top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 1 вересня по 7 вересня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 1 по 7 вересня  2023 року


Зміст       стор.

1. Олександр Гайду: маємо нагальну потребу у розвитку експортних шляхів 1

2. Уряд готує для АПК масштабну дерегуляцію 1


3. Виробництво м’яса в Україні зросло майже до 1,7 млн т 2


4. В Україні прогнозують рекордне здорожчання цукру 2


5. Аграрії закликають скасувати наказ, який зупиняє експорт зерна 2


6. Експерти розповіли, яке рішення проблеми з експортом українського зерна 

до ЄС є найімовірнішим 3


7. Український хміль забезпечує лише 20% потреби пивоварних компаній 3


8. Українська поличка з'явилась в Йорданії 4


9. Рівень корупції в агросекторі поступово знижується 4


10. Показники змінилися: українцям розповіли, що відбувається з експортом 

під час війни 4

                                --------------------------------------------------------------

1. Олександр Гайду: маємо нагальну потребу у розвитку експортних шляхівAgravery-04.09.2023

Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду повідомив, що питання  збільшення пропускної здатності та перспективи розвитку сухопутних і річкових шляхів експорту обговорювались на виїзних комітетських слуханнях на тему: «Логістичні шляхи експорту вітчизняної аграрної продукції суходолом в умовах воєнного стану», що  відбулися на Волині.  Він зауважив, що зараз західні регіони експортують в десятки разів більше агропродукції, аніж до війни. «Ті регіони, які до цього експортували мінімум, зараз експортують великі об’єми, а це значне навантаження на інфраструктуру, на дороги, логістику, на митницю та прикордонну службу. Ми також покладали великі надії на залізничні маршрути, однак зіштовхнулись із проблемою в різниці ширини колій, а також із браком перевантажних пунктів у прикордонних областях. Ми не були до цього готові, але бізнес швидко пристосувався. Станом на сьогодні прикордонні регіони вже будують термінали, щоб максимально швидко реагувати на нинішні виклики», — зазначив Олександр Гайду.Він також наголосив на необхідності посилення діалогу з міжнародними партнерами задля забезпечення безперебійного транзиту нашого продовольства.

https://agravery.com/uk/posts/show/oleksandr-gajdu-maemo-nagalnu-potrebu-u-rozvitku-eksportnih-slahiv


2. Уряд готує для АПК масштабну дерегуляцію

AgroNews.ua. -05.09.2023

Міжвідомча робоча група з дерегуляції розглядає спрощення отримання 94 дозвільних документів у галузі регулювання Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, повідомляє  Міністерство економіки.

Рекомендували спростити такі процедури: - реєстрацію бізнесу (зокрема, з переробки та зберігання зерна) рекомендовано цифровізувати; - реєстрацію та ідентифікацію тварин, відповідно до рекомендацій МРГ,  мають проводити авторизовані ветлікарі під контролем ДПСС. Також у планах — цифровізація процесу, створення цифрового кабінету власника тварин; - повноваження щодо реєстрації сільськогосподарської техніки рекомендовано передати Міністерству внутрішніх справ у межах реєстрації транспортних засобів. 

«Це дозволить реєструвати техніку через цифрові сервіси МВС», — пояснили у міністерстві. 

https://agronews.ua/news/uryad-gotuye-dlya-apk-masshtabnu-deregulyacziyu/


3. Виробництво м’яса в Україні зросло майже до 1,7 млн т

AgroNews.ua. -04.09.2023

Загальні обсяги забою сільськогосподарських тварин, ВРХ, свиней, птахів у січні-липні 2023 року склали 1,69 млн т і виросли на 1,33%  в порівняні до січня-липня 2022 року, говориться у повідомленні Асоціації виробників молока. з посиланням на дані Держстату. «Частка ВРХ склала 6,29% в загальному обсязі забою сільськогосподарських тварин», — додають аналітики. У звітний період підприємства збільшили обсяги виробництва різних видів м’яса до 1,29 млн т (+5,9%), а господарства населення, навпаки, скоротили обсяги забою до 400,7 тис. т (-13,3%).

https://agronews.ua/news/vyrobnycztvo-myasa-v-ukrayini-zroslo-majzhe-do-17-mln-t/


4. В Україні прогнозують рекордне здорожчання цукру

AgroNews.ua. -04.09.2023

Стало відомо про подальше подорожчання цукру. Експерти назвали причини, через які він  продовжить зростати в ціні. Цукор дорожчає у всьому світі, не лише в Україні. Головна причина полягає в тому, що Індія з жовтня заборонить експорт цукру до інших країн. До такого рішення владу країни підштовхнула посуха – відсутність дощів знизила врожайність очерету.

Уперше за 7 років. Індія заборонить заводам експортувати цукор, починаючи з жовтня. Відсутність індійського цукру на світовому ринку, ймовірно, спричинить підвищення базових цін на біржах Нью-Йорка та Лондона.

На початку літа експорт цукру заборонила й Україна. Ця заборона діятиме до 15 вересня, щоб уникнути дефіциту продукту. Влітку в Україні зростає споживання цукру, тому щоб уникнути виникнення дефіциту продукту в цей період уряд тимчасово припинив квотування експорту. Старий урожай цукру закінчиться десь у листопаді, і до цього часу очікується зростання вартості товару на 2-3%, а взимку цукор потрібно буде зберігати, а вартість електроенергії теж лише буде рости, тому ціни можуть підскочити ще більше.

https://agronews.ua/news/v-ukrayini-prognozuyut-rekordne-zdorozhchannya-czukru/


5. Аграрії закликають скасувати наказ, який зупиняє експорт зерна

AgroNews.ua. -03.09.2023

В повідомленні Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» говориться, що УКАБ звернулася до Президента України Володимира Зеленського та представників профільних державних органів з проханням посприяти скасуванню Наказу №19 від 18.08.2023 року «Про деякі питання фінансової дисципліни в умовах правового режиму воєнного стану», оскільки він ставить під загрозу один з логістичних маршрутів експорту української агропродукції. 

Положення Наказу №19 протирічать чинному законодавству України та створюють можливості для зловживань контролюючими органами. Змінюють вимоги про надання зареєстрованих податкових накладних. Відповідно до Податкового кодексу України на подання податкової накладної на реєстрацію надається майже місяць, а Наказ №19 вимагає зареєструвати податкові накладні вже на момент подання періодичної митної декларації, що суперечить Податковому кодексу України. 

Зобов’язують надавати статистичну звітність, однак така вимога є незаконною та неможливою для реалізації оскільки закон №2115-IX від 03.03.2022 року призупинив терміни подання статистичної звітності та дозволяє надати її за весь період військового стану протягом 3 місяців після його припинення. 

«Наслідки дії Наказу №19 вже відчутні на зерновому ринку, зокрема, були зупинені відвантаження зерна через Дунайські порти, за період дії Наказу №19 експорт аграрної продукції знизився на 20%», — пояснюють експерти.

https://agronews.ua/news/agrariyi-zaklykayut-skasuvaty-nakaz-yakyj-zupynyaye-eksport-zerna/


6. Експерти розповіли, яке рішення проблеми з експортом українського зерна до ЄС є найімовірнішим

AgroPolit.com. -04.09.2023

Основним варіантом подальшого розвитку подій, на думку експертів,  є наступний: Єврокомісія знімає обмеження на український агроекспорт, демонструючи лояльність до України. Цей крок європейців дозволить українським чиновникам зберегти обличчя, оскільки вони обіцяли перемогу. В таких умовах окремі країни – можливо, усі п'ять – вводять односторонні обмеження. Транзит при цьому вдасться зберегти і отримати фінансові субсидії для українського зерна.

Слід зазначити, що через зернові обмеження Євросоюзу Україна втрачає щомісяця близько $170 млн. За період травня – середини вересня збиток досяг $765 млн. Експерти зазначають, що якщо обмеження продовжать діяти восени, сума може збільшитися.

Віцепрем'єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина зазначає: «Ми знаємо, що Єврокомісія не має наміру продовжувати обмеження після того, як їхня дія закінчиться 15 вересня. Так, є наміри одностороннього запровадження обмежень з боку кількох країн, але це буде порушення базових правил Європейського Союзу. І ми сподіваємося, що якийсь шлях буде знайдено».

https://agropolit.com/news/26458-eksperti-rozpovili-yake-rishennya-problemi-z-eksportom-ukrayinskogo-zerna-do-yes-ye-nayimovirnishim


7. Український хміль забезпечує лише 20% потреби пивоварних компаній

AgroPortal.ua.- 03.09.2023

Учасники круглого столу Комітету з питань аграрної та земельної політики на тему «Актуальні питання законодавчого забезпечення розвитку галузі хмелярства» повідомляють, що за останні 30 років площі вирощування хмелю в Україні зменшилися з майже 7,5 тис. га (1990 р.) до 400 га (2022 р.), тобто у 18,5 разів. Цей обсяг площ забезпечує лише 20% потреби пивоварних компаній у хмелі, решта імпортується. Під час заходу наголошувалось, що для галузі потрібно досягнути балансу у використанні вітчизняної хмелесировини та імпортної, бо наразі лише регіональні пивоварні заводи та частина крафтових пивоварень використовують гранульований хміль вітчизняного виробництва. У результаті такої політики вітчизняні хмелевиробники практично витіснені з українського ринку. 

Натомість якість вітчизняної хмелепродукції не поступається іноземній і за своїми показниками відповідає і вітчизняним стандартам, і критеріям, які встановлені Регламентами ЄС. Значний інтерес до продуктів переробки ароматичного хмелю спостерігається з боку крафтового пивоваріння, яке останнім часом інтенсивно розвивається у багатьох країнах і в Україні також.

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajinskiy-hmil-zabezpechuye-lishe-20-potrebi-pivovarnih-kompaniy

8. Українська поличка з'явилась в Йорданії

AgroPortal.ua.- 03.09.2023

Промо-акція «Українська поличка» стартувала в місті Амман (Йорданія).  «За сприяння Посольства України в Йорданії продукція українських експортерів Gradoil Group, «Терра Фуд», МХП, Roshen, Beehive, «1001 вулик», «Щедра_Нива», ТМ «Поличка Смаку», «Весмак» представлена на поличках супермаркету Cozmo», — зазначається у повідомленні  платформи «Назовні».

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajinska-polichka-z-yavilas-v-yordaniji


9. Рівень корупції в агросекторі поступово знижується

AgroTimes.-05.09.2023

Директорка Програми USAID АГРО Ксенія Сидоркіна  під час презентації дослідження «Прояви корупції в агросекторі у 2023 році» розповіла, що рівень корупції в агросекторі у порівнянні з 2016 роком знизився на 48%. За її словами, корупція присутня у всіх сферах життя й нагадує ракову пухлину із метастазами. «Проте цього року ми побачили позитивну тенденцію: сьогодні рівень корупції, про який доповідають наші респонденти, становить 16%», – зазначила вона. Ксенія Сидоркіна  уточнила, що у 2016 році, коли USAID АГРО почали проводити дослідження, рівень корупції в агросекторі становив 64%. 

«Відтак бачимо значне зниження (рівня корупції в агросекторі, – прим. ред.), що вже всіляє надію», – додала Ксенія Сидоркіна.

https://agrotimes.ua/agromarket/riven-korupcziyi-v-agrosektori-postupovo-znyzhuyetsya/


10. Показники змінилися: українцям розповіли, що відбувається з експортом під час війни

УНІАН: Новини України.-07.09.2023

Протягом січня-липня цього року український експорт товарів склав 20,7 млрд доларів. Це на 11,5% менше, ніж в аналогічний період 2022 року, і на понад третину менше, ніж у 2021 році. Як повідомляє Опендатабот, попри певне просідання, серед експорту товарів найкращі показники у с/г сектору (63%) та продажу металу (12%). Також 7% експорту займають мінеральні продукти, 6% – транспорт та обладнання, 5% – деревина.

Водночас протягом семи місяців поточного року український бізнес наростив експорт сільгосппродукції – до 13 млрд доларів, що на 4,5% більше, ніж у січні-липні 2021 року.

Проте протягом останніх кількох місяців обсяги с/г експорту все ж просідали. Найнижчий показник продажів аграрної продукції за кордон було зафіксовано у липні — 1,3 млрд даларів. Дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев пов’язує таке скорочення експорту с/г продукції із припиненням зернової угоди у липні 2023 року.

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, у 2022-2023 маркетинговому році (з 1 липня 2022-го по 30 червня 2023 року) Україна експортувала 48,99 млн тонн зерна. Прогнозується, що в цьому сезоні Україна зможе продати іноземним партнерам 43 млн тонн зернових та олійних культур.

https://www.unian.ua/economics/agro/ukrajinskiy-eksport-na-chomu-zaraz-zroblyaye-krajina-12385083.html


bottom of page