top of page

Ван Гог «Їдці картоплі»

26 черв. 2020 р.

Вінсент Ван Гог є одним з найвідоміших художників в історії мистецтва.

У 27 років він почав малювати все, що його оточувало. Він малював безперервно і багато. Результат його життя – більше 800 картин, з яких 463 були створені за останні три роки життя.  Його картини не були визнані. Він помер у бідності, думаючи, що його твори залишились поза мистецтвом. Прожив майстер коротке життя – всього 37 років. Сьогодні ім'я художника є символом епохи постімпресіонізму,  а картини продаються за рекордні гроші. Його відомі картини «Зоряна ніч», «Соняшники», «Іриси», «Селянка», автопортрети різних років…

Вінсент Ван Гог народився на півдні Нідерландів у 1853 році у сім’ї пастора Теодора ван Гога і Анни Корнелії Карбентус. Всього у сім’ї було шестеро дітей. Молодший брат Тео все життя допомагав Вінсенту, приймав активну участь в його творчому шляху. Традиційно покоління Ван Гогів реалізовували себе у двох сферах діяльності: торгівлі творами мистецтва і церковній сфері. Вінсент пробує себе у якості комерсанта художньої фірми, пізніше - проповідника. Але у кінці кінців присвячує своє життя живопису.

Картина «Їдці картоплі» вважається першим шедевром Ван Гога та однією з найвідоміших його картин, яку він створив рівно на половині свого творчого шляху у 1885 році. Картина відноситься до так званого нюененського періоду, коли Вінсент переїжджає до батьків у Нюенен. У цей період було створено багато малюнків та картин. Тематика творів голландського періоду – це прості люди і сцени побуту. Картини написані в експресивній манері переважно у темній, похмурій палітрі. Мабуть, причиною тому були любовні драми, які пережив художник.


«Їдці картоплі»


 На картині «Їдці картоплі» бачимо, як п’ятеро людей сидять по колу за столом, взаємодіють між собою. Дуже складна композиція, таке непросто навіть для досвідченого художника. Ван Гог зробив безліч ескізів для остаточної версії, написаної олією на полотні. На картині зображено родину селян, які вечеряють картоплею при світлі лампи. Сцена побуту селян передана вельми реалістично.

Спочатку глядачу може здатися, що Ван Гог хоче показати всю нікчемність життя селян, коли всі їх справи і думки крутяться навколо картоплі. Вони і самі стали походити на картоплю. Насправді ця картина про чесну працю і гідність людей, які наполегливо  працювали, щоб мати цю їжу в себе на столі. Вони можуть розраховувати тільки на себе. Ван Гог з співчуттям відноситься до своїх персонажів. Він був доброю людиною. До того, як стати художником, він працював якийсь час пастирем у шахтарському містечку. Роздавав все до останньої копійки своїм прихожанам. Через якийсь час його було звільнено через надмірні щирість і завзятість.

До речі, з сім’єю, яка позувала Ван Гогу, відбувся скандал. Одна з дочок завагітніла і звинуватила Ван Гога за це. Художник заперечував свою причетність. Можливо, для дівчини це була спроба вибратися з цього важкого життя. Але не вийшло. Місцевий пастор закликав сім'ю не позувати для Ван Гога. І художник закінчував картину без моделей.

 Сам художник так  написав про картину у листі до свого брата: «Я намагався підкреслити те, що люди, які їдять картоплю при світлі лампи, риють землю тими ж руками, які простягають до тарілки, як вони чесно заробили свою їжу. Я хотів передати враження від побуту людей, який відрізняється від нашого. Тому я зовсім не очікую, що всім сподобається або всі будуть захоплюватися». І дійсно, критики нарікали на грубий мазок та викривлення фігур. Проте брат Тео у своїй оцінці випередив час: «Почекайте і побачите чи є у нього талант. Я вважаю, що є.  Якщо він досягне успіху у своїй роботі, то стане великою людиною». Так воно і сталось. Правда, вже після смерті художника, творчий спадок якого мав величезний вплив на розвиток світового образотворчого мистецтва і насамперед на французький живопис, з яким він був безпосередньо тісно пов’язаний.

У популяризації творчості художника в усьому світі величезну роль зіграла повість американського письменника Ірвінга Стоуна "Жага до життя".Автор книги особисто відвідав всі місця, пов'язані з життям Ван Гога, і зустрівся з людьми, які особисто знали його. Написана у 1934 році, ця повість і до цього часу залишається одним з найбільш захоплюючих оповідань про життя художника, яку рекомендуємо перечитати.

bottom of page