top of page

«Привіт, врожаю!»

13 лист. 2017 р.

Катерина Білокур, проста селянка із села Богданівка Пирятинського повіту Полтавської губернії, художниця від Бога, входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

Біографія художниці дуже цікава і варта уваги. Народилась у 1900 році у сім’ї селян. Рано навчилася читати. Малювати почала з дитинства, хоча батьки забороняли цим займатися: треба було допомагати по хазяйству. Катерина малювала потайки від рідних. Вже дорослою у віці 40 років чує по радіо пісню у виконанні Оксани Петрусенко «Чи я в лузі не калина була». Пише до співачки листа і вкладає у конверт свій малюнок калини. Малюнок вразив співачку, вона показала його своїм друзям художнику Василю Касіяну і поету Павлу Тичині. Було вирішено звернутись до Центру народної творчості, після чого надходить розпорядження знайти Катерину Білокур і поцікавитися її роботами. З цього і починається творчий злет Білокур.

Відкривається персональна виставка художниці-самоучки з Богданівки, яка мала величезний успіх. Художницю преміюють поїздкою до Москви, де вона відвідує Третьяковську галерею, Пушкінський музей. Її приймають членом Спілки художників України, одержує звання Заслуженого діяча України, звання Народного художника України. Її твори експонувались на виставках у Києві, Москві, Полтаві.

Три картини «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці у Парижі. Пабло Пікассо каже про неї: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї весь світ!»

Катерина Білокур прославила українське мистецтво, мальовничу природу України, її село та людей. Вона прожила складне життя, пережила нерозуміння близьких людей і односельців, яким здавалося, що вона своїм малюванням ухиляється від тяжкої роботи на землі.  Не маючи коштів, фарби готувала сама з рослин, для пензлів вибирала з котячого хвоста волосини однакової довжини. Не маючи спеціальної художньої освіти,  навчалася у природи.

На батьківщині художниці у хаті Білокурів у Богданівці було створено Музей-садибу Катерини Білокур.  Пам’ятники встановлено у Богданівці та в Яготині.

Засновано державну премію імені Катерини Білокур, якою з 1990 року нагороджують найталановитіших народних майстрів.

На її честь в 2000 році було випущено пам'ятну монету та поштову марку.

Про життя і творчість Білокур було створено вистави, здійснено постановки балету, знято телепередачі, художня і документальні стрічки, зокрема, телевізійний художній фільм, в якому образ художниці втілила актриса Раїса Недашківська.

До свята працівників сільського господарства пропонуємо Вам картини Катерини Білокур «Привіт, врожаю», «Цар-Колос» і «Колгоспне поле», які можна просто дивитись, милуватися ними, а слова зайві. 

    

«Цар-Колос»


«Привіт, врожаю»

 

«Колгоспне поле»

 


bottom of page