Кріль Т.В. Техногенні динамічні впливи на геологічне середовище міста (на прикладі м. Київ): монографія/НАНУ; Ін-т геологічних наук
Кріль Т.В. Техногенні динамічні впливи на геологічне середовище міста (на прикладі м. Київ): монографія/НАНУ; Ін-т геологічних наук. - К.:Наук. думка, 2015.-160 с.:іл.- (проєкт «Наукова книга. Молоді вчені»)
Представляємо актуальне видання із серії книжкового проєкту Національної академії наук України «Наукова книга».
Це монографія, в якій наведено результати наукових досліджень з інженерної геології. Основний об’єкт досліджень – геологічне середовище великих та малих міст, що зазнають все більш зростаючого впливу техногенних динамічних навантажень від автомобільного, рейкового наземного та підземного транспорту, вібрацій, ударів будівельних конструкцій тощо.
В інженерній геології поряд з іншими постає проблема оцінки, запобігання та мінімізації наслідків негативного впливу техногенних динамічних навантажень на зміни властивостей компонентів геологічного середовища урбанізованих територій.
Основна мета цієї галузі - встановлення та організація умов безпечного проживання та діяльності людини в містах, що зазнають зростаючого впливу техногенних динамічних навантажень, розробка ефективних заходів з інженерної підготовки та захисту будівель і споруд від вібраційного впливу.
Цю надзвичайно гостру проблему досліджено на прикладі міста Києва, геологічне середовище якого часто потерпає від негативного впливу техногенних динамічних навантажень. Дослідження проведено на базі Інституту геологічних наук. Під час експериментальних досліджень техногенних динамічних навантажень було використано вібраційні та сейсмометричні прилади інституту, проведені спільні натурні вібраційні спостереження на території міста. Уперше з використанням авторських результатів, проведених на території міста Києва, детально розкрито диференційованість техногенних динамічних впливів залежно від особливостей інженерно-геологічних умов.
Наводиться ряд конкретних випадків, які траплялися в місті як результат негативної дії динамічних навантажень на грунтові основи та споруди: осідання й деформація Київського фунікулера, будівництво надземних естакад транспортних розв’язок, станцій метро; постраждали будівля костелу Св.Миколая, Гостинний Двір, Національна бібліотека ім. Вернадського на Деміївці.
За час проведення досліджень вирішені такі питання: систематизація основних джерел техногенних динамічних навантажень на забудованих територіях;
вивчення інженерно-геологічних процесів у геологічному середовищі, спричинених вібраційними та імпульсними навантаженнями;
розробка на основі системного аналізу методики оцінки негативного впливу на зміни інженерно-геологічних умов Києва;
зонування території міста на ділянки за ступенем уразливості геологічного середовища на основі запропонованої методики;
розробка загальних рекомендацій щодо нейтралізації або зниження вібраційного впливу на забудованих територіях, що потребують першочергового проведення заходів для захисту від негативних вібраційних впливів.
Отримані результати науково-практичних рекомендацій можуть бути використані адміністративними управліннями великих та малих міст з метою ефективного і безпечного розвитку містобудування, оптимального вибору планування рішень, а також в програмах зі збереження історичних, архітектурних пам’яток.