Програми підтримки аграріїв будуть працювати, - Олександр Гайду
Agravery.-14.02.2023
Програми підтримки аграріїв у 2023- му році будуть продовжені. Про це заявив народний депутат, голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду під час комітетських слухань. Участь у заході взяли народні депутати, міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський, представники Мінекономіки, профільних асоціацій, фермери. Прямі збитки і непрямі втрати у сільському господарстві у 2022-му році перевищили 40 млрд. доларів, зазначив Олександр Гайду, але українські аграрії продовжили працювати. Деякі галузі навіть збільшили експорт, як наприклад, молочна. Аграрії розповіли про проблеми, які лишаються і цього року: труднощі з логістикою, зменшення обсягу виробленої продукції та здешевлення сировини, здорожчання палива, проблеми з енергопостачанням, замінування територій. Усе це наслідки повномасштабного вторгнення росії. Аби мінімізувати негативні наслідки для підтримки фермерів у 2023 році працюватиме кредитна програма «5-7-9», на яку передбачено 67 мільярдів гривень, ще 1 мільярд гривень планується спрямувати на гранти для бізнесу, в тому числі на сади та теплиці, ще 200 мільйонів гривень на зрошення земель.
У Мінагрополітики обговорили зміни до «Нової аграрної політики»
Agravery.-14.02.2023
На засіданні секторальної робочої групи «Нова аграрна політика» Міністерства аграрної політики та продовольства України та міжнародних партнерів із розвитку, на якому були презентовані основні зміни до розділу «Нова аграрна політика» Плану відновлення України. Стратегічна мета документа – економічна трансформація АПК, розвиток аграрної інфраструктури. Ці процеси передбачатимуть розвиток: логістичної інфраструктури; садівництва, овочівництва та ягідництва; тваринництва; переробних галузей; меліорації; біонергетичного виробництва; цифрової інфраструктури; кооперації; завершення адаптації законодавства до вимог ЄС у сфері СФЗ. Документ був презентований під час Конференції з питань реформ в Україні (URC 2022) у Лугано (Швейцарія) у липні 2022 року.
На відновлення окремих підгалузей агросектору знадобиться до 5 років
Agravery.-10.02.2023
Агросектору України після закінчення війни, за різними підрахунками, знадобиться від двох до п’яти років, щоб повернутися на довоєнні параметри, залежно від підгалузі. Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук пояснює, куди першочергово спрямовувати інвестиції: "Якщо говорити про залучення інвестицій, безумовно, ми вкрай потребуємо їх, враховуючи війну та її руйнівні наслідки. Дуже перспективна аграрна галузь України зазнає нині колосальних втрат. Прямі збитки становлять близько 6,5 млрд доларів, непрямі — близько 35 млрд. Значних збитків зазнало українське тваринництво. Загинули близько 400 тис. бджолосімей, 95 тис. кіз та овець, 212 тис. одиниць великої рогатої худоби, 507 тис. свиней та майже 11,7 млн птахів. Загалом фермери та бджолярі втратили ресурси на понад 360 млн доларів. Крім того, внаслідок бойових дій було знищено понад 14,3 тис. га багаторічних насаджень вартістю майже 349 млн. доларів".
Україна планує підписати угоду АСАА про однакові права з країнами ЄС
Agravery.-10.02.2023
Під час прямого ефіру Національного телемарафону, перший віцепрем’єр-міністр– міністр економіки України Юлія Свириденко заявила, що до кінця 2023 р. Україна планує підписати угоду АСАА, яка передбачає, що все промислове виробництво в країні працюватиме за правилами ЄС, а значить європейському бізнесу буде вигідно розташовувати виробництво для ринку ЄС на території України. Ця угода є проміжним етапом між Угодою про вільну торгівлю та повним членством в ЄС. «Йдеться, перш за все, про однакові права України з іншими державами-членами ЄС в усіх сферах – рух товарів (угода АСАА), телекомунікації, енергетика, митниця, безпечність харчових продуктів тощо», - зазначила перший віцепрем’єр-міністр.
Експорт зерновим коридором за тиждень різко підскочив
AgroNews.ua. -10.02.2023
Україна за тиждень роботи «зернового коридору» з 30 січня по 5 лютого через морські порти Одеської області відправила 967,9 тис. т агропромислової продукції, що на 59% більше відвантажень цим каналом тиждень тому, повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу». Кількість кораблів, завантажених за цей тиждень, складала 20 одиниць, що на 4 судна більше, ніж тиждень тому. Хоч відвантаження збільшились, однак черга з суден, що очікують на інспекцію, все ще перевищує 100 одиниць. Найбільше експортували протягом тижня: - кукурудза (53% експорту за цей період); - пшениця (35%); - ячмінь (5%). Українська продукція попрямувала до країн Азії (Китай, Таїланд, Туреччина та інші), Європи (Іспанія, Нідерланди, Португалія та інші) та Африки (Туніс, Єгипет).
В Україні завершився сезон цукроваріння
AgroNews.ua. -08.02.2023
В Україні станом на початок лютого завершився сезон цукроваріння. Найдовше працювали заводи на Львівщині. Як зазначається, впродовж сезону переробили майже 1,1 млн т цукрових буряків, з яких виробили 158,5 тис. т цукру, що на 19,5% більше від показників попереднього сезону. Директорка департаменту агропромислового розвитку ЛОВА Тетяна Гетьман говорить: «Останні 5 років ми спостерігали переважно зростаючий тренд у виробництві цукру в регіоні, це сприяє нарощуванню виробничих площ під цукровим буряком в місцевих господарствах. У минулому сезоні ми мали суттєве збільшення виробничих площ, а погода сприяла покращенню якісних показників цукрового буряку. Саме внаслідок поєднання цих двох факторів ми побачили суттєвий приріст виробництва цукру в регіоні». Основну частину львівського цукру реалізовують на внутрішньому ринку, експортують приблизно 20% від загального виробництва і переважно в країни ЄС.
Озвучено, як вплине на експорт агропродукції дія закону про повернення валютної виручки
AgroPolit.com. – 08.02.2023
Закон про повернення валютної виручки від експорту агропродукції № 2881-IX може призвести к проблемам з затримками експорту, ідеться у матеріалі на Еlevatorist.com. Як зазначила директор української торговельної компанії «Біоенерджі-Вінниця» Катерина Хохотва, величезні зміни у законодавстві та експортних правилах стовідсотково приведуть до тимчасових або постійних проблем для експортерів. За її словами, ймовірно, у березні, коли закон набере чинності, можуть початися затримки агроекспорту, зазначив експерт. Продукцію на кораблях і у вагонах не зможуть замінити, бо брокери не знатимуть, що робити, та шукатимуть інструкції. «Тут все залежить від держави: наскільки відповідні органи дійсно підготуються до імплементації закону, напишуть інструкції, хто є податковим агентом: банк, брокер чи сама компанія... Тобто, наскільки нас навчить держава, як це має працювати», — каже Катерина Хохотва.
USDA переглянув прогнози щодо виробництва української пшениці та кукурудзи
AgroTimes.-09.02.2023
Про це повідомляє пресслужба УКАБ. Департамент сільського господарства США (USDA) оновив світовий прогноз балансу основних сільськогосподарських культур на 2022/23 маркетинговий рік. Відповідно до оновлених прогнозів USDA, в 2022/23 МР показники України щодо виробництва пшениці та кукурудзи залишаються на рівні попереднього прогнозу: 21,0 млн т та 27,0 млн т відповідно. А от показники експорту збільшено по обом культурам: пшениці на 0,5 млн т до 13,5 млн т, кукурудзи на 2,0 млн т до 22,5 млн т. Глобальна перспектива ринку пшениці на 2022/23 передбачає збільшення поставок, експорту, споживання та запасів. На світовому ринку кукурудзи очікується скорочення виробництва, зростання експорту і відповідне скорочення кінцевих запасів.
На період війни вводиться особливий режим експорту зерна
AgroTimes.-08.02.2023
Починаючи із 5 лютого 2023 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.01.2023 р. № 2881-IX. Цим Законом на період дії воєнного, надзвичайного стану КМУ має право запроваджувати режим експортного забезпечення з метою держрегулювання ЗЕД та особливостей здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД.
Україна може припинити приймати невеликі судна в рамках "зернового коридору", – Мінагрополітики
Бізнес Цензор.-09.02.2023
За підсумками засідання Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві пресслужба Мінагрополітики повідомляє, що через блокування роботи "зернового коридору" росією, Україна може відмовитися приймати під завантаження аграрною продукцією вантажні судна дедвейтом до 25 тисяч тонн. Таке обмеження обговорюється через суттєве сповільнення інспекцій у Босфорі суден, що прямують до України в рамках зернової угоди. Так, з початку 2023 року середня кількість інспекцій зменшилась до 2,5 судна за добу, порівняно із 3,5 судна у грудні 2022 року. У повідомленні зазначається: "Наразі в очікуванні черги перебуває 117 суден з українським збіжжям. Кожна доба простою приносить збитки аграріям, оскільки призводить до падіння закупівельної ціни". З огляду на це учасники наради розглянули можливі варіанти, як зменшити час простою суден та збільшити обсяг експорту.
У Раді працюють над залученням додаткових коштів на підтримку аграріїв у 2023 році
УНІАН: Новини України.-10.02.2023
131 млрд планують залучити на доступні кредити 5-7-9%. Україна працює над залученням капітальних інвестицій на програми підтримки аграріїв у 2023 році. У Верховній Раді України розроблено законопроект №8025 щодо залучення донорських коштів міжнародних партнерів під час війни, повідомив Сергій Лабазюк, член аграрного комітету ВРУ, народний депутат України за результатами комітетських слухань з представниками Світового Банку, Міністерства сільського господарства США USDA, ФАО (FAO), МінАПК, Мінекономіки та провідних аграрних асоціацій. Законопроект, який отримав підтримку членами профільного міністерства, пропонує наступні новації: капітальні інвестиції через кредити на умовах погашення від 90% ставки та від 50% річного платежу по тілу, гарантування страхування, компенсація 40-60% страхової виплати у разі знищення майна внаслідок воєнних дій, фінансування для закупівлі у держвласність техніки та безоплатна передача користування на час війни.
Гарний сигнал: українське зерно в Угорщині перевірятимуть, як вирощене в ЄС
УНІАН: Новини України.-08.02.2023
В Угорщині до українського зерна будуть застосовуватися ті ж вимоги до контролю якості, що і для зерна, вирощеного в Євросоюзі. Угорщина вводить режим суворого контролю за якістю українського зерна, що надходить на внутрішній ринок країни. За словами міністра сільського господарства Угорщини Іштвана Надя, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна. "Імпортні культури, вирощені в набагато менш суворих умовах виробництва, знижують ціни, створюючи значні конкурентні переваги. Однак Брюссель не допомагає угорським фермерам і продовжує нічого не робити для усунення цієї конкурентної переваги", - зазначив міністр.