top of page

Цікаві факти про сіль, які Ви могли не знати

14 лип. 2024 р.

Сіль є єдиним різновидом каміння, який люди вживають в їжу. Його формування відбувається при умовах взаємодії нестабільної форми металевого натрію з газоподібним хлором. Але до складу солі також входять сульфати та хлориди інших лужноземельних металів, домішки бітумів, доломіту тощо.

У Франції існує сіль вищого зразка якості, яка має назву Fleur de Sel. Її не використовують у процесі приготування їжі, а посипають нею лише готові страви. Висока вартість такою солі обумовлена способом її видобутку. З цією метою використовують спеціальні кошики, крізь які вручну відфільтровують морську воду, як це робили стародавні кельти.

У Німеччині існує шлях, який у Середньовіччі використовували для перевезення солі. У той час її називали «білим золотом» через велику ціну. Такі ж дороги існували й у стародавньому Римі. Для їх охорони використовували солдат, яким за це платили досить великі суми грошей.


Зараз добування солі промисловим способом не є дорогим процесом. Тому її велику кількість використовують для очищення авіаційного палива від води. А майже 17% від всього видобутку солі витрачається на посипання доріг при ожеледиці. Лише 6% хлориду натрію використовується у кулінарії.

Сіль використовували у Стародавньому Китаї для самогубства. Достатньо було з’їсти її у дозуванні 1 г на 1 кг ваги, щоб спровокувати летальний кінець. Але цей спосіб могли дозволити собі лише досить заможні люди через високу вартість продукту.


Надмірне вживання солі шкідливе для здоровʼя та спричиняє багато захворювань. Вчені наголошують, що безпечна добова кількість солі в середньому становить 5 г. Зараз цей показник у Європі дорівнює 7-8 г, але завдяки соціальній рекламі він поступово починає зменшуватися.


Усі чули про шкоду надлишку надходження солі до організму. Проте нестача солі в раціоні також може спровокувати серйозні порушення з боку серцево-судинної та нервової системи, викликати цироз печінки, судоми, набряки та слабкість м’язів. У марафонців під час забігу може статися летальна гіпонатріємія через надмірне вживання води, яка вимиває натрій з організму.


Ванни з морською сіллю використовують для лікування вульгарного іхтіозу, атопічного дерматиту та деяких інших дерматологічних захворювань. Але цей засіб виявився неефективним при такій генетичній хворобі, як псоріаз.

Існує сіль зі зниженим рівнем натрію. У такому продукті хлорид натрію замінено хлоридом калію. Цю, на перший погляд, корисну інновацію швидко підхопили прихильники здорового харчування. Але лікарі попереджають, що вживання такої солі несе небезпеку людям, які страждають від хвороб серця, нирок та печінки.


У тілі здорової людини міститься приблизно 100 г натрію. Він забезпечує роботу калієво-натрієвої помпи, завдяки якій поживні речовини надходять у клітини та виводяться продукти розпаду. Коли в організмі не вистачає натрію, активуються смакові рецептори у ротовій порожнині, які розрізняють солону їжу, і людині хочеться вжити чогось солоненького.

https://pershij.com.ua/cikavi-fakti-pro-sil-yaki-vi-mogli-ne-znati/

bottom of page