top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 30 серпня по 6 вересня 2022 року

Стало відомо, чи вистачить Україні меду

AgroNews.ua. – 04.09.2022

Попри всі труднощі, повʼязані з повномасштабною війною, пасічники очікують, що цього року врожай меду перевищить 100-120 тисяч тонн. Про це йдеться у статті ЕП, пише agronews.ua.

Так, голова Спілки пасічників Володимир Стретович вважає, що у 2022 році меду буде вдосталь. “Інститут бджільництва прогнозує 100 тисяч тонн. За нашими підрахунками, буде ще більше – 120 тисяч тонн”, – говорить він. Інвестор підприємства з виробництва меду Beehive Ігор Ліскі називає ситуацію з урожаєм 2022 року специфічною.“Меду менше, бо багато полів не засіяні. Однак навесні утворився надлишок. Весняний збір неможливо було експортувати. З одного боку, далися взнаки логістичні перешкоди, а з іншого – у європейських клієнтів не було попиту. Тому порівняно з минулими роками маємо більше меду”, – пояснює він. Щодо цін, то у гривнях закупівельна ціна не зміниться. Стретович прогнозує діапазон 62-70 грн за кг, Ліскі – 60-65 грн за кг. У валюті ціни впадуть з 2,4 дол до 1,6 дол. “Ціна на український мед зараз на піку: з початку 2021 року вона виросла на 30% – із 45 до 60-65 гривень. Це сталося через брак сировини”, – говорить Ліскі.

agronews.ua


Україна скупила всі одноразові зерносховища на світовому ринку

AgroNews.ua. – 02.09.2022

Україні для зберігання сільгоспкультур у поточному сезоні будуть потрібні одноразові та мобільні зерносховища загальною ємністю до 20 млн тонн, завдяки державно-приватному партнерству вже вдалося законтрактувати необхідне обладнання. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна, пише agronews.ua.

Однак закупівлі Україною альтернативних зерносховищ виснажили їхні запаси на світовому ринку, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський у середу. “Україна, можливо, забрала всі одноразові системи для зберігання врожаю, які зараз доступні на світовому ринку, вони переважно йдуть в Україну. Тому український ринок і держава підстрахувалися, і я сподіваюся, що особливих проблем зі зберіганням урожаю не буде”, – заявив Сольський під час всеукраїнського телемарафону. Водночас більшу частину засобів для зберігання врожаю закупив український агробізнес у приватному порядку. “Судячи з нашого моніторингу ринку та спілкування з його учасниками, 15-19 млн тонн одноразового зберігання законтрактував бізнес, а також за допомогою міжнародних коштів та через організацію ФАО ООН було закуплено та проведено тендер цього місяця з ініціативи МінАПК на приблизно 6 млн тонн одноразового зберігання”, – наголосив міністр. За його словами, напередодні було проведено окремий тендер від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) із закупівлі для України мобільних силосів для зберігання більш ніж на 1 млн тонн сільгоспкультур, а також обладнання для їх завантаження та вивантаження. Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський 15 серпня 2022 року підписав законопроєкт №7548-1 про звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, які використовують для зберігання зернових та олійних культур.

agronews.ua


В Україні очікують найважчий сезон бурякопереробки

AgroNews.ua. – 02.09.2022

Сезон бурякопереробки для сільгоспвиробників був на порядок кращий, ніж для підприємства, адже якщо ти виростив гарний врожай, то з кожного гектара цукрового буряка минулоріч можна було отримати 2-3 тисячі доларів чистого прибутку. Про це розповів заступник директора Гнідавського цукрового заводу Олександр Нікішин, пише agronews.ua.

«Буряк гарна культура, просто його відвикли вирощувати, але рентабельність для господарств є велика, вона не може навіть порівнюватися з зерновими. Цьогоріч ситуація буде іншою, адже ми вже бачимо, що валютний курс і ціна цукру будуть не співпадати і на це вливає багато чинників, а найбільше ціна на енергоносії, тому цьогоріч сезон бурякопереробки буде мабуть найважчим», – зауважив Олександр Нікішин

agronews.ua


Туреччина у 5 разів збільшила закупівлі української соняшникової олії

AgroNews.ua. – 01.09.2022

З України з початку війни (березень-липень 2021/22 МР) було експортовано трохи більше 1 млн т соняшникової олії, що на 46% поступається показнику за аналогічний період попереднього сезону і стало мінімумом за останні 13 сезонів. Про це повідомляють аналітики «АПК-Інформ», пише agronews.ua.

Основним імпортером української олії залишаються країни ЄС. За 5 місяців у даному напрямку було відвантажено 679 тис. т, що на 26% перевищує експорт за аналогічний період попереднього сезону та складає 66% від загального експорту української продукції у вказаний період. Також зазначається, що Туреччина, яка суттєво наростила закупівлю української соняшникової олії в березні-липні п.р., вперше піднялась на другу сходинку в рейтингу імпортерів. У цьому напрямку було відвантажено 131 тис. т олії, що в 5,5 раза перевищує показник у березні-липні 2020/21 МР.

agronews.ua


На ринок ЄС з початку війни вийшли 8 українських виробників молочки

AgroNews.ua. – 30.08.2022

Українські виробники молочних продуктів нарощують експорт продукції. Про це повідомляє партнер проєктів «Інфагро» Максим Фастєєв, пише agronews.ua.

«Необхідність активізації експорту, про яку аналітики заявляли у звітах та у спілкуванні з колегами, зараз підтверджується цифрами. Дуже тішить, що операторам ринку вдалося налагодити експортні канали в таких складних умовах… Статистичні дані свідчать, що крім традиційних експортних позицій, є успіхи навіть у нарощуванні експорту сиру до ЄС», — сказав він. За словами експерта, у 2022 р. 12 підприємств отримали дозвіл для експорту до ЄС, восьми з них вдалося скористатися цим статусом вже після початку повномасштабної війни. Є й інші підприємства, які планують зробити це до кінця року. «Попри те, негативним моментом однозначно є падіння споживчих настроїв, зумовлених інфляцією і процесами міграції, спричиненими війною. Згідно свіжих розрахунків балансу на осінь, аналітики прогнозують продовження ситуації «надлишку» сировини, що потребує сталих високих темпів зовнішніх продажів, які спостерігаються останніми місяцями. Цей фактор буде визначальним і в процесі ціноутворення на ринку сировини», — прогнозує Максим Фастєєв.

agronews.ua


У Мінекономіки назвали ТОП-10 позицій українського експорту у серпні

AГРОПОЛІТ. – 04.09.2022

У серпні 2022 року обсяги українського експорту зросли на 25% і склали 7,29 млн тонн. У грошовому еквіваленті експортери отримали 3,36 млрд доларів, що на 411 млн доларів більше, ніж у липні. Зростання експорту пов’язане з частковим розблокуванням портів Великої Одеси.

Про це повідомляє Мінекономіки. Як повідомляється, розблокування портів дало можливість значно наростити обсяги вивозу українських товарів. В результаті перевезення морським транспортом збільшилися на 85% і склали майже 2,9 млн тонн. Залізницею Україна вивезла за кордон понад 3 млн тонн товарів, автомобільним транспортом — 1,36 млн тонн. Водночас найбільшу виручку експортери отримують від товарів, які експортуються автошляхами — 1,48 млрд доларів, морські вантажі вартували 995 млн доларів, а залізничні — 788 млн доларів.«Україна робить ставку на експортну модель зростання економіки. До повномасштабної війни наш експорт складав 35% ВВП. Мета Уряду та Міністерства економіки – підняти його до понад 50%. 75% експорту повинні складати готові товари та послуги. Для цього ми, зокрема, запустили програму грантів на створення переробних підприємств. Також держава буде частково компенсувати ставку за експортними кредитами, які беруться на строк 2-12 років та складають не більше 85% суми зовнішньоекономічного контракту. Так допоможемо експортерам вийти на зовнішні ринки й бути там конкурентними. В результаті матимемо постійне зростання обсягів валютної виручки, що слугує гарантією макроекономічної стабільності в країні», – повідомила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко. Лідерами за вартістю експорту в серпні стали: соняшникова олія (443 млн доларів). Обсяги її експорту зросли на 30% до 366 тис. тонн. Україна почала вивозити менше сировини – насіння соняшнику та більше продукції переробки; кукурудза (347 млн доларів). Експорт її збільшився на 31% до 1,5 млн тонн. Саме цей експортний сегмент найбільше виграв від деблокади портів, з яких вийшли завантажені ще в лютому судна; ріпак (305 млн доларів). Україна вже експортувала 665 тисяч тонн цієї культури нового врожаю; пшениця (213 млн доларів). В серпні Україна вивезла в 2,3 рази більше зерна, ніж в липні, обсягом 880 тис тонн; руда (172 млн доларів). Через окупацію та руйнування південно-східних регіонів обсяги експорту металургійної продукції падають. Зокрема, в серпні експортовано 1,4 млн тонн руди; кабельна продукція (89 млн доларів). Попри скорочення обсягів експорту на 9,8%, ця категорія товарів залишається однією з ключових; електроенергія (73 млн доларів). Виручка від електроенергії зросла в 2 рази у порівнянні з липнем. Це результат успішної інтеграції української енергетики до ENTSO-E – енергетичної системи Європейського союзу; насіння соняшнику (71 млн доларів). Поступово цей сегмент експорту буде скорочуватися за рахунок зростання переробки; мʼясо птиці (67 млн доларів). Експорт продукції демонстрував зниження порівняно з липнем; соя (62 млн доларів). В серпні зростання її експорту склало +30% до 148 тисяч тонн. Також що стабільну висхідну динаміку демонструє кондитерська переробна продукція: хлібобулочна +19,4%, цукрова +9,1%, шоколад +25%.

agropolit.com/news/


У вересні Україна планує на 12% збільшити агроекспорт – Висоцький

AГРОПОЛІТ. – 02.09.2022

У вересні Мінагрополітики має намір експортувати близько 5 млн тонн сільськогосподарської продукції проти 4 млн т у серпні.

Про це під час ефіру «Суспільне спротив» повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.«Зростання експорту позитивно впливає на економіку в цілому, забезпечує макроекономічну стабільність, стримує інфляцію. Фермери можуть продавати збіжжя за ціною, вищою за собівартість. Аграрний сектор створює сотні тисяч робочих місць. А це податки до місцевих бюджетів, до загального бюджету. Це забезпечує стабільність гривні. Збільшувати експерт важливо й заради валютної виручки, стабільного обмінного курсу», — зазначив перший заступник міністра. Як зазначив Висоцький, до війни загальний місячний експорт становив 6 млн т.

agropolit.com/news/


Президент підписав закони для митного безвізу з Євросоюзом


AГРОПОЛІТ. – 31.08.2022

Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалені 30 серпня Верховною Радою закон №0166 «Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту» та закон № 0165 «Про приєднання України до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами», необхідні для митного безвізу з ЄС.

Про це він заявив у зверненні. Зеленський зазначив, що вони є фактичною реалізацією митного безвізу. Ми зробили це в рекордний строк і абсолютно злагоджено – усі гілки влади», — сказав Зеленський. Президент наголосив, що хоч би як було складно, Україна в умовах війни крок за кроком рухається до повноправного членства в ЄС. Закон №0166 дозволяє застосовувати європейські транзитні правила. Очікується, що завдяки ратифікації Конвенції відбудеться значне прискорення та здешевлення руху товарів, від якого виграють експортери, перевізники та імпортери. Закон № 0165 спрощує формальності у торгівлі товарами з європейськими державами та дозволить виконати умови для приєднання до процедури спільного транзиту.

agropolit.com/news/


Україні за місяць вдалося експортувати 4,6 млн т продукції АПК


AgroPortal.ua.- 03.09.2022

Україна за серпень 2022 р. експортувала 4,6 млн т продукції АПК, що на 53% більше аналогічного показника попереднього місяця.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».«Це найбільші темпи зростання експорту з початку повномасштабної війни в Україні, коли російськими військами були заблоковані морські шляхи для здійснення експортних відвантажень. І саме часткове відновлення експорту через морські порти Одеської області в доповнення до альтернативних маршрутів дозволило досягти такого показника», — зазначають експерти. Щодо структури експорту даної продукції в серпні, то вона виглядала таким чином: - зернові культури: 2,6 млн т (кукурудза — 59%, пшениця — 34%, ячмінь — 7%), приріст до показника минулого місяця +53%; - олійні культури — 985,1 тис. т (ріпак — 68%, насіння соняшнику — 17%, соя — 15%), приріст +65%; - рослинні олії — 397,5 тис. т (соняшникова олія — 94%, соєва — 5%), приріст +34%; - макуха після вилучення рослинних олій — 317,7 тис. т (соняшникова — 90%, соєва — 10%), приріст +71%. «Найбільші обсяги приросту продемонстрували зернові культури, експорт яких за місяць збільшився більше ніж на 900 тис. т. Такого приросту було досягнуто за рахунок саме розблокування морського шляху. В портах стояли судна, що вже були завантажені зерном і вирушили одразу після розблокування. Та й надалі експортували даним шляхом переважно зернові культури», — пояснюють в УКАБ. Також відчутний приріст експорту олійних культур, яких за серпень було додатково відвантажено понад 380 тис. т. Україна вийшла вже на доволі непогані показники експорту агропромислової продукції, однак цих обсягів поки що недостатньо, вважають в УКАБ. Україні необхідно експортувати близько 6 млн т продукції АПК щомісяця, щоб впоратися із залишками продукції минулого року, що утворилися через блокування морського експорту російськими військами, а також із новим урожаєм, який призначений для експорту.

agroportal.ua


Українські пасічники привезли з Апімондії 8 відзнак


AgroPortal.ua.- 01.09.2022

До України повернулася делегація Спілки пасічників України, яка брала участь у 47-му Конгресі Апімондії — з'їзду всіх пасічницьких організацій світу.

Про це повідомляє пресслужба Спілки пасічників України. Відзначається, що присутність української делегації на Конгресі виявилась напрочуд успішною. Окрім ділових зустрічей, укладання контрактів, голосування процедурних моментів, українці завоювали в різноманітних конкурсах на кращу продукцію, оформлення стенду, активність у процесі роботи конференції 3 золотих, 4 срібних і 1 бронзову нагороду. Крім цього, в межах Конгресу, який стартував 24 серпня, українська делегація, одягнена в українські традиційні однострої, заспівала всім своїм складом Гімн України, а також пісню «Ой у лузі червона калина». «У межах нашої діяльності ми від імені українців вручили кожній делегації, яка представляла країну, що допомагає нам у цій війні (країни Рамштайнської групи) хліб-коровай, спечений з української пшениці та меду пасічників, розбомблених агресором. Нашим гаслом було: «Україна, як і бджола, — вічні», — повідомив президент Спілки пасічників України Володимир Стретович. «І надихнуті останньою золотою медаллю, яка Спілці була вручена на закритті самого Конгресу, ми повернулися додому із задоволенням, що змогли в такий складний час прославляти Україну. Про це, до речі, сказав президент Апімондії Джоф Петтіс на закритті: особлива подяка делегації України, яка змогла в такий важкий час бути активно представленою на світовому зібранні пасічників», — розповів Володимир Стретович.

agroportal.ua


Термін пільг для хлібпрому добігає кінця. Ціни на хліб для населення та ЗСУ можуть значно зрости


Дело.-01.09.2022

30 вересня закінчується дія пільгової ціни на газ для українських пекарів. Якщо уряд не ухвалить рішення про продовження пільг, ціни на хліб злетять, а хлібзаводи можуть зупинитися.

Напередодні осені ціни на природний газ у Європі залишаються дуже високими. Станом на 31 серпня котирування газу на нідерландському хабі TTF близькі до позначки 3 тис доларів за тисячу кубометрів. З настанням холодів і початком опалювального сезону ціни якщо і не зростуть ще більше, то точно не стануть нижчими. І якщо населення захищене від космічних цифр у платіжках пільгами від уряду, то промисловості доведеться заплатити за газ повну ціну. Минулого року через енергетичну кризу в ЄС та аномальні ціни на енергоносії страждала саме промисловість, ціни на газ для якої зросли в кілька разів і стали непідйомними для української промисловості .Однак низка галузей є критично важливою для нормальної життєдіяльності суспільства. Насамперед це стосується харчової промисловості. Наприкінці минулого року через десятикратне зростання цін на газ українські хлібопекарські підприємства опинилися на межі закриття, що в свою чергу могло спричинити перебої з постачанням хліба .Тоді уряд, щоб уникнути соціальної катастрофи, абсолютно обґрунтовано вирішив встановити пільги на газ для виробників соціально значущої продукції, зобов'язавши приватні газодобувні компанії продавати газ таким підприємствам за цінами, нижчими від ринкових. З початком війни ці пільги дещо змінили. Своєю постановою №489 від 29 квітня Кабмін зобов'язав Нафтогаз продавати газ за пільговими цінами для підприємств, які виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави. Проте кінцевий термін урядової постанови добігає кінця 30 вересня. Якщо до цього часу не буде рішення Кабміну про її продовження, українські пекарі будуть змушені купувати газ за ринковою ціною. Через високу питому вагу газу в собівартості продукції багато хлібопекарських виробництв закриються, а ті, що залишаться, будуть змушені істотно підвищити ціни на хліб. У нинішніх умовах такий розвиток подій може загрожувати продовольчій безпеці країни.

delo.ua/


Польща і Україна планують побудувати трубопровід для транспортування рослинної олії


Європейська правда.- 30.08.2022

Польща та Україна прагнуть спільно реалізувати проєкт із будівництва транскордонного трубопроводу, який дозволяв би транспортувати українську рослинну олію до порту міста Гданськ.

Як повідомляє "Європейська правда" з посиланням на PAP, про це у вівторок заявила канцелярія прем’єр-міністра Польщі."Рада міністрів (Польщі) схвалила подання міністерства сільського господарства й сільського розвитку для укладання меморандуму про взаєморозуміння… щодо розбудови проєкту транскордонного трубопроводу для транспортування рослинної олії з України до порту Гданськ", – йдеться в повідомленні. До проєкту будуть залучені міністерства сільського господарства та інфраструктури України та Польщі."Втілення в життя меморандуму сприятиме частковому розблокуванню українського експорту та посилить продовольчу безпеку в країнах, що розвиваються, яким загрожує голод. Відповідно, це має знизити міграційний тиск на Європу", – додають у канцелярії польського прем’єра. Після укладання меморандуму Україна та Польща створять робочі групи, які представлять можливі варіанти місця розташування проєкту – передусім місця прокладання трубопроводу, а також технічні параметри й умови будівництва. Меморандум буде ухвалений строком на три роки й буде автоматично продовжуватися на аналогічний період.

www.eurointegration.com.ua/


Чи вистачить цукру в Україні, коли 10 заводів не повернуться до роботи: прогноз


Obozrevatel. – 06.09.2022

В Україні 10 цукрових заводів із 33 не планують розпочинати роботу цієї осені через високі ціни на газ. Однак, за розрахунками аграрних експертів, цукру українцям все ж таки вистачить. А частина товару може навіть піти на експорт.

Про це розповіла аналітикиня УКАБ Світлана Литвин. За її словами, у 2022 році цукрові буряки посіяні на площі близько 180 тисяч га, що становить 80% посівів від минулого року. Для внутрішнього споживання Україні необхідно 1,07 млн тонн цукру. Залишки з минулого сезону становлять 480 тис. тонн. А цього року заводи виготовлять близько 1,08 млн тонн. Це дозволить повністю закрити внутрішню потребу, а частину цукру піску експортувати, наголосила Литвин. Водночас, за її словами, більша кількість посівів могла б збільшити експортну виручку заводів. Крім того, незважаючи на надлишки продукту, сама галузь постраждала через війну. Також далося взнаки зростання цін на енергоносії та матеріали, що використовуються при обробці рослин."Основні проблеми нового сезону – це зростання вартості газу, вугілля, мастил тощо, частка яких у загальній собівартості виробництва значна. Виробництво цукру є дуже енерговитратною діяльністю. Поки що цукрові заводи активно шукають шляхи переходу на альтернативні види енергії", – наголосила Литвин. Як повідомляв OBOZREVATEL, підвищення тарифів на газ для промислових підприємств цієї осені позначиться на вартості продуктів та інших товарів. Ціни на них для споживачів зростуть на 20-25%, при цьому найбільше подорожчають саме продукти.

news.obozrevatel.com/ukr/


Воююча Україна відправила продовольство в 20 країн - Зеленський

УНІАН: Новини України.- 02.09.2022

Зеленський підкреслив, що Україна виконала свої зобов'язання щодо зернової експортної ініціативи, яка знімає гостроту продовольчої кризи в світі.

Українське продовольство доставлено вже у 20 країн морським шляхом. Про це розповів на міжнародному економічному форумі форум "Амброзетті" президент України Володимир Зеленський."Українське продовольство досягло вже 20 країн морським шляхом. Наша пшениця відправлена і в такі держави, як Ефіопія та Ємен, де ситуація особливо складна. Наше слово щодо гарантій продовольчої безпеки буде дотримано і надалі", - зазначив він. Також Зеленський підкреслив, що Україна виконала свої зобов'язання для зернової експортної ініціативи, яка знімає гостроту продовольчої кризи в світі. А значить, не допускає і нової міграційної кризи. "Голод в країнах Африки, Азії призвів би до нових хвиль мігрантів в Європу, зокрема на середземноморське узбережжя, в Італію. Але ми робимо все, щоб цього не було", - підкреслив президент. 22 липня 2022 року в Стамбулі було підписано угоду про розблокування українських портів "Одеса", "Чорноморськ" і "Південний" для вивезення на експорт зерна та іншої аграрної продукції. Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр оборони Росії Сергій Шойгу підписали окремі однакові угоди з ООН і Туреччиною. 31 серпня президент Володимир Зеленський повідомив, що вже понад 1,5 млн тонн українського продовольства експортується морським шляхом.

www.unian.ua


bottom of page