top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 13 серпня по 15 серпня 2024 року

Дайджест періодичних on-line видань

з  13 по 15 серпня 2024 року


Зміст         стор.

1. Агросектору готують експортний «спецрежим» 1


2. Держпідтримка агросектору на 2025 рік: діючі програми пропонують 

зберегти 1


3. Частка ЄС в експорті українського цукру складає 45% 2


4. Рентабельність переробки молока на мінімумі через здорожчання 

сировини 2


5. Труднощі з експортом опускають ціни на цукор 2


6. Обсяги переробки соняшнику в Україні перевищують очікування 2


7. Переробка ріпаку та сої, експорт олій з них досягли рекордних позначок 

– “Укроліяпром” 3


8. Україна отримала право постачати курятину до Бахрейну 3


9. Сподіваються на допомогу України: аномальна спека знищила урожай 

кукурудзи в Африці 3

                                          -------------------------------------------------------------------

1. Агросектору готують експортний «спецрежим»

AgroPolit.com. – 13.08.2024

Національний банк інформує, що Уряд  готується запровадити режим експортного забезпечення за операціями з експорту окремих аграрних товарів. У наданій НБУ інформації сказано, що обсяг експортної виручки, що надійшла в Україну за січень-червень 2024 року, перевершив результат за аналогічний період минулого року на 15,9%, або $3,3 млрд. Однак розмір неповерненої валютної виручки тримається на колишньому рівні $7-8 млрд. НБУ вважає, що запровадження КМУ режиму експортного забезпечення за операціями з експорту окремих аграрних товарів  має сприяти покращенню ситуації з поверненням валютної виручки в аграрній сфері. Наразі державні органи закінчують підготовку підзаконної нормативно-правової та технічної бази для впровадження зазначеного механізму», – сказано у коментарі від НБУ.

https://agropolit.com/news/28791-agrosektoru-gotuyut-eksportniy-spetsrejim


2. Держпідтримка агросектору на 2025 рік: діючі програми пропонують зберегти

AgroPolit.com. – 12.08.2024

Аби зберегти розвиток аграрного сектору, у 2025 році держпідтримку аграріїв слід зберегти, Це думка  народного депутата, заступника голови комітету парламенту з питань аграрної та земельної політики Степана Чернявського. «Сьогодні одна з найбільш дієвих програм підтримки аграріїв – програма кредитування «5%-7%-9%». Це реальне джерело поповнення фінансовими ресурсами агрокомпаній. Цього року ліміт по наданню кредиту одній компанії збільшився до 150 млн грн.  Важливо зберегти ці темпи і нарощувати їх в межах бюджету на 2025 рік» - пояснює він.

https://agropolit.com/news/28787-derjpidtrimka-agrosektoru-na-2025-rik-diyuchi-programi-proponuyut-zberegti


3. Частка ЄС в експорті українського цукру складає 45%

AgroPortal.ua.- 15.08.2024

Мінагро повідомляє, що за підсумками 11 місяців 2023/24 МР  Україна  експортувала 689 тис. т цукру. З цього обсягу до країн Європейського Союзу відправили 307 тис. т продукції (45% від загальної кількості).  «Основні країни, до яких Україна експортувала цукор у липні, — Туреччина та Лівія», — уточнили у міністерстві. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/chastka-yes-v-eksporti-ukrajinoyu-cukru-skladaye-45


4. Рентабельність переробки молока на мінімумі через здорожчання сировини

AgroPortal.ua.- 14.08.2024

Асоціація виробників молока повідомила, що у серпні ціни на молоко-сировину в Україні зросли, середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 7 серпня склала 14,62 грн/кг без ПДВ, що на 50 коп. більше, ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок у господарствах варіюється від 13,60 до 15,20 грн/кг без ПДВ.

Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що чергове підвищення закупівельних цін спричинене скороченням надходжень молока-сировини на переробку в період сильної спеки в липні. Довготривалі відключення електроенергії призвели до перебоїв у роботі систем вентиляції на молочно-товарних фермах і теплових ударів у корів, які скоротили продуктивність на 20-30%. На його думку, недостатня кількість молока, яка надходить від молочно-товарних ферм, а також здорожчання молочних жирів, ймовірно, сприятимуть зростанню цін на сире молоко в другій половині серпня. Перспективи росту цін у вересні залежатимуть від попиту і купівельної активності споживачів на внутрішньому ринку. 

https://agroportal.ua/news/zhivotnovodstvo/rentabelnist-pererobki-moloka-na-minimumi-cherez-zdorozhchannya-sirovini


5. Труднощі з експортом опускають ціни на цукор

AgroPortal.ua.- 14.08.2024

В Україні спостерігається значне зниження відпускних цін на цукор, які наразі становлять 26,5-27,5 грн/кг. Ця тенденція викликана не стільки зростанням запасів цукру в країні, скільки труднощами з експортом. «Протягом серпня Україна експортувала лише 3-4 тис. т цукру, що є критично малим показником порівняно з 100 тис. т, експортованими два місяці тому. Український ринок цукру стикається з труднощами, оскільки тепер ми повністю орієнтовані на внутрішній споживчий попит», — зазначають аналітики.

Надалі можна очікувати збільшення запасів цукру в Україні, оскільки внутрішнє виробництво зросте. На тлі закритого експорту до Європи українським виробникам потрібно шукати нові ринки збуту. Аналітики кажуть: «Однак у новому сезоні Європа також збільшить виробництво цукру, що ускладнить реалізацію української продукції на міжнародному рівні. Об'єктивно, до січня 2025 року Україні доведеться або платити високі експортні мита, або чекати на обнулення квот».

 https://agroportal.ua/news/ukraina/problemi-z-eksportom-opuskayut-cini-na-cukor


6. Обсяги переробки соняшнику в Україні перевищують очікування

AgroPortal.ua.- 14.08.2024

В липні 2024 року  переробка соняшнику продовжувала скорочуватися через сезонні фактори  - зменшення запасів та перехід деяких підприємств на ріпак, однак її обсяги виявилися вищими за попередні оцінки, склавши трохи більше 1 млн т., повідомляє ІА «АПК-Інформ».  «Даний показник на 10% поступається червневій переробці, однак є одним із найбільших показників переробки для липня», — підкреслили в «АПК-Інформ».

Прогноз переробки соняшнику в сезоні 2023/24 було підвищено до 15,2 млн т (+7% до попередньої оцінки; +9% до минулого сезону), що дуже близько до максимальних показників у довоєнний час і перевищує як офіційні дані з виробництва вказаної олійної в країні, так і оцінки врожаю більшості експертів торік. На тлі високих темпів переробки соняшнику та експорту соняшникової олії з України поточного сезону аналітики вважають, що урожай олійної виявився недооціненим через воєнні дії та складну ситуацію в прифронтових областях.

https://agroportal.ua/news/ukraina/obsyagi-pererobki-sonyashniku-v-ukrajini-perevishchuyut-ochikuvannya


7. Переробка ріпаку та сої, експорт олій з них досягли рекордних позначок – “Укроліяпром”

Вizagro.-13.08.2024

В липні-червні 2023-2024 МР  експорт ріпакової  олії сягнув рекордної позначки у понад 420 тис. тонн,  повідомила асоціація “Укроліяпром”. “Українська  олія ріпаку впевнено виходить на ринки Китаю, ЄС, Малайзії, Сінгапуру та інших країн світу. Позитивна динаміка спостерігається і щодо ріпакового шроту”, – сказано у повідомленні. За інформацією “Укроліяпром”, уперше за всі роки в Україні перероблено 1,0 млн тонн насіння ріпаку, що становило 22,3% від урожаю 2023 року, і це незважаючи на те, що насіння ріпаку вважається переважно експортно спрямованою сировиною.

Також продовжує зростати експорт олії соєвої та шроту, відповідно їхнє виробництво та переробка, особливо в січні-червні 2024 року.

В “Укроліяпромі” зазначили, що експорт соняшникової олії в січні-червні 2024 року зріс удвічі, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2022 року, та в 1,3 разів – 2023-го. За десять місяців 2023-2024 МР експорт соняшникової олії збільшився в 1,2 раза порівняно з аналогічним періодом 2022-2023 МР.

https://bizagro.com.ua/pererobka-ripaku-ta-soyi-eksport-olij-z-nyh-dosyagly-rekordnyh-poznachok-ukroliyaprom/


8. Україна отримала право постачати курятину до Бахрейну

Вizagro.-10.08.2024

Держпродспоживслужба  України  повідомляє, що Королівство Бахрейн відкрило доступ на свій ринок для українських виробників м’яса птиці та продуктів з нього. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив: «Цього тижня МЗС спільно з Держпродспоживслужбою відкриває для українських виробників новий ринок у Королівстві Бахрейн. Минулого тижня ми відкрили новий ринок у Боснії та Герцеговині. Відкриття двох ринків поспіль у різних регіонах світу є свідченням системної роботи, спрямованої на підтримку українських експортерів».

На офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби в розділі «Міжнародне співробітництво» оприлюднено  сертифікат здоров’я на експорт м’яса птиці та продуктів з нього до Королівства Бахрейн. 

https://bizagro.com.ua/ukrayina-otrymala-pravo-postachaty-kuryatynu-do-bahrejnu/


9. Сподіваються на допомогу України: аномальна спека знищила урожай кукурудзи в Африці

24Агро. –14.08.2024

Спека та посуха поставили Африку на межу виживання

Рекордна спека знищила урожай кукурудзи в Африці, загрожуючи продовольчою кризою понад 30 мільйонам людей. Африці необхідна імпортна допомога, включаючи кукурудзу з України, для забезпечення продовольства. Південноафриканські країни до початку 2025 року потребуватимуть історично високих обсягів продовольчої допомоги. Вони  мають імпортувати 3 мільйони тонн кукурудзи, що підвищить ціни на продукти. Мережа систем раннього попередження про голод Fews Net, оцінює, що ці потреби на 50% більші, ніж у неврожайний сезон 2023/2024 року.

Україна входить до числа найбільших виробників і експортерів кукурудзи у світі навіть під час повномасштабної війни. З березня 2022 року і до кінця липня 2024 року наша країна експортувала 62,22 мільйона тонн цієї зернової культури. Це найвищий показник з усіх видів агропродукції.

На початку серпня Українська зернова асоціація погіршила прогноз врожаю кукурудзи з 25,5 мільйона тонн до 23,4 мільйона тонн (у 2023 році – 29,6 мільйона тонн).

УЗА вважає, що в новому сезоні врожай кукурудзи зменшиться через потенційне скорочення посівних площ та посушливий період у низці регіонів. Водночас потенційний експорт може становити близько 20,5 мільйона тонн (цього сезону експорт очікується на рівні 26 мільйонів тонн).

https://24tv.ua/agro24/kukurudza-ne-vrodila-afritsi-cherez-speku-ukrayina-mozhe-dopomogti_n2618392



bottom of page