top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 19 січня 2024 року по 25 січня 2024 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 19 по 25 січня 2024 року


Зміст         стор.

1. Міністри сільського господарства ЄС обговорюють у Брюсселі експорт 

продовольства з України 1


2. ВАР виступила на Глобальному форумі продовольства та сільського 

господарства зі зверненням до міністрів 2


3. Ліван закупив понад 70 тис. тонн української пшениці


4. USDA покращило прогноз експорту української соняшникової олії 2


5. Виробництво агропродукції може знизитися до 50% 3


6. Україна збільшила виробництво пива 3


7. В Україні готують до запуску ринок біопалива 3


8. Український агроекспорт за маркетинговий рік досяг 21,44 млн т 3


9. За показниками виробництва Україна зрівнялася з лідерами цукробурякової 

галузі ЄС 4


10. Україна у поточному сезоні може експортувати ще 40 мільйонів тонн 

зернових та олійних 4


11. В Євросоюзі заговорили про заміну російської агропродукції на українську 4


12. Названо три стратегічних кроки для розвитку молочного сектору, які варто 

здійснити Україні 5


13. Ембарго на українське зерно: Україна та Польща запланували переговори 

щодо агроекспорту 5


                     -------------------------------------------------------------------------------------

1. Міністри сільського господарства ЄС обговорюють у Брюсселі експорт продовольства з України Agravery.-24.01.2024

«Укрінформ» повідомляє, що Міністри сільського господарства на засіданні Ради ЄС у Брюсселі  обговорили вплив експорту української сільськогосподарської продукції на європейські ринки. Найближчим часом Європейська комісія має оголосити про продовження безмитного режиму для української сільськогосподарської продукції. Комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс також заявив про необхідність передбачити захисні заходи для країн-сусідів України. Як зазначає АРА, міністр сільського господарства Чехії Марек Виборний  висловився за продовження безмитного режиму для української продукції. Водночас, за його словами, виробники з України повинні будуть виконати ті ж умови, що і фермерські господарства в ЄС. 

Також обговорювалося питання про м'ясо, вирощене в лабораторіях з використанням стовбурових клітин. Таке лабораторне м'ясо ще не з'явилося на прилавках магазинів ЄС, але дослідження в цій галузі вже ведуться. Тому загалом дванадцять країн ЄС хочуть ініціювати дебати щодо можливих наслідків вже зараз. 

https://agravery.com/uk/posts/show/ministri-silskogo-gospodarstva-es-obgovoruut-u-brusseli-eksport-prodovolstva-z-ukraini


2. ВАР виступила на Глобальному форумі продовольства та сільського господарства зі зверненням до міністрів Agravery.-22.01.2024

В рамках щорічного Глобального форуму продовольства та сільського господарства (GFFA) в Берліні учасник Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Ігор Новицький від імені групи молодих фермерів з усіх континентів отримав право звернутись до учасників форуму та міністрів сільського господарства. Текст заяви підготовлений та схвалений молодими аграріями з 20 країн світу. За словами аграріїв численні кризи, з якими вони стикаються, зокрема зміна клімату, втрата біорізноманіття, пов'язані з війною порушення ланцюгів постачання та монополізація продовольчої системи кількома компаніями, загрожують глобальній продовольчій безпеці. «Такі конфлікти, як війна в Україні, на Близькому Сході та в Африці, є реальністю, яка змінює наше майбутнє. Важливо вирішити нагальну проблему: продаж сільськогосподарської землі великим корпораціям під час війни. Коли уряди дозволяють такі продажі, вони не просто передають землю, вони десятиліттями крадуть майбутнє молодих виробників продуктів харчування», - сказав Ігор Новицький під час свого виступу. І наголосив, що Україна потребує підтримки міжнародних партнерів для розмінування сільськогосподарських територій.  

Також Ігор Новицький зазначив: «Іншим нагальним питанням є небезпечне завдання розмінування сільськогосподарських земель. Це завдання занадто велике і небезпечне для виробників продуктів харчування, щоб впоратися з ним самотужки. Ми терміново потребуємо підтримки Організації Об'єднаних Націй та міжнародних організацій у наданні технічної та фінансової допомоги для розмінування».

https://agravery.com/uk/posts/show/var-vistupila-na-globalnomu-forumi-prodovolstva-ta-silskogo-gospodarstva-zi-zvernennam-do-ministriv


3. Ліван закупив понад 70 тис. тонн української пшениці 

 Agravery.-19.01.2024

Уряд Лівану під час тендера закупив 72 тис. тонн борошномельної пшениці походженням з України. Як вказується, зернові були закуплені партіями по 30 тис. тонн за ціною $250,5 за тонну C&F з поставкою в період з 20 січня по 15 лютого, 10 тис. тонн по $252 за тонну C&F з поставкою в період 18 січня - 15 лютого, а також 32 тис. тонн по $252,5 за тонну C&F з поставкою в період 5-15 лютого п.р. Пшениця була закуплена за умови швидкої поставки до Бейруту. Фінансування закупівлі пшениці надає Світовий банк у межах його постійної програми закупівлі пшениці для Лівану.

https://agravery.com/uk/posts/show/livan-zakupiv-ponad-70-tis-tonn-ukrainskoi-psenici


4. USDA покращило прогноз експорту української соняшникової олії

AgroNews.ua. -23.01.2024

У січневому звіті Міністерства сільського господарства США (USDA) йдеться, що USDA збільшило прогноз експорту рослинних олій з України 2023/24 МР. Так, аналітики очікують, що поточного сезону Україна експортує 6,4 млн т рослинних олій, що на 100 тис. т більше прогнозів грудня. Експорт шротів зросте на 50 тис. т і складе 6,05 млн т. Збільшення експорту олій відбудеться завдяки соняшниковій, постачання якої на зовнішні ринки складе 5,7 млн т (+100 тис. т). Прогноз експорту соняшникового шроту склав 4,7 млн т (+50 тис. т). Оцінку виробництва соняшникової олії фахівці збільшили до 6,065 млн т (+45 тис. т). соняшникового шроту — на 43 тис. т, до 5,825 млн т.

https://agronews.ua/news/usda-pokrashhylo-prognoz-eksportu-ukrayinskoyi-sonyashnykovoyi-oliyi/


5. Виробництво агропродукції може знизитися до 50%

AgroNews.ua. -20.01.2024

Директорка Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН Раїса Вожегова, висловила думку, що продовольча безпека України буде залежати від того, наскільки ефективно адаптується сільське господарство до майбутніх змін клімату. Негативні наслідки можуть спричинити зниження виробництва сільськогосподарської продукції на 15-50%. Зараз в Україні триває війна, яка впливає не лише на людей та інфраструктуру, але й на клімат. Часті вибухи, пожежі призводять до викидів сажі, вуглекислого та парникових газів, які можуть призводити до додаткового потепління. За її словами, в Україні середньорічна температура підвищилася на +2,7°C. Натомість підвищення в світі становить +1,5°C.

Вона додала, що сільське господарство є найбільш вразливою галуззю економіки до коливань та змін клімату. Його ефективність залежить від погодних умов, тому вже зараз потрібно прийняти своєчасні та адекватні рішення щодо складних проблем, обумовлених глобальним потеплінням. Продовольча безпека України буде залежати від того, наскільки ефективно адаптується сільське господарство до майбутніх змін клімату. В країні негативні наслідки потепління можуть спричинити зниження виробництва сільськогосподарської продукції на 15-50%.

https://agronews.ua/news/vyrobnycztvo-agroprodukcziyi-mozhe-znyzytysya-do-50/


6. Україна збільшила виробництво пива

AgroNews.ua. -20.01.2024

Компанія “Укрпиво” повідомляє про збільшення виробництва пива в Україні на 7,8% до 133,4 млн дал у 2023 році порівняно з 2022 роком. “Експертна оцінка обсягу виробництва пива по Україні (крім пива безалкогольного) за 12 місяців 2023 року склала 133,4 млн. дал, та становить 107,8% до аналогічного періоду 2022 року. У той же час зазначений показник становить лише 78,3% до обсягів виробництва 12-ти місяців 2021 року”, – зазначається в повідомленні.

https://agronews.ua/news/ukrayina-zbilshyla-vyrobnycztvo-pyva/


7. В Україні готують до запуску ринок біопалива

AgroPolit.com. – 24.01.2024

В Держенергоефективності повідомляють, що в Україні планують створити спеціалізовану біржу з торгівлі біопаливом. Це має забезпечити прозорий, конкурентний ринок та стимулювати розвиток біоенергетики. Ганна Замазєєва, Голова Держенергоефективності,  зазначила, що створення біржі з торгівлі біопаливом разом з Українською енергетичною біржою допоможе розвитку галузі і забезпечить її стабільну роботу в умовах зовнішнього та внутрішнього ринку.  «Розвиток біржової торгівлі біопаливом стане драйвером розвитку для української біоенергетики. У цьому питанні маємо багато однодумців і партнерів, один з яких – Українська енергетична біржа. Домовилися співпрацювати над розвитком прозорого та конкурентного ринку біопалива в Україні і офіційно закріпили домовленості підписанням відповідного документу,– додала Ганна Замазєєва.

https://agropolit.com/news/27477-v-ukrayini-gotuyut-do-zapusku-rinok-biopaliva


8. Український агроекспорт за маркетинговий рік досяг 21,44 млн т

AgroPolit.com. – 19.01.2024

В Державній митній службі  повідомили, що станом на 19 січня 2024 року з початку поточного МР Україна експортувала 21,44 млн т зернобобових і зернових культур.З цього об’єму аграрного експорту з початку січня експортери вивезли до інших країн 2,97 млн т агропродукції. Зазначений показник поступається минулорічному за аналогічний час – 25,136 млн т. При цьому він зміг перевищити минулорічний результат  у 2,39 млн т. Експортовано: - пшениці  за МР  8,47 млн т, а за січень – 846 тис. т; - ячменю - 1,259 млн т, а за січень – 185 тис. т; - Жита - 1 тис. т, у січні цю культуру не вивозили; - Кукурудзи - 11,567 млн т, а за січень – 1,941 млн т. Загальний експорт борошна з України на 19 січня досяг 62,9 тис. т. У січні його вивезли до інших країн – 4,3 тис. т. Цей показник незначно поступається минулорічному результату у 76,5 тис. т. З основної частини відвантаженого обсягу на пшеничне борошно припадає 59,8 тис. т. У січні його експортували 4,2 тис. т.

https://agropolit.com/news/27450-ukrayinskiy-agroeksport-za-marketingoviy-rik-dosyag-2144-mln-t


9. За показниками виробництва Україна зрівнялася з лідерами цукробурякової галузі ЄС

AgroPortal.ua.- 25.01.2024

Директор НПЦ «Цукробурякового виробництва» Олександр Коротинський розповів, що урожайність і цукристість цукрових буряків цього сезону дозволять виробити в Україні понад 1,8 млн т цукру. Такий показник досить високий і має забезпечив прибутковість аграріям та виробникам цукру. «Якщо брати вихід цукру з 1 га, то Україна вийшла на показники європейських країн. Якщо минулого сезону ми мали 7,45 т/га цукру, то цього сезону вже вийдемо в середньому на 7,46 т/га. Для України це другий сезон поспіль із показником вище 7 т/га», - зазначає Коротинський. Він вважає: «Відчуваючи такий потужний потенціал України, окремі країни ЄС вбачають конкуренцію на ринку та переживають за своїх виробників цукру».

https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/za-pokaznikami-cukrististi-ukrajina-narivni-z-liderami-cukroburyakovoji-galuzi-yes


10. Україна у поточному сезоні може експортувати ще 40 мільйонів тонн зернових та олійних

Вizagro.- 24.01.2024

Заступник голови Всеукраїнської агарної ради Денис Марчук заявив, що у поточному маркетинговому році (МР) Україна потенційно може експортувати ще 36-40 мільйонів тонн зернових та олійних культур. “У наступні пів року нам потрібно експортувати близько 36-40 млн т (зернових та олійних – авт.), тому що за перше півріччя вдалося експортувати трохи більше 20 млн т, а в сукупності у нас експортний потенціал на цей сезон сягає більше 60 млн т. Близько 50 млн т – це зернові культури та близько 10 млн т – це олійні культури”, – сказав він.

https://bizagro.com.ua/ukrayina-u-potochnomu-sezoni-mozhe-eksportuvati-shhe-40-miljoniv-tonn-zernovih-ta-olijnih/


11. В Євросоюзі заговорили про заміну російської агропродукції на українську

Вizagro.- 24.01.2024

На сайті ЄС повідомляється, що Латвія має намір обговорити з міністрами сільського господарства ЄС заборону на імпорт російської агропродукції до країн ЄС і можливу заміну їх українськими агротоварами.

Міністр сільського господарства Латвії Армандс Краузе заявив, що він запропонує розпочати обговорення санкцій щодо російської сільськогосподарської продукції. “В Європі достатньо їжі. Ми самодостатні. Будь-який дохід російського режиму дає дохід військовій машині”, — сказав він.

https://bizagro.com.ua/v-yevrosoyuzi-zagovorili-pro-zaminu-rosijskoyi-agroproduktsiyi-na-ukrayinsku/

12. Названо три стратегічних кроки для розвитку молочного сектору, які варто здійснити Україні

Вizagro.- 20.01.2024

Асоціація виробників молока повідомляє, що, за даними аналітиків  IFCN, у 2024-му році ріст пропозиції молока у світі буде обмеженим. На виробництво тиснутимуть висока собівартість, у першу чергу, через здорожчання паливно-мастильних матеріалів і логістики, а також нові законодавчі вимоги, пов’язані з екологізацією виробництва та поліпшенням добробуту тварин.

В асоціації зазначається, що окрім зазначених вище глобальних викликів, аграрний сектор України другий рік поспіль зазнає колосальних втрат через війну, а майбутній вступ до ЄС вже зараз зобов’язує українських виробників молока відповідати вимогам якості і безпечності продукції європейського співтовариства.

Для того, щоб втримати позиції на міжнародній молочній арені та зміцнити статус нетто-експортера молочної продукції, українським виробникам молока слід вибудувати власну бізнес-модель молочнотоварної ферми, що ґрунтується на плюсах, які вже є у веденні аграрного бізнесу в Україні.

https://bizagro.com.ua/nazvano-tri-strategichnih-kroki-dlya-rozvitku-molochnogo-sektoru-yaki-varto-zdijsniti-ukrayini/


13. Ембарго на українське зерно: Україна та Польща запланували переговори щодо агроекспорту

УНІАН: Новини України.-24.01.2024

Україна та Польща почнуть переговори щодо експорту. Польща хоче запровадити ліцензії, в яких визначається обсяг експорту, а також вказано одержувача і куди йде товар.

"Наші експерти з Мінагрополітики спілкуватимуться з фахівцями Міністерства сільського господарства України і обговорюватимуть продукт за продуктом", – сказав міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський. "Ми хочемо це трохи формалізувати, але водночас й організувати торгові потоки. Ми також будемо власниками цих ліцензій і перевірятимемо надходження товарів до Польщі", – додав польський міністр. Секерський підкреслив, що це не означає скасування ембарго. Поки що воно залишатиметься в силі. "Поки ми не домовимося про двосторонні правила щодо потоку товарів, ембарго не буде знято. Лише тоді, коли ми домовимось і домовимося про певні речі, ми будемо говорити про зняття ембарго ", – сказав очільник Мінагрополітики Польщі.

https://www.unian.ua/economics/agro/prodazh-ukrajinskogo-zerna-pro-shcho-budut-domovlyatis-ukrajina-ta-polshcha-12522225.htmlbottom of page