Дайджест періодичних on-line видань
з 27 вересня по 3 жовтня 2024 року
Зміст стор.
1. Названо десять найвпізнаваніших органічних брендів України 1
2. Озвучено головні виклики, які сьогодні стоять перед
сільськогосподарською галуззю України 2
3. Уряд ліквідував Держрезерв та створив Державне агентство з управління
резервами України 2
4. Грошей вистачить не на все: розкриваємо всі деталі аграрного бюджету
- 2025 3
5. В умовах спеки і під обстрілами: молочникам України вдалося наростити
виробництво 3
6. Експорт зерна: Україна та ЄС обговорюють спільний контроль на кордонах 4
7. Обмеження ЄС вдарили по українським цукровикам 4
8. У ЄС підтримують безмитний доступ української молокопродукції на
свій ринок 4
9. Українське пиво отримало нагороди на престижному конкурсі 4
10. Стартує серія навчальних тренінгів для переробників «від заявки
до гранту» 5
11. Українські молокопродукти у перспективі з'являться ще в 11 країнах
світу 5
12. Україна має дотримуватися стандартів якості та безпечності продукції 5
13. Україна розпочинає переговори про вступ до ЄС, не маючи права на
заперечення 5
14. У серпні виробники сиру підняли ціни 6
15. У Вінницькій області вже працюють усі п’ять цукрових заводів 6
16. В ООН розповіли, в якій галузі Україна є одним із лідерів світу 6
-------------------------------------------------------------------
1. Названо десять найвпізнаваніших органічних брендів України
AgroNews.ua. -28.09.2024
Перше місце у рейтингу обіймає «Organic Milk» — український бренд, який вже більше десяти років виробляє органічну молочну продукцію. На другому місці – «Дунайський Аграрій» – одне з найбільших органічних господарств в Україні, яке обробляє близько 2 000 гектарів землі. Трійку лідерів замикає «Старий Порицьк» , яке виготовляє понад 70 видів органічної продукції, що включає зернові та молочні продукти, такі як сир, йогурт, масло, кефір, ряжанка, та пастеризоване молоко різної жирності. Четверте місце - ТМ «Сквирянка» – один з найбільших в країні виробників дієтичного борошна та круп, також в асортименті компанії – органічні та безглютенові крупи, борошно, пластівці. На п’ятому місці Organic Chicken – найбільший виробник органічних яєць в Україні. Шосте місце - «Екород»: компанія має найбільший в Україні асортимент органічних бакалійних продуктів: круп, борошна, вівсянки, олії, лінійку кукурудзяних паличок та снеків, наприклад із сублімованими ягодами, кокосом, без цукру та інші. На сьомому - ТМ BigBlue, яка належить сільськогосподарському виробничому кооперативу «Ягідки». Це органічне господарство займає 60 гектарів і є одним із найбільших у світі, де вирощують виключно органічну лохину. Восьме - бренд «Spring Drops», який належить ТОВ «Лілак». Компанія стала однією з перших, яка 10 років тому представила березовий сік на полицях європейських магазинів, і досі залишається лідером серед експортерів соків. Дев’яте - «Garna Organica» – належить «ТОВ «УКРОЛІЯ». Почесне десяте місто ТМ «Агро Стариця». В асортименті представлені овочі, зелень і фрукти, серед яких: малина, полуниця, лохина, ожина, жимолость, аґрус, чорна та червона смородина, яблука, черешня, вишня, обліпиха, аронія, цибуля, порей, баклажан, кабачок, цукіні, перець, огірки, гарбуз, редиска, помідор, фенхель та кольрабі.
https://agronews.ua/news/nazvano-desyat-najvpiznavanishyh-organichnyh-brendiv-ukrayiny/
2. Озвучено головні виклики, які сьогодні стоять перед сільськогосподарською галуззю України
AgroNews.ua. -28.09.2024
Війна, демографія, кліматичні зміни, ринок землі та євроінтеграція – це основні на сьогодні виклики, які стоять перед аграріями та сільськогосподарською галуззю загалом, розповів виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад, голова Всеукраїнського конгресу фермерів Іван Слободяник.
«Перший виклик – війна. Це проблеми з експортом продукції (через логістику), із втратою кадрового потенціалу, міграція населення тощо. Що в цій ситуації робити? На місцевому рівні – платити податки і допомагати ЗСУ. Дуже важливо, щоб нарешті з’явився трек на спрощення адміністрування цих податків. Другий виклик – демографічний, відсутність людей, які можуть забезпечити виконання важкої фізичної праці. Треба розуміти, як повертати наших людей і стимулювати лишатись і працювати вдома, не шукаючи кращої долі за кордоном. Важливий виклик – кліматичні зміни. Вони вже впливають не лише на Україну, але й на весь світ.
Останній виклик – євроінтеграція. За словами Івана Слободяника, це неймовірні можливості, які Україна поки що не використовує, маючи статус країни-кандидата. Водночас Грузія і Молдова вже отримують кошти від бюджету ЄС в межах Спільної аграрної політики. Він звернув увагу на те, що наразі всі розмови про розвиток галузі через переробку – по факту, є лише нашими мріями. «Адже аграрка наразі у стратегії виживання», – підкреслив Слободяник.
3. Уряд ліквідував Держрезерв та створив Державне агентство з управління резервами України
AgroNews.ua. -27.09.2024
Кабінет Міністрів ліквідував Держрезерв, що залишився нам у спадок від радянської системи та довів неспроможність в управлінні державним матеріальним резервом і створив новий центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних резервів — Державне агентство з управління резервами України. Його функціонування передбачено Законом України «Про державні резерви», повідомляє пресслужба Міністерства економіки України. Державне агентство з управління резервами відповідатиме за управління державним матеріальним резервом, до складу якого не входить мобілізаційний резерв.
Це створення запасів матеріальних цінностей, що складаються із запасів сировинних, паливно-енергетичних, матеріально-технічних ресурсів, промислових і продовольчих товарів, лікарських засобів та медичних виробів, призначених для використання у мирний час, а також в особливий період. Новий орган формуватиме номенклатуру матеріальних цінностей та норми їх накопичення відповідно до нового Порядку, затвердженого КМ України. Порядок впроваджує нові механізми до формування та перегляду номенклатури матеріальних цінностей державного матеріального резерву та мобілізаційного резерву, створення запасів державних резервів, їх реалізації та відпуску.
Його роботу координуватиме перший віце-прем’єр-міністр – міністр економіки України.
4. Грошей вистачить не на все: розкриваємо всі деталі аграрного бюджету - 2025
AgroPolit.com. – 01.10.2024
В проєкті бюджету на 2025 рік (законопроєкт №12000) передбачили видатки на Мінагрополітики у 9 млрд грн. На підтримку аграріїв заклали 5 млрд грн. AgroPolit.com розкриває подробиці розподілу коштів: - 200 млн грн на відновлення і будівництво меліоративних систем; - 5 млн грн на компенсацію ЄСВ сімейним фермерським господарствам; - 80 млн грн на пільгові безвідсоткові кредити фермерським господарствам. - 4,7 млрд грн на виплату дотацій на га сільськогосподарської землі для аграріїв та утримання корів, овець і кіз (+3,93 млрд у порівнянні з 2024 роком).
Аграрний комітет просить більше грошей виділити: на збереження водних біоресурсів; відновлення меліоративних систем; компенсація на агротехніку; перетворення відходів на електроенергію; часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм; підприємств із зберігання та переробки зерна тощо.
Всі деталі про аграрний бюджет — 2025 читайте в матеріалі AgroPolit.com: Бюджет – 2025: на що вистачить грошей аграріям?
5. В умовах спеки і під обстрілами: молочникам України вдалося наростити виробництво
AgroPolit.com. –30.09.2024
Підприємства України у серпні збільшили виробництво молока-сировини, попри складні умови, аномальну спеку та перебої в електропостачанні через ракетні удари рф по енергетичній інфраструктурі. Про це повідомили в Асоціації виробників молока. Обсяги виробництва молока-сировини в господарствах усіх категорій склали 712 тис. т, що на 4% більше, ніж у липні, але на 2% менше порівняно з серпнем 2023 року. За підсумками січня-серпня 2024 року загальний обсяг виробництва молока в Україні склав 4,93 млн т, що на 3% менше за минулорічні показники. Промисловий сектор забезпечив 35% загального обсягу, тоді як господарства населення — 65%. Промислові підприємства виробили 250 тис. т молока, що на 4% більше порівняно з липнем і на 6% більше, ніж у серпні 2023 року. З початку 2024 року підприємства виробили 1,99 млн т, що на 5% більше за минулорічний показник.
6. Експорт зерна: Україна та ЄС обговорюють спільний контроль на кордонах
AgroPolit.com. –27.09.2024
Заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка повідомив, що Україна і Євросоюз працюють над угодою про спільний контроль над експортом аграрної продукції у пунктах пропуску з Євросоюзом. На засіданні за участю представників України, Єврокомісії, Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії обговорили питання безпеки українських морських портів і морських маршрутів. Важливим доповненням до морських портів є експорт через Дунай, сьогодні цей напрямок є надзвичайно ефективним з огляду на вартість, за словами заступника міністра економіки За підсумками серпня 2024 року Україна збільшила експорт товарів на 6,4% у порівнянні з липнем, та на 17,5% порівняно з серпнем 2023-го – до понад $3,16 млрд.
7. Обмеження ЄС вдарили по українським цукровикам
AgroPolit.com. –27.09.2024
Через торговельні обмеження з ЄС, які триватимуть до 2025 року, внутрішні ціни на український цукор продовжують падати, тому гуртові ціни від цукрових заводів можуть знизитися до 18-19 грн за кг. Україна стикається з труднощами експорту цукру, тому на внутрішньому ринку надлишок продукції. Спроби налагодити експорт до Туреччини, Македонії та інших країн поки що не дозволяють суттєво розвантажити запаси на складах. Аналітики прогнозують, що така тенденція, ймовірно, продовжиться у найближчі місяці. Деякі заводи в Україні вже почали знижувати ціни з попередніх 21,50-22 грн за кг до 21 грн за кг. У вересні-жовтні ціни можуть впасти до 18-19 грн/кг через перенасичення внутрішнього ринку.
https://agropolit.com/news/28989-obmejennya-yes-vdarili-po-ukrayinskim-tsukrovikam
8. У ЄС підтримують безмитний доступ української молокопродукції на свій ринок
AgroPortal.ua.- 01.10.2024
«Інфагро» повідомляє, що провідні європейські молочні асоціації висловилися на підтримку продовження вільної торгівлі на євроінтеграціїному шляху українського молочного сектору.1 жовтня, закінчилося прийняття пропозицій та зауважень європейського бізнесу (переважно галузевих асоціацій) щодо подальшої взаємної лібералізації торговельних тарифів між ЄС та Україною згідно зі ст. 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (EU-Ukraine trade – further reciprocal tariff liberalisation under Art. 29 of the EU-Ukraine Association Agreement).
На сайті Єврокомісії — офіційні листи підтримки від European Dairy Association (EDA) та Eucolait – European Dairy Trade Association. В асоціації підкреслили: «Eucolait був рішучим прихильником ATM з моменту їхнього першого вступу в силу 2022 року. Ми розглядаємо постійну лібералізацію тарифів як логічний наступний крок в інтеграції молочного сектору України до європейського ринку».
9. Українське пиво отримало нагороди на престижному конкурсі
AgroPortal.ua.- 30.09.2024
На престижному конкурсі International Beer Challenge 2024, що відбувся у Великій Британії, українські броварні Varvar та Mova здобули кілька нагород. На конкурс було представлено 500 зразків пива з усього світу, з яких 100 отримали золоті медалі, а ще вісім зразків були відзначені вищою нагородою TROPHY («Трофей»). Одним із них став український Hoppy Lager від броварні Varvar, який був визнаний найкращим лагером у категорії міцніших за 5%. Команда Varvar відзначила, що Golden Ale є лідером продажів серед їхньої продукції, а Hoppy Lager та Milk Stout входять до топ-5 найпопулярніших продуктів бренду. Броварня Mova також отримала срібну нагороду за своє безалкогольне темне пиво Mova Dark Non-Alco.
International Beer Challenge проводиться у Великій Британії з 2017 року та щороку збирає найкращі пивні позиції з усього світу для об’єктивної оцінки міжнародними експертами.
https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajinske-pivo-otrimalo-nagorodi-na-prestizhnomu-konkursi
10. Стартує серія навчальних тренінгів для переробників «від заявки до гранту»
AgroPortal.ua.- 30.09.2024
В Міністерстві економіки розпочалась серія тренінгів «Основи грантового фінансування для переробних підприємств. Розробка, написання та захист бізнес-плану». У межах навчальної програми представники переробних підприємств зможуть безоплатно отримати індивідуальні консультації щодо можливостей грантового фінансування, розібратися з упровадженням організаційних процесів для створення проєктів, бізнес-планів та грантових заявок, зможуть підготувати актуальну грантову заявку в режимі реального часу з професійним супроводом консультанта. Кожен тренінг — це інтенсивний одноденний курс, спрямований на підвищення компетентності власників та керівників підприємств переробної промисловості у сфері залучення грантового фінансування.
11. Українські молокопродукти у перспективі з'являться ще в 11 країнах світу
AgroPortal.ua.- 29.09.2024
У повідомленні Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів говориться, що наразі відкрито доступ українських молочних продуктів на ринки 29 країн світу. Серед відкритих — ринки країн ЄС, а також Канади, Японії, Кореї, Великої Британії, Китаю, країн Перської затоки, Африки. «У стані відкриття знаходиться ще 11 ринків (серед яких Чилі, Індонезія, Індія, Коста-Рика, Колумбія, Бразилія, Венесуела та інші)», — відмітили у Держпродспоживслужбі.
12. Україна має дотримуватися стандартів якості та безпечності продукції
AgroPortal.ua.- 28.09.2024
Європейський Союз нещодавно підтримав Міністерство аграрної політики та продовольства України у розробці першої стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій до 2030 року, розповів керівник сектору сільського господарства, рибальства, лісового господарства та безпеки харчових продуктів Представництва ЄС в Україні Крістіан Бен Хелл на бізнес-конференції LFM — «Ефективне управління агрокомпаніями». Дана стратегія вперше була розроблена за зразком подібного документа, як у країнах-членах ЄС та країнах, що готуються до вступу. Особливо важливі перші розділи документа.
13. Україна розпочинає переговори про вступ до ЄС, не маючи права на заперечення
AgroPortal.ua.- 28.09.2024
Заступник міністра економіки України — торговий представник України Тарас Качка, заявив, що Україна входить у переговори про вступ до ЄС без права на заперечення їхніх вимог. Тарас Качка пояснив, що найближчі місяці на Україну чекає, з одного боку, дуже деталізована дискусія з ЄС щодо чутливих ринків (м’ясо птиці, мед, кукурудза). А з іншого — фундаментальна дискусія про те, яке є ставлення до України. «І тут наша стартова позиція не є такою гарною, адже ми сильні в аграрному комплексі», — констатує він.
14. У серпні виробники сиру підняли ціни
Вizagro.- 27.09.2024
Дані Державної служби статистики свідчать, що у серпні 2024 року середня ціна виробників твердого сиру зросла до 201,3 тис. грн/тонна, додавши 1,7%, як порівняти з липнем.У серпні зросли і світові ціни на сир. Дані наведені без урахування тимчасово окупованих російською федерацією територій і частини територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
https://bizagro.com.ua/u-serpni-vyrobnyky-syru-pidnyaly-tsiny/
15. У Вінницькій області вже працюють усі п’ять цукрових заводів
Вizagro.- 27.09.2024
Вінницька ОВА повідомила, що в області станом на 27 вересня працюють усі п’ять цукрових заводів, які заявляли про готовність розпочати виробничий сезон. «Запрацювали усі наші п’ять цукрових заводів. Ними перероблено 332 тис. тонн цукросировини та вироблено 41 тис. т цукру», – зазначили в ОВА. Цукрові буряки зібрано на 13% площ, передбачених до збирання, середня урожайність цукристих наразі фіксується на рівні 397,4, що нижче за минулорічну майже на 80 ц/га.
https://bizagro.com.ua/u-vinnytskij-oblasti-vzhe-pratsyuyut-usi-p-yat-tsukrovyh-zavodiv/
16. В ООН розповіли, в якій галузі Україна є одним із лідерів світу
НОВИНИ LIVE.- 03.10.2024
Річард Рейган, представник ВПП ООН в Україні з липня 2024 року, розповів, що Україна є п'ятим найбільшим експортером продовольства у світі і може прогодувати 400 мільйонів людей на планеті. А цифровізація та діджиталізація рухається чи не найбільшими темпами у світі. Україна не має потреби у такій організації, як Всесвітня продовольча програма від ООН, і після війни вона буде згорнута. Він додав: "Як представник ВПП я працював у багатьох країнах світу, і ніде не бачив, щоб діджиталізація рухалася такими темпами у будь-якій іншій країні, як в Україні. Сподіваюсь, ми не затримаємося тут надовго, і як тільки конфлікт закінчиться, а це станеться, наша організація покине Україну",