top of page

День Святого Миколая

18 груд. 2021 р.

Дев’ятнадцятого грудня – день Святого Миколая. Це найбажаніший та найвеселіший день для дітей, які заздалегідь звертаються до Святого зі своїми побажаннями і моляться, просячи здоров’я собі і своїм батькам.

Саме це свято спостерігаємо на картині голландського живописця Яна Стена (1626 – 1679) «Свято Святого Миколая». Велика родина зібралась на свято разом. Художник уважно спостерігає і у тонкощах передає на своєму полотні різноманіття людських характерів, емоцій кожного з членів родини.

Ян Стен вважається одним із найдотепніших майстрів голландського жанрового живопису, він любив зображувати побутові сцени повсякденного життя, які мали гумористичний, а інколи і сатиричний відтінок.

У самому центрі картини бачимо дівчинку, яка одержала чимало подарунків і посміхається. Вона тримає новеньку ляльку з посохом у формі хреста, що символізує Святого Іоанна Хрестителя. На руці висить відерце із солодощами: бачимо півника на паличці, імбирний пряник та апельсин. Любляча матуся простягає до неї руки, немов хоче посадити її до себе на коліна.

Брат дівчинки, який стоїть справа від неї позаду, теж задоволений своїм подарунком – він одержав м’ячик і ключку для гольфу. Сучасники Стена грали у гольф на скутих льодом каналах взимку, подібно сучасному хокею, а також на рівнинах влітку. Гравці штовхали невеликий дерев’яний м’ячик до воріт за допомогою ключок, зігнутих на кінці, так само як та, яку ми бачимо на картині.

А старшому хлопчикові не пощастило. Ймовірно, він погано поводився весь рік, тому отримав у подарунок зовсім не іграшку і навіть не солодощі, а різки. Їх ми можемо бачити у черевику, який показує старша сестра.

Йому на допомогу приходить бабуся, яка зображена на задньому плані. Вона лагідно посміхається і вабить улюбленого онука пальцем, відсмикує штору, за якою, мабуть, схований подарунок.

Біля вогнища стоїть хлопець з малюком на руках і показує йому на димар, через який до дітей падають подарунки. Малюк тримає фігурний пряник із зображенням Святого Миколая. Поруч хлопчик років шести співає, прославляючи святого. Батько родини з посмішкою спостерігає за своїми дітьми і, мабуть, згадує власне дитинство.

На святковому натюрморті ліворуч зображені імбирні пряники, вафлі, медові коржики, яблука та горіхи у кошику. На стільці праворуч також бачимо усілякі солодощі, монетки. Біля стільця стоїть святковий хліб, глазурований шоколадом, у вигляді ограненого алмазу. Цей солодкий хліб з родзинками за традицією і сьогодні випікають у Голландії на свято Святого Миколая, на Різдво та  Новий рік.

Праворуч картини знизу бачимо підпис художника - JSteen.

Картина видатного голландського художника Яна Стена «Свято святого Миколая» дуже життєва, динамічна, наповнена позитивним настроєм, безліччю персонажів та деталей, які багато можуть розповісти нам про життя людей того часу. Обов’язково помилуйтеся нею, як будете мандрувати Європою, у Державному музеї в Амстердамі.

bottom of page