top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 10 травня по 16 травня 2024 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 10 по 16 травня 2024 року


Зміст         стор.

1. Уряд запропонував підвищити акцизи на пальне та алкоголь 1


2. Виставка, конференція та обговорення проблем: на Одещині зустрінуться 

винороби та цінувальники вина 2


3. В Євросоюзі посили захист агропродукції 2


4. На Черкащині збільшили виробництво хліба та хлібобулочних

 виробів на 21% 2


5. Grain from Ukraine хочуть розширити на інші продовольчі товари 2


6. Зеленський підписав закон про експорт біометану 3


7. Україна почала відбирати частки європейського ринку лохини у Польщі 3


8. USDA: Україна залишиться найбільшим світовим експортером

 соняшникової олії 3


9. ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України 4


10. Український експорт меду суттєво зростає 4


11. Україна може стати гарантом продовольчої безпеки для Малаві й

 інших країн Африки 4


12. Цьогоріч виробництво та експорт зернових в Україні скоротяться 

– USDA 4


13. Попит на українське морозиво за кордоном зріс до рекордного рівня:

 де найбільше полюбляють 5


                                      -------------------------------------------------------------

1. Уряд запропонував підвищити акцизи на пальне та алкоголь

AgroNews.ua. -13.05.2024

КМУ схвалив проект змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства ЄС в частині акцизного податку. Пропозицію ще має ухвалити ВР, повідомляє РБК-Україна. Таку заяву зробив постійний представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук. “Законопроект має на меті наближення ставок акцизного податку до мінімального рівня, встановленого в ЄС”, – зазначив він. Пропонується встановити такі ставки акцизного податку: на бензини 359 євро за 1000 літрів, на газойлі (дизельне пальне) – 330 євро за 1000 літрів, на скраплений газ – 277 євро за 1000 літрів. Зараз ці акцизи становлять 215,5 євро на бензин, 139,5 євро на дизельне пальне та 70 євро на газ. Передбачено графік щорічного збільшення таких ставок з 1 липня 2024 року по 31 грудня 2027 року. Проектом закону пропонується визначити термін “проміжні продукти” як вина та інші зброджені напої, фактична міцність яких вища за 1,2% обʼємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22% обʼємних одиниць етилового спирту.

https://agronews.ua/news/uryad-zaproponuvav-pidvyshhyty-akczyzy-na-palne-ta-alkogol/


2. Виставка, конференція та обговорення проблем: на Одещині зустрінуться винороби та цінувальники вина

AgroPolit.com. – 15.05.2024

На Одещині 18 травня 2024 року в Інституті виноградарства та виноробства ім. В. Є. Таїрова відбудуться святкування Дня сорту винограду «Одеський чорний» 

програма заходу передбачає: - обговорення питань історії селекції винограду в Україні; - дискусія щодо проблемних питань галузі виноградарства і виноробства, законодавчої бази;  професійний конкурс вин з сорту винограду Одеський чорний, який будуть оцінювати науковці установи, де в 1948 році створили даний сорт та знаходиться генетичний депозиторій сорту; - виставка вина виноробів Причорномор’я. 

Серед гостей заходу: Тарас Висоцький,  виконувач обов’язків міністра аграрної політики та продовольства України;  Олександр Гайду,  голова Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики ; керівництво Одеської обласної військової адміністрації; представники НААН  України.

https://agropolit.com/news/28301-vistavka-konferentsiya-ta-obgovorennya-problem-na-odeschini-zustrinutsya-vinorobi-ta-tsinuvalniki-vina


3. В Євросоюзі посили захист агропродукції

AgroPolit.com. – 13.05.2024

Єврокомісія внесла зміни до регуляторних документів стосовно контролю якості деяких видів агропродукції, а саме стосовно м’яса та субпродуктів, а також зернових культур. Регламентом Єврокомісії надано зміни щодо встановлення максимальних рівнів залишків для речовини біфеназат у певних продуктах. 

Документ набуває чинності 14 жовтня 2024 року. Повідомляється також  про прийняття Делегованого регламенту щодо встановлення спеціальних гігієнічних вимог до деяких видів м’яса, рибних продуктів, молочних продуктів та яєць. Положення документу застосовуються з 09 травня 2024 року.

https://agropolit.com/news/28279-v-yevrosoyuzi-posili-zahist-agroproduktsiyi


4. На Черкащині збільшили виробництво хліба та хлібобулочних виробів на 21%

AgroPortal.ua.- – 16.05.2024

В області працює 24 підприємства хлібної галузі, які на 21% збільшили виробництво хліба та хлібобулочних виробів. Обсяг реалізації цієї продукції сягає понад 1 млрд грн,  розповів голова Черкаської ОВА Ігор Табурець: «На сьогодні Черкащина посідає сьоме місце за посівними площами під зерновими. Минулого року аграрії області зібрали 4,5 млн т зернових. Це колосальна цифра, і, зважаючи на те, що в країні триває війна, це дуже високий показник».Він додав, що завдяки  аграрному бізнесу акцентує увагу на нарощуванні розвитку переробної промисловості в області. «Тому дякую бізнесу, який вкладається і інвестує в цей напрям, оскільки у цих непростих умовах, мабуть, це перший показник ефективності, коли ми отримуємо додану вартість на місцях», — відзначив Ігор Табурець.

https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/na-cherkashchini-zbilshili-virobnictvo-hliba-ta-hlibobulochnih-virobiv-na-21


5. Grain from Ukraine хочуть розширити на інші продовольчі товари

AgroPortal.ua.- – 15.05.2024

Всесвітня продовольча програма (World Food Programme, WFP)  розглядає можливість розширення номенклатури продовольства, яке постачатиметься на світові ринки в межах ініціативи Grain from Ukraine.  «WFP значно розширила співпрацю з українськими агропереробниками — за час повномасштабної війни обсяг гуманітарної продукції саме від українського виробника склав у вартісному еквіваленті пів мільярда доларів», — зазначила  фахівчиня з продовольчих систем і стійкості WFP в Україні Мікела Каруччі під час круглого столу на тему «Організація ефективної взаємодії бізнесу та державних інституцій для гарантованого забезпечення в умовах воєнного стану продовольчих потреб на основі розвитку агропереробки», Мікела Каруччі додала, що надалі WFP вбачає можливості посилення партнерства з приватним і державним секторами уздовж пріоритетних напрямків постачання продукції переробки та зміцнення ланцюгів створення доданої вартості. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/grain-from-ukraine-hochut-rozshiriti-na-inshi-prodovolchi-tovari


6. Зеленський підписав закон про експорт біометану

AgroPortal.ua.- – 15.05.2024

Президент Володимир Зеленський підписав закон №3613-IX (законопроєкт №9456) про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану. Закон сприятиме: - розвитку нової сфери виробництва енергії; - виконанню міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації; - виконанню вимог СВАМ під час експорту продукції до ЄС; - збільшенню експортного потенціалу України; - залученню міжнародних інвестицій у розвиток енергетичної сфери та відновленню регіонів України. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/zelenskiy-pidpisav-zakon-pro-eksport-biometanu


7. Україна почала відбирати частки європейського ринку лохини у Польщі

AgroPortal.ua.- – 14.05.2024

За  підсумками 2023 року Україна  встановила історичний рекорд експорту лохини, вперше поставивши на зовнішні ринки трохи понад 4 тис. т цієї ягоди у свіжому вигляді. Для учасників ринку такий показник експорту став великою несподіванкою з огляду на воєнну агресію росії проти України та величезні логістичні складнощі, з якими стикалися українські експортери внаслідок блокування кордонів польськими чи то фермерами, чи то автоперевізниками. Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО), говорить: «В Україні дуже багато молодих плантацій лохини, тому середня врожайність, а отже і виробництво ягоди зростає природним чином, навіть без збільшення площ. Однак і площі лохини в країні також продовжують зростати, оскільки на тлі зростаючого експорту ягоди цей бізнес залишається інвестиційно привабливим за умови розумного підходу до його планування та впровадження. Ну і третій важливий фактор — це зниження внутрішнього попиту після того, як мільйони громадян України були змушені покинути свою країну, рятуючись від агресії північного сусіда». Він  підкреслив:  «Урожайність лохини в Перу, найбільшому світовому експортері цієї ягоди, різко знизилася внаслідок занадто спекотної погоди під час її цвітіння. Це призвело до обвалу експорту і різкого зростання цін на лохину в Європі в той період, коли вони зазвичай знижуються. Це стало поштовхом до зростання експорту в нестандартний для України період — у серпні-вересні, причому за дуже високою ціною».

https://agroportal.ua/news/yagidnictvo/ukrajina-pochala-vidbirati-chastki-yevropeyskogo-rinku-lohini-u-polshchi


8. USDA: Україна залишиться найбільшим світовим експортером соняшникової олії

AgroPortal.ua.- – 14.05.2024

Дані у звіті USDA за травень свідчать, що Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує збільшення виробництва соняшнику в Україні у 2024/25 МР порівняно з поточним сезоном. Так, урожай соняшнику прогнозується на рівні 14,7 млн т, що на 200 тис. т більше показника 2023/24 МР. Експорт олійної, на думку експертів, складе 260 тис. т (-65 тис. т).За оцінками фахівців, соняшникової олії в Україні у 2024/25 МР виготовлять 6,15 млн т (-170 тис. т), з якої на експорт відправлять 5,72 млн т (-80 тис. т). У повідомленні говориться:  «Переробка соняшнику в Україні дещо знизиться порівняно з попереднім роком, але Україна, як очікується, залишиться найбільшим світовим експортером як соняшникового шроту, так і олії, на яку припадає майже половина світового експорту».

https://agroportal.ua/news/ukraina/usda-ukrajina-zalishitsya-naybilshim-svitovim-eksporterom-sonyashnikovoji-oliji


9. ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України

AgroTimes.-13.05.2024

Рада ЄС ухвалила сьогодні призупинення імпортних мит і квот на український  експорт до країн Євроюзу ще на рік. Автономні торговельні заходи ЄС для України застосовуватимуться з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року та стосуватимуться тривалого призупинення всіх несплачених митних зборів і квот відповідно до Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (ПВЗВТ). Пре6м’єр-міністр України Денис Шмигаль відреагував на рішення Ради ЄС: «ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України. Це безмитна та безквотна торгівля ще на рік. Важлива підтримка для наших виробників, експорту та економіки. Продовжуємо інтеграцію до ЄС у прискореному темпі».

https://agrotimes.ua/agromarket/yes-ostatochno-shvalyv-torgovelnyj-bezviz-dlya-ukrayiny/


10. Український експорт меду суттєво зростає

Вizagro.- 14.05.2024

За  даними митної статистики, експорт меду з України у квітні 2024 року становив 9.3 тис. тонн, що на 1.6 тис. тонн перевищує показник попереднього місяця. Цей показник одразу на 5.4 тис. тонн перевищує показник квітня 2023 року. Всього за перші чотири місяці 2024 року українські компанії експортували 32 тис. тонн меду на $61 млн у порівнянні з 15.7 тис. тонн та $40.7 млн за січень-квітень 2023 року. У 2023 році було експортовано 55 тис. тонн меду на $121 млн. 

https://bizagro.com.ua/ukrayinskyj-eksport-medu-suttyevo-zrostaye/


11. Україна може стати гарантом продовольчої безпеки для Малаві й інших країн Африки

24 Бізнес. – 16.05.2024

У телефонній розмові з президентом Малаві Лазарусом Чакверою Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова бути гарантом продовольчої безпеки для Малаві та інших країн Африки. Він відзначив готовність політика долучитися до відновлення справедливого миру на Саміті. Також він наголосив на необхідності розвивати двосторонні відносини. Зокрема були виділені такі перспективні напрямки: - цифровізація та ІТ; - освіта;  - продовольство.

https://24tv.ua/business/ukrayina-malavi-krayina-mozhe-stati-garantom-prodovolchoyi-bezpeki_n2556411


12. Цьогоріч виробництво та експорт зернових в Україні скоротяться – USDA

Дело.-13.05.2024

Відповідно до прогнозу основних сільськогосподарських культур на 2024/25 маркетинговий рік від Департаменту сільського господарства США (USDA), в Україні очікується скорочення виробництва та експорту пшениці і кукурудзи порівняно з попереднім роком повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.

Виробництво пшениці в Україні в 2024/25 МР скоротиться на 2 млн тонн в порівнянні з попереднім сезоном і становитиме 21 млн тонн. Це зниження буде спричинене, ймовірно, погіршенням логістики та складної воєнної ситуації в країні. Водночас, прогнозований рівень виробництва 21 млн тонн є доволі високим показником на тлі повномасштабної війни. Для кукурудзи прогнозується скорочення виробництва на 4 млн тонн до 27,0 млн тонн, а експорту - на 2 млн тонн до 24,0 млн тонн порівняно з 2023/24 маркетинговим роком. За попередніми оцінками Мінагрополітики, у 2024 році валове виробництво зернових та олійних культур складе близько 74 млн тонн. Це приблизно на 10% менше у порівнянні з урожаєм 2023 року, який становив 82 млн тонн.

https://delo.ua/agro/virobnictvo-ta-eksport-zernovix-v-ukrayini-skorotyatsya-usda-432236/


13. Попит на українське морозиво за кордоном зріс до рекордного рівня: де найбільше полюбляють

УНІАН: Новини України.-11.05.2024

Морозиво Україна переважно експортує до країн Євросоюзу. За підсумками 2023 року було продано на зовнішніх ринках майже 10 тис. т морозива, на 44% більше, ніж у 2022-му. Загальний дохід при цьому збільшився на 67%, перевищивши 32 млн доларів. Ці показники в підсумку стали рекордними в історії України. Основні покупці українського морозива в минулому році такі країни: - Молдова – 2301 т; - Німеччина – 1909 т; - Польща – 1873 т; - Ізраїль – 963 т; - Литва – 509 т; - Чехія – 425 т. Також українське морозиво імпортували: Ірак, США, Китай, ОАЕ, Кот-д’Івуар, Гамбія та Канада.

https://www.unian.ua/economics/agro/popit-na-ukrajinske-morozivo-za-kordonom-rizko-zris-de-naybilshe-polyublyayut-12632997.html


bottom of page