Дайджест періодичних on-line видань
з 09 по 12 серпня 2024 року
Зміст стор.
1. Стало відомо, як змінилися ціни на базові продукти 1
2. Держпродспоживслужбу реформують за європейським зразком 1
3. В Україні детінізація ринку алкогольних напоїв принесла до бюджету
додаткові 1,1 млрд грн. 2
4. Виробництво білого вина у Європі під загрозою через зміни клімату 2
5. Україна експортувала морозива на $30 млн 2
6. Виробникам органічної олії не вистачає сировини 2
7. Fat & Oil Industry 2024: які перспективи олійно-жирового ринку в
новому сезоні 3
8. Люстдорф розширила лінійку йогуртів 3
9. Україна експортувала продовольства на $14,1 млрд 3
-----------------------------------------------------------
1. Стало відомо, як змінилися ціни на базові продукти
AgroNews.ua. -10.08.2024
Портал “Хвиля” провів аналіз цін на деякі продукти у супермаркетах. За даними на порталі Мінфін, за місяць в Україні зафіксовано цікаву динаміку цін на яйця, цукор, гречку та молоко. Ціна на яйця “Квочка” зараз складає 39,35 грн. за десяток, а “Ясенсвіт” – 38,10 грн. за десяток. Минулого місяця вартість була вищою: “Квочка” обходилися в 41,18 грн. за десяток, а “Ясенсвіт” у 38,53 грн. за десяток. Цукор, який є невід’ємним компонентом багатьох страв, демонструє тенденцію до подорожчання: минулого місяця кілограм коштував 35,50 грн., то зараз ціна зросла до 36,55 грн. Зросли ціни на молочні продукти, а на традиційно популярну крупу – гречку, знизилися - з 28,27 грн./кг до 28,17 грн./кг.
https://agronews.ua/news/stalo-vidomo-yak-zminylysya-cziny-na-bazovi-produkty/
2. Держпродспоживслужбу реформують за європейським зразком
AgroNews.ua. -10.08.2024
Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (ДПСУ) реформують за європейським прикладом. Реформа має відображати такі напрями як євроінтеграція, комунікаційна платформа, розвиток соціального капіталу та запобіганням біологічних загроз та біологічного захисту та інше. ЄС не задоволене відсутністю прогресу в частині імплементації Спільної Аграрної Політики (САР). А це вже перепона для створення спільного з ЄС ринку аграрної продукції. Єврокомісія вказала пункти, які вже виконано – це багаторічний національний план контролю на 2022–2026 роки; створення системи аналізу, оцінювання ризиків та управління ними, в якій беруть участь підприємства харчової промисловості; запуск ДАР; прогрес в імплементації регулювання у сфері благополуччя тварин.
Також роботою Держпродспоживслужби не задоволені і українські фермери.
https://agronews.ua/news/derzhprodspozhyvsluzhbu-reformuyut-za-yevropejskym-zrazkom/
3. В Україні детінізація ринку алкогольних напоїв принесла до бюджету додаткові 1,1 млрд грн
AgroNews.ua. -09.08.2024
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що заходи з детінізації ринку алкогольних напоїв дають позитивний результат, попри супротив «чорного ринку», зокрема у вигляді надходжень до бюджету. Сплата платежів компаніями галузі до бюджету за 7 місяців 2024 року зросла майже на 20% відносно 7 місяців 2023 року(+1,1 млрд гривень).
Суттєво зросли й надходження акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції. За 7 місяців 2024 року до бюджету надійшло на 0,5 млрд грн більше (+10,8%) від фактичних надходжень за аналогічний період минулого року. У І півріччі 2024 року відбулось і зростання на 29,1% виторгів РРО/ПРРО в порівнянні з І півріччям 2023 року. Варто зазначити, що починають платити податки навіть ті платники галузі, що раніше не сплачували жодної гривні. Обсяги виробництва у І півріччі 2024 року збільшились на 8,3% до 13,4 млн дал з 12,3 млн дал у І півріччі 2023 року (у І півріччі «мирного» 2021 року –12,05 млн дал).
4. Виробництво білого вина у Європі під загрозою через зміни клімату
AgroPortal.ua.- 11.08.2024
Рекордні температури в Угорщині змусили деяких виноробів країни розпочати збір винограду на початку серпня, приблизно на місяць раніше, ніж зазвичай. Підвищення температури може зробити країну занадто спекотною для виробництва білого вина, зокрема відомого токайського.
Звіт Національної метеорологічної служби показав, що цей липень був найспекотнішим в Угорщині з початку відстеження температури в 1901 році. За словами Пітера Сабо, кліматолога з Університету Етвоса Лоранда, у виноробних регіонах Угорщини спостерігалося збільшення на 25% градусо-днів, що означає накопичення тепла, поки врожай не досягне зрілості. «Наші моделі показують, що кількість градусо-днів зростатиме, і клімат Угорщини перестане бути ідеальним для білого вина», — сказав Сабо. За його словами, угорським виробникам вина, понад дві третини яких вирощують виноград для білих вин, можливо, доведеться адаптуватися та перейти на виробництво червоного вина — сорту, який більше підходить для теплішого клімату.
https://agroportal.ua/news/mir/virobnictvo-bilogo-vina-u-yevropi-pid-zagrozoyu-cherez-zmini-klimatu
5. Україна експортувала морозива на $30 млн
AgroPortal.ua.- 11.08.2024
У липні Україна експортувала 1,76 тис. т морозива, що на 5% менше порівняно до попереднього місяця, але на 24% більше порівняно до липня 2023 року, повідомляє Асоціація виробників молока з посиланням на дані Держстату. Близько 28% товару було відвантажено до Німеччини, 25% — до Молдови, 19% — до Польщі. Виторг за поставлений товар склав $5,47 млн, що на 11% менше порівняно до червня поточного року і на 22% більше порівняно до липня 2023 року.
https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-eksportuvala-moroziva-na-30-mln
6. Виробникам органічної олії не вистачає сировини
AgroPortal.ua.- 11.08.2024
Головною проблемою для підприємств, що спеціалізуються на переробці соняшнику, стала нестача сировини. Через малу кількість виробників органічного соняшнику загострюється питання конкуренції серед фахових підприємств, що призводить до зменшення обсягів виготовлення продукції. Володимир Кошелев, представник компанії «VIF Україна», яка займається переробкою органічного соняшнику, розповів що підприємство стикається з проблемою нестачі ресурсу та нестабільності ринку.
https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/virobnikam-organichnoji-oliji-ne-vistachaye-sirovini
7. Fat & Oil Industry 2024: які перспективи олійно-жирового ринку в новому сезоні
AgroPortal.ua.- 10.08.2024
Український ринок олійних та продуктів їх переробки зазнає помітної трансформації — зростає частка експорту сировини і водночас активно працює переробна галузь, незважаючи на серйозні логістичні труднощі в умовах війни. Ці питання, перспективи олійно-жирового ринку України в сезоні-2024/25 будуть обговорюватися на ХХІІ Міжнародній конференції Fat & Oil Industry 2024, яка відбудеться 30 жовтня у Києві, повідомив організатор заходу «АПК-Інформ», зазначаючи, що вже понад 20 років даний захід збирає лідерів олійно-жирової галузі України та виступає дискусійним майданчиком для виробників, експортерів та імпортерів олійних і продуктів переробки. Конференція буде цікавою для переробників олійних культур, трейдерів, представників агрохолдингів і галузевих організацій, експортерів та споживачів олійних та продуктів їх переробки, виробників обладнання, представників наукових організацій.
Зареєструватися на ХХІІ Міжнародну конференцію Fat & Oil Industry 2024
8. Люстдорф розширила лінійку йогуртів
AgroPortal.ua.- 10.08.2024
У повідомленні компанії «Люстдорф» говориться, що компанія у серпні розширила асортимент продукції йогуртами під ТМ «Селянський». Лінійка представлена двома новинками: - йогурт білий густий 1,6% жиру; - йогурт безлактозний білий густий 2,5% жиру. В компані додали: «У складі лише молоко ґатунку екстра та закваска. Виготовлений термостатним методом, без додавання цукру». Також «Люстдорф» уже випускає «Болгарський», «Турецький» та «Грецький» йогурти під ТМ «На здоров'я».
https://agroportal.ua/news/novosti-kompanii/lyustdorf-rozshirila-liniyku-yogurtiv
9. Україна експортувала продовольства на $14,1 млрд
AgroTimes.-09.08.2024
Пресслужба Державної митної служби України повідомила, що за січень-липень 2024 року в Україну імпортували товарів на суму $39,1 млрд, а експортували – на $22,6 млрд. Країни, з яких найбільше імпортували товарів до України: Китай — $7,7 млрд, Польща — $4 млрд і Німеччина — $3,1 млрд. Експортували з України найбільше до Польщі — на $2,4 млрд, Іспанії — на $1,8 млрд, Китаю — на $1,8 млрд. Трійку найбільш експортованих з України товарів складають:– продовольчі товари — $14,1 млрд; – метали та вироби з них — $2,5 млрд; – мінеральні продукти — $2 млрд.
https://agrotimes.ua/agromarket/ukrayina-eksportuvala-prodovolstva-na-141-mlrd/