top of page

Аналітична хімія кухонної солі, розсолів та високомінералізованих вод: монографія/О.І.Юрченко, Т.Г. Черножук, А.В. Пантелеймонов та ін. – Харків, 2023.-295 с.

Монографія підготовлена авторським колективом Харківського університету імені В.Н.Каразіна.

В науковій роботі систематизовано результати теоретичних та практичних досліджень з аналітичної хімії. Відзначається, що за останні одинадцять років в галузі аналітичної хімії солі здійснено ряд досягнень, зокрема, розроблення нових методів визначення мікродомішок у високомолекулярних водах, розчинах кухонної солі та розсолах. 

Вагомий вклад в розробку нових методик внесено науковцями Харківського національного університету, Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості, Інституту монокристалів Національної академії наук України.

Представлена монографія розкриває систему методик аналізу високомінералізованих вод, розсолів та розчинів кухонної солі, що включає визначення вмісту основного компоненту, макродомішок, нормованих токсичних і біоактивних мікроелементів, а також ще не нормованих на даний час мікроелементів.  

Наведено застосування нового методу аналізу сонолюмінесцентної спектроскопії для визначення вмісту основної речовини та мікродомішок в кухонній солі, інші теоретичні висновки та практичні результати. 


Монографія складається з семи розділів. 

Перший розділ знайомить з порядком відбору проб кухонної  солі, та високо мінералізованих вод та розсолів. Правила відбирання, готування проб, методи випробувань розроблені в державних стандартах України ( ДСТУ). 

Бібліотека має в своєму фонді ДСТУ з кухонної солі. 

 

Матеріал другого розділу «Визначення основних фізичних параметрів кухонної солі, розсолів і високомінералізованих вод» розкриває методику визначення питомої ваги кухонної солі, вологості, визначення вмісту нерозчинних у воді речовин класичним та прискореними методами.

В третьому розділі «Визначення вмісту основних компонентів кухонної солі» представлено методи визначення вмісту натрію, хлорид-іонів в кухонній солі.

Четвертий розділ аналізує методи визначення макродомішок в кухонній солі та розсолах:  турбідіметричне, титриметричне, гравіметричне, атомно-абсорбційне та атомно-емісійне визначення різних макродомішок. 

П’ятий розділ «Особливості визначення мікроелементів у кухонній солі й розсолах».

Авторами вперше запропоновано використання ультразвуку для руйнування органічних сполук для аналізів кухонної солі та розсолів. Доведено ряд переваг цього методу в порівнянні з використанням фізичних методів впливу.

В шостому розділі розглядаються методи визначення мікроелементів в кухонній солі та розсолах. Це ртуть, кадмій, миш’як, свинець, цинк, стронцій, хром та інші.

Заключний сьомий розділ описує застосування ультразвуку для аналізів кухонної солі, високомінералізованих вод і розсолів. З цією метою експериментально доведено

і запропоновано використання ультразвуку для руйнування органічних сполук свинцю, міді, кадмію, ртуті, бору, молібдену, цинку, кобальту.

Наукове видання призначене для хіміків-аналітиків, що займаються питаннями аналізу кухонної солі. Може бути корисним студентам, магістрам та аспірантам вузів.


bottom of page