top of page

Дайджест періодичних on-line видань з вересня 15 по 21 вересня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 15 по 21 вересня  2023 року


Зміст       стор.

1. Микола Сольський обговорив питання експорту аграрної продукції з

 угорським та словацьким колегами 1

2. Основними імпортерами української кукурудзи в період з жовтня по 

серпень  поточного МР стали Китай, Румунія та Іспанія 2

3. Україні критично важливо рятувати не лише експорт: деталі 2


4. Названо країну-лідера із закупівлі української молочки 2


5. Володимир Зеленський підписав закон про ГМО-продукцію 2


6. Держбюджет-2024: на підтримку аграріїв заклали 1 млрд грн. 3


7. Якість пшениці оновила 15-річний мінімум 3


8. Україна вперше представлена на Mondial du Fromage 3


9. На базі двох ліквідованих інститутів рибного господарства утворять нову 

Установу 4


10.Бензин з кукурудзи та буряка: яка економічна доцільність використання

Біоетанолу 4


11. Цукровий буряк в цьому сезоні буде прибутковою культурою 4


12. Зернові хаби та безпекова співпраця: Зеленський зустрівся з президентом

 Кенії 5

                                     -------------------------------------------------------------------

1. Микола Сольський обговорив питання експорту аграрної продукції з угорським та словацьким колегами Agravery.-21.09.2023

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів чергову онлайн зустріч з міністром сільського господарства Угорщини Іштваном Надем. Обговорили питання співпраці, зокрема, вивезення українських зернових територією Угорщини, плани та наступні кроки щодо врегулювання ситуації навколо експорту української агропродукції. Міністри домовилися координувати ситуацію. Також міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів чергову онлайн зустріч з міністром сільського господарства та розвитку села Словацької Республіки Йозефом Бірешем. Сторони обговорили питання співробітництва в аграрній галузі між Україною та Словаччиною. Зокрема, запропонований Україною Єврокомісії план дій експорту української сільськогосподарської продукції. Микола Сольський подякував за підтримку, яку Словаччина надає Україні. Міністри домовилися якнайшвидше допрацювати план, а також координувати ситуацію і зберігати конструктивні відносини між країнами.

https://agravery.com/uk/posts/show/mikola-solskij-obgovoriv-pitanna-eksportu-agrarnoi-produkcii-z-ugorskim-ta-slovackim-kolegami


2. Основними імпортерами української кукурудзи в період з жовтня по серпень поточного МР стали Китай, Румунія та ІспаніяAgravery.-18.09.2023

За підсумками 11 місяців 2022/23 МР з України було експортовано 26,6 млн тонн кукурудзи, з яких 64% припадає на відвантаження саме "зерновим коридором". Даний показник на 11% перевищує експорт зернових за аналогічний період попереднього сезону (24,0 млн тонн). Основними імпортерами української кукурудзи в період з жовтня по серпень поточного МР стали Китай, закупівлі якого становили 21% усього експортованого обсягу культури, Румунія з часткою 15% та Іспанія з часткою 11%.

https://agravery.com/uk/posts/show/osnovnimi-importerami-ukrainskoi-kukurudzi-v-period-z-zovtna-po-serpen-potocnogo-mr-stali-kitaj-rumunia-ta-ispania


3. Україні критично важливо рятувати не лише експорт: деталі

AgroNews.ua. -20.09.2023

Під час конференції, присвяченій євроінтеграції України, голова комітету з євроінтеграції асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Олександра Авраменко, заявила, що аграрний сектор України вперше за 20 років працює виключно в збиток уже другий рік поспіль, і собівартість вирощування зерна вища, ніж його готові приймати на елеваторах. І це ще без урахування витрат на логістику до кордону та портів ЄС. Вона вважає: «Якщо ця тенденція буде продовжуватись, ми ризикуємо втратити значну кількість аграрних підприємств вже наступного року. Це реальність, в якій українським аграріям доводиться жити, і тому нам критично важливо почати робити щось не тільки для експорту, але й безпосередньо для життя аграрного сектору. На її думку, експорт для України — це один із шляхів виживання агросектору. Експорт через кордон з ЄС — це точно соломинка, яка сьогодні допомагає українській економіці та вітчизняним аграріям, і,  можливо, допоможе відновитись у майбутньому. Проте потрібно працювати над цим. Ми не можемо втратити аграрний сектор, він надто важливий не тільки для України, але і для багатьох інших держав.

https://agronews.ua/news/ukrayini-krytychno-vazhlyvo-ryatuvaty-ne-lyshe-eksport-detali/


4. Названо країну-лідера із закупівлі української молочки

AgroNews.ua. -17.09.2023

У серпні 2023 року Україна експортувала 9,5 тис. т молочних продуктів на суму $20 млн. Обсяги експорту в натуральному та грошовому еквіваленті виросли на 4% в порівняні до липня 2023 року. Про це говориться у повідомленні Асоціації виробників молока з посиланням на дані Держстату. 

Обсяги експорту молока і вершків незгущених склали 2,5 тис. т, що на 20% більше порівняно до липня. Виручка за поставлений товар склала $1,4 млн і збільшилася на 22%. До 96,42% експортованого товару було відвантажено у Молдову.

Експорт кисломолочних продуктів (маслянка) в натуральних обсягах збільшився до 321 т (+3%), а в фінансовому виразі зріс до $372 тис. (+6%). Близько 96,3% експортованих з України кисломолочних продуктів надійшло до Молдови. Закупівлі вершкового масла збільшили Молдова, Казахстан, Азербайджан, але скоротилися постачання до ЄС. Зростання обсягів експорту сирів відбулося через збільшення постачань до Молдови, Казахстану та країн-членів ЄС.

https://agronews.ua/news/nazvano-krayinu-lidera-iz-zakupivli-ukrayinskoyi-molochky/


5. Володимир Зеленський підписав закон про ГМО-продукцію

AgroPolit.com. – 17.09.2023

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №5839  що стосується регулювання виробництва ГМО-продукції. Повна назва цього документу: «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки».

Закон визначає правові засади державного регулювання у сфері генетично-інженерної діяльності, а також забезпечення біологічної, продовольчої, генетичної та екологічної безпеки держави. В законі прописані правила державного контролю за потраплянням у продаж генетично модифікованих організмів, а також відповідної продукції. Документ дає визначення таким термінам, як «ГМ-продукція як харчовий продукт», «генетично модифікована продукція», «генетично модифікований організм».

https://agropolit.com/news/26544-volodimir-zelenskiy-pidpisav-zakon-pro-gmo-produktsiyu

 

6. Держбюджет-2024: на підтримку аграріїв заклали 1 млрд грн

AgroPortal.ua.- 20.09.2023

Міністр фінансів України Сергій Марченко 20 вересня 2023 року, на засіданні Верховної Ради представив проєкт Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» (№10000 від 15.09.2023),  говориться у повідомленні Міністерства фінансів. Прогноз макропоказників на 2024 рік, що був закладений в проєкт бюджету, передбачає: - номінальний ВВП — 7 трлн 825 млрд грн; - зростання реального ВВП на 5%; - індекс споживчих цін — 10,8%; - зростання експорту товарів та послуг на 7,5%.

Згідно з додатком до законопроєкту «Розподіл видатків Держбюджету на 2024 р.» (№3), на державну підтримку аграріям передбачається близько 1 млрд грн, зокрема за такими статтями:  - підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції — 796 млн грн зі спеціального фонду; - фінансова підтримка сільгосптоваровиробників — 205 млн грн із загального фонду.

https://agroportal.ua/news/finansy/derzhbyudzhet-2024-na-pidtrimku-agrarijiv-zaklali-1-mlrd-grn


7. Якість пшениці оновила 15-річний мінімум

AgroPortal.ua.-17.09.2023

За данними компанії SGS, яка щорічно формує мапу якості зернових та олійних культур в Україні, цьогоріч  спостерігається  суттєве зниження середнього вмісту білка і сирої клейковини в пшениці. Результати аналізу якості близько 80% із 424 зразків пшениці, відібраних з господарств у 21 області України, показують, що середній вміст білка в обстежених зразках становить 10,96% проти 11,8% в зразках врожаю попереднього року. Водночас середній вміст сирої клейковини оцінюється у 18,5% проти 21,6% минулого року. «Ці показники стали мінімальними з 2008 року за вмістом білка та з 2011 року — за вмістом клейковини», — зазначають експерти. 

Отже, поточного сезону обсяг пшениці, придатної для виробництва високоякісного борошна, поки оцінюється у 2,15 млн т. Відповідно, за оцінкою внутрішнього продовольчого споживання пшениці аналітиками на рівні 3,1 млн т формується дефіцит пропозиції близько 0,95 млн т.

https://agroportal.ua/news/rastenievodstvo/yakist-pshenici-onovila-15-richniy-minimum


8. Україна вперше представлена на Mondial du Fromage

AgroPortal.ua.-16.09.2023

Україну вперше представлено на одній з найвідоміших подій у галузі сиру та молочних продуктів, куди запрошують професійних представників сирного світу з різних країн — Mondial du Fromage,  повідомляють у ProCheese. Організатори Mondial du Fromage раз на два роки проводять конкурс найкращого чизмонгера світу, на якому учасники повинні пройти ряд випробувань: питання з теорії сирів, смакування продуктів наосліп, створення сирного плато з ідеєю та інші завдання. До участі допускаються лише ті, хто пройшов попередній відбір від організаторів, — усього 16 конкурсантів з усього світу.

І нарешті у 2023 році засновниця та сирна експертка ProCheese, суддя міжнародного конкурсу World Cheese Awards Оксана Чернова та команда ProCheese і Ardis Group додали українців до світової мапи чизмонгерів. Участь Оксани Чернової у Mondial du Fromage відкриває можливість українцям надалі змагатися у світових конкурсах для чизмонгерів.

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-vpershe-predstavlena-na-mondial-du-fromage


9. На базі двох ліквідованих інститутів рибного господарства утворять нову установу

AgroReview.-18.09.2023

Представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук. повідомив, що Кабінет міністрів України погодив пропозицію про ліквідацію ДП «Інституту рибного господарства та екології моря» і «Одеського центру Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії» та на базі їх майна утворив нову державну наукову установу. 

 «Погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства щодо ліквідації державного підприємства «Інститут рибного господарства та екології моря» і «Одеський центр Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії» та утворення на базі їх майна державної наукової установи «Інститут рибного господарства, екології моря та океанографії» з віднесенням її до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України», – написав Мельничук.

https://agroreview.com/content/na-bazi-dvoh-likvidovanyh-instytutiv-rybnogo-gospodarstva-utvoryat-novu-ustanovu/


10. Бензин з кукурудзи та буряка: яка економічна доцільність використання біоетанолу

AgroReview.-15.09.2023

Питання «Чи зможе біоетанол стати розв’язанням паливної проблеми, зменшити залежність від імпортних нафтопродуктів та спонукати перероблення аграрної сировини?- це питання часу.

Щороку 38 барелів – такий нафтовий еквівалент гектара поля, засіяного кукурудзою, якщо її переробляти на біоетанол. З гектара кукурудзи в США отримують 3 800 літрів біоетанолу, який додають до бензину в пропорції 10%. І на цій суміші – бензині Е10 – там їздять майже всі бензинові автомобілі. Тепер ця математика актуальна для України. Адже врожай кукурудзи вже другий рік поспіль, через напад Росії, неможливо вивезти на експорт. На додачу саме цього року кукурудза дуже вродила і в Бразилії. Ця країна не має божевільних сусідів та логістичних проблем із доставленням кукурудзи по всьому світу. Отже, кукурудзу треба прилаштувати. Саме Бразилія є світовим лідером з використання біоетанолу для транспорту. Приблизно 20% автомобільного пального в цій країні – це біоетанол, вироблений із цукрової тростини.

Тим часом у країнах ЄС з української кукурудзи виготовляють біоетанол. За даними Олександра Бататіна, президента української Асоціації промислових біотехнологій, близько 10% європейського біоетанолу виготовлено з української сировини.

https://agroreview.com/content/benzyn-z-kukurudzy-ta-buryaka-yaka-ekonomichna-doczilnist-vykorystannya-bioetanolu/


11. Цукровий буряк в цьому сезоні буде прибутковою культурою

Kurkul. -15.09.2023

В матеріалі «Цукровий сезон 2023: чи зароблять на цукрових буряках аграрії» йдеться, що цукровий буряк і далі буде прибутковою культурою. При врожайності 50 т/га та ціні від цукрових заводів у 1900 грн/т, фермер отримає виторг у $2375/га. При цьому вартість вирощування 1 га становить приблизно до $1900 (до війни вартість вирощування становила $1600/га). У  АФ «Ольгопіль» зазначають: «Торік буряк був рентабельний,  Цього року також є усі підстави розраховувати, що зберемо вище середнього показника, бо поля чисті і густі».

https://kurkul.com/news/34076-tsukroviy-buryak-v-tsomu-sezoni-bude-pributkovoyu-kulturoyu


12. Зернові хаби та безпекова співпраця: Зеленський зустрівся з президентом Кенії

УНН.-19.09.2023

На полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку Президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Республіки Кенія Вільямом Руто. Вони обговорили конкретні кроки щодо створення зернових хабів у Кенії та питання безпекової співпраці між Україною та Кенією. Зеленський подякував Кенії за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. Лідери обговорили підготовку до наступної зустрічі щодо реалізації Української формули миру на рівні радників,  конкретні кроки щодо створення зернових хабів у Кенії, наголосили на важливості стабільного забезпечення регіону українською сільськогосподарською продукцією.

https://www.unn.com.ua/uk/news/2047159-zernovi-khabi-ta-bezpekova-spivpratsya-zelenskiy-zustrivsya-z-prezidentom-keniyibottom of page