top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 18 липня по 3 серпня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 18 липня по  3 серпня  2023 року


Зміст       стор

1. 20 аграрних асоціацій України просять Францію та Німеччину приєднатися до

 зернової угоди 1


2. Дотація ЄС на транзит українського зерна піде у кишеню трейдерам, а не 

Аграріям 1


3.На Закарпатті видобули першу сіль 2


4. У першому півріччі зріс експорт продуктів харчування до країн ЄС та Азії 2


5. Український цукор має доволі високий попит на європейському ринку 2


6. Експорт української соняшникової олії до ЄС збільшився майже на третину 3


7. У ЄС немає бюджетних коштів для транзиту українського зерна, – ЗМІ 3


8. Контакти з усіма сторонами щодо "зернової угоди" буде продовжено, - 

Гутерріш 3


9.Заради євроінтеграції Україні доведеться скоротити деякі галузі 

Агровиробництва 3


                                       -------------------------------------------------------------------------

1. 20 аграрних асоціацій України просять Францію та Німеччину приєднатися до зернової угоди

AgroPolit.com. – 02.08.2023

Двадцять асоціацій, які представляють сільськогосподарську, харчову та логістичну галузі України звернулися до президента Франції Емманюеля Макрона та прим’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака з проханням приєднатися до Туреччини та ООН у якості гарантів зернової угоди. Для відновлення торгівлі українським продовольством представники асоціацій закликали виступити гарантами зернової угоди. В заяві йдеться:  «росія рік тому розпочала використовувати іншу зброю у війні проти нас – це блокування логістичних коридорів, по яких ми постачали сільськогосподарську продукцію на експорт. При цьому найбільшою перешкодою для нас стало блокування чорноморських логістичних коридорів, по яких до початку війни переміщувалось близько 80% продовольчої сировини та продуктів харчування», – сказано в заяві. Автори звернення нагадали, що Україна є потужним «світовим годувальником людства». За їх словами, війна принесла тяжкі фінансові втрати та викликала дефіцит коштів.

https://agropolit.com/news/26220-20-agrarnih-asotsiatsiy-ukrayini-prosyat-frantsiyu-ta-nimechchinu-priyednatisya-do-zernovoyi-ugodi


2. Дотація ЄС на транзит українського зерна піде у кишеню трейдерам, а не аграріям

AgroPortal.ua.- 01.08.2023

Доцент KSE Олег Нів’євський висловив думку, що кошти, які Єврокомісія, можливо, виділить на компенсацію вартості транзиту українського зерна, не дійдуть до вітчизняних сільгоспвиробників, а піде трейдерам. Він зазначив, що розмір компенсації у 30-40 €/т — це різниця в вартості доставки до Одеси та до Ростока (Німеччина). Однак за теперішньої цінової кон'юнктури та різниці у вартості доставки порти ЄС привабливіше виглядають для аграрного сектору, для внутрішніх цін, оскільки вони є залишком різниці експортної ціни (ціни в Одесі або Гданську) та витрат на доставку туди. «Як на мене, в будь-якому випадку аграрій цих €30 не побачить, оскільки вони залишаться як додаткова маржа трейдерів, і внутрішні ціни не підвищаться на таку ж величину, бо ризики та невизначенність будуть превалювати. Або просто вартість перевезення підвищиться на таку ж суму», — вважає фахівець.

https://agroportal.ua/news/finansy/dotaciya-yes-na-tranzit-ukrajinskogo-zerna-pide-u-kishenyu-treyderam-a-ne-agrariyam


3. На Закарпатті видобули першу сіль

AgroTimes.-03.08.2023

 Очільник Закарпатської ОВА Віктора Микита повідомив, що у Закарпатській області видобули першу сіль в межах розробки Тереблянського соляного родовища, що на Тячівщині. За його словами, це родовище  зможе на 100% забезпечити Україну технічною і кухонною сіллю, яка в найближчій перспективі буде поставлена для утримання доріг у зимовий період та для закриття потреб населення.

https://agrotimes.ua/agromarket/na-zakarpatti-vydobuly-pershu-sil/


4. У першому півріччі зріс експорт продуктів харчування до країн ЄС та Азії

AgroTimes.-03.08.2023

У січні-червні 2023 року експорт агропродовольчої продукції збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 10221 млн дол. США на 16 % і становив 11847  млн дол. США, повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки». Заступник директора ННЦ, член-кореспондент НААН Микола Пугачов розповів, що основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються три регіони – країни Європейського Союзу, Азії та Африки. У І півріччі 2023 року їх сумарна частка становила майже 82 % вартості українського експорту сільгосппродукції. При цьому спостерігається нарощування поставок до Євросоюзу, який другий рік поспіль виступає головним ринком збуту, а також Азії, тоді як експорт продовольства в Африку знижується, зазначив Микола Пугачов.

https://agrotimes.ua/agromarket/u-pershomu-pivrichchi-zris-eksport-produktiv-harchuvannya-do-krayin-yes-ta-aziyi/


5. Український цукор має доволі високий попит на європейському ринку

AgroTimes.-02.08.2023

Олександр Коротинський, директор НПЦ «Цукробурякового виробництва», член Комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України повідомляє, що відповідно до зони вільної торгівлі з ЄС можливо експортувати 20 тис. тонн цукру на рік. Квота закривалася повністю за 2–3 місяці. Інші обсяги вітчизняні цукровики відвантажували через Чорноморський та Одеський порти й постачали до Туреччини, Азербайджану, інших країн Азії й Африки. Наразі ж нашими покупцями цукру є тільки країни Євросоюзу. За його словами, у сусідніх європейських країнах внутрішні гуртові ціни за тонну цукру становлять 800–850 євро/т., а в країнах, що залежать від експорту (Італія, Іспанія, Португалія, Греція, Болгарія) — 1000 євро. Власне тому український цукор має доволі високий попит на європейському ринку. «Середня вартість найдешевшого пакованого цукру у європейських супермаркетах становить 52 грн, а в Німеччині найдешевша пачка коштує 60 грн. А вітчизняні торгові мережі пропонують кілограмову пачку цукру за 34 гривні», – зазначив Олександр Коротинський. 

https://agrotimes.ua/agromarket/ukrayinskyj-czukor-maye-dovoli-vysokyj-popyt-na-yevropejskomu-rynku/


6. Експорт української соняшникової олії до ЄС збільшився майже на третину

AgroTimes.-18.07.2023

Попри очікування, в червні сезону-2022/23 р. експорт соняшникової олії з України, збільшився до 476 тис. тонн, що на 5% вище за показник попереднього місяця. Збільшення відбулося за рахунок країн Євросоюзу, куди було відвантажено максимальний місячний показник з грудня 2022 р. – 256 тис. тонн (+37% до травня). Всього за 10 місяців 2022/23 МР до ЄС було експортовано 1,95 млн тонн соняшникової олії (+32% до показника в аналогічний період 2021/22 МР), або 42% від загального експорту даного продукту з України з початку поточного сезону. Також, згідно з даними Єврокомісії, Україна збільшила свою частку в загальному імпорті країнами ЄС соняшникової олії у вересні-червні сезону-2022/23 до близько 88% проти 82% минулого сезону.

https://agrotimes.ua/agromarket/eksport-ukrayinskoyi-sonyashnykovoyi-oliyi-do-yes-zbilshyvsya-majzhe-na-tretynu/


7. У ЄС немає бюджетних коштів для транзиту українського зерна, – ЗМІ

Бізнес Цензор.-28.07.2023 

Reuters  із посиланням на джерела пише, що у Європейської комісії немає у бюджеті  грошей та чіткого способу фінансування додаткових транспортних витрат, з якими зіткнеться  український експорт зерна після припинення Чорноморської угоди.

Міністерство сільського  господарства України звернулося до Верховного представника ЄС з питань торгівлі Валдіса Домбровскіса, щоб Комісія надала фінансову допомогу для покриття додаткових транспортних витрат на використання альтернативних маршрутів ЄС. Україна оцінює додаткову вартість у $30-40 за тонну.Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський заявив, що, якщо ЄС не допоможе зменшити витрати, росія може отримати вигоду. Однак, джерела кажуть, що  чіткого шляху немає. "Ми ще не знайшли рішення щодо підтримки транспортування зерна", – повідомило джерело. Зі свого боку міністр закорднних справ України Дмитро Кулеба сказав, що за наявності політичної волі  в ООН, Туреччини й України достатньо ресурсів для забезпечення функціонування "чорноморського зернового коридору" без росії. 

https://biz.censor.net/news/3433926/u_yes_nemaye_byudjetnyh_koshtiv_dlya_tranzytu_ukrayinskogo_zerna_zmi


8. Контакти з усіма сторонами щодо "зернової угоди" буде продовжено, - Гутерріш

Бізнес Цензор.-27.07.2023 

"Контакти з усіма сторонами буде продовжено, з Туреччиною, Україною, Росією, іншими сторонами, здатними впливати на світовий ринок агропродукції", - сказав Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш  на пресконференції ООН. Гутерріш зазначив, що він націлений  на домовленості, які б відповідали інтересам як Києва, так і Москви. "Ми маємо бути прагматичними (...). І ми маємо робити все, щоб забезпечити доступ агропродукції та добрив з РФ і України на глобальні ринки", - зазначив він, відповідаючи на запитання про те, чи вважає він можливим розробити нову "Чорноморську зернову ініціативу" вже без участі російської сторони.

https://censor.net/ua/news/3433831/kontakty_z_usima_storonamy_schodo_zernovoyi_ugody_bude_prodovjeno_guterrish


9. Заради євроінтеграції Україні доведеться скоротити деякі галузі агровиробництва

УНІАН: Новини України.- 02.08.2023

В рамках євроінтеграції Україні доведеться навмисно скоротити обсяги виробництва в деяких галузях агросектору. Під удар можуть потрапити найбільш прибуткові галузі українського сільгоспвиробництва  - борошномельний комплекс, птахівництво, вирощування плодово-овочевої продукції, йдеться в статті УНІАН. "Можливо, буде розглядатись якесь обмеження виробництва, яке буде працювати за площею", – зазначила екс-посол з особливих доручень МЗС України Ольга Трофімцева. На її думку, нашій державі необхідно брати активну участь у обговореннях щодо того, як найближчим часом буде виглядати аграрна політика ЄС і максимально ефективно відстоювати власні інтереси. Зі схожою ситуацією зіштовхнулась сусідня країна-учасниця ЄС Польща – їй доводиться виготовляти менше молока і молокопродуктів, аби не завдавати клопоту іншим членам Євроспільноти.

https://www.unian.ua/economics/agro/integraciya-v-yes-ukrajina-skorotit-deyaki-galuzi-agrovirobnictva-12348534.html


bottom of page