top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 20 по 26 жовтня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 20 по 26 жовтня  2023 року


Зміст         стор.

1. Експорт меду досяг річного максимуму 1


2. Німеччина хоче замінити російський газ українським біометаном 1


3. Українські агровиробники не зацікавлені в переробці: експерт назвав 

причини 2


4. Україна конкуруватиме з росією на світовому ринку соняшникової олії 2


5. Експорт яєць уже досяг рівня всього минулого року 2


6. Вітчизняного шампанського і коньяку більше не буде 2


7. Експорт цукру побив історичний рекорд 3


8. Впав дохід від експорту плодово-ягідної продукції з України 3


9. Як працює молочна галузь у війну 3


10.“ОптімусагроТрейд” уперше переробив насіння ріпаку на власному

 олійноекстракційному заводі 4


11. “Астарта” постачає екологічно чистий цукор європейським 

Споживачам 4


12. Експорт зерна цього жовтня на 55% менший за торішній 4

                                                   -----------------------------------------------------------------

1. Експорт меду досяг річного максимуму

AgroNews.ua. -21.10.2023

Експорт меду з України у вересні становив 5,8 тис. т порівняно з 3,6 тис. т у попередньому місяці. У грошовому вимірі експорт збільшився з $8 млн у серпні до $11,4 млн. Вересневий показник став найбільшим значенням експорту з початку 2023 року. Зазначається, що у вересні 2022 року український експорт меду становив 3,7 тис. т на $10 млн. Загалом за перші дев’ять місяців року Україна експортувала більше ніж 37 тис. т меду на $86,5 млн. У відповідному періоді 2022 року — 35 тис. т на $102,5 млн. Основними країнами-імпортерами українського меду протягом січня-вересня 2023 року були Німеччина, Польща та Франція.

https://agronews.ua/news/eksport-medu-dosyag-richnogo-maksymumu/


2. Німеччина хоче замінити російський газ українським біометаном

AgroNews.ua. -20.10.2023

landlord.ua повідомляє, що  біогаз в Україні виробляють на великій кількості невеликих установок. У Німеччині дві потужні організації виступили з ідеєю прискорення розвитку експорту біогазу з України до Євросоюзу, аби зменшити залежність ЄС від російського газу. Відповідне рішення може призвести до швидкої інтеграції України в європейський енергоринок. Аналітики пояснили, що Україна має розгалужену газотранспортну інфраструктуру, яка орієнтована у напрямку Євросоюзу, а також потужну агропромислову галузь, а значить у неї є величезний потенціал для виробництва біогазу. Постачання біометану з України завдяки децентралізованому характеру виробництва, можна розпочати вже зараз, потрібно тільки забезпечити правові та фінансові рамки.

https://agronews.ua/news/nimechchyna-hoche-zaminyty-rosijskyj-gaz-ukrayinskym-biometanom/


3. Українські агровиробники не зацікавлені в переробці: експерт назвав причини

AgroPolit.com. -25.10.2023

Аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев розповів, що зараз переробка є недостатньо вигідною для бізнесу, однак українські виробники мають конкурентні переваги у виробництві біоетанолу з кукурудзи, кондитерської продукції, соняшникової олії та високоолеїнового соняшнику. 

 «Обсяги внутрішньої переробки соняшнику і сої за 5 останніх довоєнних років – 15-18 млн т. Потужності були недозаповнені на приблизно 5 млн т за цей же час. Минулорічні обсяги врожаю пшениці борошномельної якості – приблизно 12-15 млн т (сукупний врожай 25-30 млн т). Але ми переробляли лише 6 млн т пшениці за довоєнними показниками. Заводи з переробки пшениці були недозавантажені сировиною ще до вторгнення», – пояснив Павло Мартишев.

https://agropolit.com/news/26827-ukrayinski-agrovirobniki-ne-zatsikavleni-v-pererobtsi-ekspert-nazvav-prichini


4. Україна конкуруватиме з росією на світовому ринку соняшникової олії

AgroPortal.ua.-22.10.2023

«Показники виробництва олії в світі сягнуть рекордних позначок. Українська соняшникова олія, яка намагається не втратити свою частку на світовому ринку в умовах війни, в 2023/24 МР продовжить конкурувати з росією, де очікується збільшення врожаю соняшнику та експорту соняшникової олії», — прогнозує  аналітик олійного  ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва. Війна продовжує грати значну роль у формуванні цін, але існують традиційні чинники, серед яких важливим є прогноз урожаю. Для олійного ринку в 2023/24 МР урожай — це фактор тиску. В 2023/24 МР, за даними USDA (звіт жовтня), в світі очікується збільшення пропозиції олійної сировини за рахунок зростання урожаю: - соя — 399,5 млн т (+8% до 2022/23 МР); - соняшник — 56,4 млн т (+8%). Експерт зазначає:  «Окремим питанням для реалізації експортного потенціалу ринку соняшникової олії України залишається логістика. Але найголовнішою надією як для всього аграрного експорту, так і для експорту соняшникової олії, є початок роботи портів Одеси поза межами зернової угоди».

https://agroportal.ua/news/ukraina/ukrajina-konkuruvatime-z-rosiyeyu-na-svitovomu-rinku-sonyashnikovoji-oliji


5. Експорт яєць уже досяг рівня всього минулого року

AgroPortal.ua.-20.10.2023

Українська Асоціація Аграрного Експорту  повідомляє, що в Україні експортні продажі яєць за три квартали 2023 року вже перевищили кількісно і вартісно показники за весь минулий рік. На експорт пішло близько 40 тис. т яєць на суму $50 млн.  Експерти зазначають: «Зберігається потенціал відчутнішого зростання». Водночас продовжує зменшуватись експортна ціна для українських компаній — 1270 $/т, або понад 33 тис. $/контейнер (26 т).

https://agroportal.ua/news/zhivotnovodstvo/eksport-yayec-vzhe-dosyag-rivnya-vsogo-minulogo-roku


6. Вітчизняного шампанського і коньяку більше не буде

AgroTer.-21.10.2023

В Україні прийнято новий закон про виноград та продукти виноградарства, який спрямований на стандартизацію галузевого законодавства відповідно до  міжнародних норм. Зокрема, документ забороняє українським виробникам використовувати терміни “коньяк” чи “шампанське” у найменуваннях своїх продуктів.

Законопроєкт №9139 про виноград та продукти виноградарства було затверджено Верховною Радою 9 серпня. Його метою є узгодження національного законодавства про виноградарство із вимогами Європейського Союзу. В рамках цього закону вводяться нові терміни та визначення, розробляється класифікація сортів винограду та встановлюються стандарти для виробництва ароматизованих винних продуктів.

Цей законопроєкт зосереджується на впровадженні системи контролю якості продукції виноробних підприємств та покращенні стандартів у галузі. Буде змінено маркування спиртних напоїв, збільшено державну підтримку галузі та багато чого іншого.

https://agroter.com.ua/2023/10/21/vitchyznyanogo-shampanskogo-i-konyaku-bilshe-ne-bude/


7. Експорт цукру побив історичний рекорд

AgroTer.-20.10.2023

Згідно даних митної статистики, український експорт цукру у вересні 2023 року становив 25 тис. тон. Це одне з найбільших значень експорту цукру за всю українську історію. Основні причини – високі залишки цукру на початку сезону 2022/23, а також високі світові ціни на цукор протягом усього сезону. З 5 червня по 15 вересня експорт цукру з України був заборонений через побоювання уряду щодо дефіциту продукту наприкінці сезону та зростання внутрішніх цін на цукор.

Враховуючи досить непогану прибутковість вирощування цукрових буряків та виробництва цукру в Україні (в першу чергу за рахунок високих світових цін), в 2023 році українські фермери суттєво збільшили посівні площі цукрового буряку до 250 тис. га (184 тис. га в 2022 році). І можна очікувати, що загальний врожай буряків в Україні в 2023 році становитиме близько 11.8-12 млн тон (що буде найбільшим значенням, починаючи з 2018 року), виробництво цукру – 1.6 млн тон. Всього в новому сезоні Україна може експортувати близько 600-650 тис. тон цукру.

https://agroter.com.ua/2023/10/20/eksport-czukru-pobyv-istorychnyj-rekord/


8. Впав дохід від експорту плодово-ягідної продукції з України

Вizagro.-25.10.2023

Впали загальні доходи на 30%  від експорту плодово-ягідної продукції з України за 9 місяців 2023 року у порівнянні з аналогічним періодом торік і становили $167 млн. Лідерами за вартістю продажів серед продукції садівництва є заморожені фрукти ($98 млн), волоські горіхи ($37 млн), ягоди ($17 млн), зерняткові культури ($10 млн). У натуральному вираженні експорт заморожених фруктів практично не змінився (64 тис. тонн), на 6% фіксується зростання експорт волоських горіхів (близько 15 тисяч тонн) і на 20% – ягід (майже 5 тисяч тонн). Натомість експорт яблук і груш зменшився (27 тисяч тонн – 23%).

https://bizagro.com.ua/vpav-dohid-vid-eksportu-plodovo-yagidnoyi-produktsiyi-z-ukrayini/


9. Як працює молочна галузь у війну

Вizagro.-25.10.2023

Леонід Тулуш, завідувач відділу ННЦ «Інститут аграрної економіки», керівник експертно-аналітичної служби Спілки молочних підприємств України,  розповів  про роботу молочної галузі у війну розповів

Молокопродуктовий підкомплекс є важливою складовою АПК України, забезпечуючи продовольчу безпеку держави по основному виду продовольства — молочних продуктах, а також формуючи суттєві обсяги доданої вартості внаслідок значної трудомісткості діяльності з виробництва та переробки молока. Ще до початку російської військової агресії у секторі молочного скотарства розпочались структурні зміни, а умови воєнного стану стали каталізатором відповідних процесів. І як наслідок сектор молочного скотарства України в останні роки зазнав суттєвих структурних деформацій, які в найближчій перспективі тільки посиляться.

https://bizagro.com.ua/yak-pratsyuye-molochna-galuz-u-vijnu/


10. “ОптімусагроТрейд” уперше переробив насіння ріпаку на власному олійноекстракційному заводі

Вizagro.-23.10.2023

Оптімусагро Трейд в основному спеціалізується на переробці насіння соняшнику. Уперше він переробив насіння ріпаку на власному олійноекстракційному заводі, повідомляє пресслужба компанії. Це рішення було прийняте внаслідок дефіциту пропозиції насіння соняшнику на ринку влітку 2023 року, а також через низьку конкуренцію серед переробників ріпаку у регіоні.

У серпні-вересні 2023 року було вироблено 23 тисяч тонн ріпакового шроту та практично 20 тисяч тонн олії ріпакової нерафінованої. За об’ємами експорту ріпакової олії за липень-вересень 2023 року компанія увійшла у ТОП-10 найбільших експортерів даного продукту у країни Європи.

https://bizagro.com.ua/optimusagrotrejd-upershe-pererobiv-nasinnya-ripaku-na-vlasnomu-olijnoekstraktsijnomu-zavodi/


11. “Астарта” постачає екологічно чистий цукор європейським споживачам

Вizagro.-20.10.2023

У компанії «Астарти» зазначили, що відтоді, як минулого року ЄС запровадив вільну торгівлю з Україною, “Астарта” постачає екологічно чистий, без ГМО цукор з цукрових буряків і європейським споживачам, успішно конкуруючи з імпортом з ринків Латинської Америки. Також “Астарта” постачає в Європу і продукти соєвої переробки, які не лише не містять ГМО та не призводять до вирубки лісів, але й мають вуглецевий слід майже в 15 разів менший, ніж у закордонних постачальників.

https://bizagro.com.ua/astarta-postachaye-ekologichno-chistij-tsukor-yevropejskim-spozhivacham/


12. Експорт зерна цього жовтня на 55% менший за торішній

УНН.-20.10.2023

З початку  2023/24 МР, який розпочався 1 липня, Україна відправила на експорт 8 млн тонн зерна. З них у жовтні - майже 1,27 млн тонн зерна, що на 55,3% менше проти аналогічного періоду минулого року. Про це УНН повідомляє з посиланням на дані Мінагрополітики.

Станом на 20 жовтня, у поточному МР Україна експортувала 8,02 млн тонн зернових і зернобобових культур. Це на 30,4% менше, ніж на аналогічну дату 2022/23 МР. У жовтні експортовано 1,267 млн тонн зерна, що на 55,3% менше, ніж за той же період торік.

https://www.unn.com.ua/uk/news/2051742-eksport-zerna-tsogo-zhovtnya-na-55-menshiy-za-torishniy
bottom of page