top of page

Різдво – час див

24 груд. 2020 р.

"Бо вечір се святий; палає світло всюди,
І огник радості у кождій тліє груди"
Іван Франко «Святовечірня казка»

Різдво – час див, і де їх можна знайти найбільше та найяскравіше, як не в образотворчому мистецтві, як не в книгах, у кінофільмах.

«Ось хоча б і Різдво. Зате який відчуваєш священний трепет, якими добрими поривами повнишся! Я завжди чекав цих днів як найкращі у році. Це радісний час - дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні у всьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають один перед одним свої серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у незаможних і знедолених, - таких же людей, як і вони самі…» Так писав знаменитий англійський письменник Чарльз Діккенс у своїй повісті, яка ввійшла у різдвяний цикл «Різдвяні оповідання», які писалися у 40-х роках 19 сторіччя, як свого роду соціальна проповідь на захист бідних людей. Вони залишаються актуальними і в наш час.

Ми сприймаємо Різдво як свято домашнього вогнища, любимо традиційні ритуали – колядки, веселі ігри, танці, пісні. З любов’ю відображено святкування Різдва, зимові українські пейзажі, буденні та святкові дні українців 19 – початку 20 століття на картинах знаменитих українських художників Костянтина Трутовського, Сергія Васильківського, Миколи Пимоненка, Івана Айвазовського, Опанаса Сластіона, Івана Похітонова, Петра Левченка, Олександра Мурашка.

Пропонуємо деякі з них.

Почнемо з картини  Костянтина Трутовського «Колядки в Україні», 1864 р., яка стала першою картиною з циклу живописних творів на тему українських народних звичаїв. На полотні представлено три групи персонажів, їх емоції художник зобразив яскраво і переконливо. Найближче до глядача праворуч група колядників через прочинене вікно отримує гостинці від господині. Ліворуч – веселиться молодь: парубок упав на санчата, а одна з дівчат біля нього готується кинути в нього величезну сніжку. Вдалині ще один гурт колядників, які зібралися біля вікна хатинки. Над сільськими стріхами бачимо верхівки дерев’яної церкви. Творчість художника справила вплив на наступні покоління українських митців.


Костянтин Трутовський «Колядки в Україні»


Ще одним видатним твором на різдвяну тематику є полотно Миколи Пимоненко, «Колядки», яке він написав у другій половині 1880 років. Саме в цей час художник найбільше починає звертатися у своїй творчості до життя простих українців. У полотні «Колядки» відчувається близькість ідеям Товариства пересувних художніх виставок, до якого згодом художник приєднався. Для художників цього напряму було характерно прагнення показати життя народу з демократичних позицій, відображення тогочасних ідей народництва. На картині ми бачимо малих хлопчаків, які завітали до небагатої оселі зі своїми колядками, щоб отримати гостинці. Кожна дитина на картині має свою індивідуальність. Душевного настрою додає постать хлопчика, який своїм подихом зігріває замерзлі руки. Сцену оживляє тепло різдвяної зірки у руках колядника.

 

Микола Пимоненко, «Колядки»

 

 Художника Сергія Васильківського називають поетом українського малярства за красу і ліричність, з якими він зображував рідні пейзажі та буденне життя селян. Він теж не оминув тему Різдва, його «Колядники» - це прояв захоплення українським фольклором та давниною. Бачимо на картині момент, коли дорослі й малі завершили виконання різдвяних колядок і чекають поки господиня наповнить гостинцями їх торбину. Після закінчення Петербурзької академії, у якій навчалася більшість його талановитих наддніпрянських земляків, молодий художник мав змогу помандрувати Європою. Жив деякий час у Франції, де, очевидно, познайомився з роботами французьких імпресіоністів. Їх вплив ми бачимо і на картині «Колядники»: світло різдвяної зірки м’яко розсіюється в імлі, а над зимовим пейзажом панує тиша.


Сергій Васильківський, «Колядники»

 

Дивлячись на картини Опанаса Сластіона «Гості» та Олександра Мурашка «Зима», ми можемо здогадатись, що і сім’я з маленькою дитиною, і молода пара прямують до родичів у гості, адже на обох картинах вони тримають у руках гостинці. Та й одягнуті вони святково. Картини світлі, нарядні, де на тлі чудових спокійних пейзажів постають образи українців у період зимових свят.

Всіх користувачів рубрики «Тема їжі в мистецтві» від щирого серця вітаємо з прекрасними зимовими святами – Новим Роком та Різдвом Христовим! Хай Новий 2021 рік принесе всім побільше міцного здоров’я, буде сповнений щастям, радістю, позитивом та новими звершеннями! Смачної куті та родинного затишку!


Опанас Сластіон «Гості» та Олександр Мурашка «Зима»

bottom of page