Дайджест періодичних on-line видань
з 13 по 19 вересня 2024 року
Зміст стор.
1. Виробники олії стикаються з нестачею сировини 1
2. На Житомирщині відкрили виробництво натуральних солодощів 2
3. Україна зможе продавати біометан в інші країни вже в 2024 році 2
4. Половину експорту українського морозива скуповують Німеччина та
Польща 2
5. Ефективне картоплярство виведе український крохмаль на світові ринки 2
6. Перспективи виходу українських зернопереробників на ринки Західних
Балкан 3
7. Стратегія розвитку сільського господарства ЄС: озвучено принципи та
рекомендації 3
8. В новому сезоні вже вироблено 46,7 тис. тонн цукру 3
9. Держбюджет-2025: для грантів на садівництво та теплиці виділять
1,37 млрд грн. 3
10. В Україні побудують великий комплекс із переробки пшениці твердих
сортів 4
11. У Раду внесли проєкт держбюджету-2025: на підтримку аграріїв заклали
майже 5 млрд грн. 4
12. Триває тендер на закупівлю української пшениці для Судану – Мінагро 4
13. Єдиний виробник харчової солі в Україні. ФДМУ готує до приватизації
Дрогобицьку солеварню 4
14. На Рівненщині запустили завод з виробництва рафінованої олії 5
15. В Україні низькі запаси пшениці: вистачить до березня-квітня 5
-----------------------------------------------------------
1. Виробники олії стикаються з нестачею сировиниAgravery. -17.09.2024
На підприємствах зберігається проблема формування сировинної бази. Продаж соняшнику в основному здійснювали аграрії невеликими партіями і які не мали можливості зберігати сировину,. Проте і великотоннажні партії пропонувались все частіше. В цілому ціни попиту на соняшник знаходилися в межах 20000-21200 грн/т СРТ. Однак, заводи, що потребували термінового поповнення запасів, все ще були готові доплачувати за великі обсяги, внаслідок чого в індивідуальному порядку закупівельні ціни досягали 21400-21500 грн/т СРТ і вище.
https://agravery.com/uk/posts/show/virobniki-olii-stikautsa-z-nestaceu-sirovini
2. На Житомирщині відкрили виробництво натуральних солодощів
AgroNews.ua. -13.09.2024
На початку повномасштабного вторгнення Тетяна Сергійчук зі Звягеля, що на Житомирщині, відкрила крафтове виробництво натуральних солодощів — різних видів пастили. Тетяна розповіла про ідею створення крафтового виробництва, про види натуральних солодощів, які випускає, та плани на майбутнє.
“Іноді найкращі ідеї приходять у найбільш несподівані моменти. Так сталося і зі мною. Я шукала корисні та натуральні продукти для своєї дитини, і саме тоді натрапила на цей чудовий смаколик. Пастила настільки припала мені до душі, що я вирішила навчитися робити її самостійно”, — розповідає вона. Спочатку це було лише для власного споживання, але захоплення швидко переросло у щось більше. Що стосується улюблених виробів Тетяни, то її фаворит — класична яблучна пастила. “Це той смак, який запам’ятовується з дитинства, і який я з радістю пропоную іншим”, — сказала жінка. Вивчення більш досконалих технологій, створення нових рецептів та експерименти з різними смаками допомагають їй долати тривогу під час війни.
“Ми плануємо далі розширювати асортимент, аби мати можливість запропонувати ще більше смаків пастили та інших натуральних солодощів людям. Також працюємо над покращенням упаковки, щоб вона була не лише естетично привабливою, але й екологічною. Важливо, щоб наші вироби не лише приносили задоволення, але й відповідали нашим принципам відповідального ставлення до природи”, — розповіла Тетяна.
https://agronews.ua/news/na-zhytomyrshhyni-vidkryly-vyrobnycztvo-naturalnyh-solodoshhiv/
3. Україна зможе продавати біометан в інші країни вже в 2024 році
AgroPolit.com. – 13.09.2024
Набрав чинності порядок митного оформлення експорту біометану, визначений наказом Міністерства фінансів України №380 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з питань митної справи». Тепер українські виробники мають можливість експортувати біометан з України до Європи.
«Українська газотранспортна система відкриває виробникам можливості для експорту біометану до Європи через міждержавні точки з’єднання з чотирма країнами ЄС. При цьому, виробникам біометану не обов’язково приєднувати свої біометанові установки безпосередньо до ГТС, приєднання може бути до газорозподільних мереж», – зазначається в повідомленні Оператора ГТС України.
https://agropolit.com/news/28924-ukrayina-zmoje-prodavati-biometan-v-inshi-krayini-vje-v-2024-rotsi
4. Половину експорту українського морозива скуповують Німеччина та Польща
AgroPortal.ua.- 14.09.2024
У серпні Україна експортувала 1,38 тис. т морозива, що на 27% менше обсягів попереднього місяця, але на 16% більше порівняно до серпня 2023 року. Близько 27% товару було відвантажено до Німеччини, 24% — до Польщі, 16% — до Молдови, 11% — до Ізраїлю та 4% — до Чехії. Грошова виручка за поставлений товар склала $4,55 млн, що на 20% менше порівняно до липня поточного року і на 16% більше порівняно до серпня 2023 року.
5. Ефективне картоплярство виведе український крохмаль на світові ринки
AgroPortal.ua.- 14.09.2024
Якщо виробник зможе поєднувати і утримувати високу якість продукції та ціни для споживача, то вітчизняний крохмаль має перспективи експорту в усьому світі. Т.в.о. директора ПБП «Вимал» Сергій Лазар зазначив: «З огляду на те, що левова частка вартості крохмалю — це вартість сировини, то відповідь на запитання: чи важливим є український крохмаль на світовому ринку, залежить від найбільш важливого фактору — ефективності українського картоплярства. Тобто якщо в країні буде створене високоврожайне картоплярство, яке зможе продукувати сировину за конкурентоздатними світовими цінами, то крохмаль матиме хороші перспективи на зовнішніх ринках».
6. Перспективи виходу українських зернопереробників на ринки Західних Балкан
AgroPortal.ua.- 14.09.2024
Перспективи виходу українських зернопереробників на ринки Західних Балкан — ключове питання першого дня форуму «Зерно і переробка – 2024», який проходить 18-20 вересня в Києві. Організатори зазначають, що круглий стіл «Перспективи виходу українського борошна, круп, макаронних та хлібних виробів на ринки Західних Балкан» відбудеться за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО). Учасники заходу Олександр Приходько, менеджер з розвитку аграрних ринків Програми USAID АГРО; Родіон Рибчинський, директор Спілки «Борошномели України»; Андрій Купченко, керівник аналітичного напрямку ІА «АПК-Інформ»; Ігор Новицький, генеральний директор ТОВ «Перший млин» та ін..
7. Стратегія розвитку сільського господарства ЄС: озвучено принципи та рекомендації
AgroPortal.ua.- 14.09.2024
Основними принципами майбутньої політики сільського господарства Європейського Союзу стануть захист доходів фермерів та гарантування продовольчої безпеки з одночасним фокусуванням на екологічній та соціальній відповідальності, розповів директор ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.
Він зазначив: «На думку розробників, у межах звіту вдалося узгодити сільськогосподарське виробництво із турботою про навколишнє середовище та окреслити шляхи, якими вони «будуть йти пліч-о-пліч», сприяючи одночасно розвитку більш ширшим тенденціям, зокрема співіснування людини та тваринного світу, природи і культури, міста і села, традицій та прогресу». Учасники групи розробили набір основних політичних принципів і рекомендацій, які враховують різноманітність та складність агропродовольчих систем, націлених на їх трансформацію у більш стійкі, сталі, конкурентоспроможні, прибуткові та справедливі.
8. В новому сезоні вже вироблено 46,7 тис. тонн цукру
AgroTimes.-13.09.2024
В Україні стартував сезон цукроваріння. Пресслужба асоціації цукровиків «Укрцукор» повідомила, що сезон цукроваріння 2024/2025 МР набирає обертів. До переробки цукрових буряків вже приступили 14 заводів у 8 областях. Виробництво цукру за першу декаду вересня 2024 року склало 46,7 тис. т; експорт — 5 тис. т.
https://agrotimes.ua/agromarket/v-novomu-sezoni-vzhe-vyrobleno-467-tys-tonn-czukru/
9. Держбюджет-2025: для грантів на садівництво та теплиці виділять 1,37 млрд грн
AgroPortal.ua. – 16.09.2024
Проєктом закону про державний бюджет на 2025 рік передбачено продовження фінансування грантової програми підтримки садівництва та тепличного господарства, повідомило Мінагро. Так, 2025 року буде продовжено надання грантів для створення або розвитку бізнесу та передбачаються видатки у обсязі 1,37 млрд грн, з яких планується надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, а також тепличного господарства.
10. В Україні побудують великий комплекс із переробки пшениці твердих сортів
AgroPortal.ua. – 16.09.2024
Керівник проєкту «Млин та макаронна фабрика» компанії «Західний Буг» Володимир Бойчук розповів, що компанія «Західний Буг» розпочинає будівництво переробного комплексу з переробки пшениці м’яких та твердих сортів. «Це буде перший в Україні проєкт такого масштабу з переробки пшениці дурум, який ми запустимо 2025 року», — зазначив він.
Асортимент комплексу налічуватиме понад 50 найменувань продукції. Макаронна фабрика на повну потужність виготовлятиме близько 50 тис. т різноманітної продукції на рік, зокрема традиційні макаронні вироби, макарони швидкого приготування з м'яких та твердих сортів пшениці та різної форми.
11. У Раду внесли проєкт держбюджету-2025: на підтримку аграріїв заклали майже 5 млрд грн
AgroPortal.ua. – 16.09.2024
Кабінет Міністрів України зареєстрував у ВРУзаконопроєкт «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (№12000). Документ передбачає, що доходи загального фонду держбюджету наступного року складуть 2336,3 млрд грн, видатки — 3938,2 млрд грн.
У межах підтримки бізнесу передбачено фінансування Фонду розвитку підприємництва у розмірі 18 млрд грн для надання пільгових кредитів за Прогамою «5-7-9%», 1,4 млрд грн. буде виділено на гранти для бізнесу. На гуманітарне розмінування земель буде виділено 1 млрд грн. Передбачено 1,75 млрд грн для Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, який спрямований на зменшення викидів вуглецю та підвищення енергоефективності економіки. На сектор безпеки та оборони 2025 року фінансування зросте до 2223 млрд грн, що становить 26,3% від прогнозованого ВВП країни.
Стаття видатків на підтримку фермерських господарств та інших агровиробників передбачає виділення зі спецфонду 4,726 млрд грн. У загальному фонді бюджету на «Фінансову підтримку сільгосптоваровиробників» заклали 205 млн грн.
12. Триває тендер на закупівлю української пшениці для Судану – Мінагро
Вizagro.- 17.09.2024
Це повідомлення Мінагро. У відомстві зазначили, що Держрибагентством оголошено тендер із закупівлі 10 741,515 метричних тонн зерна пшениці (не нижче 3 класу) українського походження для Судану. Аукціон відбудеться о 12:08 20 вересня 2024 року. Очікувана вартість предмета закупівлі – 80 498 200 грн.
https://bizagro.com.ua/tryvaye-tender-na-zakupivlyu-ukrayinskoyi-pshenytsi-dlya-sudanu-minagro/
13. Єдиний виробник харчової солі в Україні. ФДМУ готує до приватизації Дрогобицьку солеварню
Вizagro.- 17.09.2024
До переліку об’єктів, які підлягають приватизації, включено Єдиний майновий комплекс державного підприємства “Солевиварювальний дрогобицький завод”, повідомляє ФДМУ. У повідомленні йдеться: “Дрогобицька солеварня – найстаріше підприємство України, яке продовжує виварювати сіль за автентичною середньовічною технологією уже понад 700 років. Через війну в країні, тепер це єдиний виробник харчової солі в Україні. Сьогодні, це підприємство – не просто промисловість, а й місце, яке розвиває туризм в регіоні”. До єдиного майнового комплексу підприємства входить 9 пам’яток архітектури місцевого значення. Відповідно до закону “Про охорону культурної спадщини” пам’ятка може бути приватизована лише за умови укладення майбутнім власником з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронного договору на пам’ятку.
У ФДМУ відмітили, що, укладення охоронного договору буде умовою приватизації єдиного майнового комплексу підприємства.
14. На Рівненщині запустили завод з виробництва рафінованої олії
Вizagro.- 16.09.2024
У Рівненській області запустили нове підприємство з переробки соняшника. Компанія «ВКФ ВЕЛИКОМ» виробляє рафіновану олію, продуктивністю 100 тонн на добу. Третину продукції відвантажується на експорт.
Завдяки участі у грантовій програмі, що співфінансується Агенством США з міжнародного розвитку (USAID), компанія отримала підтримку на модернізацію. За грантові 30 млн грн придбали виробниче обладнання.
Завод сертифікований за європейськими стандартами. Нині продукція заводу вже користується попитом не тільки в Україні, але й за кордоном: олія з Рівненщини експортується на всі континенти. У планах – подальше розширення виробництва та модернізація обладнання, планують збільшити виробничі потужності вдвічі.
https://bizagro.com.ua/na-rivnenshhyni-zapustyly-zavod-z-vyrobnytstva-rafinovanoyi-oliyi/
15. В Україні низькі запаси пшениці: вистачить до березня-квітня
Дело.-12.09.2024
Ціни на пшеницю в Україні можуть зрости через низькі запаси. Пресслужба Всеукраїнської аграрної ради повідомила, що станом на початок вересня запаси пшениці в Україні становлять 18,7 млн тонн, що значно менше середньорічних показників попередніх сезонів, коли цей показник перевищував 20 млн тонн.
Раніше між зернотрейдерами та Мінагрополітики був підписан меморандум про те, що Україна не експортуватиме більше 16 млн тонн пшениці. Аналітики прогнозують: "Якщо експорт триватиме на рівні 2 млн тонн на місяць, то пшениці може вистачити до березня-квітня наступного року. Однак, об'єктивно кажучи, обсяг пшениці для експорту буде невеликим, і зазвичай ціна зростає через зменшення пропозиції". В серпні ринок залишався стабільним завдяки контрактам, однак у вересні ситуація починає змінюватися. Зазначається, що пропозицій щодо пшениці небагато. І якщо в серпні вдалося втримати ситуацію завдяки форвардним угодам, то у вересні таких контрактів майже немає. Ринок працюватиме переважно на основі спотових угод.
https://delo.ua/agro/v-ukrayini-nizki-zapasi-psenici-vistacit-do-bereznya-kvitnya-436288/