top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 10 по 11 червня 2020 року

Мінекономрозвитку пропонує коньяк України зробити повністю імпортним – Укрвинпром

AgroNews.ua. – 11.06.2020

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на своєму сайті опублікувало для обговорення проект наказу «Про внесення змін до Правил виробництва коньяків України». Проектом пропонується прибрати вимоги щодо обов’язкового використання як в ординарних так і марочних коньяках України сировини вітчизняного походження. Фактично пропонується коньяк України зробити на 100% імпортним. Про це повідомляє пресслужба Укрвинпром, пише agronews.ua.

Згідно з діючими Правилами виробництва коньяків України, починаючи з лютого минулого року, мінімальна частка вітчизняних коньячних спиртів при виготовленні ординарного коньяку України повинна складати 15% і щороку вона збільшуватиметься, доки не досягне позначки у 85%. “Дотримання діючих Правил забезпечує збереження автентичного українського продукту коньяк України та відповідає європейському законодавству. Тоді як запропоновані зміни призведуть до повного знищення автентичного українського продукту – коньяку України”, – підкреслив Володимир Кучеренко, генеральний директор корпорації «Укрвинпром». Він додав, що використання спиртів коньячних, матеріалів і речовин неукраїнського походження при виробництві коньяків України без будь-яких обмежень призведе до знищення вітчизняного виноградарства та буде значним стимулом для залучення інвестицій у закладення виноградних насаджень суб’єктами господарювання інших країн світу. Варто нагадати, що лише за наявності повного технологічного циклу виробництва коньяку та алкогольних напоїв за коньячною технологією, включаючи викурку та витримку, виробникам видається ліцензія на провадження діяльності. Крім того, на сьогодні український ринок здатний самостійно забезпечити власні потреби в коньячних спиртах вітчизняного походження.“Важко уявити, що французькі виробники коньяку або виробники інших країн, що створюють національний автентичний продукт, використовують 100% імпортну сировину. Це не можливо! А Україна, яка бажає стати дійсно європейською державою, впроваджуючи систему географічних зазначень дозволяє собі подібні порушення сталих міжнародних виноробних практик, купує імпортні коньячні спирти не завжди належної якості та створює умови, за яких українці мають споживати другосортні «вітчизняні» напої”, – наголосив Кучеренко.

agronews.ua


В Україні названо найбільш прибуткові експортні товари

AgroNews.ua. – 11.06.2020

За перші 5 місяців 2020 року український експорт впав на 6,5 %. Імпорт впав на 14,4 % відсотки і негативне сальдо скоротилося до 637 мільйонів доларів США. Це чи не єдиний позитив у торговій статистиці, написав заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – Торговий представник України Тарас Качка у Фейсбук. Про це повідомляє agronews.ua.

Тарас Качка також повідомив експорт яких товарів зростав попри кризу:  олія соняшникова + 420 млн до минулого року і 2,3 млрд доларів виручки;  ячмінь + 185 млн доларів до минулого року; пшениця +100 млн і 1,074 млрд виручки;  азотні добрива + 61 млн доларів і зростання обсягів експорту у 2 з половиною рази у порівнянні з минулим роком; шрот +44 млн доларів; ріпакова олія +27 млн, зростання виручки 17 разів; та ін.

agronews.ua


Стало відомо, чому в Україні імпорт свинини у травні зріс утричі

AgroNews.ua. – 10.06.2020

Неприбуткове свинарство, або чому імпорт свинини у травні зріс утричі. Про це розповів генеральний директор Центру підвищення ефективності в тваринництві, виконавчий директор Асоціації “М’ясної галузі” Микола Бабенко.

На цьому тижні ЗМІ написали про збільшення імпорту свинини у травні 2020 року втричі у порівнянні з травнем 2019 року чи місяцем раніше. За один місяць Україна ввезла практично стільки ж свинини, скільки за період з січня по квітень. Нагадаємо, Аналітичний відділ Асоціації «М’ясної галузі» оприлюднив прогноз закупівельних цін свиней живою вагою на 8 – 14 червня 2020. Асоціація “Свинарі України” пояснила збільшення імпорту ситуативно меншими цінами на свинину в забійній вазі в ЄС – 1,6 євро/кг та інших країнах порівняно із цінами травня 2019 р. Насправді, ціни на свинину в ЄС у травні 2019 року були практично на тому ж рівні. В Бразилії, США і Канаді як поточні, так і минулорічні ціни на свинину знаходяться на рівні 1,0-1,3 євро/кг. Оцінимо конкурентоздатність європейської свинини на українському ринку, а відтак і української на європейському. При ціні в ЄС на напівтуші свиней 1,6 євро/кг, собівартість імпортованої свинини в Україні складає 58 грн/кг з ПДВ. За ціни в Україні на живих свиней 45 грн собівартість напівтуш для співставності складає 68 грн/кг, тобто вища за імпортну на 10 грн/кг. Щоб урівняти за ціною напівтуші свиней, вирощених в ЄС та в Україні, ціна на живих свиней в Україні має бути не більше 38 грн/кг з ПДВ. “Асоціація «М’ясної галузі» вкотре звертає увагу виробників, переробників і споживачів на головну причину збільшення імпорту свинини – перевитрати у 8 млрд грн в українському свинарстві, які обумовлюють неконкурентну собівартість у 40 грн/кг та настільки високу роздрібну ціну, що українська свинина перетворилась для споживача на делікатесний продукт.”, – коментує Бабенко.

agronews.ua


В Україні вперше за рік скоротилося негативне сальдо експорту молочної продукції

AgroNews.ua. – 10.06.2020

За підсумками п’яти місяців 2020-го року, експорт молочної продукції з України склав 44,7 тис. т. на загальну суму 90,9 млн. дол., що на 25,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Поряд з цим, імпортовано за цей період було 34,2 тис. т. продукції на загальну суму 111,1 млн. дол., що на 149,3% більше за показники минулорічного періоду. Сальдо зовнішньої торгівлі все ще із позначкою «мінус» ― на рівні -20,2 млн. дол., однак вперше у цьому році негативне сальдо скоротилося порівняно із попереднім місяцем. Про це повідомляє аналітичний відділ Асоціації виробників молока України, пише agronews.ua.

Майже всі експортні позиції в «мінусі» порівняно з минулим роком. Найвагомішого скорочення експорту зазнають ключові біржові товари і найбільше ― вершкове масло, частка скорочення якого досягла 47%, до 4,9 тис. т. за п’ять місяців. Група сухого молока також зазнає значних втрат ― -32%; до 11 тис. т. за січень-травень, хоча в порівнянні з попереднім місяцем тут відмічається поступове відновлення. Схожу динаміку демонструють групи молока і вершків незгущених ― -29,4%, до 8,9 тис. т. та сири ― -28,7%., до 2,1 тис. т., тут також спостерігається незначне покращення в місячній динаміці. Скорочення експорту кисломолочних продуктів у новому році стійко тримається в межах 10-13% і за підсумками п’яти місяців частка падіння становить 13,4%, до 2,2 тис. т. Найкращі показники пожвавлення експорту демонструють молочна сироватка та казеїн: їх частка падіння за п’ять місяців скоротилася з 40% до -13,4% (11 тис. т.) та -8,9% (1,8 тис. т.), відповідно. За цей період лише група морозива показала дуже скромне нарощування експорту ― +0,4%, до 2,9 тис. т. Тренд тут висхідний, втім у місячній динаміці поточного року експорт цього продукту показує рух «на межі», демонструючи як від’ємні, так і позитивні значення у порівнянні до минулорічних показників.

agronews.ua


Названо найбільших імпортерів українського цукру у 2020 році

AgroNews.ua. – 10.06.2020

За січень-травень 2020 року експорт цукру з України складає 60,1 тис. тонн. Про це повідомляє Державна митна служба України, пише agronews.ua.

У січні-травні 2019 року експорт склав 179,2 тис. тонн на суму $22134 тис., а з початку 2019/20 МР – 82,0 тис. тонн (у 2018/19 МР – 377,7 тис. тонн). Найбільшими імпортерами українського цукру від усього експорту (у грошовому еквіваленті) у січні-травні 2020 року виступили: Турція (19,82%), Ліван (13,68%) і Лівія (12,97%). За травень 2020 року, експорт цукру становить 55,3 тонн, на суму $1968 тис., що на 39,8% менше ніж у попередньому місяці 2020 року (у травні 2019 р. – 41,3 тис. тонн). Імпорт інших цукрів за січень-травень 2020 року становить 6511 тонн, експорт – 21942 тонн. Експорт меляси у січні-травні 2020 року складає 3958 тонн, з якого Угорщина імпортувала 63,47%, Ізраїль – 29,79%, Кіпр – 5,44%, а імпорт за відповідний період становить 10348 тонн.

agronews.ua

 

Органи ветконтролю Латвії посилено перевірятиме яєчні продукти з України

AГРОПОЛІТ. -10.06.2020

У Латвії протягом шести місяців посилено контролюватимуть яйця і яєчну продукцію з України, для чого урядом виділено кошти на непередбачені витрати у розмірі 125 тисяч євро. 

Про це повідомляється на сайті Міністерства землеробства балтійської країни, інформує Укрінформ. «Беручи до уваги виявлені випадки забруднення яєчних продуктів, протягом наступних шести місяців PVD (продовольчо-ветеринарна служба — ред.) необхідно посилити контроль на всі імпортовані яйця і яєчні продукти, що мають походження з України», – йдеться в повідомленні. Це пояснюється необхідністю забезпечити захист здоров'я споживачів у зв'язку зі збільшенням імпорту яєць і яєчних продуктів з України, забруднених сальмонелою. У вівторок, 9 червня, уряд Латвії заслухав відповідний інформаційний звіт Міністерства сільського господарства. Кошти виділені з програми державного бюджету «Резервні фонди». Повідомляється, що у латвійській Системі швидкого оповіщення про харчові продукти та корми (RASFF) протягом 2019 року Управління з контролю за продуктами і ветеринарією (FVS) зареєструвало чотири випадки виявлення сальмонели в яйцях і яєчних продуктах, що надійшли з України, з перевищенням норм безпеки ЄС. У 2020 році на додаткові заходи контролю буде потрібно 125 тис. євро, з яких 105 тис. євро знадобляться для фінансування Інституту BIOR (дослідний центр державного значення, що працює в сфері здоров'я суспільства і навколишнього середовища, харчової, рибницької і ветеринарно-медичної галузях), а ще 20 тис. євро — PVD, — свідчить затверджений урядом протокол.

agropolit.com/news/

 

Названо три першочергові кроки для розвитку АПК

AГРОПОЛІТ. -10.06.2020

Гарантована щорічна державна підтримка для агросектору в сумі 1-2% ВВП, чесні податки,  пріоритетність підтримки фермерів – це три основні кроки для розвитку українського агросектору.  Про це в ексклюзивному інтерв’ю  AgroPolit.com заявив народний депутат, член аграрного комітету Микола Кучер. Микола Кучер зазначив, що сьогодні в Україні існує стільки програм з розвитку агросектору, як, мабуть, ніде у світі – близько 63. «Треба брати якістю, а не кількістю.Тому крок №1 – гарантована щорічна державна підтримка для агросектору в сумі 1-2% ВВП. Тоді на виході буде плюс 5-6 ВВП в рік від роботи агросектору.Крок №2 – система оподаткування: всі платять правильно і чесно податки. Ви пам’ятаєте, яке наше с/г було 10 років тому і яке воно сьогодні?  Коли я вперше побував у США і побачив тамтешні технології, техніку, насіння, соціальний розвиток – це був шок. Сьогодні ми маємо технології в с/г у багатьох випадках не гірші, ніж в американців. А знаєте чому? Бо була правильна система оподаткування: спецрежим ПДВ, на якій сектор працював 18 років. У ньому не було корупції, бо все відбувалося  автоматично: ти сплатив податки, і ти цих 20% використовуєш на добрива, гербіциди», – зазначив народний депутат . Кроком №3 він назвав пріоритетність державної підтримки: мале фермерство, овочівництво, вирощування фруктів, переробка. Пам’ятаєте, ми ще 10 років тому мріяли про 60 млн т зерна, а сьогодні збираємо всі  90 млн т, – наголосив Кучер.

agropolit.com/news/


Фермери закликають призначити Висоцького аграрним віце-прем’єром

AgroPortal.ua.-10.06.2020

Асоціація фермерів та приватних землевласників Луганської області направила звернення до всіх профільних асоціацій із проханням підтримати їх вимогу до Президента України, Кабміну та Верховної Ради щодо негайного створення Міністерства аграрної політики України, впровадження посади віце-прем’єр-міністра України з питань агропромислового комплексу та призначити на цю посаду Тараса Висоцького.

Про це йдеться у зверненні за результатами засідання Асоціації фермерів та приватних землевласників Луганської області від 4 червня 2020 року.«Враховуючи проявлену заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарасом Висоцьким оперативність, досвід кризисного менеджменту, безпосередню особисту участь при вирішенні складних питань, пов'язаних із ліквідацією наслідків негоди, — пропонуємо призначити його на посаду віце-прем'єр-міністра України з питань агропромислового комплексу», — йдеться у зверненні.

agroportal.ua


Первое защищенное название украинских ягод в ЕС появится до конца июля, – Минэкономики

БизнесЦензор.-09.06.2020

В Украине завершается регистрация географического названия с историческим происхождением "мелитопольская черешня".

Об этом сообщает пресс-служба Министерства развития экономики, торговли и сельского хозяйства, передает БизнесЦензор."Это первая украинская ягода, которая получит регистрацию как географическое указание, и имеет право на признание в ЕС", – отмечается в сообщении.Заявку на регистрацию географического указания подала "Ассоциация производителей мелитопольской черешни", а завершение регистрации ожидается в конце июля. Согласно сообщению, называться "мелитопольской" будет иметь право черешня, которая выращивается в местности вокруг города Мелитополь на обоих берегах реки Молочная, а именно – в пределах города Мелитополь и окружающих населенных пунктов.

biz.censor.net.ua/


Які продукти найбільше подорожчали

 Газета по-українські.-10.06.2020

У Держслужбі статистики порахували, як змінилися ціни на продукти за травень. Загальне подорожчання цін на харчові продукти у травні порівняно з квітнем становило 1,2%. Найсильніше подорожчання зачепило курячі яйця. За даними Держстату, в середньому по Україні воно становить 16,6%. На 2-му місці по здорожчанню опинилися фрукти. Вони піднялися в ціні на 15,5%. Також фахівці відзначили зростання цін на продукти переробки зернових культур, рисову крупу, рибу та рибні продукти, а також на овочі. Ціни на ці групи продуктів харчування виросли на 0,8-2,3%. Однак деякі групи продуктових товарів стали трохи дешевшими. Молоко і молочні продукти, масло, соняшникова олія, цукор, сало, м'ясо та вироби з нього знизилися в ціні на 0,2-1,6%. Серед споживчих товарів та послуг у травні 2020 року у порівнянні із травнем 2019-го найбільше подорожчали фрукти (на 34,8%), водопостачання (на 25,1%) та каналізація (на 21,4%). Урожай яблук та груш 2020 року знизиться приблизно на 30% через заморозки, які фіксували у першій половині травня в основних регіонах України з промисловими насадженнями садів.

Gazeta.ua


Дым отечества: транснациональные компании пытаются спасти украинский табачный рынок

Дело.-09.06.2020

Курильщики садятся на диету. Потребление табачных изделий в Украине сокращается: за три года объемы производства табачной продукции в стране упали в 1,4 раза.

При этом экспорт сохранился на уровне 2017 года, а импорт и нелегальная торговля несоизмеримо малы. Только за 2019 год производство сигарет в Украине, по оценкам участников рынка, сократилось на 15%, а согласно официальной статистике — на 18%. И на нынешний год прогнозы пока неутешительные. Самые оптимистичные из них предрекают дальнейшее снижение планки еще на 6%. Если 2020 год будет более благоприятным для работы табачной отрасли, есть шанс удержать объемы рынка на уровне 48 млрд сигарет, полагает директор "Империал Тобакко" в Украине Растислав Чернак. Хотя на европейских рынках уровень курения снижается ежегодно лишь на 3-6%, сетуют украинские производители. Причин у серьезного негативного тренда в Украине и ранее было предостаточно: повышение акциза и цен на сигареты, активизация нелегальной торговли, эмиграция потребителей из страны и популяризация здорового образа жизни.  Теперь грянул еще и экономико-пандемический кризис. Но на то он и рынок, чтобы адекватно реагировать на вызовы. Производители и дистрибьюторы достойно завершили 2019 год и с тревожным оптимизмом входят в 2020-й. А для достижения своих стратегических целей следуют комплексным бизнес-планам, адаптируя тактику и приемы к нынешней ситуации на рынке. В феврале 2020 года табачникам удалось добиться важной коллективной победы: президент Украины ветировал норму закона о госрегулировании производства и оборота подакцизных товаров, вводившую фиксированную, антирыночную торговую наценку на табачные изделия. Теперь осталось только убедить народных депутатов, чтобы они поддержали предложение президента и исключили эту антиконституционную норму из закона (законопроект №1049). Многие производители активизировали деятельность  за рубежом. В компании "Империал Тобакко" в Украине отмечают, что именно Саудовская Аравия стала для них в 2019 году наибольшим зарубежным рынком по сравнению с 20 другими, куда этот производитель поставляет свою продукцию. И если на внутреннем рынке объем реализации у компании сократился за год на 24,5%, то внешние поставки удалось нарастить. Без экспорта стоял бы вопрос, выживет ли вообще табачная фабрика в Киеве, заявляет директор "Империал Тобакко".

delo.ua/

 

"УКРЛЕНДФАРМИНГ" БАХМАТЮКА МОДЕРНИЗИРУЕТ СВОИ ЭЛЕВАТОРЫ

Деловая столица. -11.06. 2020

Сеть элеваторов, принадлежащая аграрному холдингу "Укрлендфарминг" украинского бизнесмена Олега Бахматюка, завершила подготовку оборудования к новому сезону. В этом году в агрохолдинге модернизировали один из крупнейших элеваторов Европы

"В этом году нами модернизировано один из крупнейших элеваторов Европы - ООО "Элеватор Агро", общей мощностью 446 тысяч тонн одновременного хранения, - рассказал Українським новинам директор департамента зернохранения холдинга Богдан Штогрин. - На нем установили еще одну сушилку "Кимбрия". Важно, что благодаря ее установке мы увеличили оборачиваемость элеватора, расширив спектр культур: добавили рапс, который можно принимать в объеме до 2 тысяч тонн в сутки. Модернизировали также камеру нагрева существующей сушилки GSI-10000. Реализация данных мер позволила увеличить прием подсолнечника с 2 до 5 тысяч тонн в сутки". Первыми во второй половине июня начинают работу элеваторы южных и центральных регионов страны. "Укрлендфарминг" имеет несколько таких, которые расположены именно в этих областях. Один из них - "Агро Сервис". "В этом году мы реконструировали на элеваторе "Агро Сервис", расположенном в Николаевской области, автомобильные весы, увеличив длину платформы до 18 м, что позволяет нам теперь принимать крупногабаритные автомобили", - отметил Богдан Штогрин. Общая мощность собственной элеваторной сети "Укрлендфарминг" - 2,66 млн тонн одновременного хранения пшеницы. 17 элеваторов удобно расположены возле основных земельных массивов холдинга и все имеют подъездные железнодорожные пути. Благодаря своим высокотехнологичным характеристикам и логистическим преимуществам элеваторные мощности группы УЛФ покрывают 98% собственных потребностей агрохолдинга в хранении сельскохозяйственной продукции. Активной есть также работа элеваторов с посторонними поклажедателями.

www.dsnews.ua

 

Пустой кошелек или авитаминоз: на какие овощи и фрукты придется раскошелиться этим летом

УНІАН: Новини України.-10.06.2020

Ранние клубника и черешня в Украине в июне подорожали до исторических значений, а значительная часть урожая яблок и абрикос погибла из-за заморозков. Где украинцы будут покупать овощи и фрукты, какие из них могут стать дефицитными, а какие даже могут подешеветь в 2020 году?

В конце мая прилавки рынков и супермаркетов начали заставляться любимой украинцами клубникой, которая оказалась не всем по карману: первым желающим отведать свежие ягоды приходилось выкладывать по девяносто гривен за килограмм. Появилась и черешня по заоблачным ценам – более ста гривен за кило. И хотя в июне фрукты и ягоды начали традиционно дешеветь, цены на них для большинства украинцев все еще кусаются. «Цены на фрукты и ягоды в Украине находятся на исторически высоком уровне», – заявляют аналитики Украинской плодоовощной ассоциации (УПОА). Так, на сегодняшний день стоимость клубники примерно в два-три раза больше, чем в прошлом году. Средние цены стартуют от сорока гривен за кило некачественных ягод, и от семидесяти гривен – за килограмм хорошей клубники. Главной этому причиной, по мнению специалистов УПОА, стали заморозки во второй половине мая, которые уничтожили значительную часть ягод. Участники рынка уже говорят о том, что урожай клубники станет худшим за последние несколько лет, а цены будут удерживаться на высоком уровне. Такой же «золотой» оказалась в начале лета черешня, основная часть урожая которой погибла в результате весенних заморозков. От низких температур особенно сильно пострадали именно ранние сорта черешни: по предварительным данным, погибло до девяноста процентов ожидаемого урожая. Этим и объясняются заоблачные цены на черешню в начале лета – фруктов просто слишком мало, и торговцам не так уж просто купить их оптом для продажи на рынке. В ближайшее время на рынке Украины увеличится предложение импортных абрикосов из Турции, Узбекистана и Испании, которые сейчас можно купить от  восьмидесяти гривен за килограмм, и цена на заморские фрукты со временем пойдет вниз. «К сожалению, сады абрикоса в Украине также сильно пострадали от заморозков, и урожай собственных косточковых фруктов будет крайне низким. Естественно, что ожидать низких цен на абрикосы в этом сезоне также не приходится», – считает директор по развитию УПОА Екатерина Зверева. Вполне возможно, что единственным товаром, который в этом году подешевеет, станет традиционно дорогая голубика. Хоть она также пострадала от холодов, урожай этих ягод в Украине может быть большим, чем обычно, из-за увеличившихся под голубикой площадей.

www.unian.ua


ЄС хоче заборонити рутинне використання антибіотиків на фермах

УНН.-10.06.2020

Нове законодавство ЄС, яке набирає чинності 28 січня 2022 року, буде забороняти будь-яке рутинне використання антибіотиків на фермах, включаючи всі види профілактичного лікування тварин, повідомляє УНН з посиланням на портал Poultry world.

У 2017 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) випустила нові керівні принципи щодо використання антибіотиків на фермах, в яких рекомендовано припинити використання антибіотиків для групової профілактики. Однак залишаються країни, наприклад, США, які виступають проти такої заборони ЄС на антибіотики. Україна ж навпаки, підтримує заборону на використання профілактичного антибіотика, і добровільно, без всіляких законодавчих норм - рухається в напрямку виробництва "чистих" продуктів харчування. Найбільш відповідальні в цьому плані, мабуть, виробники курятини та яєць, з причини своєї експортоорієнтованості. Будучи великим світовим трейдером і експортуючи свою курятину до більш, ніж 80 країн світу - вітчизняна компанія МХП (Наша Ряба) самостійно ініціювала заборону антибіотиків для профілактики на всіх своїх птахофабриках."Використання антибіотиків з метою профілактики захворювань птиці було і є заборонено в нашій компанії. Ми не використовували і зараз не використовуємо препарати, які визначені ВООЗ як критично важливі для медицини людини", - кажуть в МХП.

www.unn.com.ua/

 

bottom of page