top of page

Цікаві факти про сою

11 лют. 2022 р.

Всі ми їмо сою куди частіше, ніж думаємо. У сучасному світі вона стала найпоширенішим замінником інших продуктів. Аналоги м’яса, молока, інших продуктів з неї тільки не роблять!..

Причому у цілому застосування соєвої сировини зовсім не шкідливо, але воно помітно дешевше того ж м’яса, тому деякі нечисті на руку виробники пхають його всюди, “забуваючи” попередити про це споживачів. Здогадуєтеся, скільки відсотків сої складається якась варена ковбаса?

Факти про сою

По процентному вмісті білка соя є одним з рекордсменів в рослинному світі. На нього може доводитися до 50% її маси.

З усіх культурних рослин, якими почали займатися люди, соя – одна з найдавніших. Археологи вважають, що її почали вирощувати ще в III-V тисячоліттях до нашої ери (цікаві факти про культурні рослини).

В Європі про цю корисну і поживну рослину ніхто не знав до відносно недавнього часу. Культивувати сою європейці почали лише в позаминулому столітті.

Про обробіток сої згадується в самій ранньої китайської літератури, що відноситься до періоду 3-4 тисячі років до нашої ери.

Найбільше сою їдять у Китаї. Це бобова рослина входить до складу безлічі традиційних страв китайської кухні (цікаві факти про Китай).

Їдять соєві продукти не тільки люди. Значна частина кормів для тварин, як для домашніх, так і для сільськогосподарських, виготовляється саме з соєвої сировини.

Насіннєва оболонка цієї рослини щільна, нерідко блискуча, яка часто виявляється практично непроникною для води, утворюючи так звані «тверді» або «твердокам’яні» насіння.

У нашій країні соя не надто популярна, у нас її виробляється в півсотні разів менше, ніж за океаном. Втім, соєвих продуктів на полицях наших магазинах вистачає, просто соєва сировина імпортується, а не вирощується у нас.

Повний геном соєвого боба займає інформацію 1115 Мб, тобто трохи більше 1 Гб. Він був розшифрований в 2010 році.

Генетики та ботаніки експериментують з соєю частіше, ніж з будь-яким іншим рослиною. Мета експериментів — поліпшення поживних властивостей рослини і підвищення його стійкості до навколишнього середовища, комахам та іншим загрозам.

Крім соєвого молока, м’яса та інших продуктів, існують і такі незвичайні способи її застосування, як соєвий кави. Цей напій на смак дійсно відрізняється від кави натуральної, якщо, звичайно, ви не гурман з особливо витонченим смаком.

Найнижчі сорти сої мають стебла заввишки 15-18 см, а найвищі можуть виростати до 2 метрів.

Зараз найбільше соєвої сировини у світі постачають на світовий ринок дві країни – США та Бразилія. А загальний сумарний світовий урожай оцінюється в 300 млн тонн (цікаві факти про Бразилію).

У кожному соєвому стручку зазвичай міститься всього по 2-3 боба. Але вони довгі і великі, довжиною до 4-6 сантиметрів.

Починаючи з 1995 року велика частина вирощуваної в світі сої належить до генетично модифікованих сортів. За весь цей час вчені не виявили у них жодного недоліку в порівнянні з натуральними.

bottom of page