top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 16 по 22 червня 2023 року

1. Провідні аграрні асоціації закликають Прем’єр-міністра вжити заходів для підтримки агросектору України Agravery.-21.06.2023

Провідні аграрні асоціації, які входять до Всеукраїнського аграрного форуму (ВАФ) – ГС «Аграрний союз України», Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Асоціація «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація» та Всеукраїнська Аграрна Рада звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням  врегулювати критичну ситуацію з експортом української продукції аграрної галузі, а також вжити ряд заходів щодо підтримки агросектору.  Зазначається, що повномасштабна російська збройна агресія спричинила майже повне блокування українських морських портів, в результаті чого експорт з України агропродовольчої продукції опинився під загрозою повної зупинки. Негативні наслідки цієї ситуації вдалось пом’якшити завдяки ініціативі «Шляхи солідарності», реалізації з боку ЄС тимчасового призупинення дії імпортних тарифів та квот на українську продукцію, а також Угоди про вантажні перевезення автомобільним транспортом між Україною та ЄС. Але останні дії окремих держав щодо експорту продукції українських агровиробників  викликають глибоку  стурбованість аграріїв України, ставлять під загрозу виконання прийнятих вище рішень, несуть в собі небезпеку знищення українського аграрного і харчового сектору.

https://agravery.com/uk/posts/show/providni-agrarni-asociacii-zaklikaut-premer-ministra-vziti-zahodiv-dla-pidtrimki-agrosektoru-ukraini

2. Україна планує збільшити експорт сільськогосподарської продукції до Африки Agravery.-16.06.2023

«УкрАгроКонсалт» повідомляє, що Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виклав плани країни щодо протидії впливу росії в Африці. Він спілкувався з африканськими журналістами під час конференції 7 червня, зазначив, що Україна відкриє 10 нових посольств на континенті, починаючи з Руанди та Мозамбіку. Наша країна також намагатиметься збільшити експорт сільськогосподарської продукції на континент і зміцнити військові відносини. Кулеба пояснює: «Ми прагнемо побудувати міцне партнерство на основі принципу «3В» – взаємна повага, взаємний інтерес і взаємна вигода. Україна – не жертва і не жебрак, який приходить просити допомоги. Ми приходимо до африканських друзів, пропонуючи взаємовигідне партнерство». «Ми також продовжуємо наполегливо працювати над тим, щоб обсяги експортованого українського зерна зростали, незважаючи на будь-які перешкоди», – сказав Кулеба. «І під будь-якими перешкодами я маю на увазі росію. Це насправді єдина перешкода». Коментарі Міністра з’явилися після того, як Україна та її союзники висловили стурбованість підтримкою, яку росія отримала від деяких африканських країн, і неоднозначним ставленням інших до російського вторгнення в Україну.  Деякі країни Африці, зокрема ПАР, утрималися від резолюцій ООН, які засуджують вторгнення росії, прийняла російський військовий флот  для навчань, запросила президента росії володимира путіна на саміт БРІКС в серпні.

https://agravery.com/uk/posts/show/ukraina-planue-zbilsiti-eksport-silskogospodarskoi-produkcii-do-afriki

 

3. Україна та Північна Македонія домовились про «транспортний безвіз»

AgroNews.ua. -18.06.2023

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури повідомляє, що «транспортний безвіз» передбачає скасування дозволів щодо виконання двосторонніх та транзитних перевезень для транспортних засобів стандарту Євро-3 та вище. Це рішення було ухвалене під час засідання українсько-македонської Змішаної Комісії з міжнародних автомобільних перевезень пасажирів та вантажів, яке відбулося у столиці Північної Македонії Скоп’є. Було також досягнуто згоди про основні умови бездозвільного проїзду та внесення змін до двосторонньої угоди. Україна та Північна Македонія домовилися збільшити квоту дозволів для виконання перевезень до третіх країн на нинішній та наступний рік і узгодили порядок дії цих дозволів. Вони можуть бути використані як у прямому, так і в зворотньому напрямку.

https://agronews.ua/news/ukrayina-ta-pivnichna-makedoniya-domovylys-pro-transportnyj-bezviz/

 

4. Переробка соняшнику в Україні критично впала

AgroNews.ua. -17.06.2023

Аналітик олійного ринку  Світлана Киричок розповіла, що Україна у 2022/23 МР залишилася в числі топ-виробників соняшнику в світі, але відбувся значний перерозподіл його використання всередині країни. «Частка експорту олійної від загальної пропозиції зросла до 14%, що є максимумом за багаторічний період. Відповідно, частка переробки склала близько 83%, що стало одним із найменших показників з 2009/10 МР», — уточнила вона. 

Вона зазначила, що протягом сезону спостерігався рекордний та неконтрольований експорт з України соняшнику. Це відбулося на тлі падіння переробки олійної та експорту соняшникової олії через обмежену роботу портів. Основний обсяг експорту (79%) за вересень-травень припав на країни ЄС, а саме на Румунію та Болгарію, які за рахунок української сировини суттєво дозавантажили власні підприємства і змогли наростити експорт соняшникової олії. Введення односторонніх заборон на імпорт соняшнику до країн ЄС призвів до того, що у квітні експорт української олійної скоротився до мінімального показника з квітня 2022 року, а досить значні обсяги соняшнику було переорієнтовано на внутрішній ринок. Однак очікується, що експорт соняшнику з України все ж таки складе 2 млн т, що є історичним максимумом для галузі».

«За нашою оцінкою, на початок червня залишки соняшнику (умовно в цілому по країні) складали близько 1,6 млн т, що є одним із найменших показників за багаторічний період, і навіть за мінімальних обсягів експорту вони не зможуть забезпечити повноцінну роботу переробних підприємств у червні-серпні.

https://agronews.ua/news/pererobka-sonyashnyku-v-ukrayini-krytychno-vpala/

 

5. росія вийде з «зернової угоди», - думка

AgroTimes.-21.06.2023

У липні із вірогідністю 99% росія вийде з «зернової угоди», написала в. о. міністра аграрної політики та продовольства України у 2019 році Ольга Трофімцева у своєму Телеграм-каналі. За її словами, однією з причин такої поведінки рф стало те, що Ердоган успішно переміг на виборах й знову очолив Туреччину. Другим фактором виходу росії з «зернової угоди» є заява співвласника «Уралхіму‎»‎ Дмитра Мазепіна путіну щодо фактичної добудови терміналу для експорту аміаку з росії. А це означає, що аміакопровід Тольяті-Одеса вже і не такий важливий. «Що будемо при цьому робити ми? Мінінфраструктури говорить, що є план Б. Я його не бачила. Але якщо мова про 20 млн.грн., виділених на компенсацію збитків при пошкодженні суден, то це ні про що. І це не план», – зазначила Ольга Трофімцева.

https://agrotimes.ua/agromarket/rosiya-vyjde-z-zernovoyi-ugody-dumka/

 

6. Український мед в ЕС: чи є перспективи

Дело.-15.06.2023

За час повномасштабної російської агресії українське бджолярство зіткнулося з великою кількістю проблем: це  скорочення виробництва, ускладнення логістики, нестача фахівців, подорожчання. Але з'явились і нові можливості - зняття квот на ввезення меду до ЕС. 

В квітні 2022 року Єврокомісія вирішила на рік прибрати усі мита і квоти на український експорт, а також зупинити дію антидемпінгових тарифів – засобів, які держави застосовують для розвитку власних виробників через митні обмеження для імпортерів.

Оскільки перероблена харчова продукція загалом має вищу в порівнянні з сільгоспсировиною маржинальність, український бізнес дуже швидко "вибирав" експортні квоти для ЕС. Так, в 2020 році українські компанії за 10 днів повністю використали річну тарифну квоту на мед в обсязі 6 тис. тонн. 

Зняття Євросоюзом квот і мит для товарів з воюючої України дало їй змогу уникнути значного просідання поставок. В 2022 році експорт меду в усі країни склав 48 тис. тонн (-16% до 2021 року) на сумму $137 млн (-5%). За підсумками минулого року Україна втрималась в світовій трійці експортерів меду, поступившись Китаю (156 тис. тонн) і Аргентині (67 тис. тонн). Іншими найбільшими глобальними виробниками стали Бразилія, Бельгія, Німеччина, В'єтнам, Іспанія, Мексика і Туреччина. При цьому світовий ринок меду за останні роки повільно зростає, хоча в 2022 році загальна вартість експортованого меду залишилася на рівні 2021 року - трохи більше $2,6 млрд.

За першу третину 2023 року Україна продала за кордон майже 16 тис. тонн меду вартістю $41 млн, переважно до європейських країн - Німеччини, Польщі і Бельгії. Ця експортна динамика продовжує залишатись позитивною, хоча загальне виробництво меду в Україні має тенденцію до скорочення через вплив війни і тимчасової окупації частини території країни.

https://delo.ua/business/ukrayinskii-med-v-es-ci-je-perspektivi-v-eksportnoyi-ekspansiyi-pid-cas-viini-419277/

 

7. В Україні створять державну компанію з питань торгівлі з країнами Африки

Проагро.-20.06.2023

За пропозицією Мінагрополітики буде створено  ТОВ «Українсько-Африканська торговельна місія»,  повідомляє представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук. Повноваження з управління корпоративними правами здійснюватиме Мінагрополітики. Компанія діятиме на постійній основі для забезпечення зовнішньоекономічних інтересів України в державах Африки та підтримання в них процесу надання гуманітарної допомоги шляхом здійснення консультативних послуг. Кабмін затвердив постанову про продовження та необхідне фінансування ініціативи Grain from Ukraine. В її межах буде закуплено додатково 125 тис. тонн пшениці або кукурудзи, яка потім буде доставлена як гуманітарний вантаж у країни Африки.

https://proagro.com.ua/news/ukr/v-ukrayini-stvoryat-derzhavnu-kompaniyu-z-pytan-torgivli-z-krayinamy-afryky.html


bottom of page