дуже нагадує той самий, що мають нефарбовані коричневі яйця.
Карміново-червоний
Традиційного карміново-червоного кольору українським крашанкам надає відвар цибулиння.
2 склянки цибулиння заливаємо 2 літрами води, відварюємо годину на маленькому вогні. Проціджуємо і в цьому відварі варимо яйця. Багато хто варить яйця не викидаючи цибулиння, це не псує результату. Залежно від часу приготування та насиченості відвару отримуємо палітру від золотавого до цегляного, червоного і коричнево-бордового кольорів.
Накінець складаємо рейтинг найкращих та найпростіших у використанні натуральних барвників для крашанок:
– цибулиння;
– куркума;
– червонокачанна капуста;
– буряк;
https://gre4ka.info/zhyttia/51829-yak-zrobyty-naturalni-barvnyky-dlia-krashanok/