top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 14 по 16 квітня 2020 року

Пам'ятка виробнику: що треба знати про нове законодавство щодо органічної продукції

 Agravery.-13.04.2020

Україна не мала власних стандартів сертифікації органічної продукції. Однак 02 серпня 2019 року введено в дію закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» від 10.07.2018 р. № 2496-VIII (далі Закон). Але досі не зрозуміло чи впроваджені механізми на виконання закону та як ними скористатися.

Відповідність органічної продукції нормативним вимогам.

Органічне виробництво та обіг органічної продукції повинні відповідати загальним та спеціальним вимогам, які є подібними до вже існуючих міжнародних стандартів. Загальні вимоги визначені розділом 5 Закону. Спеціальні вимоги щодо органічного виробництва та обігу органічної продукції встановлені Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку (детальних правил) органічного виробництва та обігу органічної продукції № 970 від 23.10.2019 р. Варто звернути увагу, що у виробників сільськогосподарської (далі с/г) продукції відсутня можливість використовувати загальні вимоги. Так як на сьогодні не затверджено Перелік речовин (інгредієнтів, компонентів), що дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання у гранично допустимих кількостях. 09 липня 2019 року Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило лише розроблений Проект відповідного Переліку. Таким чином, це унеможливлює використання у процесі органічного вирощування с/г продукції речовин, які дозволені при виробництві та обігу органічної продукції. Що ж стосується нормативно-правового акту, яким визначено спеціальні вимоги, то він набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, а саме з 06.06.2020 року. Тобто, виробники органічної с/г продукції мають можливість заздалегідь ознайомитися та розпочати впровадження спеціальних правил щодо органічного виробництва та обігу органічної с/г продукції. Отримання сертифікату Законом встановлено абсолютно нову для національних виробників процедуру отримання сертифікату, функціонування реєстру органів сертифікації та виробників органічної продукції, що має полегшити доступ споживача до органічної с/г продукції. Так, суб’єкт господарювання, який має намір перейти на органічне виробництво або здійснювати обіг органічної продукції повинен отримати сертифікат - документальне підтвердження відповідності органічного виробництва та/або обігу органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Порядок отримання відповідного сертифікату визначений ст. 27 Закону.

agravery.com/


Продуктова безпека України: якими будуть ціни на продукти

AgroNews.ua. -15.04.2020

За березень 2020 року значно зросли ціни на продукти харчування. Так, капуста та морква в середньому здорожчали на чверть, цибуля на 38%, борошно зросло на 12,2%, фрукти на 12%, а лимони та імбір взагалі злетіли у ціні майже на 40%. Чому так сталося і чого чекати українцім далі, розповів голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, пише agronews.ua.

В Уряді пояснюють стрімке зростання цін ажіотажним попитом населення на продукти харчуван “Насправді, причин, які призвели до такого різкого цінового стрибка, декілька. Але потрібно зауважити, що вже на минулому тижні ціни на деякі продукти стабілізувалися, а за деякими позиціями пішли вниз. Цей тиждень буде показовий: або зниження цін на продукти буде стійким, або уряд задіє більш дієві важелі регулювання”, – розказав він. На думку фахівця, такий сильний важіль, як державне регулювання цін, потрібно вводити зважено. Але в умовах, коли ціни вже пішли вниз і ринок демонструє відносну стабілізацію, введення держрегулювання на окремі продукти може бути виправданим. “На жаль, економічні причини для зростання ціни на борошно та хліб є. Їх дві. Перша – це дійсно девальвування гривні з 24,5 до 28. Друга – зростання світових цін на зерно. За 2 тижні вони підвищилися на 12%. Наразі світові ціни на зерно стали падати і ми, як споживачі, невдовзі помітимо, що й ціни на борошно, яке стало дефіцитом в останні два тижні, теж починають “повертатися”, – каже експерт. Як зауважує Олексій Дорошенко, вперше за останні 6 років, держава продала зерно із Держрезерву, щоб виробити з нього борошно, яке піде на ринок і покриє нестачу, викликану збільшенним попитом.

agronews.ua


Названо, якою буде експортна політика України щодо зернових

AgroNews.ua. -15.04.2020

Усі сусіди України обмежили або взагалі закрили експорт життєзабезпечуючих продуктів. Казахстан, Білорусь, Росія зробили це вже давно. Румунія нещодавно внесла подібні зміни в свою експортну політику, повідомив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Торговий представник України Тарас Качка. Про це пише agronews.ua.

“Попри те, що пройшло у ЗМІ, Румунія насправді обмежила широке коло товарів: борошно, соняшникову олію, кондитерку, всі зернові. Досить агресивно поставилися там до експорту цих продуктів”, – заявив він. Україна ставиться до обмежень щодо експорту цієї агропродукції більш обережно. “Популярність обмежувальних заходів у наших сусідів росте. Ми у Міністерстві моніторимо, щоб пом’якшити подібні заходи по експорту. Наразі експорт агропродукції сбалансовано. “, – пояснив він. Пшениця та борошно – чутливий товар для України. Попит у світі на ці товари підвищено. Україна планує завершити 2019/2020 МР без додаткових обмежень експорту цих товарів. “Питання ціни стабілізувалося, і ми бачимо, що по експорту зерна та борошна мабуть пройдемо досить плавно. У будь-якому випадку, до кінця травня – це точно. У червні – подивимося”, – заключив торгпред.

agronews.ua


Уряд звільнив двох заступників міністра Мінекономрозвитку

AgroNews.ua. -14.04.2020

Кабінет міністрів України звільнив заступників міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Павла Кухту та Сергія Ніколайчука. Про це свідчать відповідні постанови, опубліковані на сайті уряду. Пише agronews.ua з посиланням на hromadske.

Кухта та Ніколайчук стали заступниками міністра економіки за часів, коли відомство очолював Тимофій Милованов. Павло Кухта був першим заступником міністра (після звільнення з посади міністра Милованова — виконував обов’язки міністра економрозвитку), а Сергій Ніколайчук відповідав за макроекономічне прогнозування у відомстві (до цього відповідав за макроекономічне прогнозування у Національному банку України).

agronews.ua


Завдяки держпітримці АПК ми залучимо 14,7 млрд інвестицій в економіку України, – Петрашко

AgroNews.ua. -14.04.2020

У 2020 році збережено державну підтримку АПК для подальшого стимулювання галузі та досягнення соціально-економічного ефекту. Зокрема, у бюджеті закладено видатки на суму у 4 млрд грн за ключовими напрямами: тваринництво, фермерство, садівництво, компенсація вартості с/г техніки та компенсація відсотків кредитів. Таке рішення прийняте 13 квітня, на позачерговому засіданні Верховної Ради України. За внесення відповідних змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” проголосувало 249 народних депутатів, пише agronews.ua.

“За активної позиції Аграрного комітету ми повністю зберегли державну підтримку аграрної галузі. Основні програми орієнтовані на підтримку, в першу чергу, малих сільгоспвиробників та фермерів, розвиток локальних ринків збуту та відкриття нових експортних ринків. Ми очікуємо, що цьогорічна підтримка дозволять залучити близько 14,7 млрд грн інвестицій в економіку України та створити понад 85 тис. нових робочих місць”, – прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. Він додав, що закладені внутрішні інвестиції у агросектор матимуть мультиплікативний ефект і позитивно вплинуть на розвиток суміжних галузей економіки. Так, на підтримку шляхом здешевлення кредитів закладено суму у розмірі 1,2 млрд грн. Це надасть доступ с/г виробникам до пільгових кредитів та зменшить їх вартість до 5%. Очікується, що сукупний обсяг залучених кредитних ресурсів складе 16,4 млрд грн. На підтримку галузі тваринництва виділено 1 млрд грн. За результатами програми очікується введення в експлуатацію понад 100 тваринницьких ферм та комплексів, створення 1 700 додаткових робочих місць. На підтримку галузі садівництва, виноградарства та хмелярства – 400 млн грн. Очікується збільшення нових насаджень інтенсивного типу на площі понад 4,0 тис. га, збільшення продукції з високою доданою вартістю за рахунок будівництва об’єктів зі зберігання та переробки, нарощування експортного потенціалу, скорочення обсягів імпорту та створення нових робочих місць.

agronews.ua


Думка: Україна здатна збільшити експорт агропродукції без шкоди для себе

AgroPortal.ua.-16.04.2020

Україна буде активно співпрацювати з іноземними державами щодо додаткових експортних поставок аграрної продукції для потреб продовольчої безпеки цих країн.

Про це заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, торговий представник України Тарас Качка на своїй сторінці в Facebook. Він зазначив, що на тлі «телепанікі» багато хто задається питанням чи можемо ми собі таке дозволити. «Так — можемо. На основі наших даних українські посольства будуть вести діалог з урядами інших держав про таких поставках. Міністерство веде постійну роботу з оцінки балансів продовольства. Останні кілька тижнів ця робота велася ще уважніше і прискіпливіше. Тому ми точно впевнені, що можемо і далі забезпечувати безперебійний експорт», — розповів Качка. Він також вважає, що на сьогоднішній день Україна може додатково до наявних експортних поставках поставляти на зовнішні ринки все ключові групи аграрної продукції. «Ми орієнтуємося на можливості наших приватних виробників — як існуючих провідних експортерів, так і нових гравців. Головний аспект — координація дій між українськими експортерами та покупцями на зарубіжних ринках. Думаю, що така ефективна координація з боку держави неможлива без торгових представництв і аграрних аташе. Тому наші спроби в продовольчої безпеки тільки актуалізують цю роботу», — додав Качка.

agroportal.ua


Петрашко назвав 10 продуків, ціни на які контролюватиме уряд

AГРОПОЛІТ. -15.04.2020

Кабінет міністрів планує встановити цінове регулювання для 10 видів основних продуктів. 

Про це під час брифінгу представників уряду заявив міністр економіки Ігор Петрашко, повідомляє АgroРolit.com. «Нас хвилює питання продовольчої безпеки... у нас є товари без дефіциту, ми уникли дефіциту продовольчих товарів на полицях наших магазинів і крамниць, незважаючи на карантині заходи. Ми активно працюємо над тим, щоб цінова стабільність для соціально значимих товарних груп, вона зберігалася», – зазначив він. За його словами, це регулювання планується запровадити на основні продовольчі товари. Ми плануємо і працюємо над тим, щоб запровадити більш м’який інструмент регулювання, на даний момент це 10 товарів: борошно, цукор, макаронні вироби, молоко, яйця, хліб, птиця, масло вершкове і крупа гречана. Відбувалися певне коливання цін у середині березня, проте зараз всі добросовісно відносяться до ціноутворення. Але ми як уряд працюємо з дистриб’юторами щодо того, щоб ціни залишалися доступними. Тому ми вважаємо, що цих заходів буде достатньо для того, аби зберегти цінову стабільність, — додав Петрашко.

agropolit.com/news/


Україна на 50% збільшила імпорт вина

AГРОПОЛІТ. -15.04.2020

У 2020 році Україна наростила імпорт вина виноградного на 50%. 

Про це свідчать дані Державної митної служби.Так, у січні-березні 2020 року Україна імпортувала вина виноградного на 33,6 млн доларів. Тоді як у січні-березні 2019 року цей показник склав 22,2 млн доларів. Приріст імпорту вина Україною за рік складає 11,4 млн доларів, або на 51%. Найбільше вина у 2020 році Україна імпортувала з Італії — на 9,5 млн доларів. Чимало вина Україна завезла з Франції — на 5,5 млн доларів. Німеччина поставила Україні вина на 5,4 млн доларів. При цьому, експорт вина за три місяці склав лише 3,9 млн доларів. Таким чином, імпорт вина в Україні перевищує експорт у 8 разів, у грошовому вираженні.

agropolit.com/news/


У випадку перевищення ліміту експорт пшениці буде заборонений - Висоцький

AgroTimes.-15.04.2020

Україна готова заборонити експорт пшениці, якщо продажі перевищать погоджений в меморандумі з учасниками зернового ринку обсяг 20,2 млн тонн. Про це сказав заступник міністра економіки Тарас Висоцький в інтерв’ю агентству Reuters. Наразі з країни вже вивезено на експорт 18 млн тонн зернової. “Якщо темпи експорту виявляться такими, що ми зараз 2 млн тонн експортуємо за квітень, все-таки, як ми і домовлялися і попереджали, доведеться реалізувати пункт меморандуму про призупинення експорту”, – сказав Висоцький. При цьому він зазначив, що поки темп експорту виглядає так, що перевищення обсягу експорту не буде. За словами Висоцького, експорт української пшениці в наступному сезоні 2020/21 може різко впасти до 12-15 млн тонн з приблизно 20 мільйонів у 2019/20 МР через скорочення посівної площі в умовах поганої погоди.

www.agrotimes.net/


Єгипет очолив рейтинг найбільших імпортерів української сільгосппродукції за підсумками січня-лютого 2020 року

AgroTimes.-15.04.2020

Протягом січня-лютого 2020 року Україна експортувала продовольчих товарів та сільськогосподарської продукції (за товарними групами 1-24 УКТЗЕД) на суму $3,732 млрд, а це на 8% більше, ніж за перші два місяці 2019 року.

Такі дані Державної митної служби оприлюднив Інформаційно-аналітичний портал АПК. Загалом частка експорту продовольчих товарів та сільськогосподарської продукції у загальному експорті країни склала 46%. Питома вага зернових культур в експорті становила 45,5%, олії – 25,7%, насіння олійних культур – 5,1%. Серед основних країн, до яких було експортовано українську сільськогосподарську та продовольчу продукцію в січні-лютому 2020 року, – Єгипет із часткою 10,3%, Китай – 8,6%, Індія – 8,3%, Нідерланди – 7,7%, Іспанія – 7,2%, Туреччина – 6%, Республіка Корея – 4,1%, Польща – 3%, Булорусь – 2,8% та Італія – 2,2%.

www.agrotimes.net/


На експорті якого м'яса Україні вдалося заробити більше, ніж торік

Газета по-українські.-15.04.2020

Україна збільшила поставки свинини за кордон у 2,5 рази.

У січні-березні 2020-го Україна за кордон продала м'яса птиці на $136,4 млн. Заробила на 7% менше за аналогічний період торік. Курятину переважно купували Нідерланди, Об'єднані Арабські Емірати та Саудівська Аравія. На них припало 50% від усього об'єму експорту м'яса птиці, свідчать дані Державної митної служби. Крім того, на 29% скоротився імпорт курятини - до $8,7 млн. У січні-березні 2019-го становив $12,3 млн. М'ясо птиці в Україну завозили з Польщі та Угорщини. Україна на продажу курячих яєць заробила $22,8 млн. В основному їх купували Об'єднані Арабські Емірати. Експорт скоротився на 35% порівняно з минулим роком. Водночас імпорт упав на 65% - до $2,1 млн. Щоправда, у 2,5 рази зросли поставки української свинини за кордон. Становили $1,8 млн. У січні-березні торік - $700 тис. Імпорт свинини упав на 63% - до $5,02 млн.

Gazeta.ua


Найгірший показник за п'ять років: експорт українських яблук через коронавірус скоротився на 38%

 УНІАН: Новини України.-15.04.2020

У зв'язку зі скороченням обсягів поставок, значно зросли ставки на морські перевезення (мінімум на 40%, а іноді й вдвічі).Світова пандемія коронавірусної інфекції та заходи щодо боротьби з розповсюдженням захворювання призвели до скорочення експорту українського яблука на 38%, повідомив у коментарі УНІАН голова Української асоціації аграрного експорту (УААЕ) Дмитро Крихта. За його словами, пандемія COVID-19 у світі та введення в Україні безпрецедентних карантинних заходів у вигляді закриття кордонів, масштабного обмеження автомобільного, повітряного та залізничного сполучення призвело до скорочення обсягів експорту та імпорту. Крім того, у зв'язку зі скороченням обсягів поставок, значно зросли ставки на морські перевезення (мінімум на 40%, а іноді й вдвічі). Багато країн, у яких національна валюта девальвувала, зменшили імпортні закупівлі сільгосппродукції. Додатковий негатив несуть панічні настрої щодо вірусу, коли споживачі свідомо не купують певні продукти, тому це теж викликає тимчасове зниження цін і обсягів поставок. «Найскладніша ситуація склалася під час експорту товарів з коротким терміном зберігання, зокрема фруктів, овочів, яєць тощо. Наприклад, Південно-Східної Азії довелося або обмежити або повністю припинити програми поставок українського яблука. Всі ці фактори призвели до найбільшого скорочення обсягів експорту яблука з України за останні п'ять років, що, за даними Української асоціації аграрного експорту, у першій половині сезону 2019-2020 становило 38%», - сказав він. За словами Крихти, падіння експорту яблук почалося ще на початку сезону 2019-2020 роки, тобто до пандемії коронавірусу, але вона, безумовно, зіграла найважливішу роль в цій тенденції. Експерт зазначив, що китайські порти, які є найбільшим ринком збуту вітчизняної продукції АПК, працювали з перебоями, а після проходження критичного періоду пандемії попит там повертається до колишніх показників, але перезавантаженість портів буде протягом певного часу грати свою роль. Також необхідно враховувати, що Китай розглядається багатьма конкурентами українських виробників як основний ринок для експорту продовольства. За словами Крихти, у Євросоюзі також спостерігаються затримки з переміщенням товарів внаслідок додаткових перевірок, а це для України другий за величиною ринок збуту.

www.unian.ua


Заборону на імпорт курятини з України досі не зняли чотири країни

 УНІАН: Новини України.-15.04.2020

Територія України вважатиметься вільною від пташиного грипу з 14 травня.Японія, Оман, Китай і Південна Корея ще не зняли заборону на імпорт курятини з території України, яку було введено через спалах пташиного грипу у Вінницькій області в січні поточного року. Про це в коментарі УНІАН повідомила в. о. голови Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко. "Заборону на імпорт курятини з території Вінницької області досі не зняли Гонконг, Кувейт і Казахстан. При цьому продовжують заборону на торгівлю з усією країною Японія, Оман, Китай та Південна Корея", - сказала вона. За словами Шевченка, Євросоюз, Молдова та Об'єднані Арабські Емірати дозволили ввезення птиці з усієї території України, крім 10-кілометрової зони навколо джерела спалаху - агропідприємства "Хутір" у Немирівському районі Вінницької області. На сьогодні джерело захворювання повністю ліквідовано. "Місцева адміністрація оголосила про завершення карантину з грипу птиці у Вінницькій області ще 14 березня. Однак, згідно з міжнародними правилами, територія України буде вважатися вільною від пташиного грипу з 14 травня, тому обмеження на імпорт низки країн поки діють", - пояснила Шевченко.

www.unian.ua


Украина снизит экспорт курятины, но не критично - USDA

УНН.-14.04.2020 

Министерство сельского хозяйства США обновило прогноз по темпам экспорта курятины ведущими экспортерами мира, передает УНН со ссылкой на данные министерства.

По данным американцев, в топ-5 крупнейших экспортеров мяса птицы входят Бразилия, ЕС, Таиланд, Украина и Китай. Так, в январе 2020 года американцы прогнозировали, что в этом году Украина поставит на внешние рынки 450 тыс. т курятины. 9 апреля Минсельхоз США обновил свой прогноз по объемам экспорта курятины из Украины. По данным американцев, в 2020 году Украина поставит на внешние рынки 400 тыс. т продукта. То есть, на 50 тыс. т меньше, чем прогнозировалось в январе. В рейтинге крупнейших экспортеров мяса птицы Украина держит почетное четвёртое место. Опережают Украину Бразилия, ЕС и Таиланд. Прогнозируется, что по итогам 2020-го поставки бразильской курятины за границу составят до 3 млн 875 тыс. т, европейской - 1 млн 450 тыс. т, таиландской - 810 тыс. т.

www.unn.com.ua/

bottom of page