top of page

Цікаві факти про гарбуз

29 жовт. 2023 р.

Поговоримо про самого гарбуза і розкажемо вам деякі цікаві факти про видного пана наших городів.

Багатьом з нас ще з дитинства добре відомі слова дитячого віршика, автором якого є Александров Володимир Степанович (хоча багато хто приписує його народові, наскільки він “онародився”)


«Ходить гарбуз по городу,

питається свого роду –

«Ой чи живі, чи здорові

всі родичі гарбузові?».


Але сьогодні будемо не про історію, і не про літературу. Поговоримо про самого гарбуза і розкажемо вам деякі цікаві факти про видного пана наших городів.


Батьківщиною гарбуза прийнято вважати Мексику, де іі вирощували задовго до приходу європейців. Звідти вже рослина поширилася по всьому світу.

Гарбу́з (лат. Cucurbita) — це родова назва рослин з родини гарбузових. Однорічна трав’яниста рослина з повзучим стеблом, п’ятилопатевими листками та великими жовтими квітками. Не варто гарбуз плутати з тиквою — так званим пляшковим гарбузом, що належить до роду Lagenaria.

Назва «гарбуз» запозичене з тюркських мов, куди це слово потрапило з перської, у якій буквально означало «віслючий огірок»

Латинська ж назва cucurbita походить від двох латинських слів: cucumis «огірок» і orbitus «круглий», що буквально означає «круглий огірок»

Доречі, гарбуз та огірок належать до однієї родини гарбузових. До неї належитьбагато їстівних видів — дині, огірки, гарбузи, кавуни, кабачки, патисони

Гарбузи поділяють на дві великі групи: їстівні та кормові

В Україні добре відомий вираз “дати гарбуза“. Це такий собі народний символ відмови у весільному обряді сватання: дівчина, відмовляючи парубкові, за якого її сватають, підносила йому гарбуза. “Гарбузову” символіку відмови, на думку дослідників, мотивували природні властивості гарбуза: у народі здавна відома заспокійлива дія на людський організм страв з плодів цієї поширеної в українців городньої рослини. Очевидно, юнак, якому судився гарбуз, вимушений був пригоститися ним, унаслідок чого інтерес до дівчини пропадав. Це було не образливо, а тактовно й мудро.

Гарбузове масло дуже корисне: воно допомагає знизити рівень холестерину в організмі й запобігає серцево-судинним захворюванням. Також воно багате на вітаміни A, E та K, містить селен, фітостероли і лінолеву кислоту. Щоб виготовити 1 літр масла з гарбузового насіння, необхідно 35 гарбузів.

Гарбуз є своєрідним «еліксиром молодості» завдяки вмісту в ньому вітамінів А і Е, що дозволяє боротися з ознаками старіння.

https://zvidusil.in.ua/garbuz/


bottom of page