top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 2 по 8 серпня 2022 року

Названо три пріоритети у відновленні агросектору

AgroNews.ua. -08.08.2022

План відновлення України визначає три пріоритети в аграрній сфері на період війни. Про це йдеться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації, представники якої долучилися до презентації та обговорення плану з представниками Національної ради з відновлення України від наслідків війни, пише agronews.ua.

Так, першим пріоритетом визначено розвиток експортної логістики. «Завдяки в тому числі й зусиллям бізнесу навіть без портів вдалося досягти чималих успіхів та збільшити обсяги вивезеної агропродукції з 350 тис. т у березні до 3 млн т у липні. А з серпня до логістичних коридорів додадуться ще й чорноморські порти», — зазначають у ЄБА. Друге — це зберігання врожаю. За підтримки ФАО до України надійде необхідне обладнання для зберігання зерна, що значно допоможе у вирішенні проблем нестачі зерносховищ. «Третє — це кредитування та доступ до фінансування для агросфери, над чим українська сторона активно працює разом із партнерами. Післявоєнний розвиток аграрної галузі передбачає розвиток переробки, зростання доданої вартості, розвиток біоенергетики, тваринництва, садівництва тощо», — уточнили експерти. 

agronews.ua


Україна цьогоріч втратить лідерську позицію з виробництва соняшнику у світі

AgroNews.ua. -06.08.2022

Через війну Україна втратить лідерську позицію в рейтингу виробників соняшнику у світі. За попередніми прогнозами Україна посяде 3 місце. Про це повідомляє АПК-Інформ, пише agronews.ua.

«Площа сівби соняшнику в Україні в п.р. мінімальна за останні більш ніж 10 років — 4,75 млн га. Відповідно, урожай, який зберуть аграрії, також може бути найнижчим за останні 7 років — близько 10 млн тонн», — прокоментувала Світлана Киричок, аналітик олійних ринків ІА «АПК-Інформ». Проте вона підкреслила, що цифра площі збирання соняшнику наразі під великим питанням, адже це буде залежати від подальшого розвитку ситуації в країні.

agronews.ua


Стало відомо, за яких умов українські сировари витіснять імпорт

AgroNews.ua. -03.08.2022

Завозити великі обсяги того ж польського сиру вже не вийде. Це стає просто невигідно, оскільки з 20 липня такий товар зразу подорожчав на 25%, повідомляє «Інфагро», пише agronews.ua.

«Якщо українські сировари не почнуть піднімати ціни на свою продукцію, імпорт сиру скоро має суттєво скоротитися, з’явиться можливість збільшення виробництва вітчизняного товару. Оскільки ціна тепер важлива навіть для гурманів, українці будуть купувати вітчизняний сир. Тож сироварам зараз аж ніяк не варто зловживати збільшенням цін, без європейських конкурентів можна буде заробити значно більше на обсягах», — пояснили експерти. Нарощування експорту також сприятиме збільшенню виробництва. Навіть якщо прийдеться трохи знизити ціну, то торгівля все одно буде досить прибутковою за рахунок девальвації гривні й більших оборотів, додають спеціалісти. «Тож скоро виробники сиру, які до недавнього часу знижували випуск через падіння попиту, активізуються. У серпні виробництво і сиру, і сирних продуктів може збільшитись відсотків на 10», — прогнозують експерти.

agronews.ua


ООН планує придбати та відправити 30 тонн пшениці з України

AgroNews.ua. -03.08.2022

Всесвітня продовольча програма (ВПП) планує придбати, завантажити і відправити 30 тонн пшениці з України на зафрахтованому ООН судні. Про це йдеться в заяві речника Генерального секретаря ООН щодо відправлення першого торговельного судна в рамках Чорноморської ініціативи з перевезення зерна, передає УНН, пише agronews.ua.

«Всесвітня продовольча програма (ВПП) планує на першому етапі придбати, завантажити і відправити 30 тонн пшениці з України на зафрахтованому ООН судні. Більше інформації ВПП надасть найближчим часом», – йдеться в заяві. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш привітав відправлення першого торговельного судна, яке залишило український порт Одеси.

agronews.ua

 

В Україні запровадять географічні зазначення для спиртних напоїв

AgroNews.ua. -02.08.2022

Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону «Про географічні зазначення спиртних напоїв». За прийняття відповідного законопроєкту №6480 у першому читанні проголосували 266 нардепів, свідчать дані на сайті парламенту, пише agronews.ua.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт розроблено на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у частині правової охорони географічних зазначень спиртних напоїв. Зокрема, законом пропонується імплементувати в законодавство України положення Регламенту ЄС від 17.04.2019 №2019/787 щодо визначення, опису, представлення та маркування спиртних напоїв, захисту географічних зазначень спиртних напоїв, використання етилового спирту та дистилятів сільськогосподарського походження в алкогольних напоях. Зокрема, передбачається: - визначити зміст поняття «спиртний напій» та встановити єдиний класифікаційний перелік категорій спиртних напоїв та вимог до них; - запровадити вимоги до спирту етилового та дистилятів, які використовуються для виробництва спиртних напоїв; - забезпечити дотримання правил визначення, опису, представлення і маркування спиртних напоїв, зокрема спиртних напоїв із географічними зазначеннями; - забезпечити дотримання вимог до офіційних назв спиртних напоїв тощо. Автори законопроєкту зауважують, що відсутність в Україні національного законодавства щодо правової охорони географічних зазначень спиртних напоїв не дозволяє використовувати такі географічні зазначення для просування національних товарів.

agronews.ua


Китай відмовляється від української продукції

AgroNews.ua. -02.08.2022

Китай, який раніше був основним покупцем української кукурудзи та соняшникового шроту, з початку війни в Україні прискорив підписання дозвільних документів для нарощування поставок з Бразилії. Про це повідомляє graintrade.com.ua, пише agronews.ua.

У 2020/21 МР частка української кукурудзи в загальному обсязі імпорту Китаю становила 29%, а соняшникового шроту – 88%. Тому зниження попиту з боку Китаю негативно вплине на вітчизняних експортерів, особливо виробників шроту. На двосторонній зустрічі представників китайсько-бразильської комісії високого рівня по співпраці та взаєморозумінню (Cosban) були узгоджені поставки соєвого шроту до Китаю, який раніше купував лише соєві боби в межах 70-80 млн т на рік, і не дозволяв імпорт продуктів переробки сої. До цього Китай та Бразилія узгодили можливість поставок кукурудзи, проте фактичний експорт ще не почався, незважаючи на підписання санітарного протоколу між країнами. Бразильським підприємствам ще потрібно сертифікувати продукцію на полях та отримати дозвіл на поставки від китайської влади, але загалом експорт може розпочатися вже у вересні – жовтні. Відновлення експорту з портів Чорного моря може посилити попит на шрот та кукурудзу, проте на це знадобиться щонайменше кілька місяців, оскільки росія вкотре підтвердила свої намагання заблокувати поставки зерна з України.

agronews.ua


На Закарпатті запустили новий логістичний хаб з перевалки зерна та олії

AГРОПОЛІТ. – 08.08.2022

На Закарпатті на  залізничній станції Чоп запустили в роботу логістичний хаб з широкими та вузькими коліями для перевалки будь-якої сільськогосподарської продукції та продуктів переробки. 

Про це пише Еlevatorist.com з посиланням на компанію «Агроенергоінвест‎».‎ Як зазначається, хаб приймає насипний, наливний та фасований (біг-беги та мішки) типи вантажів. «‎Компанія забезпечує перевантаження зерна, шротів, солоду, кукурудзи, сої та інших зернових вантажів, що перевозяться насипом у вагонах-зерновозах понад 50 вагонів на добу. Також перевантаження рослинних олій, що перевозяться наливом у вагонах-цистернах широкої колії до вагонів європейської колії та навпаки понад 30 цистерн на добу»‎, — йдеться у повідомленні «Агроенергоінвест‎». Діяльність логістичного хабу «ЧОП» включає перевантаження з: - критих вагонів; - напіввагонів; - контейнерів на платформах; - хоперів (зерновозів); - цистерн; - з широкої колії на вузьку та навпаки, а також з будь-якого типу вагонів на автотранспорт та навпаки.

agropolit.com/news/


Сінгапур відкрив для України ринок кормів для домашніх тварин

AГРОПОЛІТ. – 04.08.2022

3 серпня українські виробники кормів для домашніх тварин отримали нові можливості для експорту до Сінгапуру. Відповідний сертифікат здоров’я на експорт був погоджений компетентними органами обох країн.

 Про це повідомляє пресслужба МЗС.«Один з ключових пріоритетів роботи українських дипломатів в умовах війни – пошук нових можливостей для збільшення експорту українських товарів та послуг. Відтепер ринок кормів Сінгапуру, імпорт якого щороку становить понад 170 млн дол. США, став доступним для українських виробників, завдяки спільній роботі МЗС та Держпродспоживслужби. Відкриття нових ринків сприяє розвитку національної промисловості, стимулює створення нових робочих місць, а отже – робить нас сильнішими», – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Як повідомляється, Міністерство закордонних справ України та Держпродспоживслужба  працюють над відкриттям нових ринків для українського експорту, для посилення спроможності системі міжнародної економіки, надаючи підтримку виробникам та усуваючи технічні перешкоди в торгівлі, а також забезпечуючи державні гарантії щодо дотримання вимог країн-партнерів. Рада експортерів та інвесторів при МЗС України (РЕІ) – майданчик, на якому МЗС акумулює інформацію про інвестиційні та торговельні можливості з усього світу, а також сприяє налагодженню ділових контактів між українськими експортерами та імпортерами за кордоном.

agropolit.com/news/


Ціни на яблука стрімко падають через відсутність попиту

AgroPortal.ua.-04.08.2022

Відпускні ціни на яблука нового врожаю в Україні стрімко знижуються. Основною причиною понижувальної цінової тенденції виробники називають практично повну відсутність попиту на яблуко літніх сортів урожаю 2022 року.

Про це повідомляють аналітики проєкту EastFruit. Повідомляється, що тільки на початку поточного тижня яблука нового врожаю знизилися в ціні в середньому на 31%, і на сьогоднішній день реалізація цих фруктів відбувається в межах діапазону 7-10 грн/кг ($0,19-0,27/кг). Водночас більшість оптових компаній та роздрібних мереж ще продовжують продавати торішні яблука, зокрема виробництва Польщі. За словами виробників, сьогодні попит на яблука поточного врожаю практично повністю відсутній як на внутрішньому ринку, так і з боку експортних компаній. Урожай яблук в Україні цього року оцінюється на досить високому рівні. Але продати свою продукцію за прийнятними цінами українські садівники мають дуже мало шансів. Варто зазначити, що на даний момент вартість яблук нового врожаю в Україні вже в середньому на 33% дешевша, ніж на початку серпня минулого року. Водночас більшість ключових гравців ринку не виключають, що відпускні ціни в даному сегменті будуть знижуватися і надалі, якщо ситуація з темпами збуту не зміниться.

agroportal.ua

  

Українська кукурудза замінить румунську і угорську

AgroPortal.ua.-04.08.2022

Урожайність у Румунії та Угорщині знизилася, тож очікується дефіцит пшениці та кукурудзи. Експерти прогнозують, що на українську кукурудзу буде попит з боку ЄС, і вона замінить румунську та угорську.

Про це розповів директор «АРІЯ Коммодітіз Україна», голова напряму Чорноморського регіону компанії ARIA Commodities Олег Левченко під час зустрічі Trend&Hedge Club. «В Україні очікується доволі непоганий урожай кукурудзи: аграрії планують зібрати не менше 6,5 т/га, а хто вжив усіх технологічних заходів, орієнтується на врожайність 8-9 т/га. Прогнозуємо, що в Україні буде вироблено 27-28 млн т кукурудзи. Сьогодні виробники мають достатньо палива, тому збиральна кампанія відбудеться вчасно», — прогнозує Олег Левченко. Він додає, що наразі турбує вартість газу, який потрібен для роботи сушарок, і цей аспект впливає на аграріїв. Водночас сьогодні відмічається тенденція переходу сільгоспвиробників на електроопалення, деревину, пелети. Тож очікується зниження споживання газу.

agroportal.ua


Канада профінансує зберігання 2,4 млн т українського зерна

AgroPortal.ua.-03.08.2022

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за фінансової підтримки Канади розпочала новий проєкт на суму $40 млн (52 млн канадських доларів) для подальшого розв’язання проблеми дефіциту зерносховищ в Україні.

Як говориться у повідомленні Міністерства аграрної політики та продовольства України, ця ініціатива дозволить забезпечити зберігання додаткових 2,4 млн т зерна у 2022-2023 рр. разом із відповідною технічною підтримкою та обладнанням. Зазначається, що цей проєкт доповнює допомогу у розмірі $17 млн, нещодавно надану урядом Японії для забезпечення зберігання 1 млн т зерна. Цього сезону, з початком збору озимих культур у липні та ярих — трохи пізніше, в Україні очікують зібрати до 51,1 млн т зернових. Із загальної ємності зерносховищ у 75 млн т — 14% сховищ пошкоджено або зруйновано, 10% знаходяться на окупованій росією території, а близько 30% залишаються заповненими 22 млн т торішнього врожаю, готового до експорту, згідно з даними уряду України. «Враховуючи безпрецедентні проблеми зі зберіганням культур цього року, необхідні масштабні інноваційні рішення. З цієї причини підтримка сектору залишатиметься затребуваною, ймовірно, до 2023 р., — зауважив директор офісу ФАО з надзвичайних ситуацій та стійкості Рейн Паульсен. — ФАО оперативно реагує на цю ситуацію, враховуючи довгострокову перспективу та прагнучи інвестувати в довготривалі рішення, які базуються на галузевому потенціалі, у координації з урядом на національному та місцевому рівнях». Він уточнив, що завдяки фінансуванню, наданому Міністерством закордонних справ Канади, ФАО надасть засоби для тимчасового та постійного зберігання зерна, включаючи поліетиленові рукави для зберігання зерна, завантажувально-розвантажувальне обладнання та довгострокові модульні сховища, орієнтовані на малі та середні фермерські господарства у 15 областях. Крім того, ФАО закупить лабораторне обладнання на суму до $2 млн для підтримки шести стратегічних лабораторій для проведення тестувань для виявлення хвороб тварин відповідно до правил безпечної торгівлі Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин. Нещодавно розроблена Стратегія щодо підтримки зберігання зерна — розширення Плану швидкого реагування ФАО в Україні — спрямована на підтримку Міністерства аграрної політики та продовольства України для забезпечення 4,07 млн т зерносховищ, або 25% від загальнонаціонального дефіциту зберігання в 16 млн т у 2022-23 рр. Стратегія також передбачає підтримку Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у переробці та експорті сільськогосподарської продукції з України через зміцнення державного потенціалу щодо тестування та сертифікації харчових продуктів, необхідних для експорту на прикордонних об’єктах.

agroportal.ua

 

В Україні з'явився новий виробник соків та смузі для HoReCa

AgroPortal.ua.-03.08.2022

Фермерське господарство «Гадз» відкрило для себе новий ринок збуту. Це соки прямого віджиму та соки-смузі для HoReCa.

Про це говориться у повідомленні компанії. «Відтепер нашу продукцію можна буде зустріти у кафе, ресторанах та кав'ярнях», — зазначають у ФГ «Гадз» . Також у компанії уточнюють, що перша партія мультифруктовго соку вже відправлена покупцю. Продукція упакована у «Bag in Box» із краном, асептичний пакет у гофроящику. Об’єм: 3 л, 5 л, 10 л, 20 л. Для довідки: ФГ «Гадз» має 600 га плодових садів (яблуня, груша, слива) і плодовий розсадник, у якому щорічно виробляється 800 тис. саджанців.

agroportal.ua

 

В ООН заявили про зниження у липні світових цін на продовольство, зокрема завдяки угоді про експорт українського зерна

Гордон. – 06.08.2022

У липні після рекордного зростання зафіксували зниження світових цін на харчі. Про це свідчить світовий індекс продовольства, опублікований 5 серпня Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO).Одним із чинників, що зумовили зниження цін, в ООН вважають досягнення угоди про експорт українського зерна. Також позитивно позначився збір урожаю у північній півкулі. Минулого місяця світові ціни на пшеницю, за даними організації, знизилися на 14,5%, а на кукурудзу – на 107%. Водночас в ООН не беруться прогнозувати подальшу динаміку цін. "Зниження цін на продовольство з дуже високих рівнів – це хороша новина, особливо коли йдеться про доступ до продуктів. Однак є велика невпевненість, зокрема через високі ціни на добрива, які впливають на прогнози врожаю та добробут фермерів, негативний світовий прогноз та рух валют – усе це створює серйозну напругу для світової глобальної безпеки", – наголосив головний економіст FAO Максимо Тореро.

gordonua.com/

 

Запасайтесь на зиму: які продукти подешевшають у серпні

24Агро.- 03.08.2022

Які продукти вигідно буде купувати у серпні? Останній місяць літа в українців асоціюється зі збором урожаю. Крім того, саме на цей період припадає заготівля продуктів на зиму. Розповідаємо, які культури подешевшають у серпні.

Аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин розповіла, які продукти подешевшають у серпні. Вона підкреслила, що на цей місяць припадає збір урожаю, зокрема овочівництва.

Суттєво подешевшають овочі. Експертка наголошує, що у серпні на прилавках буде достатньо помідорів, перцю, баклажанів, цибулі, моркви, буряків, різних видів капусти та інших овочів. Це й стане причиною здешевлення цієї категорії продукції. І, власне, саме тому на серпень припадає заготівля на зиму. Мовиться як про консервації, так і про заморозку. Хоча цього року ситуація може трохи відрізнятися з попередніми роками, адже через тимчасову блокаду Херсонської області та відсутності постачання з цього регіону, не варто очікувати дуже низьких цін, однак тенденція до зниження в порівнянні з липнем однозначно спостерігатиметься,– додала Литвин. Вигідно можна буде купити яблука. Світлана Литвин переконана, що у серпні за вигідною ціною можна буде придбати яблука. Їх також буде достатньо на прилавках як ринків, так і крамниць.

Натомість очікувати здешевлення зернових культур в останній місяць літа не варто. А все тому, що у серпні його лише збирають. До потрапляння на прилавки цей вид продукції повинен пройти певний процес підготовки – сушку, обробку, фасування й інше. Тож тут слід розраховувати на вересень.

Можна буде зекономити на гречці, але восени. Аналітикиня додала, що найбільш помітно знизиться ціна на гречку. Але станеться це вже після збору цьогорічного врожаю. Водночас слід розуміти, що ця культура не опуститься в ціні до довоєнного рівня. На це вплинув як її дефіцит, так і певний ажіотаж. Зауважимо, що на формування цін на продовольство безпосередньо впливає ріст курсу долара. Причому у відсотковому співвідношенні вартість продукції може зрости суттєвіше, ніж сама валюта.

agro.24tv.ua/


В Україні зросла вартість імпортної свинини

Дело.-02.08.2022

Упродовж липня потік свинини з-за кордону зменшився на 45% проти червня — з 9 до 4,9 тис. т відповідно. Ключовою причиною зниження імпортної активності у липні стало повернення зобов’язання сплачувати ПДВ для імпортерів на спрощеній системі оподаткування. Таким чином, ціна умовного кілограма свинини автоматично зросла на 20%.

Про це повідомили аналітитики Асоціації "Свинарі України". "Таке здороження спонукало вітчизняних трейдерів переключитися на закупівлю дешевшої м’ясної сировини. Так, якщо у червні середньозважена митна вартість кілограму імпортованої свинини становила 2,21 дол. США/кг, то в липні цей показник понизився до 2,03 дол. США (-8%). Тим не менш, у третій декаді місяця імпорт подорожчав через перегляд офіційного курсу гривні до долара США на 25%. Це істотно підвищило конкурентоспроможність вітчизняної продукції", — зазначають в АСУ. Дані митної статистики свідчать, що за липень надходження охолодженого та мороженого м’яса свиней з-за кордону склало 4,9 тис. т, що коштувало вітчизняним імпортерам $10 млн, а це на 45% менше за обсяги імпорту свинини місяцем раніше, та рівно удвічі у валютному еквіваленті. Аналітики попереджають і про чергове здороження імпорту: "Станом на 1-ше серпня вітчизняні трейдери можуть завезти ще 1,8 тис. т охолодженої та мороженої свинини на кістці, у півтушах та відрубах в межах квоти. Проте після вичерпання цих обсягів, завезення охолодженої свинини обкладатиметься 12%-им імпортним митом, а мороженої — 10%-им. Хоча ще в середині липня представники м’ясопереробки очікували, що імпортні квоти будуть вичерпані до початку серпня, із здороженням долара вони відтермінувалися", — додають в галузевому об’єднанні. Зазначається, що основними країнами-постачальниками залишаються Данія, Польща, Бельгія та Іспанія.

delo.ua/


Зеленський: Україна докладе зусиль та забезпечить зацікавлені держави своєю агропродукцією

УНІАН: Новини України.-06.08.2022

Президент України вже провів розмови з лідерами дев'яти африканських держав.

Президент України Володимир Зеленський  запевняє, що Україна докладе усіх зусиль, аби забезпечити зацікавлені держави українською агропромисловою продукцією. Про це глава держави сказав під час вечірнього звернення до українців.Зокрема Зеленський сьогодні провів розмову з президентом Малаві Лазарусом Чакверою. "Ще одна африканська держава – вже девʼята, з якою Україна контактує вперше на найвищому рівні за всю нашу історію незалежності. Запевнив пана президента в тому, що Україна докладе всіх зусиль, щоб кожна країна, яка має зацікавленість у нашій агропродукції, могла забезпечити своє споживання. Обговорили також інші питання стабільності і нашу співпрацю в міжнародних організаціях", - наголосив президент. Також він підкреслив важливість нарощування експорту українського зерна в нинішніх умовах. Президент зазначив, що з портів України сьогодні вийшли три судна із зерном на експорт – з Одеси, з Чорноморська. На них завантажено майже 60 тис. тонн кукурудзи, яку очікують споживачі Туреччини, Британії, Ірландії. Також Зеленський нагадав, що в порт Чорноморська направляється і перше з 24-го лютого судно на завантаження."Головне зараз – постійне нарощування експорту. В цьому зацікавлені всі, але всі адекватні світові субʼєкти. Чим більше нашого зерна буде на світовому ринку, тим меншим буде врожай політичного хаосу в країнах передусім Африки і Азії, але не тільки там", - наголосив президент. За його словами, цьогоріч в Європі значно більший попит на імпортне продовольство, ніж передбачалося, оскільки європейські врожаї – менші через спеку, а український врожай зернових та олійних, скоріш за все, відповідатиме прогнозам – очікується понад 65 млн тонн. "Тому якщо партнери виконають свою частину зобов’язань згідно із зерновою ініціативою, – безпекову частину, – і не допустять нових російських провокацій по відношенню до нашого експорту, то продовольчу кризу, яка була такою загрозливою для світу, можна буде подолати", - зазначив Зеленський.

www.unian.ua


Взимку на українців чекатиме дуже серйозний період зростання цін на продукти – експерт

УНІАН: Новини України.-03.08.2022

Взимку доведеться переходити на тепличне виробництво літніх овочів, а з цим є певні проблеми.

Взимку українців чекатиме серйозний дефіцит на літні овочі та фрукти.

Про це розповів економіст Олексій Кущ під час інформаційного телемарафону. "Я думаю, що нас взимку чекає дуже серйозний період зростання цін, тому що влітку, фактично, ми маємо сезонні овочі, фрукти і вони відносно дешево коштують… Закінчиться літо і з продовольством стане гірше з точки зору його цінової доступності для широких верств населення", - відмітив він. Експерт зазначив, що взимку доведеться переходити на тепличне виробництво літніх овочів, а з цим є певні проблеми. "Відповідно, якщо ми бачимо зараз дефіцит газу, то у нас і теплиці не будуть працювати", - додав Кущ. Як повідомляв УНІАН, раніше експерти зазначали, що через окупацію півдня України можуть зрости ціни на імпортні овочі та фрукти: томати, огірки та різновиди кісточкових, які завозили з Туреччини, Польщі та Балканського півострова.

www.unian.ua

bottom of page