Дайджест періодичних on-line видань
з 16 по 22 листопада 2024 року
Зміст стор.
1. В Україні виробники продуктів закладають «запас» у ціни 1
2. Розпочніть новий аграрний сезон разом з виставковою подією
«АгроВесна 2025» 2
3. Стало відомо, як змінились ринки збуту українського борошна за час
війни 2
4. Агро в лідерах: Україна заробила на експорті більше, ніж торік 2
5. Україна втрачає 60% зібраних овочів 3
6. Продовольча програма ООН затвердила план для України на $2,1 млрд 3
7. Херсонський маслозавод розширив асортимент сирів 3
8. Україна збільшила частку на європейському ринку шротів 3
9. Стратегія розвитку сільського господарства ЄС: озвучено принципи
та рекомендації 4
10.Наказ про гігієнічні вимоги до виробництва харчових продуктів
набув чинності 4
11. Українські сири здобули 8 нагород на World Cheese Awards 2024 4
12. Україна знову оновлює рекорди експорту замороженої малини 5
----------------------------------------------
1. В Україні виробники продуктів закладають «запас» у ціни
AgroNews.ua. -18.11.2024
Ціни на продукти харчування в Україні продовжують зростати. Згідно з даними Держстату, у жовтні споживча інфляція зросла до 9,7%, порівняно з 7,5% у вересні. Найактивніше дорожчають харчові продукти – зростання цін на них досягло 10,9% у річному вимірі. Виробники змушені закладати в ціни “запас”, оскільки собівартість продукції продовжує зростати через подорожчання сировини, енергоносіїв та логістики.
У жовтні ціни на хліб у магазинах вже підвищилися на 5-10%. Дуже підвищились ціни молочну продукцію, особливо на вершкове масло, яке вже продають дорожче 100 гривень за пачку. “Перше — ціна на сировину. Цього року вона зросла як ніколи — на 27%. Друге — електроенергія. Вона подорожчала більш ніж на 40%. Газ теж почав дорожчати. Все це відображається на вартості готової продукції”,- пояснює керівник компанії “Молочний альянс” Сергій Вовченко. Виробники яєць також змушені підвищувати ціни. Навесні та влітку цінники на яйця були нижчі собівартості, що вганяло птахофабрики в збитки. До того ж, весь цей час тривало зростання собівартості, оскільки, наприклад, зерно, кукурудза, шрот подорожчали, в порівняні з червнем, в середньому на 50%.
Прогнози на майбутнє: експерти попереджають, що зростання цін в Україні буде й далі набирати обертів. Вже за підсумками листопада інфляційні показники можуть знову погіршитися.
https://agronews.ua/news/v-ukrayini-vyrobnyky-produktiv-zakladayut-zapas-u-cziny/
2. Розпочніть новий аграрний сезон разом з виставковою подією «АгроВесна 2025»
AgroNews.ua. -16.11.2024
12 – 14 лютого 2025 року відбудуться міжнародні агропромислові виставки «Зернові технології 2025», Agro Animal Show 2025 та «Фрукти. Овочі. Логістика 2025», які об`єднають фахівців у галузях зернового господарства, тваринництва, птахівництва та плодоовочевої галузі.
«Зернові технології» – міжнародна виставка інноваційних рішень в зерновому господарстві. На виставці буде представлено: обладнання для зберігання та переробки зернових та олійних культур, виробництва комбікормів, обладнання для мукомельної, круп’яної промисловості, елеваторів та хлібоприймальних пунктів, насіннєвий матеріал, засоби захисту рослин тощо.
«Agro Animal Show» – міжнародна виставка ефективного тваринництва та птахівництва. Буде представлено: техніку та обладнання для тваринницької галузі, будівництво тваринницьких комплексів, птахофабрик, корми, ветеринарні препарати, засоби діагностики.
«Фрукти. Овочі. Логістика» - міжнародна виставка промислового овочівництва, садівництва та виноградарства. Буде представлено: різноманіття насіннєвого матеріалу з представленими новими колекціями сортів і гібридів овочевих культур, сільськогосподарську техніку, обладнання для крапельного зрошення, транспортування, зберігання та пакування продукції, логістику, добрива.
– Місце проведення: Міжнародний Виставковий Центр, м.Київ, Броварський пр-т, 15.– Дирекція аграрних виставок:+38 044 490 64 69agro@kmkya.kiev.ua
3. Стало відомо, як змінились ринки збуту українського борошна за час війни
AgroNews.ua. -15.11.2024
Основними покупцями українського борошна до війни були країни Близького Сходу, Північної Африки та регіону MENA, розповів директор Спілки «Борошномели України» Родіон Рибчинський. За його словами, зараз найбільшими покупцями є Молдова, Палестина, Ізраїль та країни ЄС. Це пов’язане насамперед з логістикою, оскільки Україна зараз експортує свою продукцію в контейнерах. Українські компанії не можуть експортувати борошно за межі Палестини та Ізраїлю, оскільки заблоковані маршрути через Червоне море, що змушує контейнеровози подорожувати навколо Африки. Така логістика є недоцільною, зазначив Родіон Рибчинський.
https://agronews.ua/news/stalo-vidomo-yak-zminylys-rynky-zbutu-ukrayinskogo-boroshna-za-chas-vijny/
4. Агро в лідерах: Україна заробила на експорті більше, ніж торік
AgroPolit.com. – 19.11.2024
Міністр економіки України Юлія Свириденко заявила, що експорт товарів з України у грошовому еквіваленті у 2024 році перевищив показники 2023 року , левову частку займають аграрні товари. В грошовому еквіваленті експорт поточного року вже перевищив показники попереднього року. За словами Свириденко, високі результати експорту стали можливими завдяки прискоренню експорту продукції нового врожаю, стабільній роботі «Українського морського коридору» та відновленню вітчизняного виробництва, яке активно триває. Найбільше Україна експортувала: - це олія соняшникова, сафлорова або бавовняна; кукурудза; пшениця і суміш пшениці та жита; руди та концентрати залізні.
https://agropolit.com/news/29209-agro-v-liderah-ukrayina-zarobila-na-eksporti-bilshe-nij-torik
5. Україна втрачає 60% зібраних овочів
AgroPolit.com. – 17.11.2024
В Мінагрополітики повідомили, що Україна має найвищі втрати зібраних фруктів та овочів у Європі, які сягають 40% – через відсутність належних сховищ, обладнаних для зберігання продукції. Це одна зі слабких сторін українського сектору свіжих овочів та фруктів. Розвиток плодоовочевого сектору може стати потужним інструментом для відновлення економіки та розвитку сільських територій. Його стримують низький рівень механізації, порівнюючи з ЄС, брак сховищ, відсутність необхідних сертифікатів для експорту в ЄС у малих та середніх господарств і обмежений доступ до ринків збуту.
Що стосується продажу вироблених фруктів та овочів, малі та середні фермерські господарства часто не мають необхідних сертифікатів для експорту до країн ЄС, а також постійного доступу до ринку, а саме зв'язку з численними ринковими каналами, що дозволяє перейти від місцевих ринків під відкритим небом до роботи з трейдерами.
https://agropolit.com/news/29198-ukrayina-vtrachaye-60-zibranih-ovochiv
6. Продовольча програма ООН затвердила план для України на $2,1 млрд
AgroPortal.ua.- 21.11.2024
Денис Шмигаль повідомив, що виконавча рада Всесвітньої продовольчої програми ООН ухвалила проміжний стратегічний план для України. Цей план передбачає підтримку громадського населення, продовження процесу розмінування та підтримку експортного потенціалу України в постачанні сільгосппродукції на міжнародні ринки, надання гуманітарної допомоги,. Він розрахован на 2025-2027 рр.
7. Херсонський маслозавод розширив асортимент сирів
AgroPortal.ua.- 17.11.2024
«Херсонський маслозавод» випустив на ринок нову продукцію — сир фетакса, говориться у повідомленні підприємства. «Сир фетакса належить до розсільних сортів, які готують на основі молока. Вважають, що це середземноморський варіант бринзи. До особливостей сиру фетакса відноситься ніжна консистенція. За смаком продукт має схожість із філадельфією», — зазначив виробник. Він додав, що користь фетакси в наявності підвищеної концентрації кальцію, також продукт багатий на рибофлавін.
https://agroportal.ua/news/novosti-kompanii/hersonskiy-maslozavod-rozshiriv-asortiment-siriv
8. Україна збільшила частку на європейському ринку шротів
AgroPortal.ua.- 17.11.2024
Співзасновник компанії Triumph Feed Костянтин Бугера на Міжнародній конференції «Fat-and-Oil Industry-2024» повідомив, що з України експортується 80% соняшникового та ріпакового шротів та 50% — соєвого. За його словами, частка українського експорту соняшникового шроту до Китаю за останні 4 роки зменшилася з 45% до 36%. Україна прагне продавати шроти в ЄС, і експорт соєвого шроту на цей ринок зріс із 37% до 75%.
«У ЄС доволі значне власне виробництво соняшникового шроту і складає приблизно 70% за загального споживання 10 млн т/рік. Тобто імпорт складає трохи більше 3 млн т, з яких приблизно 42% — частка України, на другому місці рф і на третьому — Аргентина. Ці три країни є основними постачальниками соняшникового шроту до Європи», — зазначив Костянтин Бугера. Він додав, що лише 5-6% ріпакового шроту імпортує ЄС, а 95% — власне виробництво. Саме тому Євросоюз зацікавлений в купівлі українського ріпаку.
https://agroportal.ua/news/mir/ukrajina-zbilshila-chastku-na-yevropeyskomu-rinku-shrotiv
9. Стратегія розвитку сільського господарства ЄС: озвучено принципи та рекомендації
AgroPortal.ua.- 14.11.2024
Директор ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко розповів, що основними принципами майбутньої політики сільського господарства ЄС стануть захист доходів фермерів та гарантування продовольчої безпеки з одночасним фокусуванням на екологічній та соціальній відповідальності. Він зазначив, що нещодавно презентований звіт групи «Стратегічний діалог про майбутнє сільського господарства ЄС» став відповіддю на виклики, з якими зіткнулося сільське господарство ЄС у попередньому циклі, та які вилилися в подекуди запеклі протести фермерів по всій Європі. «На думку розробників, у межах звіту вдалося узгодити сільськогосподарське виробництво із турботою про навколишнє середовище та окреслити шляхи, якими вони «будуть йти пліч-о-пліч», сприяючи одночасно розвитку більш ширшим тенденціям, зокрема співіснування людини та тваринного світу, природи і культури, міста і села, традицій та прогресу», — пояснив Юрій Лупенко.
Він зазначив: «Знаковим моментом є одностайне схвалення звіту, яке свідчить про досягнення консенсусу щодо розуміння та бачення майбутнього сільського господарства та агропродовольчих систем ЄС. А отже Україні вже зараз слід враховувати положення цього документу в своєму прагненні здобути членство в Європейському Союзі».
10. Наказ про гігієнічні вимоги до виробництва харчових продуктів набув чинності
Bizagro. – 19.11.2024
Мінагро повідомило, що набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №3498, що затверджує Гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження, які постачаються в невеликих обсягах кінцевим споживачам або локальним закладам роздрібної торгівлі. Зокрема йдеться, до виробництва та обігу яєць, рибних продуктів, живих двостулкових молюсків, м’яса птиці та зайцеподібних, а також туш та м’яса диких тварин.
Гігієнічні вимоги встановлено відповідно до підходів, визначених законодавством ЄС.
11. Українські сири здобули 8 нагород на World Cheese Awards 2024
borg.expert.-20.11.2024
15 листопада в Португалії, м. Візеу, офіційно завершився міжнародний сирний конкурс World Cheese Awards 2024. Цьогоріч було представлено 4786 сирів із 47-ми країн світу і серед них — 27 з України. Про це повідомляє ProCheese,
«8 нагород — чудовий результат на такому масштабному змаганні. Втретє ми доводимо. що українські сири займають достойне місце на світовому ринку. Дякую кожному сировару за сміливість і бажання розвитку. Саме такі події дають гарний поштовх до вдосконалення, масштабування, пошуку свого споживача», — коментує Оксана Чернова, сирна експертка ProCheese від Ardis Group, суддя від України на World Cheese Awards.
Загалом за три роки участі в проєкті українські сири мають уже 34 нагороди.
https://borgexpert.com/news/ukrainski-syry-zdobuly-8-nahorod-na-world-cheese-awards-2024
12. Україна знову оновлює рекорди експорту замороженої малини
УкрАгроКонсалт.-20.11. 2024
Як повідомили аналітики EastFruit Україна, незважаючи на повномасштабну війну з рф, щоденні терористичні атаки на енергетичну інфраструктуру, в сезоні 2024/25 років продовжується активний експорт замороженої малини, якими лишаються Сербія та Польща. Щоправда Польща, щоб утриматися на цій позиції, все більше залежить від рекспорту продукції, в основному саме українського походження.
Протягом перших трьох місяців сезону, з липня по вересень, Україна експортувала понад 28 тис тонн замороженої малини та ожини, що є новим рекордом для цього періоду року. Експорт, таким чином, зріс відразу на 36% до того ж самого періоду минулого року та на 45% порівняно з 2022 роком. Відзначимо, що зростання експорту відбувається на тлі чисельних повідомлень фермерів про зниження врожаю малини в поточному році. Серед головних ринків збуту для української малини на початку сезону також Чехія, Литва, Австрія, Бельгія та Італія. Також в новому сезоні вже приєдналися ринки США та Канади.
https://ukragroconsult.com/news/ukrayina-znovu-onovlyuye-rekordy-eksportu-zamorozhenoyi-malyny/