top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 12 по 19 жовтня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 12 по 19 жовтня  2023 року


Зміст       стор.

1. Агросектор – серед ключових галузей, які стануть основою економіки 

майбутнього, – Денис Шмигаль 1

2. У Держпродспоживслужбі новий керівник 2


3. Польща потребує української сої, але є нюанс 2


4. Угорщина дозволила завозити український цукор 2


5. Держава планує активно вкладати гроші у переробну промисловість 2


6. На агросектор в бюджеті – 2024 передбачили 4,2 млрд грн: стало відомо, 

як витратять гроші 3


7. Китай страждає від нестачі пшениці, тому може бути зацікавлений в

 українському зерні 3


8. Цукор і кондитерські вироби — лідери за темпами приросту експорту 3


9. Україна експортувала продовольства на $16 млрд 4


10. Закарпатські винороби зареєструють понад 50 місцевих сортів винограду 4


11. Kernel експортує соняшникову олію у 46 країн світу 4


12. Для українських виробників молочних продуктів відкрився ще один ринок 5


13. Україна збільшила виробництво пива на 11,3% до 104,1 млн дал 5


14. Україна виробляє 4% світового волоського горіха 5


15. Ай, молодець: вчений пропонує пустити на спирт зерно, що застрягло 

в українських портах 5


                         ---------------------------------------------------------------------------

1. Агросектор – серед ключових галузей, які стануть основою економіки майбутнього, – Денис ШмигальAgravery.-13.10.2023

Аграрний сектор, за словами  Прем’єр-міністра  Денис Шмигаля, у  виступі на Київському міжнародному економічному форумі  становить основну частку валютних надходжень нашої держави. Він наголосив, що переробка має стати ключовим фактором зростання ВВП в майбутньому. 

Прем’єр-міністр акцентував на шістьох секторах, які стануть основою економіки майбутнього: військово-промисловий комплекс, аграрна галузь, енергетика, ІТ, будівництво та машинобудування. 

Він зазначив, що у 2023 році спільними зусиллями Україні вдалося змінити багато негативних економічних тенденцій, що склалися через повномасштабну агресію росії. «Інфляція сповільнилася з 26% до 8-9%. Маємо рекордні міжнародні резерви в розмірі близько 40 млрд доларів. Дефіцит залишився на рівні 20% і ми знаємо, як його профінансувати наступного року», — відзначив очільник Уряду. 

https://agravery.com/uk/posts/show/agrosektor-sered-klucovih-galuzej-aki-stanut-osnovou-ekonomiki-majbutnogo-denis-smigal

2. У Держпродспоживслужбі новий керівник

AgroNews.ua. -14.10.2023

Кабінет Міністрів призначив Сергія Ткачука першим заступником голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», повідомив Тарас Мельничук, представник уряду у Верховній Раді. І додав, що на нього  тимчасово покладено виконання обов’язків голови Держспоживслужби України. 

https://agronews.ua/news/u-derzhprodspozhyvsluzhbi-novyj-kerivnyk/


3. Польща потребує української сої, але є нюанс

AgroNews.ua. -13.10.2023

Обсяг ринку споживання сої в Польщі складає 0,5-0,8 млн т. Цього року місцеві аграрії зберуть приблизно 120-150 тис. т культури, повідомляє партнер Sunstone Brokers Джонатан Гранж під час Agro&Food Security Forum. «Для закриття потреб польського ринку в сої потрібно вирощувати її на 0,5 млн га», — зазначає Джонатан Гранж. Експерти польського ринку відзначають, що українська соя дуже якісна, але Польща не може забезпечити для неї збут через складну логістику та великі черги на переходах, повʼязані з  дозвільними документами. При цьому поляки наголошують, що ветеринарні служби не створюють перешкод, а виконують свою роботу.

https://agronews.ua/news/polshha-potrebuye-ukrayinskoyi-soyi-ale-ye-nyuans/


4. Угорщина дозволила завозити український цукор

AgroNews.ua. -13.10.2023

Уряд Угорщини зняв заборону на імпорт українського тростинного та бурякового цукру, яку запровадив після 15 вересня 2023 року. Знайдений Єврокомісією компроміс про скасування обмежень на імпорт української сільгосппродукції, Угорщина після 15 вересня вирішила ввести власну, односторонню заборону на ввезення українського зерна і не тільки його. Угорщина вирішила закрити свої кордони для 24 видів української продукції, серед яких м’ясо великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз, а також куряче м’ясо, пшениця, жито, ячмінь, кукурудза та продукти з них, овочі, цукор і вино.

Відтепер український цукор можна вільно ввозити до Угорщини, оскільки його виключили зі списку продуктів, на які поширюється заборона імпорту.

https://agronews.ua/news/ugorshhyna-dozvolyla-zavozyty-ukrayinskyj-czukor/


5. Держава планує активно вкладати гроші у переробну промисловість

AgroPolit.com. – 14.10.2023

Міністр економіки України Юлія Свириденко заявила, що в українському виробництві хочуть зробити ставку на розвиток переробної промисловості, оскільки від неї залежить виживання економіки. Вона  зазначила: «Державний пріоритет у вигляді переробної промисловості вже знайшов своє відображення у проекті держбюджету на 2024 рік. Серед іншого держава планує підтримувати грошима програму доступних кредитів 5 – 7 – 9, індустріальні парки, проекти з великими інвестиціями, виробництва сільгосптехніки, машинобудування, іпотеку та переробні підприємства».

 «10% частки переробки у ВВП — не той показник, яким ми можемо бути задоволені. Ми хочемо рухатись до показника 20-25%. Підтримка переробної промисловості — питання виживання для української економіки. Порти заблоковані і це вимагає зменшити залежність від ринкової конʼюнктури на сировину, щоб експортувати продукцію, яка фізично займає менший обсяг, але дає більше доданої вартості», – додалла Юлія Свириденко.

https://agropolit.com/news/26740-derjava-planuye-aktivno-vkladati-groshi-u-pererobnu-promislovist


6. На агросектор в бюджеті – 2024 передбачили 4,2 млрд грн: стало відомо, як витратять гроші

AgroPolit.com. – 13.10.2023

Згідно з законопроектом №10000 агропромисловий комплекс у 2024 році з бюджету отримає 4,2 млрд грн. На держпрограми підтримки аграрного сектору виділили 1 млрд грн: - субсидія на га землі на звільнених територіях становить 796 млн грн, - сільгосптоваровиробники, які користуються меліорованими землями, та організації водокористувачів отримають 205 млн грн.

Серед інших витрат бюджету, слід звернути увагу на наступні: - витрати на рибовідтворювальні комплекси – 125,3 млн грн.; -  витрати на кредитування фермерських господарств – 80 млн грн.;  - витрати на підтримку сімейних фермерських господарств – 5 млн грн. 

https://agropolit.com/news/26746-na-agrosektor-v-byudjeti--2024-peredbachili-42-mlrd-grn-stalo-vidomo-yak-vitratyat-groshi


7. Китай страждає від нестачі пшениці, тому може бути зацікавлений в українському зерні

AgroPolit.com. – 12.10.2023

Після того, як проливні дощі завдали шкоди  врожаю, Китай шукає пшеницю по всьому світу, тому може бути зацікавлений в українському зерні. Цього місяця азіатська країна забронювала великі обсяги агропродукції від деяких основних експортерів. Посилення закупівель відбувається після того, як наприкінці вересня міжнародні ціни на пшеницю впали до трирічного мінімуму.

Хоча це сигналізує про достатні обсяги поставок на даний момент, зростаючий апетит Китаю додає елемент невизначеності в ланцюжки поставок, які стають все більш вразливими до війни в Україні.

Завжди дбаючи про забезпечення продовольчої безпеки для свого 1 мільярда громадян, Пекін прагне нарощувати запаси зерна, особливо на тлі війни в Україні — ще одного великого експортера.

https://agropolit.com/news/26736-kitay-strajdaye-vid-nestachi-pshenitsi-tomu-moje-buti-zatsikavleniy-v-ukrayinskomu-zerni


8. Цукор і кондитерські вироби — лідери за темпами приросту експорту

AgroPortal.ua.- 17.10.2023

За результатами дослідження YouControl.Market та Офісу з розвитку підприємництва та експорту для Forbes Україна, за січень-серпень 2023 року Україна експортувала товарів на $24,5 млрд, серед яких лідирує продовольство. За категоріями товарів з України за вісім місяців 2023 року експорт виглядає так: - продовольство — $14,6 млрд; - метали та вироби з них — $2,7 млрд; - машини, устаткування і транспорт — $2,1 млрд.

Українські експортери за січень-серпень 2023 року найбільше доходів отримали від продажу за кордон зернових культур (кукурудзи, пшениці, ячменю, гречки, сорго, жита), що становить чверть усього експорту за досліджуваний період на суму $6,1 млрд.  На другому місці — продуктова група «жири та олії» (15,4% від загального експорту), до якої входять насамперед соняшникова, соєва та ріпакова олії. Також у значно менших обсягах — маргарин, жири та віск. Загальна сума проданого — $3,8 млрд. На третьому -  чорні метали (7,4%): напівфабрикати з нелегованої сталі, чавун, плоский прокат, феросплави.

Лідерами за приростом частки в товарному експорті порівняно з аналогічним періодом минулого року стали: - зернові культури (частка в експорті зросла на +6,9 п.п. — до 25%), за якими чистий приріст обсягів склав +$887 млн; -  жири та олії (+2,8 п.п. — до 15,4%); - залишки та відходи харчопрому (+1,2 п.п. — до 3,6%); - цукор і кондитерські вироби (+1 п.п. — до 1,4%). «Максимальні значення відносного приросту обсягів експорту — в цукрово-кондитерській галузі (+181%), продажі алкогольних та безалкогольних напоїв (+33%), різних харчових продуктів, зокрема дріжджів, морозива та соусів (+32%), залишків і відходів харчопрому у вигляді макухи та жому (+28%), залізничних локомотивів (+25%)», — зазначають аналітики.

https://agroportal.ua/news/ukraina/cukor-i-konditerski-virobi-lideri-za-tempami-prirostu-eksportu


9. Україна експортувала продовольства на $16 млрд

AgroPortal.ua.- 15.10.2023

У повідомленні Державної митної служби України говориться, що товарообіг України у січні-вересні поточного року склав $73,7 млрд, імпорт — $46,6 млрд, експорт — $27,1 млрд.  Оподаткований імпорт склав $38,3 млрд, що становить 82%  загальних  обсягів імпортованих товарів. У загальних обсягах ввезених у січні-вересні 2023 року товарів 65% склали такі категорії: - машини, устаткування та транспорт — $14,1 млрд,; - продукція хімічної промисловості — $8,4 млрд,; - паливно-енергетичні товари — $7,9 млрд, 

До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли: - продовольчі товари — $16,1 млрд; - метали та вироби з них — $3 млрд; - машини, устаткування та транспорт — $2,3 млрд. Країни, з яких найбільше імпортували товарів до України: Китай — $7,4 млрд, Польща — $4,9 млрд і Туреччина — $3,7 млрд. Експортували з України найбільше до Польщі — на $3,7 млрд, Румунії — на $3 млрд, Туреччини — на $1,9 млрд.  

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-eksportuvala-prodovolstva-na-16-mlrd


10. Закарпатські винороби зареєструють понад 50 місцевих сортів винограду

AgroTimes.-17.10.2023

Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття вже готує заявку на внесення до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, більше 50-ти сортів, які вважаються історичними для цього краю. Серед них – Леанка, Бакатор, Фурмінт.

 «Наші виноробні традиції втрачені, – розповів голова Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття Олександр Гарновдій. – Радянська влада згубила все те, що було до неї. Потім закон 1998 року знищив чи не всі площі насаджень, тож нині маємо на Закарпатті не більше 700 га виноградників. У більшості випадків те, що вироблялося в радянські роки і в 1990-х, не можна назвати винами. Тому ми, наша спілка, не хочемо асоціюватися з тим, що тоді вироблялося. Асоціація вийшла на назву «Вина Срібної Землі» (ця назва – Срібна Земля – була вигадана поетом Василем Пачовським у 1920-х) – вона буде якнайкраще відображати нашу автентику, наші традиції. Бо коли ми подорожуємо, ми завжди шукаємо місцеві цікавинки. Так і нам треба затягувати людей Леанкою, Бакатором, Фурмінтом та іншими нашими сортами».

https://agrotimes.ua/ovochi-sad/zakarpatski-vynoroby-zareyestruyut-ponad-50-misczevyh-sortiv-vynogradu/


11. Kernel експортує соняшникову олію у 46 країн світу

AgroTimes.-17.10.2023

На міжнародній виставці Anuga 2023 Kernel представив соняшникову олію під брендами KERNEL, Le Blanc, Premi та KERNEL PROFI,  повідомляє пресслужба компанії. «Провідна світова подія харчової індустрії зібрала у Кельні 140 тис. учасників з 200 країн. Виставка спрямована на зміцнення сектору харчових продуктів і напоїв, сприяння інноваціям та стимулювання міжнародної торгівлі. Кращі світові виробники презентували свою продукцію. Проходили конгреси та конференції, ключовою темою яких був сталий розвиток в області харчування», – зазначили у Kernel. «Плануємо розширювати присутність нашої олії як під власними торговими марками мереж, так і знайомити іноземців з продуктовими брендами Kernel. Після виставки беремо фокус на Нідерланди, Німеччину та Італію», – додають фахівці.

https://agrotimes.ua/agromarket/kernel-eksportuye-sonyashnykovu-oliyu-u-46-krayin-svitu/


12. Для українських виробників молочних продуктів відкрився ще один ринок

Вizagro.-17.10.2023

Пресслужба Держпродспоживслужби повідомила, що у співпраці з МЗС погодила з Міністерством сільського господарства та розвитку села Албанії форму міжнародного ветеринарного сертифікату для термічно оброблених молочних продуктів, призначених для споживання людиною.

Відповідну форма міжнародного сертифікату можна переглянути на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби в рубриці “Міжнародне співробітництво”, в розділі “Ветеринарія та безпечність”, в підрозділі “Сертифікати на експорт з України”.

https://bizagro.com.ua/dlya-ukrayinskih-virobnikiv-molochnih-produktiv-vidkrivsya-shhe-odin-rinok/


13. Україна збільшила виробництво пива на 11,3% до 104,1 млн дал

Вizagro.-16.10.2023

Компанія “Укрпиво” (Київ) констатує збільшення виробництва пива в Україні на 11,3% до 104,1 млн дал у січні-вересні 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року, повідомляє компанія. “Експертна оцінка обсягу виробництва пива по Україні (крім пива безалкогольного) за 9 місяців 2023 року склала – 104,1 млн. дал, та становить 111,3% до аналогічного періоду 2022 року. У той же час зазначений показник становить лише – 77,3 % до обсягів виробництва 9-ми місяців 2021 року”, – зазначається в ньому.

https://bizagro.com.ua/ukrayina-zbilshila-virobnitstvo-piva-na-11-3-do-104-1-mln-dal/


14. Україна виробляє 4% світового волоського горіха

Вizagro.-15.10.2023

80% світового  виробництва  волоського  горіха зосереджене у 5 країнах: Китаї, США, Чилі, Україні та Італії. При цьому 79% промислового виробництва припадає на 2 країни – Китай (більше мільйона тонн щорічно) та США (близько 650 тис. тонн). Впродовж останнього десятиліття  світове виробництво волоського горіха     щорічно в середньому зростає на 7%. Однак за останні 5 років зафіксоване невелике зниження зростання – на 5,37%. Це пов’язано із тим, що у Китаї стабілізувалося зростання. Проте країна й надалі залишається найбільшим світовим виробником. Торік частка Китаю у світовому виробництві волоського горіха склала 52%. 

На США припадає 25%, на Чилі – 7%, а Україна виробляє поки що тільки 4% світового волоського горіха. Франція, Угорщина, Італія також вирощують цей горіх, але на формування і ціни їхні обсяги не впливають.

https://bizagro.com.ua/ukrayina-viroblyaye-4-svitovogo-voloskogo-goriha/


15. Ай, молодець: вчений пропонує пустити на спирт зерно, що застрягло в українських портах

УНІАН: Новини України.-17.10.2023

В Одесі фахівці пропонують збіжжя, яке Україна не встигає чи не може експортувати, переробити на спирт. Наразі в Україну завозиться пальне з Європи, що потребує великих витрат, які можна зменшити переробленням на спирт "залишків" збіжжя. Ректор Одеського інституту морегосподарства і підприємства  Олександр Яценко  пропонує, якщо немає можливості продати зерно у сировинному вигляді, то обрати інший шлях – перероблення збіжжя в іншу сировину. наприклад, у Бразилії 45% автомобільного палива - це етанол, спирт рослинного походження, всі вантажівки та легкові автомобілі налаштовані на використання такої суміші пального, "З нашого збіжжя теж можна робити спирт та таким чином зменшити навантаження на імпорт паливо-мастильних матеріалів саме для України", - наголосив Яценко.

https://www.unian.ua/economics/agro/ay-molodec-vcheniy-proponuye-pustiti-na-spirt-zerno-shcho-zastryaglo-v-ukrajinskih-portah-12427914.html


bottom of page