top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 26 січня 2023 по 31 січня 2023 року

Названо умови для виходу української картоплі на ринок ЄС

AgroNews.ua. -27.01.2023

Потрапити на ринок Європи української картоплі можливо за умови сталого вирощування високоякісної продукції, її миття, пакування та маркетингової підтримки, - пояснює директор компанії HZPC Ukraine Ігор Чечітко. «На мою думку, для сталого експорту до країн ЄС має скластися пул українських виробників картоплі, які матимуть волю вирощувати овоч високої якості та відповідно його доробляти (мити, пакувати тощо). Це мають бути виробники, які матимуть необхідні сертифікати, зокрема, той же Global G.A.P.», — зазначив він. Також, на думку спеціаліста, українська картопля потребує певної маркетингової підтримки в країнах ЄС. Адже це продукт, який тамтешнім покупцям практично не відомий. Тому, на його думку, стійкий і системний експорт української картоплі до ЄС — це питання навіть не кількох років.

https://agronews.ua/news/nazvano-umovy-dlya-vyhodu-ukrayinskoyi-kartopli-na-rynok-yes/


Експорт «зерновим коридором» різко збільшився

AgroNews.ua. -27.01.2023

Зазначається, що з 16 по 22 січня в українських морпортах було завантажено 19 суден – це така ж кількість, як і за попередній тиждень. Збільшення обсягів експорту при однаковій кількості суден вдалося досягти коштом надання пріоритету великотоннажним суднам. Таке рішення було прийнято через цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден у Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден. Упродовж 25-го тижня роботи «зернового коридору» через морські порти Одеської області було експортовано 894 тис. т агропромислової продукції, що на 82% більше, ніж за попередній тиждень. Українська продукція відправлена в країни Азії (Китай, Туреччина, Індія), Європи (Іспанія, Німеччина, Бельгія) та Африки (Ефіопія, Лівія).

https://agronews.ua/news/eksport-zernovym-korydorom-rizko-zbilshyvsya/


Борошномели України вимушені шукати нові шляхи на світовий ринок

AgroNews.ua. -26.01.2023

Сергій Сакіркін, голова ревізійної комісії громадської спілки «Борошномели України», зазначив, що закриття українських портів в умовах повномасштабної воєнної агресії РФ та відсутність можливості використовувати морські шляхи для експорту продукції змусили українських борошномелів шукати нові шляхи на світовий ринок. «Вибір був невеликий: авто- та залізничний транспорт до споживача або до найближчого закордонного порту. Задоволення, не дешеве і в мирний час, зараз стало дуже дорогим. Як наслідок, найдешевше було транспортувати до країн, які безпосередньо межують з Україною. Спочатку – до порту, де перевантажити в контейнери. Після зняття для України торговельних обмежень Європейським Союзом – для реалізації всередині ЄС», – вказав експерт. Найбільше українського борошна за підсумками 2022 р. було відвантажено до Молдови, для якої не змінилася логістика, – 21,79 тис. тонн, або 27,6% загального обсягу річних відвантажень.

https://agronews.ua/news/boroshnomely-ukrayiny-vymusheni-shukaty-novi-shlyahy-na-svitovyj-rynok/


Торік Україна відкрила 12 нових ринків для аграрного експорту

AgroPolit.com. – 31.01.2023

Завдяки злагодженій співпраці Держпродспоживслужби та МЗС у 2022 році було погоджено 22 форми міжнародних ветеринарних сертифікатів на експорт об’єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду з України в 12 країн світу, повідомляє пресслужба Держпродспоживслужби. Повідомляється, що за рік збільшилась кількість підприємств – виробників продуктів тваринного походження, що мають право експорту своєї продукції на територію Європейського Союзу до 432, що на 53 більше, ніж було на початок 2022 року.За 2021 рік таке право отримали 23 підприємства. Як зазначається, позитивна динаміка у збільшенні кількості українських експортерів на європейський ринок є надзвичайно важливою в умовах отриманого Україною статусу країни — кандидата на вступ до Європейського Союзу.

https://agropolit.com/news/24956-torik-ukrayina-vidkrila-12-novih-rinkiv-dlya-agrarnogo-eksport


Озвучено завдання реформи децентралізації на 2023 рік

AgroPolit.com. – 30.01.2023

План роботи з реалізації реформи децентралізації в Україні включає 6 основних напрямків. Його озвучив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін. За його словами, план роботи включає такі напрямки: - відновлення публічної влади на деокупованих територіях; - корекція АТУ на деокупованих територіях; - інститут префектів (на базі МДА); - дотримання законодавства щодо старост, якість надання послуг в умовах воєнного стану.

професіоналізація служби в ОМС; виклики наступних місцевих виборів.

https://agropolit.com/news/24953-ozvucheno-zavdannya-reformi-detsentralizatsiyi-na-2023-rik


Євросоюз перегляне спрощені умови торгівлі з Україною

AgroPolit.com. – 27.01.2023

Єврокомісія (ЄК) перегляне лібералізацію торгівлі агропродовольчими товарами між Україною та ЄС», — говориться у повідомленні Latifundist.com. Зокрема наголошується, що ЄК зіткнулася зі «зростаючим тиском» європейських країн, оскільки поточні умови ставлять фермерів у невигідне становище через «‎навалу української продукції»‎. Крім того, про ризик банкрутства говорили румунські, польські та угорські агровиробники. Представник ЄК також визнав, що умови імпорту продовольства з України є «проблемою для наших фермерів».

https://agropolit.com/news/24943-yevrosoyuz-pereglyane-sproscheni-umovi-torgivli-z-ukrayinoyu


росія зруйнувала або пошкодила 84 тис. одиниць сільгосптехніки

AgroPolit.com. – 25.01.2023

Від початку повномасштабного вторгнення росії, за оцінками експертів, в Україні було зруйновано або пошкоджено 84 тис. одиниць сільгосптехніки, щонайменше 64 великі і середні підприємства, 31 інтернат, 44 соціальні центри, майже 3 тис. магазинів, 593 аптеки, майже 195 тис. приватних легкових авто, 14 тис. комунального транспорту, 330 лікарень, 595 адмінбудівель державного та місцевого управління. Повідомляється, що на грудень 2022 року прямі збитки інфраструктурі України через розв’язану росією повномасштабну війну сягають $137,8 млрд. Прямі втрати агросектору внаслідок російської агресії оцінюються на рівні $6,6 млрд.

https://agropolit.com/news/24934-rosiya-zruynuvala-abo-poshkodila-84-tis-odinits-silgosptehniki


Україна може переробляти на біоетанол 1,8 млн т кукурудзи

AgroPortal.ua.-28.01.2023

У Мінагрополітики наголошують, що в Україні достатньо потужностей для переробки біоетанолу, спостерігається тенденція до їх зростання. Зокрема, завдяки приватизації спиртових заводів. Біоетанол — цікава ідея для України, якщо виробляти його з кукурудзи. Загалом можна орієнтуватися на забезпечення 10% частки європейського ринку біоетанолу, а це — 1,8 млн т кукурудзи, зазначає Представник компанії ETG Андрій Біленький: «Так, це лише 10% від загальної пропозиції кукурудзи в Україні, але це дасть додану вартість і додаткову стабільність внутрішнім цінам. Питання лише в тому, де виробляти біоетанол. На потужностях, які у нас є, ми здатні переробляти 0,5 млн зернових. Але ці заводи виробляють спирт, а не біоетанол. Щоб спирт став біоетанолом, потрібно збільшити його концентрацію мінімум до 99,3%. Не кожен завод може випускати етиловий спирт такої концентрації».

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-mozhe-pereroblyati-na-bioetanol-1-8-mln-t-kukurudzi


Аграрний комітет Ради затвердив план роботи на 2023 рік

AgroPortal.ua.-27.01.2023

Як говориться у повідомленні парламенту, за вересень-січень члени комітету розглянули 21 законопроєкт. Законами стали 5 законодавчих ініціатив, серед яких чотири — євроінтеграційні. Зокрема, у сфері охорони прав на сорти рослин, географічних зазначень, безпеки харчових продуктів, поводження з пестицидами та агрохімікатами. «Минулий рік був складним, але ми показали ефективну роботу, яка забезпечила не лише продовольчу безпеку України, але й гарантувала продовольчу стабільність у світі. Ми дбаємо про безпеку харчових продуктів, створюємо умови для появи нових робочих місць та ефективнішого використання земель», — пояснює очільник комітету Олександр Гайду. Затвердили депутати і законодавчий план на 2023 рік: - продовжувати реформи в меліорації та рибній галузі, що сприятиме збільшенню врожаїв та обсягів вилову риби в Україні, - сприяння розвитку українського виноробства. Важливим завданням є виконання зобов'язань перед ЄС. А тому євроінтеграційні законопроєкти — серед пріоритетних. «Ми будемо і надалі робити все можливе, аби залучати інвестиції та допомагати нашим аграріям, розвивати сільське господарство. Наші аграрії — це сила. Зробимо усе, аби підтримати їх у цій боротьбі», — підкреслів Олександр Гайду.

https://agroportal.ua/news/ukraina/agrarniy-komitet-radi-zatverdiv-plan-roboti-na-2023-rik


Аграрії закликають ЄС зберегти торгові преференції для України на рік

AgroPortal.ua.-27.01.2023

У повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» говориться, що профільні аграрні асоціації звернулись до Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту, Ради з питань сільського господарства та риболовлі ЄС та організацій-членів Copa-Cogeca з проханням продовжити умови преференційної торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до 2024 року. Як зазначається, теперішня напружена геополітична ситуація має негативний вплив на світовий ринок агропродовольчої продукції та ставить під сумнів гарантування продовольчої безпеки в усьому світі. Обмеження експорту шляхом блокування портів та порушення логістичних ланцюгів українського продовольства — частина гібридної війни росії. «Чи не єдиним безпечним коридором для експорту аграрної продукції став напрямок кордонів з країнами ЄС, зокрема для цілей транзиту. Саме відбудова нових шляхів транзитної логістики була одним із ключових факторів відчутного збільшення аграрного експорту в напрямку країн ЄС. Водночас необхідно враховувати той факт, що український аграрний експорт 2022 року був сформований за рахунок рекордних показників виробництва сільськогосподарської продукції в 2021 році. А наявні економічні факти і об’єктивні очікування свідчать про неминуче скорочення як виробничого, так і експортного потенціалу аграрної галузі України вже цього року», — говориться у повідомленні.

https://agroportal.ua/news/ukraina/agrariji-zaklikayut-yes-zberegti-torgovi-preferenciji-dlya-ukrajini-na-rik


Україна експортувала соняшникової олії на $5,5 млрд

AgroPortal.ua.-27.01.2023

Експорт олійно-жирової продукції у 2022 році склав $6,9 млрд, говориться у повідомленні асоціації «Укроліяпром». Ця продукція зайняла 30% від експортованої сільгоспродпукції та продовольчих товарів. При цьому експорт соняшникової олії склав $5,5 млрд, що становить 24% від загального обсягу агропродукції, вивезеної за кордон, насіння олійних культур — $3,7 млрд., цей сегмент займає 16,1% від загального експорту агпропродукції. У вересні-грудні 2022/23 МР виторг від постачань олійно-жирової продукції на зовнішні ринки сягнув $2,7 млрд, соняшникової олії — $2,1 млрд, олійних культур — $2,4 млрд.

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-eksportuvala-sonyashnikovoji-oliji-na-5-5-mlrd


Україна експортувала маже 26 млн тонн зерна

AgroTimes.-27.01.2023

На сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України повідомляється, що станом на 27 січня у 2022/2023 МР Україна експортувала 25 млн 991 тис. тонн зернових та зернобобових культур. Зокрема, експорт української пшениці становив 9 млн 401 тис. тонн, ячменю продано за кордон 1 млн 799 тис. тонн, жита – 12,5 млн тонн. Також українські сільгоспвиробники експортували 80,8 тис. тонн борошна пшеничного та інших видів продукції.

https://agrotimes.ua/agromarket/ukrayina-eksportuvala-mazhe-26-mln-tonn-zerna/


В Україні планують затвердити вимоги до курячих яєць

Бізнес Цензор.-30.01.2023

Пресслужба Мінагрополітики повідомляє, що Міністерство аграрної політики та продовольства оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу "Про затвердження вимог до курячих яєць". Зокрема, відповідний проєкт наказу розроблений для зближення та гармонізації з відповідними стандартами та законодавством Євросоюзу та передбачає затвердити вимоги до курячих яєць в частині: сортування яєць за їх якістю та за вагою; штампування яєць, маркування упаковок (контейнерів) та транспортної тари для яєць, контейнерів для промислових яєць та надання інформації споживачеві у разі поштучного продажу яєць; пакування та перепакування яєць, а також вимог до записів, які повинні вести оператори ринку.

https://biz.censor.net/news/3396568/v_ukrayini_planuyut_zatverdyty_vymogy_do_kuryachyh_yayets


Нідерланди виділять українському агросектору 25 мільйонів євро фінансових гарантій для ЄБРР

Бізнес Цензор.-26.01.2023

Повідомляється, що Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та уряд Нідерландів нададуть фінансову гарантію у розмірі 25 млн євро для підтримки українських приватних компаній, що працюють у галузі сільського господарства, харчової промисловості, логістики чи експорту сільгосппродукції. Внесок Нідерландів для ЄБРР буде спрямований на підтримку продовольчої безпеки та допоможе залучити Україні фінансування банку. Нідерланди як одна із країн-засновників ЄБРР є важливим донором банку в Україні. Минулого року країна надала грант на 70 млн євро для підтримки кредиту від ЄБРР української енергетичної компанії "Укренерго" для термінового ремонту інфраструктури, яка зазнала важких російських бомбардувань.

https://biz.censor.net/news/3395850/niderlandy_vydilyat_ukrayinskomu_agrosektoru_25_milyioniv_yevro_finansovyh_garantiyi_dlya_yebrrbottom of page