top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 10 по 16 листопада 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 10 по 16 листопада 2023 року


Зміст         стор.

1. Уряд збільшив фінансування грантових програм для переробних 

підприємств 1

2. Прогноз урожаю соняшнику в Україні у 2023/24 МР підвищено на 500 

тис. тонн 2

3. Зростання цін на продукти харчування в Україні за десять місяців 

2023 року становить менше 1% 2

4. Україна експортувала продовольства на $17,7 млрд 2


5. Сонячні електростанції для аграрних підприємств – значно більше, 

ніж вдала інвестиція 2


6. Аграрні розбіжності можуть завадити вступу України до Євросоюзу 3


7. Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2024 рік 3


8. Рафінація — один зі шляхів вирішення проблем виробників олії 4


9. Побудова низки переробних підприємств може кардинально змінити 

агроринок 4


10. Французам цікаві інвестиції в Україну: агро та переробка — серед

 пріоритетів 4


11. 2023/24 МР буде для аграріїв найскладнішим за всю історію незалежної 

України — думка 5


12. Білоцерківська агропромислова група запустила виробництво

 безлактозного кисломолочного сиру 5

                                    -------------------------------------------------------------

1. Уряд збільшив фінансування грантових програм для переробних підприємствAgravery.- 13.11.2023

Уряд вдосконалив процес надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств в рамках програми єРобота. Відтепер в якості джерел фінансування програми можна буде використовувати кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, головним розпорядником яких  є Державна служба зайнятості. Це рішення було ухвалено на засіданні КМУ 10 листопада 2023 року. 

«В умовах обмеженого експорту української продукції, Уряд приділяє максимум уваги розвитку переробної промисловості. Розвиток українського виробництва є безумовним пріоритетом в рамках реалізації національної стратегії з переходу від сировинної моделі економіки до високотехнологічних галузей та збільшення доданої вартості готової продукції. Залучення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для фінансування грантової програми єРобота сприятиме розвитку переробної галузі, створенню нових робочих місць, а також зростанню економіки», - пояснила заступник Міністра економіки України Надія Бігун. Від старту програми вже видано понад 400 грантів на 2,2 млрд грн.https://agravery.com/uk/posts/show/urad-zbilsiv-finansuvanna-grantovih-program-dla-pererobnih-pidpriemstv


2. Прогноз урожаю соняшнику в Україні у 2023/24 МР підвищено на 500 тис. тоннAgravery.- 13.11.2023

Експерти USDA у листопадовому звіті підвищили прогноз виробництва соняшнику в Україні у 2023/24 МР на 500 тис. тонн, до 14,5 млн тонн, що також значно вище результату сезону-2022/23 (12,2 млн тонн). 

На тлі покращення перспектив виробництва аналітики також підвищили прогноз запасів української олійної в поточному сезоні до 595 тис. тонн проти 275 тис. тонн за жовтневою оцінкою, що суттєво нижче показника у 2022/23 МР (815 тис. тонн). 

Обсяги переробки соняшнику експерти прогнозують на рівні 14 млн тонн, що відповідає оцінці попереднього місяця та результату 2022/23 МР, на тлі чого прогноз виробництва соняшникової олії в країні також залишився без змін – 6,02 млн тонн. 

https://agravery.com/uk/posts/show/prognoz-urozau-sonasniku-v-ukraini-u-202324-mr-pidviseno-na-500-tis-tonn


3. Зростання цін на продукти харчування в Україні за десять місяців 2023 року становить менше 1%Agravery.- 11.11.2023

Споживчі ціни в Україні за підсумками жовтня зросли на 0,8% проти показника попереднього місяця. Цей показник дещо вище результату попереднього місяця, коли він становив 0,8%, повідомила пресслужба Державної служби статистики України. При цьому продукти харчування у звітному місяці подорожчали більш суттєво – на 1%. Найбільше серед категорій продуктів у жовтні зросли ціни на овочі (на 14%) та яйця курячі (на 10,1%).  Хліб у вересні подорожчав на 0,6%, м'ясо та м'ясопродукти – на 0,1%, молоко – на 2,1%, тверді сири та сир кисломолочний – на 1%, масло вершкове – на 1,7%. Водночас було зафіксовано зниження цін на олію соняшникову (на 3,1%), цукор (на 2,2%) та макаронні вироби (на 0,4%). 

https://agravery.com/uk/posts/show/zrostanna-cin-na-produkti-harcuvanna-v-ukraini-za-desat-misaciv-2023-roku-stanovit-mense-1


4. Україна експортувала продовольства на $17,7 млрд

AgroNews.ua. -15.11.2023

У січні-жовтні 2023 року товарообіг України склав $82 млрд, імпорт — $52,2 млрд, експорт — $29,8 млрд., повідомляє Державна митна служба. Країни, з яких найбільше імпортували товарів до України: Китай — $8,4 млрд, Польща — $5,5 млрд і Німеччина — $4,1 млрд. Імпорт склали такі категорії: - машини, устаткування та транспорт — $16 млрд; - продукція хімічної промисловості — $9,3 млрд; - паливно-енергетичні товари — $8,7 млрд. Експортовані товари: - продовольчі товари — $17,7 млрд;  - метали та вироби з них — $3,3 млрд; - машини, устаткування та транспорт — $2,5 млрд. Експортували з України найбільше до Польщі — на $4,1 млрд, Румунії — на $3,3 млрд, Туреччини — на $2 млрд.  

https://agronews.ua/news/ukrayina-eksportuvala-prodovolstva-na-177-mlrd/


5. Сонячні електростанції для аграрних підприємств – значно більше, ніж вдала інвестиція

AgroNews.ua. -10.11.2023

Через масовані обстріли та пошкодження суттєвої кількості об’єктів критичної інфраструктури, ринок української енергетики переживає не найкращі часи. Поступове, але регулярне збільшення тарифів на електропостачання вже не дивує. І найближчим часом прогнозується черговий перегляд тарифів. На жаль, не в сторону їх зменшення. Крім цього, нестабільність подачі електроенергії, блекаутів чи віялових відключень в перспективі теж нікуди не зникає.

Ці виклики торкнулися більшості виробничих сфер та іншої підприємницької діяльності, не оминувши й аграріїв. Через підвищення тарифів на електропостачання чимало аграрних компаній почали шукати нові дієві інструменти для виходу з цієї ситуації. Адже класичне зменшення обсягів споживання електроенергії завдяки інвестуванню в технологічну модернізацію вже не є панацеєю, яка вирішує всі супутні витрати та невпинне збільшення собівартості продукції. Й розуміння доцільності встановлення сонячної електростанції для компенсації власних енергетичних потреб стає все більш актуальним.

При грамотному плануванні, проєктуванні,  використанні сучасного та ефективного обладнання, власна сонячна станція дозволить економити на сплаті рахунків до 70%. Зафіксувавши «власний тариф» на електроенергію на понад 25 років. Варто розуміти, що зі зростанням тарифів на електроенергію для непобутових споживачів, строк окупності СЕС суттєво скорочується. І саме це робить інвестицію в сонячну енергетику окупною в найближчій перспективі.

https://agronews.ua/news/sonyachni-elektrostantsiyi-dlya-ahrarnykh-pidpryyemstv-znachno-bil%ca%b9she-nizh-vdala-investytsiya/


6. Аграрні розбіжності можуть завадити вступу України до Євросоюзу

AgroPolit.com. – 10.11.2023

Через аграрні протиріччя з іншими країнами  перспектива вступу України до ЄС може ускладнитися, заявив перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран. Він нагадав, що зараз проти євроінтеграції України виступила частина польських перевізників. Раніше офіційні представники України заявляли, що переговори про вступ до Євросоюзу можна завершити за два роки.

Слід зазначити, що Єврокомісія опублікувала звіт щодо прогресу України на шляху до Європейського Союзу. У документі прописані умови, виконання яких необхідно для того, щоб Україну прийняли до Євросоюзу. 14 грудня рішення Єврокомісії мають затвердити 27 країн-членів ЄС. «Аграрні питання будуть одним із каменів спотикання під час вступу України до ЄС. Коли мене запитують, наскільки реально підписати угоду, з політичної точки зору, за великим рахунком, досить реально. Але складнощі почнуться тоді, коли почнуться питання економіки. І ми це вже бачимо на прикладі експорту агропромислової продукції до країн ЄС. І сьогоднішнє блокування польськими перевізниками кордону — це вже наше відпрацювання, наша репетиція, наш тестовий режим вступу до ЄС», — зазначив Михайло Непран.

https://agropolit.com/news/26962-agrarni-rozbijnosti-mojut-zavaditi-vstupu-ukrayini-do-yevrosoyuzu


7. Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2024 рік

AgroPolit.com. – 10.11.2023

У Верховній Раді затвердили у 2-му читанні Державний бюджет на 2024 рік і порівняно з першою версією він змінився несуттєво. Основними пріоритетами майбутнього бюджету заявлені: - відновлення економіки, - підвищення соціальних стандартів, - підтримка ветеранів, - захист населення, - зміцнення обороноздатності.

Основна частина витрат пов’язана з обороною України. До другого читання депутати змогли збільшити план доходів. При цьому їх навіть зараз не вистачає на покриття бюджетних потреб. Дефіцит перевищує 20% ВВП, планують компенсувати його завдяки закордонній підтримці. У документі зменшили прогноз щодо зростання економіки і підвищили його щодо зміцнення гривні. Фінальну версію бюджету мають оприлюднити після того, як її підпише президент.

https://agropolit.com/news/26955-verhovna-rada-uhvalila-derjbyudjet-na-2024-rik


8. Рафінація — один зі шляхів вирішення проблем виробників олії

AgroPortal.ua.- 12.11.2023

У 2022/23 МР  олійно-жирова галузь України  стикнулась із низкою викликів — низьким урожаєм соняшнику, відключенням електроенергії, проблемами з реалізацією продукції та логістичними проблемами, зазначила  аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва. Вона говорить: «Великі перехідні запаси соняшнику та готової продукції, які спочатку розглядались як тягар, компенсували зниження врожаю і дали змогу працювати галузі та збільшити показники експорту нашого стратегічного товару — соняшникової олії. Деякі гравці обрали рафінацію як один зі шляхів вирішення поточних проблем та підтримання бізнесу в дієвому стані». «Частка експорту рафінованої олії у загальному експорті знизилася, при цьому залишилась одним із найбільших показників — 9,7%», — додала Купрєєва.

Вдалося зберегти широку географію експорту рафінованої соняшникової олії — майже 120 країн:  ключова позиція належить ЄС, але частка знизилася до 40% проти 45% роком раніше. До топімпортерів увійшла Туреччина, Малайзія та Йорданія.  Прогнозується: «У 2023/24 МР очікується зниження загального експорту соняшникової олії на 7,6%, рафінованої соняшникової олії — на 8,6% (до 0,5 млн т)».

https://agroportal.ua/news/ukraina/rafinaciya-odin-iz-shlyahiv-virishennya-problem-virobnikiv-oliji


9. Побудова низки переробних підприємств може кардинально змінити агроринок

AgroPortal.ua.- 12.11.2023

Юрій Каціон, заступник голови правління АТ «Ощадбанк», відповідальний за корпоративний бізнес, заявив, що зміни у державній програмі пільгового кредитування «5-7-9%», які відбулися у вересні, були спрямовані на інвестиційні проєкти, енергомодернізацію й переробну галузь як пріоритетні. Він зазначає, що суму фінансування за такими кредитами збільшено до 150 млн грн, і термін збільшений до 10 років. 

 «Побудова низки переробних підприємств здатна кардинально змінити аграрний ринок країни та її експортний потенціал. Адже, незважаючи на те, що частка експорту аграрної продукції протягом семи місяців 2023 року зросла на 7% порівняно з 2022 роком (до 60% проти 43% у 2022 році), загальна сума експорту продукції знизилась майже на 15% у перерахунку на середньомісячний показник (з $44 млрд за весь 2022 рік до $22 млрд за сім місяців 2023 року)», — додав він.

https://agroportal.ua/news/ukraina/pobudova-nizki-pererobnih-pidpriyemstv-mozhe-kardinalno-zminiti-agrorinok


10. Французам цікаві інвестиції в Україну: агро та переробка — серед пріоритетів

AgroPortal.ua.- 10.11.2023

Юлія Свириденко,  перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України, під час зустрічі з міністром економіки, фінансів, промислового та цифрового суверенітету Франції Брюно Ле Мером, зазначила, що Україна та Франція продовжують вести продуктивний діалог з відновлення України, зокрема щодо поглиблення співпраці між компаніями, страхування ризиків, допомоги у гуманітарному розмінуванні, підтримки експорту. Брюно Ле Мер наголосив, що майбутнє Європи виборюється зараз в Україні, і як би не змінювалася геополітична ситуація у світі, Франція готова бути з Україною до кінця.

Перший віцепрем’єр-міністр  відмітила: «Французькі компанії готові локалізувати свої потужності в Україні та виробляти свою техніку на наших заводах. Я переконана, що завдяки спільній роботі це зацікавлення лише ростиме.  Зокрема, французький бізнес зацікавлений інвестувати у стратегічно важливі сектори України, зокрема в оборону, виробництво та переробку агропродукції, відновлювану енергію, виробництво та зберігання газу, зелену металургію, екологічний транспорт, охорону здоров'я та фармацевтику».

https://agroportal.ua/news/finansy/francuzam-cikavi-investiciji-v-ukrajinu-agro-ta-pererobka-sered-prioritetiv


11. 2023/24 МР буде для аграріїв найскладнішим за всю історію незалежної України — думка

AgroReview.-16.11.2023

Падіння рентабельності агровиробництва, а також перехід економіки в «тінь» через блокування податкових накладних, чорний кешовий ринок та сірий експорт відобразилися у фінансовій звітності агропідприємств. Цю думку висловив консультант Chemonics Int. проєкту USAID з аграрного та сільського розвитку (AGRO) Павло Гузирь. Він зазначає, що враховуючи ці факти, 2023/24 МР очікувано буде найскладнішим за всю історію незалежної України. «Фінансові показники підприємств значно погіршилися, виручка та прибуток знизилися в рази. Так, середня EBITDA з 1 га сьогодні дорівнює 0,00 грн, а часто має навіть від’ємне значення. Банки зазвичай розраховують можливий кредитний ліміт з розрахунку х2-3,5 EBITDA. Тому кредитори мають змінювати свої ризик-підходи та вимоги до позичальників при розгляді нових кредитів та реструктуризації діючих боргів при оцінці кредитоспроможності агропозичальників», — зауважує експерт.

https://agroreview.com/content/2023-24-mr-bude-dlya-agrariyiv-najskladnishym-za-vsyu-istoriyu-nezalezhnoyi-ukrayiny-dumka/


12. Білоцерківська агропромислова група запустила виробництво безлактозного кисломолочного сиру

Вizagro.-14.11.2023

Компанія «Білоцерківська агропромислова група» з Полтавщини розширює лінійку свого топового продукту – кисломолочного сиру БІЛО. У лінійку кисломолочних сирів додали безлактозний кисломолочний сир 5% жиру у двох видах пакування 350 г та 180 г. Новинки уже з’являються на полицях супермаркетів. 

Для компанії  2023-й став роком запуску новинок. Впродовж цього року підприємство вже випустило крем-сир із зеленню Filladel Green & Salt, солоне та безлактозне масло БІЛО. Наразі в асортименті молочного бренду знову поповнення – безлактозний кисломолочний сир БІЛО.

– Маємо унікальну технологію виготовлення кисломолочного сиру, завдяки якій у сиру БІЛО – великі сирні грудочки, як домашні. Їх отримуємо завдяки якісному молоку з власних молочних комплексів, а також партнерів – автоматизованих ферм. У нас замкнутий цикл виробництва: власні поля – молочні комплекси – лабораторії – виробництво – продаж та доставка у супермаркети. Контролюємо кожен етап виробництва молочних продуктів, – розповідає директор БІАГР Роман Коваленко

«Білоцерківська агропромислова група» — лідер українського молочного ринку у категоріях кисломолочних сирів та вершкового масла. Це компанія з 60-річною історією, знаходиться на Полтавщині. Компанія має власні поля для посіву агрокультур, власні молочні комплекси, якісне молоко для виготовлення молочних продуктів  під брендами «Білоцерківське», «БІЛО», БІАГР. Продукція реалізується в Україні та країни ЄС.

https://bizagro.com.ua/bilotserkivska-agropromislova-grupa-zapustila-virobnitstvo-bezlaktoznogo-kislomolochnogo-siru/


bottom of page