top of page

In vino veritas, in aqua sanitas

30 січ. 2017 р.

Тему підказала виставка, яка проходить у музеї Ханенків «Істина вина», назву якої навіяв знаменитий латинський афоризм In vino veritas, in aqua sanitas («Істина у вині, але здоров'я – у воді»).


На виставку можна ще встигнути до 5 лютого. Ми ж пропонуємо до Вашої уваги картину знаменитого італійського художника Караваджо «Вакх».

Мікеланджело Мерізі да Караваджо - італійський художник, реформатор європейського живопису XVII століття. Одним з перших застосував техніку письма «кьяроскуро» - різке протиставлення світла і тіні. 

Життя митця було настільки ж драматичним, як і його мистецтво. Створення шедеврів у Караваджо супроводжувалося розгульним життям, сутичками і бійками, штрафами і ув’язненнями. Він писав свої картини з моделей, часто зображуючи в образах святих і мадон простих римлян, людей з вулиць і ринків.

Картина зображує юного Вакха, з виноградними ягодами і листям у волоссі, пальцями правої руки він перебирає пояс, що охоплює вільно спадаючий одяг. На кам'яному столі перед ним стоять миска з фруктами і великий графин червоного вина. Лівою рукою він простягає глядачеві неглибокий вишуканий келих з вином,  немов би запрошуючи приєднатися до нього. Караваджо створив не ідеалізований образ античного бога, а скоріше напівп'яної молодої людини з пухким, жіноподібним обличчям. Автором ретельно прописані відразливі деталі: під нігтями Вакха бруд, не виключено, що для картини позував один з вуличних голодранців. Вакх томно дивиться з-під примружених вій прямо в очі глядачеві - явний еротичний натяк твору.

Чудово представлено розкішний, старанно прописаний натюрморт - фрукти і графин на картині залучають мало не більше уваги, ніж сам Вакх. Серед плодів: виноград, айва, гранат, яблука зі слідами гусениць. Як вважають критики, фрукти, більшість з яких представлено в зіпсованому  стані, уособлюють тлінність мирської суєти.

Після реставрації картини на поверхні вина в чаші стало можливим побачити відображення  Вакха, а в відображенні на склі графина виявлено портрет самого художника, що працює за мольбертом. 

bottom of page