Дайджест періодичних on-line видань
з 20 по 25 липня 2024 року
Зміст стор.
1. Схвалено Стратегію продовольчої безпеки України до 2027 року 1
2. Попит на згущене молоко зріс 1
3. Євросоюз дозволив імпорт генномодифікованої кукурудзи 2
4. Британські науковці вважають, що бджоли можуть допомогти Україні
у війні проти росії 2
5. Євросоюз обмежив ввезення круп з України 2
6. До США пішло 250 т меду з Одещини 3
7. Право експорту меду до ЄС мають 12 українських компаній 3
8. Почав діяти новий механізм реєстрації потужностей харчових
підприємств 3
9. На ринку з’явився новий виробник органічного чаю 3
10. Частка агропродукції в загальному експорті України становить 64% 3
11. В Україні різко зменшилося споживання сирів: в чому причина 4
--------------------------------------------------------------
1. Схвалено Стратегію продовольчої безпеки України до 2027 року
AgroNews.ua. -24.07.2024
Уряд схвалив Стратегію продовольчої безпеки України на період до 2027 року, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету міністрів України. Уряд ставить три ключові цілі, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля: «Перша — стимулювати розвиток аграрного виробництва й наповнити продовольчий ринок. Друга —забезпечити доступність продовольства для усіх груп населення. Третя ціль — посилити безпекову складову й усунути загрози. Це, зокрема, стосується формування держрезерву, відновлення товарних ланцюгів, розмінування сільгоспземель, адаптації до змін клімату тощо». Прем’єр-міністр підкреслив: «Україна і далі зможе годувати себе та країни, які гостро потребують продовольства. Ми зберігаємо статус одного з гарантів глобальної продовольчої безпеки. Так буде і надалі».
https://agronews.ua/news/shvaleno-strategiyu-prodovolchoyi-bezpeky-ukrayiny-do-2027-roku/
2. Попит на згущене молоко зріс
AgroNews.ua. -23.07.2024
Останнім часом через спеку попит на консервоване молоко навіть зріс зі проблемами зберіганням свіжого молока. Окрім зростання попиту, стимулом до активного виробництва згущеного молока є сезонність. Комбінати продовжують поповнювати склади для активнішої осінньої експортної і внутрішньої торгівлі. Ціни на молочні консерви виробники поки не підняли, але, як і інші молокопродукти, до кінця літа вони також подорожчають. Експорт молочних консервів дещо скоротився За перше півріччя зовнішні продажі товару зросли на 18%, в основному за рахунок освоєння деякими виробниками нових ринків в країнах ЄС.
https://agronews.ua/news/popyt-na-zgushhene-moloko-zris/
3. Євросоюз дозволив імпорт генномодифікованої кукурудзи
AgroNews.ua. -22.07.2024
Також комісія продовжила дозвіл на ще один продукт із ГМ кукурудзи для харчування людей і тварин, повідомив американський портал Brownfield. Nancy Martinez з Національної асоціації виробників кукурудзи США зазначила виданню, що рішення було прийнято на основі сприятливої наукової оцінки і воно не означає, що США продаватимуть більше ГМ-кукурудзи до ЄС, адже союз орієнтується в основному на Україну та Бразилію у цьому сегменті.
Вона підкреслила: «Ми дуже цінуємо цю тенденцію в ЄС, оскільки вона підтверджує науку, що генномодифікована кукурудза безпечна для споживання людиною. Це допомагає нам реагувати на інші заяви, які не ґрунтуються на науці».
https://agronews.ua/news/yevrosoyuz-dozvolyv-import-gennomodyfikovanoyi-kukurudzy/
4. Британські науковці вважають, що бджоли можуть допомогти Україні у війні проти росії
AgroNews.ua. -22.07.2024
BBC Україна повідомила, що британські вчені вважають, що бджолиний віск може мати важливе значення для збереження їжі у зонах бойових дій в Україні. Вони допомагають українським бджолярам розробити нову воскову упаковку для продуктів, що швидко псуються. Останніми місяцями росія активно б’є по енергетиці України, що призвело до масових відключень світла. Влітку це посилює проблему збереження їжі від псування. Науковці вважають, що багаторазова упаковка з бджолиного воску може захистити харчі, зокрема, від комах. Дослідники наголосили, що у воскову упаковку можна загортати різні продукти, щоб зберегти їхню свіжість. Зокрема, хліб, фрукти й овочі. Тут у пригоді стали природні антибіотичні властивості меду, які застосовували ще у Стародавній Греції.
5. Євросоюз обмежив ввезення круп з України
AgroPolit.com. – 23.07.2024
Крупи з України — ще один продукт, на який почали діяти обмеження на ввезення до ЄС. Раніше Брюссель ввів мита на яйця, цукор і овес. Це наслідок дії угоди ЄС про безмитну торгівлю з Україною, яку понад місяць тому продовжили ще на рік. Угода передбачає так зване екстрене гальмування. Єврокомісія зобов'язана застосувати його, якщо перевищено ліміти імпорту для обраної групи товарів. Ліміти були розраховані на основі імпорту з України до ЄС із середини 2021 року до грудня минулого року. До списку увійшли яйця, цукор, овес і крупи, які вже підпадають під обмеження, а також кукурудза, птиця і мед.
Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський зауважив, що дорікання частини європейських політиків та європейської громади на адресу Спільної сільськогосподарської політики ЄС у тому, що вона спрямована на скорочення власного виробництва та на подальше збільшення залежності від імпортованих продуктів, є безпідставними. За словами єврокомісара, ЄС був і залишатиметься найбільшим експортером сільськогосподарських товарів у світі.
https://agropolit.com/news/28702-yevrosoyuz-obmejiv-vvezennya-krup-z-ukrayini
6. До США пішло 250 т меду з Одещини
AgroPortal.ua.- 25.07.2024
З початку червня до США було експортовано майже 250 т українського меду з Одещини. У повідомленні Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів говориться, що цей значний обсяг високоякісного продукту пройшов ретельну перевірку та отримав необхідні документи від спеціалістів Південного міжрегіонального головного управління ДПСС на державному кордоні.
https://agroportal.ua/news/ukraina/u-ssha-pishlo-250-t-medu-z-odeshchini
7. Право експорту меду до ЄС мають 12 українських компаній
AgroPortal.ua.- 24.07.2024
Попри те, що Україна вже третій рік живе в умовах воєнного стану, українські пасічники щороку експортують близько 50-55 тис. т меду і виконують всі свої зобов’язання перед країнами ЄС, розповіла начальниця управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Олена Дадус. На сьогодні в Україні є 12 виробників і компаній-постачальників меду, які мають дозвіл на експорт продукції до країн Європейського Союзу, однак їх перелік може розширюватись, каже вона.
https://agroportal.ua/news/ukraina/pravo-eksportu-medu-do-yes-mayut-12-ukrajinskih-kompaniy
8. Почав діяти новий механізм реєстрації потужностей харчових підприємств
AgroPortal.ua.- 24.07.2024
24 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики 15.02.2024 № 431, відповідно до якого буде діяти новий Порядок державної реєстрації потужностей. Державна реєстрація потужності здійснюється територіальним органом служби безоплатно, говориться у повідомленні Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. «Державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку, в тому числі транспортний засіб, що використовується як потужність з реалізації харчових продуктів кінцевим споживачам», — підкреслили у відомстві. Держпродспоживслжуба уточнила алгоритм дій для здійснення цього процесу, які документи надаються, в якій формі, як в яких випадках відмовляють в реєстрації. У кожному рішенні про відмову в державній реєстрації потужності обов’язково зазначаються підстава для відмови та фактичні обставини, що підтверджують наявність такої підстави.
9. На ринку з’явився новий виробник органічного чаю
AgroPortal.ua.- 22.07.2024
У червні 2024 року волинська компанія «Шанс Вік» офіційно презентувала власний бренд органічного чаю Travka. До того компанія 10 років займалася заготівлею та експортом дикорослих трав і ягід, розповів співвласник бренду Володимир Ольховик. Він зазначив: «Нам завжди хотілося створювати свій продукт, а не лише сировину для інших виробників. Тому Travka — це нова сторінка нашої компанії». В асортименті Travka до 10 трав’яно-ягідних сумішей, багато монопозицій. Їх можна придбати через Instagram.
https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/na-rinku-z-yavivsya-noviy-virobnik-organichnogo-chayu
10. Частка агропродукції в загальному експорті України становить 64%
AgroTimes.-23.07.2024
За даними Державної митної служби України, у січні-червні 2024 року експорт агропродовольчої продукції збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 11847 млн дол. США на 5 % і становив 12451 млн дол. США. За словами заступника директора ННЦ, академіка НААН Миколи Пугачова, частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за результатами шести місяців 2024 року становить 64%. Основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються три регіони – країни ЄС, Азії та Африки. У І півріччі 2024 року їх сумарна частка склала майже 94 % вартості українського експорту сільгосппродукції. Спостерігається нарощування поставок до Євросоюзу, який третій рік поспіль є головним ринком збуту, а також Африки, тоді як експорт продовольства в Азію знижується.
За І півріччя 2024 року країни Азії закупили українського продовольства на 3909 млн дол. США, що на 9 % менше, ніж за відповідний період 2023 року. Частка Азії за цей період склала понад 31 % від загального експорту аграрної продукції. Обсяги експорту до країн Африки перевищивши торішній показник у 1,7 разу і становили 1475 млн дол. США. За результатами І півріччя 2024 року рейтинг країн – імпортерів вітчизняної агропродукції зі значним відривом очолює Іспанія, якій було продано аграрної сировини і готових продуктів на суму 1518 млн дол. США. Це забезпечило їй частку в 12 % у географічній структурі нашого експорту. Другу позицію утримує Китай, частка якого склала приблизно 8 %. Туреччина, яка за обсягами закупівель українського продовольства традиційно входить до топ-3, забезпечила собі звичне третє місце.
https://agrotimes.ua/agromarket/chastka-agroprodukcziyi-v-zagalnomu-eksporti-ukrayiny-stanovyt-64/
11. В Україні різко зменшилося споживання сирів: в чому причина
Дело.-20.07.2014
Інфагро повідомляє, що через аномальну спеку, яка охопила Україну, споживання сирів суттєво впало. Тривалі відключення електроенергії змушують українських споживачів зменшити обсяги покупок швидкопсувних продуктів, серед яких і сир.
Сировари поки що утримуються від підвищення цін на продукцію попри збільшення собівартості виробництва. Але, ймовірно, наприкінці літа відбудеться масове зростання цін. Імпортний сир широко представлений на полицях магазинів, хоча його закупівлі не зростають, всупереч очікуванням. Вплив на це має девальвація гривні та логістичні проблеми, які ускладнюють нормальну торгівлю. Українські сири програють конкуренцію імпортним через високі ціни. Виробники України намагаються збільшити експорт сиру, який через девальвацію гривні стає все більш вигідним. За перше півріччя експорт напівтвердого сиру зріс на 7% порівняно з минулим роком, досягнувши рекордних показників за багато років.
https://delo.ua/agro/v-ukrayini-rizko-zmensilosya-spozivannya-siriv-v-comu-pricina-434554/