Дайджест періодичних on-line видань
з 1 по 4 квітня 2025 року
Зміст стор.
1. Золоте сонце аграріїв: як соняшник визначає майбутнє сільського
господарства 1
2. В Україні зросло виробництво сиру 2
3. ВРУ прийняла євроінтеграційний Закон про хміль та хмелепродукти 2
4. Євросоюз планує зменшити квоти на імпорт українських товарів 2
5. Волинський бровар перший в Україні зафасував Bubble tea в банку 2
6. Молочний альянс розширив лінійку молочних шейків 3
7. В Україні відродили питні меди за прадавніми рецептами 3
8. Хорватія — найбільший покупець українських курячих яєць 3
9. Уряд змінив правила держконтролю за продуктами харчування 3
10. Доступність продуктів харчування в Україні у 2025 році становить
89% довоєнного рівня – KSE 4
11. “Історична подія”. Україна виривається у світові лідери з експорту
замороженої малини 4
12. Аграрна продукція становить понад 50% від усього експорту України
– Шмигаль 4
-----------------------------------------------------------------------
1. Золоте сонце аграріїв: як соняшник визначає майбутнє сільського господарства
Аграрії разом.-02.04.2025
Одна з найбільш важливих культур – соняшник - займає значне місце в сільському господарстві багатьох країн, зокрема в Україні. Ця рослина не тільки є важливим джерелом олії, але й має широкий спектр використання в харчовій промисловості та виробництві кормів В Україні серед олійних культур,соняшник займає лідируючі позиції і його вирощування є основним напрямком аграрного виробництва. В Україні виробляється близько 5 мільйонів тонн соняшникового насіння щорічно, що забезпечує країну не тільки внутрішніми потребами, але й експортом. Соняшникова олія — один із найбільших експортних товарів України. В країни ЄС, Індію, Китай та інші країни експортується значна частина виробленої продукції. Це дозволяє Україні займати провідні позиції на світовому ринку соняшникової олії.
У майбутньому вирощування соняшника може бути удосконалене завдяки впровадженню новітніх агротехнологій, зокрема, генетично модифікованих сортів, що дають більший врожай і є стійкими до певних захворювань. Також активно розвиваються методи зберігання вологи та боротьби зі шкідниками, що дозволяє знижувати витрати на обробіток. Завдяки своїй універсальності та високій економічній цінності соняшник буде й надалі залишатися однією з основних культур в аграрному виробництві України та інших країн.
2. В Україні зросло виробництво сиру
AgroNews.ua. -02.04.2025
Минув найважчий період для українських сироварів. З падінням цін на сировину, рентабельність виробництва сирів збільшується. Стимулюючи продажі, оператори можуть собі дозволити використання акційних продажів зі зниженням цін, але базові прайси залишаються незмінними. Якщо з осені знову подорожчає сировина, то сировари будуть мати “запас міцності”, щоб не піднімати ціни знову. В такому випадку вони просто зможуть зменшити обсяги продажів через акції.
Суттєві акційні цінові знижки на вітчизняні сири сприяють зменшенню обсягів імпорту. Це дозволяє українським виробникам поступово збільшувати випуск сирів. Хоча виробничі показники ще залишаються поки що скромнішими, ніж торік.
https://agronews.ua/news/v-ukrayini-zroslo-vyrobnycztvo-syru/
3. ВРУ прийняла євроінтеграційний Закон про хміль та хмелепродукти
AgroNews.ua. - 28.03.2025
Прес-служба Апарату Верховної Ради України повідомляє, що 27 березня 2025 року ВРУ як Закон євроінтеграційний проект Закону України «Про хміль та хмелепродукти», реєстр. №9234-д. Документ розроблений з метою приведення у відповідність до стандартів ЄС основних принципів та вимог до вирощування, виробництва, переробки, маркування, сертифікації хмелю та хмелепродуктів, правових основ діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів господарювання та забезпечення державного контролю у цій галузі.
Законопроект сприятиме виведенню української аграрної продукції на міжнародні ринки товарів високої якості, сприятиме інвестиціям у переробку хмелю на території України. Він набирає чинності через 2 роки після публікації, забезпечуючи досить тривалий адаптаційний період для аграріїв.
https://agronews.ua/news/vru-pryjnyala-yevrointegraczijnyj-zakon-pro-hmil-ta-hmeleprodukty/
4. Євросоюз планує зменшити квоти на імпорт українських товарів
AgroPolit.com. – 31.03.2025
Починаючи з 5 червня ЄС скоротить квоти на імпорт агропродукції з України. 5 червня закінчиться термін дії торгової угоди між Києвом та Брюсселем, згідно з якою українські товари безмитно потрапляли на європейський ринок, зазначив комісар із сільського господарства Крістоф Хансен.
2022 року ЄС запровадив тарифні послаблення для імпорту агропродукції з України, щоб підтримати країну після початку російської агресії. Однак це рішення вдарило по європейських фермерах, які скаржилися на нечесну конкуренцію і протестували. Минулого року безмитне ввезення деяких видів продукції вже було обмежене. Тепер ЄС та Україна мають домовитися про умови подальшої торгівлі. За словами Хансена: «Квоти на імпорт не залишаться такими ж, як за цієї тимчасової лібералізації. Імпорту буде менше».
https://agropolit.com/news/29772-yevrosoyuz-planuye-zmenshiti-kvoti-na-import-ukrayinskih-tovariv
5. Волинський бровар перший в Україні зафасував Bubble tea в банку
AgroPortal.ua.- 01.04.2025
В асортименті крафтової пивоварні «Волинський бровар» понад 100 позицій пива і безалкогольних напоїв. Новинками цього сезону є комбуча з CBD та Bubble tea в жерстяній банці. Компанія стала першим виробником в Україні, який зафасував у банку трендовий напій, розповіла комерційна менеджерка компанії Анна Василенко під час виставки-конференції Food&NonFoodMaster-2025. За її словами, підприємство постійно розширює асортимент напоїв. Так, нещодавно на пивоварні була встановлена нова лінія для розливу пива у пляшку 0,75 мл. Ще одне цікаве рішення від «Волинський бровар» — фасувати пиво в набори. На виробництві зазначають, що споживачам зручно купувати на подарунок або ж на свято в одному пакунку найцікавіші види пива.
Пиво та напої «Волинський бровар» продаються в найбільших торговельних мережах Україні, також продукція українського крафтового виробника експортується.
6. Молочний альянс розширив лінійку молочних шейків
AgroPortal.ua.- 30.03.2025
У повідомленні компанії «Молочний альянс» говориться, що група компаній випускає новий смак молочних шейків ТМ «ЯGOтинський» — лимон-лайм. Зазначається: «Новий молочний шейк створений для споживачів, які шукають освіжаючий та водночас поживний напій». Поєднання лимону та лайму надає продукту насичений кисло-солодкий смак, природню цитрусову свіжість, зберігає корисні властивості молока. Молочні шейки створені за унікальним рецептом, Для виробництва шейків використовують молоко екстра ґатунку від українських фермерських господарств».
https://agroportal.ua/news/novosti-kompanii/molochniy-alyans-rozshiriv-liniyku-molochnih-sheykiv
7. В Україні відродили питні меди за прадавніми рецептами
AgroPortal.ua.- 29.03.2025
Голова ГО «Гільдія медоварів України» Василь Барабаш повідомив під час Міжнародної науково-практичної конференції «Петро Прокопович: 250 років спадщини та інновацій у бджільництві», що сьогодні питні меди набули дуже великої популярності в Україні та за кордоном. Це давній продукт, який існував на території сучасної України ще до Київської Русі. Про питний мед практично забули, і для того, щоб його відродити, було створено ГО «Гільдія медоварів України». Це унікальний продукт, який відрізняється від інших подібних тим, що він не спиртується. На відміну від Польщі, де питні меди спиртують, в Україні цей напій виготовляють за технологіями, які використовували наші пращури, без спирту.
https://agroportal.ua/news/ukraina/v-ukrajini-vidrodili-pitni-medi-za-pradavnimi-receptami
8. Хорватія — найбільший покупець українських курячих яєць
AgroPortal.ua.- 29.03.2025
За даними Державної митної служби, у січні – лютому 2025 року Україна відправила на експорт 20,1 тис. т яєць, що вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Головними покупцями українських яєць протягом січня – лютого 2025 року були Хорватія (22,4%), Італія (11,5%) та Польща (11%). У грошовому еквіваленті за два місяці поточного року експорт зріс у 2,1 раза в порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, і склав $23 млн.
https://agroportal.ua/news/ukraina/eksport-yayec-podvojivsya
9. Уряд змінив правила держконтролю за продуктами харчування
AgroPortal.ua.- 28.03.2025
КМУ змінив правила проведення держконтролю харчових продуктів і кормів, а також ветеринарно-санітарного контролю та ввезення вантажів до України у період воєнного стану. Йдеться про постанову КМУ «Деякі питання проведення заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, державного ветеринарно-санітарного контролю і ввезення вантажів на митну територію України у період воєнного стану» (№537 від 07.05.2022), повідомив постійний представник уряду у ВР Тарас Мельничук. З документу виключено норму, яка передбачала, що на період воєнного стану заходи державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин проводяться з урахуванням особливостей товарів, які ввозяться.
https://agroportal.ua/news/ukraina/uryad-zminiv-pravila-derzhkontrolyu-za-produktami-harchuvannya
10. Доступність продуктів харчування в Україні у 2025 році становить 89% довоєнного рівня – KSE
Bizagro. – 30.03.2025
Через інфляцію та сезонне зростання цін можливість українців забезпечувати себе продуктами харчування у період із вересня 2024 року до лютого 2025 року призвела до зниження Індексу доступності продовольства (ІДП), який наразі становить 89% довоєнного рівня, йдеться в записці Київської школи економіки (KSE).
“Перед початком повномасштабного вторгнення середньостатистичний українець міг придбати 9,5 продовольчих кошиків. Вже через п’ять місяців війни цей показник знизився на 19% — через зростання цін і падіння доходів на третину. У 2023-2024 роках ІДП демонстрував часткове покращення, зокрема, завдяки зниженню цін на овочі під час збирання врожаю та зростанню зарплат на фоні дефіциту робочої сили”, – говориться у дослідженні.
11. “Історична подія”. Україна виривається у світові лідери з експорту замороженої малини
Bizagro. –28.03.2025
Україна, яка ще десять років тому практично не експортувала заморожену малину, вперше стала світовим лідером за показником чистого експорту цієї ягоди, випередивши не лише Польщу, а й багаторічного лідера цього сегменту — Сербію. Це історична подія. Згідно із статистикою, експорт замороженої малини з України у 2024 році сягнув рекордних 65 тисяч тонн, продемонструвавши зростання на 34% за рік. Цей приріст значно стрімкіший ніж у будь-якого іншого великого експортера. Загалом за останні три сезони обсяги експорту замороженої малини з України зросли більш ніж удвічі, тоді як Сербія зберегла свої показники на попередньому рівні, а Польща скоротила експорт на 24%.
Економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак зазначає: «Ключовим кроком до закріплення світового лідерства України в експорті замороженої малини стане подальша диверсифікація ринків збуту. Для цього українським експортерам необхідно підвищувати якість малини та інвестувати в її доробку та маркетинг, що сприятиме зростанню середньої експортної ціни. Вищі доходи від експорту можна буде спрямовувати на вдосконалення продукції, підвищення її якості та розширення обсягів виробництва. Наразі багато українських виробників заморожених ягід експортують до Польщі фактично сировину, яку польські переробники сортують, пакують і реекспортують, залишаючи додану вартість у своїй країні».
12. Аграрна продукція становить понад 50% від усього експорту України – Шмигаль
Укрінформ.-04.04.2025
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду повідомив, що у порівнянні з березнем минулого року експорт зріс на 4,5%. Він підкреслив: «Аграрний експорт залишається основою для нашої торгівлі та складає понад 50% від усього, що Україна продає за кордон». Минулого року експорт українських товарів збільшився на 13%, а у березні цього року позитивна динаміка зростання продовжилась - «плюс 4,5% проти березня 2024 року», - зазначив Глава уряду.
Він додав: «В умовах глобальної торговельної турбулентності український уряд буде посилювати підтримку національних виробників та українських експортерів. Передбачили для цього всі необхідні інструменти».