top of page

ПАСХА ХРИСТОВА –ВЕЛИКДЕНЬ

До Свята Пасхи ми пропонуємо вам переглянути картини видатного українського художника Миколи Корниловича Пимоненка «Великодня утреня».

ПАСХА ХРИСТОВА –ВЕЛИКДЕНЬ

Микола Пимоненко – визнаний майстер побутового жанру. Теми і сюжети картин відображають нелегку працю, повсякденне життя селянства, побут, звичаї, свята, весілля, побачення, сватання… Відомо, що художник часто звертався до однієї і тієї ж теми.

Картина «Великодня утреня» теж існує в декількох варіантах. Перша картина зберігається у Рибінському державному історико-архітектурному і художньому музеї-заповіднику. Друга – у Херсонському обласному художньому музеї. Полотно на цю тему можна також побачити у Національному музеї «Київська галерея» (незавершений варіант).

На картинах «Великодня утреня» зображено святково одягнених жінок, дівчат, діточок, чоловіків у піднесеному настрої. На вишитих великодніх рушниках розкладено на освячення паски, крашанки, сир, ковбаса і, навіть, ціле засмажене порося.

До Великодня, особливо якщо він не ранній, звичайно кінчають оранку і посів і починають приготування до зустрічі Світлого Свята. Тут особливо багато роботи господиням. Всю хату білять, прибирають. Стіл гладенько вичищають і застеляють білою скатертиною. Ставлять свіжий хліб, паски і різні баби. Господарі хати в нових свитках, а господині і дівчата у святкових вбраннях чекають першого удару дзвонів до заутрені. У ніч, напередодні Світлого Свята Воскресіння, у жодній хаті не заливають і не гасять вогню, щоб було чим    засвітити свічку, коли сім'я повернеться від заутрені.

Після Світлого Свята закінчуються весняні роботи: копання грядок на городі, лагодження огорожі, вуликів тощо. Настає травень і починаються веселощі: сміх, пісні! Дівчата виряджаються в кольорових віночках та стрічках і з піснями закликають весну.


Для більш детального ознайомлення з матеріалом пропонуємо скористатися посиланнями:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87


http://www.wikiwand.com/uk/%D0%9F%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87


ihttps://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2906693-mikola-pimonenko-1-vidtvoruvac-ukraini.html


bottom of page