top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 8 вересня по 14 вересня 2023 року

Дайджест періодичних on-line видань

з 8 по 14 вересня  2023 року


Зміст       стор.

1. Аграрії звернулися до влади щодо експорту транзитними шляхами через ЄС 1

2. У 2023/24 МР вийти на цьогорічний рівень переробки соняшнику буде 

проблематично – Укроліяпром 2

3. Українські сири можуть зникнути з продажу: експерти назвали причини 2


4. Ліссітса: Агросектор вперше за останні 20 років став збитковим 2


5. Ринок соняшнику пройде цінове дно у жовтні 3


6. Україна продає більше курятини за кордон 3


7. Названо перспективні напрямки для експорту українського горіха 3


8. 20 виноробень будуть представлені на фестивалі вина в Києві 4


                                  ----------------------------------------------------------------

1. Аграрії звернулися до влади щодо експорту транзитними шляхами через ЄСAgravery.-11.09.2023

ВАР з провідними аграрними асоціаціями, які входять до ГС «Всеукраїнський аграрний форум», та ГО «Союз виробників харчової промисловості України» звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля,  Міністра економіки України Юлії Свириденко, Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра  Кубракова, Прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського

Провідні аграрні асоціації внесли пропозиції щодо можливого вирішення ситуації, що склалась між Україною та п’ятьма сусідніми до державами-членами ЄС щодо експорту певних видів агропродукції. У зв'язку з блокадою морських портів України, можливість експорту суходолом стала дорогоцінною альтернативою, а важливість транзиту аграрної продукції через території п’яти сусідніх країн-членів ЄС зросла. 

 “За останні 18 місяців Україна експортувала більше 85 млн т агро-харчової продукції, серед яких саме морськими шляхами було вивезено близько 32,5 млн т продукції. Відповідно, за цей же час через «Шляхи Солідарності» (сухопутними шляхами через сусідні до нас держави-члени Європейського Союзу) було експортовано 50 млн т української сільськогосподарської та харчової продукції. У цих умовах надзвичайно важливо розширити транзит української аграрної продукції через сусідні до нас держави-члени ЄС. Враховуючи невизначеність щодо майбутнього продовження роботи Чорноморської зернової ініціативи, український аграрний сектор ризикує залишитись заблокованим всередині країни та бути витісненим зі світових ринків (країни Африки, Близького Сходу та Азії), які сьогодні все більше і більше потрапляють під російський вплив та пропаганду отримання «безкоштовного зерна». Таким чином, світ поступово забуває про тезу «Україна – житниця світу», а сама держава може недорахуватись значних валютних та бюджетних надходжень”, - йде мова у зверненні.

Представники українського аграрного сектору  засуджують введення будь-яких односторонніх заборон зі сторони європейських країн по відношенню до української продукції. Продовження дії заборони на ввезення аграрної продукції до п’яти сусідніх держав-членів ЄС матиме негативний вплив на український аграрний сектор. В той же час, можливе обмеження транзиту цих культур територією сусідніх країн ЄС до третіх ринків спричинить катастрофічні наслідки для сектору. Аграрії закликали українську владу спільно з представниками держав-членів ЄС розробити механізми, які б забезпечили оперативну, прозору і ефективну роботу транзитних шляхів для української аграрної продукції. 

https://agravery.com/uk/posts/show/agrarii-zvernulisa-do-vladi-sodo-eksportu-tranzitnimi-slahami-cerez-es


2. У 2023/24 МР вийти на цьогорічний рівень переробки соняшнику буде проблематично - УкроліяпромAgravery.-11.09.2023

У 2023/24 МР очікується значне збільшення виробництва основних видів насіння олійних культур - на 18,8%. Це прогнозується як за рахунок збільшення площ на 12,1%, так і за рахунок підвищення врожайності в середньому на 5,7% через сприятливі погодні умови. Таку інформацію  дали  учасникі загальних зборів асоціації «Укроліяпром». Найбільше виробництво прогнозується по насінню соняшнику – на 15%. Однак, попри це, прогнозується зменшення його ресурсів через значне скорочення перехідних залишків. «За таких обставин вийти на рівень переробки 2022/23 МР буде можливо лише за умови максимальної переробки насіння соняшнику на вітчизняних потужностях та за умови вирішення логістичних питань поставок олії соняшникової та шроту на експорт», - зазначають в Асоціації. Потребує вирішення питання експорту олії соняшникової через глибоководні порти.

https://agravery.com/uk/posts/show/u-202324-mr-vijti-na-cogoricnij-riven-pererobki-sonasniku-bude-problematicno-ukroliaprom


3. Українські сири можуть зникнути з продажу: експерти назвали причини

AgroPolit.com. – 12.09.2023

Український сир може зникнути з ринку, бо його витіснить імпортна продукція, оскільки її закупівля є більш вигідною для торгівельних мереж. На думку аналітиків, насичення ринку України недорогими імпортними продуктами призвело до того, що під загрозою витіснення із супермаркетів опинилася вітчизняна тваринницька та молочна продукція, а також овочі і фрукти. «Річ у тім, що в Європі сир особливо не подорожчав, і після підняття цін вітчизняними виробниками мережі можуть прийняти рішення про більш значні закупки європейського сиру. Нормальний брендовий сир в Польщі чи Голландії обійдеться імпортеру на 20% дешевше, ніж сир типу Тільзіт, який їм пропонують вітчизняні виробники. І вибір мереж може виявитися не на користь вітчизняного виробника», — зазнають експерти.

https://agropolit.com/news/26516-ukrayinski-siri-mojut-zniknuti-z-prodaju-eksperti-nazvali-prichini


4. Ліссітса: Агросектор вперше за останні 20 років став збитковим

AgroPortal.ua.- 12.09.2023

Про це під час конференції «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM) повідомив гендиректор аграрної компанії ІМК Алекс Ліссітса. Лінію збитковості у 2022 році перейшли як зернові, так і соняшник. Основні статті затрат, які вплинули на зростання собівартості вирощування зернових та олійних майже вдвічі -  добрива і паливо. 

«Агросектор вижив у нових реаліях за рахунок того, що 2021 рік був мегауспішним. Агробізнес швидко адаптувався на західних кордонах та в дунайських портах, ми з нуля створили логістичні маршрути, посіяли та зібрали високий врожай. Натомість у 2024 році ми заходимо зі значними перехідними залишками зернових та олійних, з суттєво нижчими цінами порівняно з 2022 роком, мегадорогою логістикою», — зазначив він.  Також Ліссітса  не виключає у майбутньому  й масового банкрутства агропідприємств, критичними будуть кінець 2024-го – 2025 рік, але  подібний розвиток не вплине на роботу сектору в цілому.

https://agroportal.ua/news/eksklyuzivy/lissitsa-agrosektor-vpershe-za-ostanni-20-rokiv-stav-zbitkovim


5. Ринок соняшнику пройде цінове дно у жовтні

AgroPortal.ua.- 13.09.2023

Українські виробники олії завантажені сировиною, що стало причиною обвалу внутрішніх закупівельних цін на насіння соняшнику. Аналітики вважають, що ринок соняшнику пройде «цінове дно» на початку жовтня.  «Всередині країни переробні заводи почали обвалювати ціни на соняшник, оскільки на вересень вони законтрактували необхідні обсяги сировини. Є заводи, що укомплектовані насінням олійної на місяць уперед, інші — на 1-2 тижні. Відповідно, переробники будуть купувати сировину у широкому ціновому діапазоні 10500-12500 грн/т. Можна очікувати, що у перші тижні жовтня ринок побачить найнижчі ціни», — прогнозують в аналітичному департаменті кооперативу. Певне зниження цін на рослинні олії на глобальному ринку також підтримає сформований понижуючий ціновий тренд на українському ринку соняшнику, на думку аналітиків,

https://agroportal.ua/news/rastenievodstvo/rinok-sonyashnika-proyde-cinove-dno-u-zhovtni


6. Україна продає більше курятини за кордон

AgroPortal.ua.- 10.09.2023

Український експорт м’яса птиці в серпні 2023 року становив 39,5 тис. т, що на 3,6 тис. т більше, ніж місяцем раніше. Як свідчать дані митної статистики, обсяг експорту в останній місяць літа був найбільшим за підсумками одного календарного місяця з початку цього року.

Роком раніше в серпні з України вдалося вивезти за кордон лише 30 тис. т курятини. Головними покупцями є Нідерланди, Саудівська Аравія та Словаччина. У січні-липні поточного року Україна відправила за кордон 288 тис. т курятини на $539 млн. Порівняно з аналогічним періодом 2022 року експорт курятини в натуральному обсязі збільшився на 9,5%, а у грошовому — зменшився на 8%. Причина — зниження середньої ціни реалізації в другому півріччі 2022 року.

https://agroportal.ua/news/zhivotnovodstvo/ukrajina-prodaye-bilshe-m-yasa-za-kordon


7. Названо перспективні напрямки для експорту українського горіха

AgroPortal.ua.- 10.09.2023

Найбільш перспективні країни для експортування  волоських горіхів та фундука у шкаралупі   – це Німеччина, Італія, Іспанія, повідомляє керівниця аналітичного напряму ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» Ольга Гвоздьова. Основні країни-імпортери розбиті за культурами, а також горіхом у шкарлупі та без неї. У першій п’ятірці імпортерів фундука без шкаралупи — Німеччина, Італія, Франція, Швейцарія та Польща, у шкаралупі — Німеччина, Італія, Іспанія. Волоський горіх без шкаралупи найбільше імпортують Німеччина, Іспанія, Нідерланди, у шкаралупі — Італія, Іспанія, Німеччина. Найбільшими країнами-споживачами фундука є Німеччина та Італія, а до п’ятірки входять Туреччина, Франція та Китай. «Це і є потенційні ринки для українського експорту, — зауважує Гвоздьова. — Поки що йдеться лише про сировинну продукцію, яку може запропонувати Україна. Проте ми вже можемо говорити про перспективу експорту продукції з доданою вартістю. Для деяких виробників це вже теперішнє».

https://agroportal.ua/news/rastenievodstvo/nazvano-perspektivni-napryamki-dlya-eksportu-ukrajinskogo-goriha

8. 20 виноробень будуть представлені на фестивалі вина в Києві

AgroTimes.-13.09.2023

Фестиваль українських вин Brave Wine відбудеться 7-8 жовтня в столиці. Працюватиме виставка «Нерозказана історія українського виноробства», свою продукцію представлять 20 провідних українських виноробень нової хвилі з різних регіонів України. Організатори зазначають, що як і минулого року, подія пройде в безпечній локації з укриттям. На стендах учасників будуть безкоштовні дегустації, працюватиме Школа вина з лекціями та дегустаціями. Буде організована фотовиставка «Нерозказана історія українського виноробства», приурочена до виходу книги про українське вино авторства Сергія Клімова, видавництва «Ukraïner».

«Традиційно частина коштів з вхідних квитків та благодійних аукціонів в рамках фестивалю буде передана на підтримку наших захисників, – зауважують організатори. – Цього разу ми допомагаємо благодійному фонду Лелека-України (Leleka Foundation), які з перших тижнів повномасштабної війни і до сьогодні забезпечують наших медиків засобами, що рятують життя».

https://agrotimes.ua/ovochi-sad/20-vynoroben-budut-predstavleni-na-festyvali-vyna-v-kyyevi/

bottom of page