top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 15 по 21 грудня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 15 по 21 грудня 2023 року


Зміст         стор.

1. Переробка ріпаку цього сезону може досягти рекордного обсягу 1


2. Боротьба за аграрний ринок: чому ЄС активно обмежує українську

 продукцію 2

3. AgroPolit.com назвав кроки, які необхідно зробити Україні для 

Впровадження 2


4. Вступ України в ЄС: вітчизняний агросектор має отримати додатково 

70 – 90 млрд євро 2


5. Виробництво соняшникової олії цьогоріч перевищить довоєнні показники 2


6. Мінагрополітики оприлюднило плани на 2024 рік щодо регуляторних актів 3


7. Експорт продовольства з України наблизився до $20 млрд 3


8. ЄС отримує вагому вигоду від агропродовольчої продукції, що надходить 

з України 3


9. Спілка молочних підприємств України планує створити власний 

євроінтеграційний комітет 4


10. Внаслідок логістичних перепон впав український агроекспорт: які зараз 

Показники 4

                                         ----------------------------------------------------

1. Переробка ріпаку цього сезону може досягти рекордного обсягу Agravery.-19.12.2023

Внутрішня переробка насіння ріпаку може досягти рекордної позначки – 1 млн. тонн., повідомили в асоціації «Укроліяпром». «Однією з особливостей поточного маркетингового року є значне нарощування внутрішньої переробки насіння ріпаку та відповідно зростання виробництва та експорту олії ріпакової та шроту. У липні-листопаді поточного маркетингового року перероблено понад 0,8 млн. тонн. Виробництво олії ріпакової очікується 0,42 млн. тонн, експорт – 0,4 млн. тонн», – зауважили в асоціації. Прогнозується також нарощування переробки насіння соняшнику до 13,5 млн. тонн (понад 90% від ресурсів соняшнику ) та зростання виробництва соняшникової олії до 6 млн. тонн, що перевищить на понад 3% довоєнний 2020/21 МР.  В «Укроліяпромі» зазначили:  «Дані прогнози є реалістичними, але тільки за умови максимальної переробки насіння олійних культур, зокрема насіння соняшнику, на вітчизняних потужностях, а також недопущення будь-яких обмежень експорту продукції з високою доданою вартістю, а саме олій рослинних та шротів. Найбільше це стосується олії соняшникової та шроту»,https://agravery.com/uk/posts/show/pererobka-ripaku-cogo-sezonu-moze-dosagti-rekordnogo-obsagu


2. Боротьба за аграрний ринок: чому ЄС активно обмежує українську продукцію Agravery.-18.12.2023

Українські товаровиробники постійно потерпають від дій низки країн ЄС, які намагаються обмежити поставки агропродукції. Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук пояснює причини поточної ситуації та  можливі наслідки євроінтеграції. 

"Все почалося ще в травні з  інтенсивних перемовин, потім настала фаза постійних обмежень експорту. Це  сигнали, що в процесі євроінтеграції України, особливо в аграрній сфері, нас чекають  випробування. Приєднання України до ЄС передбачає виконання ряду вимог, з яких близько 40% спрямовані саме на аграрний сектор", – зазначив він. 

Можлива інтеграція України в ЄС – це серйозна складова, яка  призводить до посилення протестів  європейських фермерів.  

https://agravery.com/uk/posts/show/borotba-za-agrarnij-rinok-comu-es-aktivno-obmezue-ukrainsku-produkciu


3. AgroPolit.com назвав кроки, які необхідно зробити Україні для впровадження європейського агрокурсу

AgroPolit.com. – 18.12.2023

Про це повідомляється в матеріалі «Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?». Перелік обов’язкових кроків виглядає так: - Стимулювання галузі зрошення в Україні. - Розвиток логістики залізничними шляхами та підвищення ефективності роботи Укрзалізниці. - Надання агропідприємцям податкових пільг для стимулювання довгострокових проектів у садівництві, ягідництві та переробці сільхозпродукції. - Реформування ринку добрив для ліквідації монополії на виробництво добрив в межах країни та залучення ефективних власників. - Прийняття програми розвитку біоенергетики, яка має стимулювати виробництво біогазу, біометану, біодизеля, а також вирощування енергетичних агрокультур.

Представники агросектору деяких  європейських країн залишилися незадоволені майбутнім вступом України до ЄС. Це показує  блокада українського кордону перевізниками і фермерами Польщі та Словаччини.

https://agropolit.com/news/27225-agropolitcom-nazivav-kroki-yaki-neobhidno-zrobiti-ukrayini-dlya-vprovadjennya-yevropeyskogo-agrokursu


4. Вступ України в ЄС: вітчизняний агросектор має отримати додатково 70 – 90 млрд євро

AgroPolit.com. – 16.12.2023

В матеріалі «Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?» повідомляється, що вітчизняний агропромисловий комплекс має отримати від Євросоюзу додаткову підтримку у 200 млрд євро після вступу України до ЄС. Україна має отримати протягом зазначеного часу 130 – 190 млрд євро, а бюджетні витрати ЄС після її вступу мають збільшитися на 15%. Близько 70 – 90 млрд євро Україна отримає в якості аграрних субсидій, а ще 50 – 90 млрд євро їй мають виділити в рамках політики згуртованості. Зазначається, що значний об’єм витрат може потребувати додаткових реформ від Євросоюзу.

https://agropolit.com/news/27216-vstup-ukrayini-v-yes-vitchiznyaniy-agrosektor-maye-otrimati-dodatkovo-70--90-mlrd-yevro


5. Виробництво соняшникової олії цьогоріч перевищить довоєнні показники

AgroPortal.ua.- 18.12.2023

В Україні у 2023/24 МР  виробництво олійних культур збільшиться приблизно на 3,5 млн т проти минулого сезону.У повідомленні асоціації  «Укроліяпром»  говориться, що урожай соняшнику зріс на 1,4 млн т, соєвих бобів — на 1,4 млн т, насіння ріпаку — на 0,8 млн т. «Однією з особливостей поточного маркетингового року є значне нарощування внутрішньої переробки насіння ріпаку та, відповідно, збільшення виробництва та експорту олії ріпакової та шроту. Внутрішня переробка насіння ріпаку може досягти рекордної позначки — 1 млн т. У липні-листопаді поточного маркетингового року вже перероблено понад 0,8 млн т. Виробництво олії ріпакової очікується на рівні 0,42 млн т, експорт — 0,4 млн т», — прогнозують фахівці.

Також, за даними асоціації, прогнозується збільшення переробки насіння соняшнику до 13,5 млн т (понад 90% від ресурсів соняшнику) та збільшення виробництва соняшникової олії до 6 млн т, що на понад 3% перевищить показник довоєнного 2020/21 МР.

https://agroportal.ua/news/ukraina/virobnictvo-sonyashnikovoji-oliji-cogorich-perevishchit-dovoyenni-pokazniki


6. Мінагрополітики оприлюднило плани на 2024 рік щодо регуляторних актів

AgroPortal.ua.- 17.12.2023

Міністерство аграрної політики та продовольства України планує у 2024 році підготувати до ухвалення 7 проєктів закону, 6 змін до постанов Кабміну та півтора десятки своїх наказів. Такі  законопроєкти: - «Про внесення змін до Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів»; -  «Про внесення змін до Закону України «Про Державний земельний кадастр» щодо надання сертифікованим інженерам-землевпорядникам статусу державних кадастрових реєстраторів»; - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу на земельних торгах земельних ділянок, конфіскованих за рішенням суду у власність держави»; - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань електронної взаємодії суб’єктів землеустрою»; -  «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» (щодо засад здійснення підтримки в аграрному секторі за принципами Європейського Cоюзу) та ін..

https://agroportal.ua/news/ukraina/minagropolitiki-oprilyudnilo-plani-na-2024-rik-shchodo-regulyatornih-aktiv


7. Експорт продовольства з України наблизився до $20 млрд

AgroPortal.ua.- 16.12.2023

У повідомленні Державної митної служби України  говориться, що Україна протягом січня-листопада 2023 року імпортувала товарів на суму $57,2 млрд, а експортувала — на $32,8 млрд. У загальних обсягах ввезених у січні-листопаді 2023 року товарів 65% склали такі категорії: - машини, устаткування та транспорт — $17,7 млрд; - продукція хімічної промисловості — $10,1 млрд; - паливно-енергетичні товари — $9,6 млрд. До найбільш експортованих з України товарів увійшли: - продовольчі товари — $19,6 млрд; - метали та вироби з них — $3,6 млрд; - машини, устаткування та транспорт — $2,7 млрд.  Імпортували товари до України: Китай — $9,3 млрд, Польща — $5,9 млрд, Німеччина — $4,5 млрд. Експортувалося з України найбільше до Польщі — на $4,4 млрд, Румунії — на $3,5 млрд, Туреччини — на $2,2 млрд. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/eksport-prodovolstva-z-ukrajini-nablizivsya-do-20-mlrd


8. ЄС отримує вагому вигоду від агропродовольчої продукції, що надходить з України

AgroPortal.ua.- 16.12.2023

За словами   аграрного  експерта Гайнца  Штрубенгоффа, ЄС отримує вагому вигоду від агропродовольчої продукції, що надходить з України. ЄС є нетто-імпортером  рослинної олії та олійних культур. Лише половина рослинної олії, яка споживається в ЄС, виробляється на європейських полях. Решта надходить з Латинської Америки, а зараз усе більше з України. Тож соєві боби, насіння соняшнику та соняшникова олія вітаються в ЄС. У 2022 році до ЄС збільшився імпорт фуражного зерна з України. Водночас зріс імпорт бразильських зернових і круп, що свідчить про потреби Євросоюзу в зернових. «Звісно, у різних країн різні потреби та інтереси. Можливо, польські фермери не хочуть пшениці та кукурудзи з України. Але нідерландські, німецькі фермери, які виробляють м'ясні та молочні продукти, хочуть отримувати корми, пшеницю та кукурудзу з України», — зазначив Гайнц Штрубенгофф. 

https://agroportal.ua/news/ukraina/yes-otrimuye-vagomu-vigodu-vid-agroprodovolchoji-produkciji-shcho-nadhodit-z-ukrajini


9. Спілка молочних підприємств України планує створити власний євроінтеграційний комітет

Дело.-15.12.2023

Спілка молочних підприємств України (СМПУ) планує утворити євроінтеграційний комітет для розробки стратегії щодо приєднання виробників молочної продукції до ринку Євросоюзу.

Таке рішення було ухвалено на черговому засідання Ради директорів СМПУ.

"Молочний сектор готується інтегруватися до ЄС. І бізнес повинен розуміти, що потрібно зробити і у які строки, щоб відповідати вимогам євроринку. Ці вимоги зрозумілі і невідворотні для нас — якість, безпечність, екологічність продукції. Без втілення цих принципів на виробництвах ми не зможемо приєднатися до молочної європейської сім’ї. Тому рада директорів прийняла рішення створити євроінтеграційний комітет, який підготує бізнес до вимог ЄС", — відмітив Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ .

Задача комітету буде полягати у підготовці молочного сектора до процесу інтеграції на європейський ринок. Для цього буде створена "дорожна карта" для молочних підприємств по приєднанню до єврозони. Очікується, що комітет погодить її з колегами СМПУ в Євросоюзі.

https://delo.ua/business/spilka-molocnix-pidprijemstv-ukrayini-planuje-stvoriti-vlasnii-jevrointegraciinii-komitet-427319/


10. Внаслідок логістичних перепон впав український агроекспорт: які зараз показники

УНІАН: Новини України.-18.12.2023

У січні-листопаді Україна експортувала агропродовольчої продукції на суму 19,6 млрд доларів, що на 7% менше, ніж за відповідний період 2022 року.

Про це повідомив заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Микола Пугачов, посилаючись на дані Державної митної служби, зазначивши, що агропродукція зберігає домінуючі позиції в загальному експорті України – 60%. "Основою аграрного експорту нашої країни традиційно виступають зернові та олійні культури, олія, залишки харчової промисловості, м’ясо і субпродукти, на які припадає 87% його вартості", – додав експерт.

Експерт підкреслив, що крім війни та її негативних наслідків, викликами для вітчизняних експортерів стали заборони та обмеження на ввезення окремих видів продукції з України, які досі продовжуються з боку Польщі, Угорщини та Словаччини, а також блокування руху вантажівок на польсько-українському кордоні через найбільші пункти пропуску. Пугачов також зробив прогноз на наступний рік: "В цілому, за прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у 2023 році вітчизняний агропродовольчий експорт очікується на рівні показників минулого року. Однак, якщо нинішня ситуація не покращиться, у 2024 році навіть зберегти існуючі його обсяги стане об’єктивно складніше", 

https://www.unian.ua/economics/agro/vnaslidok-logistichnih-perepon-vpav-ukrajinskiy-agroeksport-yaki-zaraz-pokazniki-12487053.htmlbottom of page