top of page

Дайджест періодичних онлайн видань з 8 по 14 червня 2022 року

Україна може залишитись без закордонного вина

AgroNews.ua. -12.06.2022

Через війну і валютні обмеження Україна може залишитись без закордонного вина, яке домінує на українському ринку. Частка імпорту становить 69%. Чи скористаються цим шансом українські винороби, розбиралося Forbes, пише  agronews.ua.

Виноградники частково заміновані, колекція вина на $5 млн, серед якої вина виробництва 60-х років – розкрадена, каже Андрій Стрілець, керівний менеджер виноробні «Князь Трубецький» з Херсонської області біля Нової Каховки. Він хвилюється та обережно добирає слова. Нову Каховку російські війська захопили в перший день війни – 24 лютого. «Там залишилось понад 100 наших співробітників. Хто знає, що з ними може трапитись», – каже він. Виноробня одразу зупинилась, як і догляд за виноградниками. В Херсонській області 4 500 га виноградників, з яких виробляється близько 12% вина в країні, за даними Херсонської облдержадміністрації. До війни «Князь Трубецький» виробляв 500 000 пляшок вина на рік з 200 га виноградників. З середнього чеку в 200 грн, вино приносило компанії близько 100 млн грн виторгу на рік. В Україні «Князь Трубецький», за власною оцінкою, займає 55% виробництва преміальних вин. Головні конкуренти: «Колоніст», «Бейкуш», Stakhovsky та Shabo Reserve. Всього в Україні за рік виробляється біля 120 млн пляшок вина, каже Стрілець. Обсяг ринку вина в Україні в 2021 році — 10,9 млрд грн, за даними Pro-Consulting. Внутрішнє виробництво поступово зменшувалось, тоді як імпорт збільшується, каже консультант Pro-Consulting Дарʼя Бритавська. За данними компанії «Баядера Груп», частка імпорту в ритейлі у 2021 році становила 69%. Минулого року імпорт вина збільшився на 20% — до $215,4 млн. З 1 січня 2021 року Україна скасувала мито на ввезення вин з ЄС відповідно до зобовʼязання з економічної частини асоціації з Євросоюзом. Це зробило імпортні вина ще більш конкурентноздатними в порівнянні з українськими, каже Світлана Цибак, виконавчий директор винзаводу «Бейкуш». Наприклад, в мережі Wine Time доля українського вина до війни складала лише 4–5% від асортименту, каже керівник департаменту алкоголю мережі Юрій Саченко. Через домінування на ринку дешевих імпортних вин та на фоні зростання цікавості населення до якісних місцевих продуктів, український ринок вина після 2014 року почав трансформуватись, каже Євгенія Ніколайчук, співласниця мережі барів Like a local’s wine bar. «Зростали маленькі, крафтові виноробні, – каже вона. – Або великі виробники, які в своєму портфелі мають лінійки якісного вина, наприклад, Shabo». «Бейкуш» планував в цьому році збільшити площі виноградників майже на 40%, до 15 га. «Нам не вистачало вина, щоб закрити український ринок», – каже Цибак.

agronews.ua


В Україні запускають нову економічну стратегію, яка діятиме в умовах війни

AgroNews.ua. -12.06.2022

Уряд запускає нову економічну стратегію, яка діятиме в умовах війни, допоможе вітчизняній економіці вистояти та стане фундаментом для повоєнного відновлення. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну, передає Укрінформ, пише  agronews.ua.

«Уряд на доручення Президента України запускає нову економічну стратегію, яка діятиме в умовах війни, допоможе нашій економіці вистояти та стане фундаментом для післявоєнного відновлення. Всього це 8 програм», – сказав очільник Кабміну. Зокрема, він поінформував про 6 програм безповоротної грантової підтримки малого й середнього бізнесу. За його словами, перша інціатива – це мікрогранти на створення власного бізнесу, в межах якої держава надасть безповоротні витрати для створення тисяч нових мікробізнесів. Також можна взяти пільговий кредит у межах «5-7-9». Заявки будуть подаватися через Дію. Друга програма, зазначив Шмигаль, – це безповоротні гранти на розвиток переробних підприємств. Мова також йде й про аграрну переробку. Грант можна буде витратити, зокрема, на придбання обладнання. Як зауважив глава уряду, програма в агросекторі стосуватиметься часткової компенсації вартості теплиць. Зокрема, буде надаватись безповоротний грант на проєкт модульної теплиці розміром 2 гектари. Заявка також подається через Дію. Передбачається будівництво до 3-х тисяч таких теплиць. У межах четвертої програми, за словами прем’єр-міністра, передбачаються гранти на висадку нових фруктових і ягідних садів. Перші очікування від проєкту – висадження нових садів загалом на площах до 10 тисяч гектарів. Ще одна ініціатива стосується ІТ-сфери, зазначив Шмигаль. Передбачається, що Український фонд стартапів буде викуповувати частку у новостворених компаній. Цільова аудиторія програми — це ІТ-підприємці-початківці, які мають ідею створення стартапу та шукають фінансування на стадію створення тестової моделі. Гроші можна направляти лише на розвиток, найом співробітників, підготовку моделі та початкове фінансування. Бюджет програми на рік — 10 млрд грн. Пріоритет надаватиметься компаніям, які орієнтуються на експорт. Шоста програма також пов’язана з ІТ. В її межах, українці, які бажають здобути кваліфікацію junior developer або графічний дизайнер, або іншу технічну спеціальність, матимуть змогу отримати грант, який можна буде витратити на навчання на ІТ-курсах. Держава направить фінансування для 60 тисяч українців, які зможуть після цього знайти роботу в цій сфері, зауважив глава уряду. «Загалом ці шість грантових програм можуть стати справжнім драйвером зростання для економіки. Це ставка на малий і середній бізнес. Це мотивація для людей залишатися і працювати в Україні. Працювати задля нашої перемоги зараз, а також для розбудови сильної України в майбутньому», – наголосив Прем’єр-міністр.

agronews.ua


В Україні урожай наступного року може скоротитись на 40%

AgroNews.ua. -11.06.2022

Урожай в Україні наступного року може скоротитися до 40% через воєнні дії, які ведуться в країні. Про це розповів заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, повідомляє  CNN, пише agronews.ua.

«Ми втратили 25% ріллі. За обсягами, звичайно, більше. Ми очікуємо, що врожай буде приблизно на 30 млн т меншим, тобто на 35-40%, майже на половину врожаю минулого року», — сказав Тарас Висоцький. Заступник міністра також повідомив, що приблизно 500 тис. т зерна було вкрадено росією на територіях, які контролюються російськими військами.

agronews.ua

 

Стало відомо, чи буде дефіцит продуктів харчування в Україні

AgroNews.ua. -10.06.2022

В Україні не очікується дефіциту продуктів через те, що внутрішнє виробництво значно перевищує споживання. Проте окупація півдня України та схильність населення робити запаси може призвести до певних проблем. Про це в коментарі РБК-Україна сказала Світлана Литвин, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), пише agronews.ua.

“Україна – велика аграрна країна, яка не лише годує себе, а й забезпечує ключовими продуктами харчування велику частку населення нашої планети. Тому глобально говорити про дефіцит продуктів харчування підстав немає”, – сказала вона. Водночас вона зазначила, що є певні виключення. По-перше, вони спричинені тимчасовою обмеженістю доступу до територій України, що спеціалізуються на вирощуванні певних культур. Зокрема, окуповані Херсонська та частина Запорізької областей спеціалізуються на промисловому вирощуванні черешні, перців, цибулі, баклажанів, динь та кавунів. Крім того, проблеми виникають через ажіотажний попит зі сторони населення, що пов’язане з бажанням зробити запаси продовольства під час військового стану (гречка). “Однак нестача цих продуктів може бути перекрита за допомогою імпортних поставок нашими партнерами та надходженням врожаю нового року на інших територіях України”, – сказала вона.

agronews.ua


У м’ясній галузі склалася критична ситуація

AgroNews.ua. -09.06.2022

Ціни на м’ясо в Україні зростають через те, що в галузі склалася критична ситуація. Багато виробників опинились у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомив голова Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної ради Данила Гетманцев, пише agronews.ua.

«На жаль, в м’ясній галузі і галузі свинарства України склалася критична ситуація, яка впливає на основу національної продовольчої безпеки України в період війни», – написав він у Facebook. За його даними, внаслідок військової агресії Росії суттєва частина великих сільськогосподарських підприємств, що займаються вирощуванням свиней та переробкою м’яса, опинились у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях («АПК-Інвест», Агрокомбінат «Слобожанський», «М’ясокомбінат М’ясний», «Салтівський м’ясокомбінат», Східно-Український м’ясокомбінат та інші). Гетманцев повідомив, що в межах роботи Національної ради відновлення України від наслідків війни він провів зустріч з Асоціацією «М’ясної галузі» України. «Обговорили нагальні питання щодо зростання цін на м’ясо, розблокування імпорту генетики свиней та подальшого стимулювання розвитку м’ясної галузі», – повідомив він.

agronews.ua


Названо фактори, які зупиняють експорт молочної продукції

AgroNews.ua. -09.06.2022

Ключовою проблемою експорту молочної продукції на сьогодні є неконкурентна вартість автологістики. Про це повідомив заступник голови «Спілки молочних підприємств України» Арсен Дудур під час експертної дискусії «Логістичні шляхи експорту української молочної продукції», пише agronews.ua.

За його словами, вартість доставки контейнера до морського порту зросла з $1500 до $4000. Також серед факторів, які гальмують експорт молочної продукції, виробники називають низьку пропускну здатність пунктів пропуску та наявність великих черг на митниці. Крім того, водії, які перевозять молочну продукцію, не мають можливості отримати дозвіл на виїзд водіям фур. Ще одним важливим фактором є відсутність доступу молочників до залізничних перевезень внаслідок відсутності вільних вагонів, адже увесь ресурс спрямований на зерно.

agronews.ua

 

МІНАГРОПОЛІТИКИ РОЗГЛЯДАЄ МОЖЛИВІСТЬ ОРГАНІЗАЦІЇ МОБІЛЬНИХ СХОВИЩ

Аграрії разом.- 08.06.2022

В Україні розпочинається підготовка до збирання врожаю зважаючи на виклики, які стоять перед аграріями.

Про прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив у Телеграмі. “Посівна кампанія, попри безпрецедентні виклики, була проведена успішно. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, засіяно 75% від минулорічних площ”, - зазначив Шмигаль. За його словами, у межах програми пільгових кредитів «5-7-9» для підтримки сільськогосподарських товаровиробників банки видали 38,5 млрд грн, з них — 24 млрд грн за програмою державних портфельних гарантій. “Тепер розпочинаємо підготовку до збирання врожаю. І розуміємо основні виклики, які стоять зараз перед аграріями. Перше - необхідність вивезення врожаю. Мінінфраструктури пропрацьовує заходи щодо збільшення пропускної спроможності на західному кордоні України. Адже через блокування росією українських портів у нас залишається 23,5 млн тонн зернових та олійних культур”, - наголосив глава уряду. Другий виклик, за його словами, - збереження нового врожаю. “Мінагрополітики розглядає можливість організації мобільних сховищ, ураховуючи міжнародний досвід. Це дозволить Україні збільшити обсяги для зберігання на 10-15 млн тонн”, - повідомив Шмигаль. Також важливим питанням є забезпечення пального для аграріїв. “Під час наради дав завдання профільним міністерствам та ВЦА забезпечити необхідну кількість дизельного пального на сезон збирання врожаю. Уряд ужив усіх заходів, щоб успішно провести найскладнішу в історії посівну кампанію. Тепер маємо не менш успішно провести жнива та збирання врожаю”, - наголосив глава уряду.

agrarii-razom.com.ua/

 

У СОТ пообіцяли підтримувати агровиробництво та експорт української продукції

AГРОПОЛІТ. -13.06.2022

Понад 50 членів Світової організації торгівлі (СОТ) висловили солідарність з Україною та пообіцяли підтримати сільгоспвиробництво та експорт, а також відбудову країни після війни

Про це йдеться у спільній заяві, ухваленій на XII міністерській конференції СОТ у Женеві. «Ми, міністри торгівлі/глави делегацій членів СОТ, зустрілися сьогодні в Женеві з нагоди 12-ї конференції міністрів СОТ, щоб підтвердити нашу повну підтримку та солідарність з народом України. Висловлюємо глибокий сум у зв’язку з величезними людськими втратами та глибокими стражданнями, завданими агресією проти України. Роблячи це, ми підтверджуємо нашу підтримку резолюцій Генеральної Асамблеї ООН від 2 березня 2022 року (A/RES/ES-11/1) і 24 березня 2022 року (A/RES/ES-11/2)», – сказано у заяві, підписаній понад 50 членами організації. У СОТ наголосили, що серйозно стурбовані наслідками руйнувань в України та впливу наслідків російської агресії на світову економіку, зокрема, поставки на міжнародні ринки низки ключових товарів, вироблених Україною, включаючи сільськогосподарську та харчову продукцію, добрива, соняшникову олію та важливі мінерали. Ми також глибоко стурбовані численними повідомленнями про розкрадання зерна з України. Ці дії суперечать принципам і цінностям СОТ», — зазначається у заяві. Також члени СОТ наголосили на необхідності забезпечення того, щоб торгові шляхи, особливо морські шляхи та порти, не були перекриті загрозою застосування сили. Вплив на продовольчу безпеку є драматичним для тих, хто безпосередньо постраждав в Україні, але не обмежується лише Україною та її громадянами. Україна є одним із провідних світових експортерів таких ключових сільськогосподарських продуктів, як пшениця, кукурудза, ячмінь та соняшникова олія. Вона є основним постачальником Всесвітньої продовольчої програми. Наслідки війни, зокрема блокування доступу України до Чорного моря, серйозно ставлять під загрозу постачання продовольства в деякі з найбільш вразливих частин світу. Це може призвести до того, що мільйони людей зіштовхнуться з відсутністю продовольчої безпеки, що посилить і без того важку ситуацію, спричинену COVID-19», — йдеться у заяві. У цьому контексті підписанти наголосили, що підтримуватимуть Україну та сприятимуть її експорту.

agropolit.com/news/

 

Зеленський заявив інвесторам, що в Україні вигідно розвивати агропереробку

AГРОПОЛІТ. -09.06.2022

В Україні вигідно розвивати переробку аграрної продукції, наш аграрний ринок є ключовим для десятка країн.

 Про це заявив Президент Володимир Зеленський під час Dragon Capital's Ukraine Virtual Investor Conference, повідомляє пресслужба глави держави. «Україна – це аграрний сектор, глобальне значення якого вже всі бачили, коли Росія заблокувала наші порти. Саме наш агросектор – ключовий для ринків десятків країн. Розвивати переробку в Україні – це справді вигідно», – сказав він. Він наголосив, що Україна – це індустріальні парки, які дають особливі можливості для розміщення будь-яких виробничих підприємств. Величезний потенціал у різних галузях – від аерокосмічної до деревообробки», – сказав він. Зеленський наголосив, що Україна демонструє стійкість інституцій навіть у час повномасштабного вторгнення російських військ.

agropolit.com/news/

 

Інфляція прискорилась до 18%: овочі — лідер подорожчання

AgroPortal.ua.-10.06.2022

Споживча інфляція в Україні у травні поточного року становила 18% порівняно з травнем минулого року, а відносно квітня — 2,7%.

Про це свідчать дані Державної служби статистики. Базова інфляція за травень становила 1,4% до попереднього місяця та 9,6% з початку року. За даними відомства, за звітний місяць ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 23,6% до травня минулого року. Найбільше за цей час подорожчали овочі — на 77,1%, хліб та хлібопродукти — на 29,8%, рибопродукти — 28%, макаронні вироби — на 26,6%, масло вершкове — 23,4%, фрукти — 20,3%. Водночас у порівнянні з минулим роком подешевшали яйця — на 28,5%. Також стрімко зросли ціни на паливо та мастила (+57,5%), транспортні послуги подорожчали на 26,9%.

agroportal.ua

 

У РНБО назвали умови для експорту зерна з українських портів

AgroPortal.ua.-09.06.2022

Україна відновить експорт зерна морським шляхом після забезпечення безпеки. Якщо це питання не вирішать, то продукцію не можна вивозити.

Про це заявив голова Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов в ефірі національного марафону, пише «Фокус». «Нещодавно була заява Міністерства закордонних справ нашої країни, де чітко визначено, що перше питання — це безпека, друге — це безпека, третє питання — це безпека. Якщо це питання не буде вирішене, що наша країна буде у безпеці, жодне зерно нікому не поїде. Тому що для нас питання безпеки — номер один», — сказав він. За словами Данілова, це питання стоїть на контролі, тому що Україна має зобов'язання перед іншими країнами, й ніхто не хоче, щоб у світі почався голод. Голова РНБО також назвав причини, через які росія блокує вивіз українського зерна на світові ринки: захопити весь ринок собі; шантажувати Україну через нестачу їжі; шантажувати Європу, щоб та тиснула на Україну.

agroportal.ua

 

Україна розробила маршрути через Польщу та Румунію для експорту зерна, - МЗС

РБК-Україна.-12.06.2022

Уряд України розробив два маршрути для експорту зерна. Вони проходять через Польщу та Румунію.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар заступника міністра закордонних справ Дмитра Сеника виданню Reuters. На безпековому саміті в Сінгапурі він зазначив, що на території України зберігається до 30 млн тонн зерна, які потрібно експортувати. Через блокаду морських портів Україна може вивезти зерно лише автомобільним та річковим транспортом, а також залізницею. Уряд розробив маршрути для експорту через Польщу та Угорщину. Також ведуться переговори про створення третього коридору через країни Балтії. "Ці маршрути не ідеальні, але ми робимо все можливе, щоб розвивати їх", - сказав Сеник. Нагадаємо, Володимир Зеленський розповів, що розблокувати українські порти допомагають Туреччина, Великобританія, Канада, ООН та інші європейські країни. Також президент під час свого виступу у Сінгапурі розповів про наслідки продовольчої кризи та війни в Україні.Уряд Німеччини створює грошовий фонд для перевезення зерна з України

УНН.-12.06.2022

Німецький уряд має намір якнайшвидше доставити зерно з України до ЄС по суші та шукає для цього способи та засоби, пише УНН.

«Ми робимо все можливе, щоб зерно можна було перевозити з України залізницею, щоб запобігти глобальному голоду», — сказав уповноважений уряду з залізничних перевезень Міхаель Тойрер у коментарі Handelsblatt. За його словами, через брак вагонів слід створити фонд для закупівлі контейнерів для пшениці. Також потрібні і гарантії для перевізників. Може бути надано допомогу у будівництві перевалочних терміналів на кордоні з Україною, оскільки залізниці в країні використовують ширші рейки порівняно з країнами ЄС. З 23 млн тонн зерна передбачається експорт десяти. Західні чиновники звинувачують Москву у використанні загрози голоду як зброї.

www.unn.com.ua/

 

Експорт українського зерна наближається до 2 мільйонів тонн на місяць – єврокомісар

УНН.- 10.06.2022

Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський заявив, що експорт українського зерна наближається до 2 мільйонів тонн на місяць. Про це повідомляє видання DW, передає УНН.

Войцеховський повідомив, що об’єм експорту зерна з України поступово росте та наближається до 2 мільйонів тонн на місяць. Через блокаду морських портів зі сторони рф Україна не може вивезти від 22 до 25 млн тонн зерна. Це загрожує голодом у низці країн світу, адже майже половина поставок в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН припадає на українське зерно. Група реагування на глобальні кризи ООН заявила, що війна "поглибила глобальну кризу вартості життя, небачену щонайменше протягом життя одного покоління", і підриває прагнення ООН покінчити зі злидням у всьому світі і досягти 16 інших цілей для кращого світу до 2030 року.

www.unn.com.ua/

 

 

 

bottom of page