top of page

Натюрморт зі збивачем для шоколаду Хуан де Сурбаран

29 трав. 2017 р.

Затишний музей на Терещенківській, в народі з любов’ю званий просто "Ханенківським", відвідують, щоб неспішно пройтись залами і помилуватися його зібранням.

Ми розглянемо сьогодні шедевр європейської колекції "Натюрморт зі збивачем для шоколаду" Хуана де Сурбарана.


Хуан де Сурбаран (1620-1649 рр.), іспанський художник доби бароко, майстер натюрмортів, син відомого живописця Франсіско де Сурбарана. Представники севільської школи.

Художню майстерність опановував в майстерні батька. За висновками науковців частина картин батька створена з участю юного Хуана.

На відміну від батька, що створював релігійні образи, портрети і натюрморти, Хуан де Сурбаран спеціалізувався на створенні лише натюрмортів. В творах Хуана відчутні впливи батька і іспанських караваджистів, а також художників неаполітанської школи XVII століття. Брав також замовлення на створення релігійних картин.

Був життєлюбом, намагався підвищити власний соціальний статус, займався літературою, вивчав танок, підписувався із дворянською часткою "де", одружився з дівчиною із заможної родини місцевого банкіра.

Помер в місті Севілья під час епідемії чуми у віці 29 років. Від чуми того року померли також ще декілька дітей Франсіско де Сурбарана.

Наш натюрморт є єдиною підписаною картиною художника, що дає повну впевненість в його авторстві. Написана вона у ранньому віці (датована 1640 р.). Не дивлячись на темні кольори і уявну простоту, полотно показує кращі якості іспанців, їх гідність і гордість. На ній зображені всі головні атрибути епохи - порцеляновий посуд, порцелянові чашки з кобальтовим орнаментом - речі неймовірно дорогі, що підкреслюють статус власника.

Це була так звана "Золота доба" Іспанії, коли наймогутніша колоніальна імперія світу досягла свого політичного, а також культурного піку розвитку.

Натюрморт Сурбарана розкриває суперечливу історію цього періоду. Адже сировину для цього коштовного шоколадного напою  до Іспанії привозили з колоній Нового Світу в тих самих круглих луб’яних коробках, одну з яких бачимо на картині.

Звідти ж шляхом жорстокої  експлуатації й терору місцевого населення до Іспанії століттями постачалися коштовні метали. "Срібна лихоманка" відображена у трьох срібних предметах на картині. Американське походження має також індіанська орнаментована тканина, яку можна розгледіти на задньому плані композиції.

Окрім Нового Світу Іспанія у 17 столітті контролювала величезні території Південно-східної Азії, Африки та Океанії. На натюрморті знайшли відображення дві коштовні китайські порцелянові чашечки.

Коли мандруєш залами музею, переходячи від одної картини до іншої, не можна не зупинитись перед цим вишуканим натюрмортом, помилуватися рафінованою живописною манерою художника, уловити ритмічні перегуки фактури та форми предметів, гру віддзеркалень і рефлексів. Усе у цій картині складається у досконалу живописну гармонію.

Відмітимо, що у 2014 р. було введено в обіг поштову марку № 1372 Хуан де Сурбаран "Натюрморт зі збивачем для шоколаду".

bottom of page